Minkowski (herb szlachecki)

Strona z Tablic odmian herbowych Chrząńskiego. Herb Minkowski w 4 rzędzie, 5 kolumnie (jako Niezgoda b).

Minkowski (Mińkowski, Niezgoda odmienny) – polski herb szlachecki, używany przez rodzinę osiadłą na Litwie, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Niezgoda.

Opis herbu

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu błękitnym podkowa srebrna z takąż strzałą na opak w środku, na nich miecz srebrny w pas ostrzem w lewo. Klejnot: nad hełmem w koronie skrzydło srebrne (lub naturalne, w lewo). Labry błękitne, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb wymieniany przez Kojałowicza (Compendium), Niesieckiego, Chrząńskiego (Tablice odmian herbowych) oraz Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich).

Rodzina Minkowskich

Istniały cztery rodziny tego nazwiska, z czego dwóm przypisywano podobny herb. Pierwsza, osiadła na Pomorzu, używała herbu Niezgoda. Rodzina ta wywodziła się ze wsi Minkowice. Głównymi panami była tutaj rodzina Krokowskich, ale również drobni pankowie mieli tutaj swoje działy. Mimo to źródła nie wymieniają Minkowskich w tej wsi. Kasper Niesiecki pisze, że nazwisko to występowało w Prusiech w 1587 roku. Z roku 1622 ma pochodzić wzmianka o Januszu Gutt-Minkowskim. Widać stąd, że dziedziczący dział w Minkowicach Gutowie przyjęli w XVI wieku nazwisko odmiejscowe. W wiekach późniejszych nazwisko to już na Pomorzu nie występowało.

Przypuszcza się, że kaszubska rodzina Minkowskich herbu Niezgoda ma wspólne pochodzenie z Łętowskimi, Kłanickimi i Radoszewskimi z powodu podobieństwa herbów.

Mińkowscy herbu własnego (Niezgoda odmienna) byli z kolei notowani na Wołyniu i w województwie mińskim, gdzie piastowali pomniejsze urzędy. Niewykluczone, że to pomorscy Minkowscy wyparci z rodowej wsi wyjechali na Litwę. Nie ma jednak na to dowodów, możliwe, że podobieństwo herbów wynika tylko z pomyłek heraldyków.

Herbowni

Minkowski (Mińkowski) z Litwy. Rodzina tego samego nazwiska, mieszkająca na Kaszubach, używała herbu Niezgoda.

Bibliografia

  • Przemysław Pragert: Herbarz rodzin kaszubskich. T. 2. BiT, 2007, s. 131-132, 270. ISBN 978-83-924425-9-2.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Media użyte na tej stronie

Herb Szablon.svg
Autor: Zirguezi, Licencja: CC0
Generic Coat of arm
POL COA Niezgoda.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez Sulima6 ., Licencja: CC BY-SA 3.0
Polski herb szlachecki Niezgoda