Miragaia (dinozaur)

Miragaia
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

Podrząd

tyreofory

Infrarząd

stegozaury

Rodzina

Stegosauridae

(bez rangi)Dacentrurinae
Rodzaj

Miragaia
Mateus, Maidment & Christiansen, 2009

Synonimy

Alcovasaurus? Galton & Carpenter 2016

Gatunki
  • M. longicollum Mateus et al., 2009
  • M. longispinus? (Gilmore 1914)

Miragaiarodzaj dinozaura z rodziny stegozaurów (Stegosauridae) żyjącego w późnej jurze na terenie dzisiejszej Europy i być może Ameryki Północnej.

Gatunek typowy rodzaju, Miragaia longicollum, został opisany w 2009 roku przez Octávio Mateusa i współpracowników w oparciu o niemal kompletną przednią połowę szkieletu. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwy miejscowości Miragaia w zachodniej Portugalii, w którym odnaleziono szczątki dinozaura, jednak autorzy opisu Miragaia podają alternatywną interpretację – „cudowna bogini Ziemi” – od łacińskiego słowa mira („cudowny”) oraz Gaia – imienia bogini Ziemi z greckiej mitologii. Epitet gatunkowy odnosi się do wyjątkowo jak na stegozaura długiej szyi. Holotyp (ML 433) został odkryty w datowanych na kimeryd lub tyton osadach formacji Sobral. Materiał kopalny obejmuje niemal kompletną przednią połowę szkieletu. W pobliżu odkryto także kilka kości (ML 433-A) młodocianego dinozaura – dalsze badania mogą wykazać, że jest to odrębny takson, jednak Mateus i współpracownicy uznali go za należący do Miragaia longicollum[1].

Jedną z cech odróżniających Miragaia od innych stegozaurów jest długa szyja – składała się ona z co najmniej siedemnastu kręgów – więcej niż u większości zauropodów. Inną cechą analogiczną pomiędzy zauropodami a Miragaia longicollum jest połączenie żeber i kręgów. Opisany przez Mateusa i współpracowników osobnik (ML 433) jest jednym z najbardziej kompletnych znanych europejskich stegozaurów i pierwszym, którego kości czaszki odnaleziono[1].

Miragaia została uznana za takson siostrzany do Dacentrurus armatus, wraz z którym tworzy klad Dacentrurinae, nazwany przez Mateusa, Maidment i Christiansena i według ich definicji obejmujący wszystkie stegozaury bliżej spokrewnione z Dacentrurus armatus niż ze Stegosaurus armatus. Klad ten jest taksonem siostrzanym do Stegosaurus. Analizy te stoją w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi badaniami, klasyfikującymi dacentrura jako bazalnego stegozaura i stwierdzają, że Miragaia i Dacentrurus były bardziej zaawansowane[1].

Z badań Costy i Mateusa (2019) wynika bliskie pokrewieństwo Miragaia longicollum z północnoamerykańskim gatunkiem Alcovasaurus longispinus; wymienieni autorzy uznali A. longispinus za jedynego znanego północnoamerykańskiego przedstawiciela podrodziny Dacentrurinae. Costa i Mateus uznali rodzaj Alcovasaurus za młodszy synonim rodzaju Miragaia, utrzymując jednocześnie A. longispinus jako odrębny gatunek należący do rodzaju Miragaia[2].

Przypisy

  1. a b c Octávio Mateus, Susannah C.R. Maidment, Nicolai A. Christiansen. A new long-necked 'sauropod-mimic' stegosaur and the evolution of the plated dinosaurs. „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”. 276 (1663), s. 1815–1821, 2009. DOI: 10.1098/rspb.2008.1909. (ang.). 
  2. Francisco Costa i Octávio Mateus. Dacentrurine stegosaurs (Dinosauria): A new specimen of Miragaia longicollum from the Late Jurassic of Portugal resolves taxonomical validity and shows the occurrence of the clade in North America. „PLoS ONE”. 14(11): e0224263, 2019. DOI: 10.1371/journal.pone.0224263. PMID: 31721771. PMCID: PMC6853308. (ang.). 

Media użyte na tej stronie

Tuojiangosaurus.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to ArthurWeasley~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Tuojiangosaurus.

Author:User:ArthurWeasley
Spinosaurus BW2.png
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Spinosaurus aegyptiacus, a spinosaurid from the Middle Cretaceous of Egypt
Miragaia BW.jpg
Autor: Nobu Tamura (http://spinops.blogspot.com), Licencja: CC BY 3.0
Miragaia longicollum, Late Jurassic of Portugal. Digital.