Mirko Filipović

Mirko Filipović
Ilustracja
Pseudonim

Cro Cop

Data i miejsce urodzenia

10 września 1974
Vinkovci

Obywatelstwo

Chorwacja

Wzrost

188 cm

Masa ciała

109 (2018) kg

Styl walki

kick-boxing

Kategoria wagowa

ciężka

Klub

Cro Cop Squad Gym

Bilans walk zawodowych[a]
Liczba walk

48

Zwycięstwa

35

Przez nokauty

26

Przez poddania

6

Przez decyzje

3

Porażki

11

Remisy

2

Nieodbyte

1

  1. Bilans walk aktualny na 30 września 2018.

Mirko „Cro Cop” Filipović (ur. 10 września 1974 w Vinkovci) – chorwacki kickbokser, bokser i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi ciężkiej. Mistrz świata w kickboxingu w formule full contact (1996), wicemistrz K-1 WGP (1999), mistrz K-1 WGP (2013) oraz tryumfator turniejów MMA PRIDE Openweight GP (2006) oraz RIZIN FF World Grand Prix (2016). Był także oficerem policji oraz posłem do chorwackiego parlamentu.

Życiorys

Wczesne lata

Mirko Filipovic urodził się w Vinkovci. Trenować siłowo zaczął już w wieku 11 lat. Inspiracją był dla niego film Krwawy sport z główną rolą Jean-Claude’a Van Damme’a. Początkowo ćwiczył w przydomowej szopie, gdzie miał do dyspozycji proste przyrządy: sztangę własnej roboty, drążek, worek wypchany trocinami.

Dorastał w czasach rozpadu Jugosławii i wojny domowej 1991–1995. W tym czasie przeniósł się na sześć miesięcy z rodzinnej Privlaki do sąsiedniego miasta Varaždin (działała tam szkoła). Na miejscu szukał działającego klubu kick-boxingu, jednak do wyboru miał tylko kluby boksu oraz karate. Zdecydował się na karate (kierując się tym, że w boksie nie walczy się za pomocą nóg), jednak sposób treningów nie spodobał mu się, gdyż stwierdził, że ciosy w powietrze, kimona czy ustawianie w szeregu nie są praktyczne. Pewnego dnia zobaczył grupę osób trenujących kick-boxing. Po uzyskaniu zgody trenera przyłączył się do nich. Po powrocie z Varaždinu kontynuował treningi.

W 1994 roku zmarł jego ojciec. Filipović odbywał wtedy służbę wojskową, a jego rodzina nie miała za co żyć, gdyż ojciec był jedyną osobą pracującą. Filipović złożył więc podanie i został przyjęty do akademii policyjnej. Został przydzielony do oddziału antyterrorystycznego „Lučko”. Zarobione pieniądze (pensja ok. 500 $) przeznaczał na utrzymanie rodziny oraz treningi. Często, ze względu na karierę sportową, był zwalniany z obowiązków służbowych. W zamian wchodził do ringu w koszulce z napisem ATJ LUCKO. W oddziale tym służył przez 6 lat. Ze względu na policyjną karierę występował pod pseudonimem „Cro Cop” (w wolnym tłumaczeniu z ang. „Chorwacki Gliniarz”).

Kariera w K-1

W K-1 zadebiutował w 1996 roku w wieku 22 lat (występował wtedy jeszcze pod pseudonimem „Tigar”). Był jednym z najmłodszych zawodników tej organizacji. Jego trenerem był ówcześnie Branko Cikatić (zwycięzca K-1 Grand Prix 1993). W swojej pierwszej walce Filipović zmierzył się z Francuzem Jérôme „Geronimo” Le Bannerem – finalistą K-1 World Grand Prix 1995. Chorwat wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów (w pierwszej rundzie Le Banner był liczony). Następną walkę stoczył z Ernesto Hoostem, utytułowanym zawodnikiem boksu tajskiego i K-1, z którym przegrał przez TKO. Wkrótce po tej walce Filipović, skonfliktowany z Branko Cikatićem, odszedł na 3 lata z K-1 i rozpoczął w Chorwacji amatorską karierę bokserską.

Boks amatorski

W 1997 roku został mistrzem Chorwacji w wadze superciężkiej (ponad 91 kg), a także zajął 2. miejsce w międzynarodowym turnieju o Puchar Akropolu, przegrywając w finale na punkty z Paolo Vidozem. Wystąpił również na mistrzostwach świata w Budapeszcie, z których został wyeliminowany w 1/16 finału przez ówczesnego mistrza świata i Europy, Aleksieja Lezina[1]. W 1998 roku ponownie wygrał mistrzostwa kraju i reprezentował Chorwację na mistrzostwach Europy w Mińsku (przegrał w I rundzie z Sinanem Şamilem Samem)[2]. W tym samym roku zdobył brązowy medal na igrzyskach śródziemnomorskich oraz srebrny na mistrzostwach CISM w Niemczech.

Powrót do K-1

Do K-1 powrócił w 1999 roku, już jako „Cro Cop”. Dzięki współpracy z Damirem Siserem, renomowanym trenerem ciężarowców i kulturystów, wyraźnie rozwinął się fizycznie. Rozpoczynając u niego trening Filipović ważył 93 kg i skarżył się, że nie może nabrać masy. Siser przepisał mu odpowiednie suplementy oraz ćwiczył z nim 2-3 razy w tygodniu. W rezultacie Filipović zyskał ponad 10 kg masy mięśniowej.

W pierwszej walce po powrocie znokautował Jana Nortje, po czym stoczył kolejnych 5 walk, z których przegrał tylko jedną, przez decyzję. Zwycięstwa nad Bernardo, Musashim i Greco doprowadziły go do finału K-1 World GP 1999 w Tokio. Zmierzył się w nim z Ernesto Hoostem. Również i tym razem Holender był górą (KO przez cios w korpus). Trzecia walka i trzecia porażka z Hoostem miała miejsce rok później w ćwierćfinale K-1 World GP 2000. Pojedynek był jednak wyrównany i do rozstrzygnięcia potrzebna była dodatkowa runda. Mimo tych porażek Chorwat szybko awansował do grona gwiazd K-1 oraz zyskał reputację jednego z najmocniej kopiących zawodników. Jego głównym atutem były szybkie i celne kombinacje bokserskie oraz lewe kopnięcie okrężne w głowę.

W 2001 roku najpierw został sensacyjnie znokautowany przez Michaela McDonalda, a później, podczas treningu doznał kontuzji, która wyeliminowała go z eliminacji do finału World GP. K-1 zaproponowało mu wtedy występ w walce MMA przeciwko zapaśnikowi Kazuyukiemu Fujicie. Po tym pojedynku Filipović powziął decyzję o rozstaniu z kick-boxingiem i rozpoczęciu kariery w MMA. W 2002 roku stoczył w K-1 jeszcze 3 walki (wygrał z Yanagisawą, Bonjaskym i Huntem), a w swojej ostatniej, która odbyła się 30 kwietnia 2003 roku, znokautował w pierwszej rundzie Boba Sappa.

Kariera w MMA

PRIDE FC

Karierę w MMA rozpoczął 19 sierpnia 2001 roku na gali K-1 Andy Hug Memorial. Walczyli tam na specjalnych zasadach kick-boxerzy z graplerami. Filipović pokonał Kazuyukiego Fujitę przez TKO (podczas próby obalenia Fujita otrzymał w głowę cios kolanem, co spowodowało głębokie rozcięcie i pęknięcie czaszki). W listopadzie 2001 zadebiutował w organizacji PRIDE FC (z którą był związany przez następne 5 lat), gdy podczas gali PRIDE 17 zremisował z Nobuhiko Takadą.

Kolejne walki, nie licząc remisu z Wanderleiem Silvą, były szybkimi zwycięstwami Filipovicia. Wśród pokonanych przez niego zawodników byli m.in. Igor Wowczanczyn, Heath Herring oraz Kazushi Sakuraba.

Zwycięską passę Filipovicia zakończył Antonio Rodrigo „Minotauro” Nogueira, który w walce o tymczasowe mistrzostwo PRIDE w wadze ciężkiej pokonał go przez poddanie. Szansą na odzyskanie miana pretendenta do tytułu miał być dla Chorwata udział w turnieju Pride Grand Prix 2004, w którym miało dojść do jego walki z Fiodorem Jemieljanienko. Najpierw jednak Filipović musiał pokonać Kevina Randlemana. Mimo że był zdecydowanym faworytem, niespodziewanie przegrał przez szybki nokaut.

Porażka ta chwilowo zmniejszyły szanse Chorwata na walkę o mistrzostwo. Jednak gdy wygrał on 7 kolejnych walk (6 przed czasem), w tym z bratem Fiodora, Aleksandrem, władze PRIDE przyznały mu prawo do walki z Rosjaninem. Odbyła się ona w sierpniu 2005 roku. Ku zaskoczeniu obserwatorów Rosjanin zdecydował się na bój w „stójce”, która była domeną Filipovicia. Walka była wyrównana, ale to mistrz kontrolował jej przebieg i wygrał ją przez jednogłośną decyzję.

Następne dwie walki stoczone przez Chorwata były pojedynkami rewanżowymi. Najpierw wygrał z Joshem Barnettem, lecz wkrótce potem przegrał przez niejednogłośną decyzję z Markiem Huntem, który powetował sobie przegraną sprzed 3 lat z K-1.

W 2006 roku Filipović osiągnął największy sukces w swojej karierze MMA. Zwyciężył w turnieju PRIDE Openweight Grand Prix. Kolejno wyeliminował w nim Ikuhisę Minowę, Hidehiko Yoshidę, Wanderleia Silvę, a w finale Josha Barnetta (wszystkie walki zakończył przed czasem w pierwszej rundzie).

Ultimate Fighting Championship

W grudniu 2006 roku podpisał dwuletni kontrakt na 6 walk z UFC. Pierwszą walkę w octagonie stoczył 3 lutego 2007 roku z Eddiem Sanchezem, wygrywając w pierwszej rundzie przez TKO (UFC 67). Jednak w drugiej uważany za zdecydowanego faworyta Filipović został znokautowany przez Brazylijczyka Gabriela Gonzagę. Kolejna porażka z Cheickiem Kongo sprawiła, że Chorwat odszedł z UFC.

DREAM

15 marca 2008 roku zadebiutował w DREAM, gdy pokonał byłego zawodnika Pancrase, Tatsuyę Mizuno przez TKO. W następnej walce zmierzył się z Alistairem Overeemem. Pojedynek został przerwany, gdy kilkukrotnie uderzony kolanem w krocze Filipović odmówił kontynuowania dalszej walki (ogłoszono no contest). Choć obaj rywale zapowiedzieli chęć powtórzenia walki, do rewanżu nie doszło[3][4].

Na sylwestrowej gali Dynamite!! 2008 Chorwat zmierzył się z zawodnikiem K-1, Choi Hong-manem. Pokonał go przez techniczny nokaut po niskim kopnięciu w kolano.

Powrót do UFC

Filipović (z prawej) kontra Patrick Barry (UFC 115)

Po walce z Koreańczykiem Filipović przeszedł operację kontuzjowanego kolana. Po zakończeniu rehabilitacji, w maju 2009 roku podpisał kontrakt na jedną walkę dla UFC. 13 czerwca stoczył w Kolonii pojedynek z Mostaphą Al-turkiem. W jego trakcie, przy wyprowadzaniu ciosu prostego, Chorwat przypadkowo włożył palec w oko rywala. Brytyjczyk, nie będąc w stanie kontynuować pojedynku, odwrócił się plecami i przyjął bez odpowiedzi kilka kolejnych ciosów. Sędzia, nie dopatrując się faulu, przerwał walkę i ogłosił zwycięstwo Filipovicia przez TKO. Manager Brytyjczyka zapowiedział złożenie oficjalnego protestu[5]. Wynik walki ostatecznie nie został jednak zmieniony.

W lipcu Filipović podpisał z UFC kontrakt na trzy kolejne walki[6]. Pierwszą z nich przegrał przez poddanie werbalne z Juniorem dos Santosem (UFC 103), gdy po jednym z ciosów Brazylijczyka doznał kontuzji oka i poprosił sędziego o przerwanie walki[7]. Drugą, podczas gali UFC 110, wygrał przez TKO z Australijczykiem Anthonym Peroshem, który walczył w zastępstwie chorego Bena Rothwella. Cztery miesiące później Filipović pokonał Patricka Barry’ego przez duszenie zza pleców na 30 sekund przed końcem trzeciej rundy, mimo że w pierwszej Amerykanin dwukrotnie zdołał powalić go na deski celnymi uderzeniami[8].

Filipović walczył ponownie już we wrześniu (UFC 119), gdy zgodził się zastąpić kontuzjowanego Antonio Rodrigo Nogueirę w pojedynku z Frankiem Mirem. Chorwat przegrał przez ciężki nokaut w ostatniej minucie walki, gdy został trafiony w szczękę kolanem[9]. Pół roku później (UFC 128) został również znokautowany przez Brendana Schauba. 29 października odniósł trzecią z rzędu porażkę przed czasem, przegrywając z Royem Nelsonem na gali UFC 137. W konsekwencji ogłosił zakończenie swojej kariery w MMA[10] lecz rok później postanowił wznowić ją. 23 sierpnia 2014 zdobył pas mistrza Inoki Genome Fight pokonując złotego medalistę olimpijskiego z judo Satoshiego Ishiiego wskutek głębokiego rozcięcia i niedopuszczenia go do kontynuowanie walki. Pas obronił 30 grudnia na sylwestrowej gali Inoki Bom-Ba-Ye nokautując w rewanżowej walce Ishiiego w 2. rundzie.

Ponowny powrót do K-1

10 marca 2012 roku w Zagrzebiu pokonał przez jednogłośną decyzję w walce na zasadach K-1 Raya Sefo. Początkowo była ona zapowiadana jako pożegnalny pojedynek Filipovicia[11]. Wkrótce potem ogłoszono jednak, że Chorwat po 9 latach powróci do organizacji K-1. 27 maja na gali K-1 Rising w Madrycie pokonał przez nokaut w 2. rundzie Hiszpana Lorenzo Javiera Jorge. We wrześniu 2012 roku wystartował w kwalifikacjach do turnieju K-1 World Grand Prix. W pierwszej rundzie turnieju pokonał przez decyzję Amerykanina Randy’ego Blake’a. Finałowa gala odbyła się w ojczyźnie Mirko – Chorwacji (Zagrzeb). Do turnieju zostali zaproszeni m.in. Badr Hari, Zabit Samiedow czy Hesdy Gerges. W ćwierćfinale Chorwat spotkał się z Amerykaninem Jarrellem Millerem, którego pokonał na punkty, a w półfinale również na punkty Ukraińca Pawła Żurawlowa. W finale zwyciężył Surinamczyka Ismaela Londta przez decyzję sędziów który m.in. był liczony po lewym okrężnym kopnięciu w głowę w 2. rundzie[12]. Filipović stał się dziewiętnastym mistrzem K-1 World GP w historii tej organizacji i dopiero czwartym zawodnikiem nie pochodzącym z Holandii – wcześniej aż piętnaście razy mistrzami zostawali właśnie Holendrzy.

Lata 2015-2016

W lutym 2015 ogłoszono pierwszą w historii gale UFC w Polsce, która ostatecznie odbyła się 11 kwietnia. W walce wieczoru po czteroletniej przerwie zmierzył się w rewanżowym starciu z Gonzagą. Filipović zrewanżował się Brazylijczykowi za ciężki nokaut z 2007 roku pokonując go przez TKO (uderzeniami w parterze) w 3. rundzie[13].

Swój kolejny pojedynek miał stoczyć 28 listopada 2015, na gali w Seulu z Anthonym Hamiltonem[14] lecz do tego pojedynku ostatecznie nie doszło gdyż Chorwat nieoczekiwanie ogłosił, że jest kontuzjowany i postanowił ponownie zakończyć karierę, w związku z trapiącymi go kontuzjami[15]. Pod koniec listopada 2015 USADA, poinformowała o zawieszeniu Filipovicia na dwa lata za stosowanie i posiadanie zabronionej substancji hGH. 9 stycznia 2016, USADA ogłosiła, że próbki Filipovicia okazały się czyste jednak w związku z tym, iż Chorwat wcześniej przyznał się do stosowania środków z hGH, zawieszenie zostało podtrzymane[16][17].

W lipcu 2016, związał się z nowo powstałą organizacją RIZIN Fighting Federation, startując w turnieju wagi otwartej. 25 września 2016, pokonał Koreańczyka Hyun Man Myunga w rundzie otwierającej turniej. W ćwierćfinale 29 grudnia 2016, miał ponownie zmierzyć się po wielu latach z Wanderleiem Silvą, jednak z powodu kontuzji Brazylijczyk musiał się wycofać z walki[18]. Zastąpił go zwycięzca ubiegłorocznej edycji turnieju RIZIN wagi ciężkie, Amerykanin Muhammed Lawal[19]. Filipović, pokonał Amerykanina przez KO w drugiej rundzie. Podczas półfinałów, które odbyły się dwa dni później, pokonał estońskiego sumitę Kaido Höövelsona przez TKO w pierwszej rundzie, natomiast w finale mającym miejsce na tej samej gali, zwyciężył Irańczyka Amira Ali Akbariego również przez TKO w pierwszej rundzie, zostając ostatecznie zwycięzcą całego turnieju[20].

Poza sportem

Jest synem Žarko (zm. 1994) i Any Filipović. Mieszka w Zagrzebiu z żoną Klaudiją oraz synami Ivanem i Filipem. W latach 2003-2007 był deputowanym do chorwackiego parlamentu z listy Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP). W 2005 roku wystąpił w głównej roli w filmie akcji Śmiertelna misja (Ultimate Force).

Osiągnięcia

Mieszane sztuki walki:

  • 2016: RIZIN FF World Grand Prix 2016 – 1. miejsce w turnieju wagi otwartej
  • 2014: mistrz Inoki Genome Fight w wadze ciężkiej
  • 2006: PRIDE Openweight Grand Prix – 1. miejsce w turnieju wagi otwartej

Boks amatorski:

  • 1998: Igrzyska śródziemnomorskie – 3. miejsce w wadze superciężkiej
  • 1997, 1998: mistrz Chorwacji w wadze superciężkiej

Kick-boxing:

Lista walk MMA

WynikBilansPrzeciwnikRozstrzygnięcieRundaCzasRozgrywkiDataMiejsceUwagi
Wygrana37-11-2Guam Roque MartinezTKO (rozcięcie)15:02RIZIN 1330.09.2018Japonia Saitama
Wygrana36-11-2Japonia Tsuyoshi KosakaTKO (ciosy pięściami)11:02RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: Final Round31.12.2017Japonia Saitama
Wygrana35-11-2 Amir Ali AkbariTKO (ciosy pięściami)12:02RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: Final Round31.12.2016Japonia SaitamaFinał turnieju RIZIN FF World Grand Prix 2016
Wygrana34-11-2Estonia Kaido HöövelsonKO (kolano na korpus)10:47RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: Final Round31.12.2016Japonia SaitamaPółfinał turnieju RIZIN FF World Grand Prix 2016
Wygrana33-11-2Stany Zjednoczone Muhammed LawalKO (ciosy pięściami)21:41RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: 2nd Round29.12.2016Japonia SaitamaĆwierćfinał turnieju RIZIN FF World Grand Prix 2016
Wygrana32-11-2Korea Południowa Myung Hyun-manPoddanie (duszenie trójkątne rękoma)12:20RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: 1st Round25.09.2016Japonia SaitamaPierwsza runda turnieju RIZIN FF World Grand Prix 2016
Wygrana31-11-2Brazylia Gabriel GonzagaTKO (ciosy łokciami i pięściami)33:30UFC Fight Night - Gonzaga vs Cro Cop 211.04.2015Polska KrakówWalka wieczoru
Wygrana30-11-2Japonia Satoshi IshiiTKO (niezdolność do walki)25:00Inoki Bom-Ba-Ye 201430.12.2014Japonia TokioObronił pas mistrzowski IGF w wadze ciężkiej
Wygrana29-11-2Japonia Satoshi IshiiTKO (rozcięcie)22:37Inoki Genome Fight 223.08.2014Japonia TokioZdobył pas mistrzowski IGF w wadze ciężkiej
Przegrana28-11-2Ukraina Aleksiej OlejnikPoddanie (dźwignia na kark)14:42Legend Fight Show 208.11.2013Rosja Moskwa
Wygrana28-10-2Japonia Shinichi SuzukawaPoddanie (dźwignia na staw łokciowy)11:18Inoki Bom-Ba-Ye 201231.12.2012Japonia Tokio
Przegrana27-10-2Stany Zjednoczone Roy NelsonTKO (ciosy pięściami)31:30UFC 137: Penn vs. Diaz29.10.2011Stany Zjednoczone Las Vegas
Przegrana27-9-2Stany Zjednoczone Brendan SchaubKO (cios pięścią)33:44UFC 128: Shogun vs. Jones19.03.2011Stany Zjednoczone New Jersey
Przegrana27-8-2Stany Zjednoczone Frank MirKO (cios kolanem)34:02UFC 119: Mir vs. Cro Cop25.09.2010Stany Zjednoczone Indianapolis
Wygrana27-7-2Stany Zjednoczone Patrick BarryPoddanie (duszenie zza pleców)34:30UFC 115: Liddell vs. Franklin12.06.2010Kanada Vancouver
Wygrana26-7-2Australia Anthony PeroshTKO (rozcięcie)25:00UFC 110: Invincible21.02.2010Australia Sydney
Przegrana25-7-2Brazylia Junior dos SantosPoddanie (kontuzja oka)32:00UFC 103: Franklin vs. Belfort19.09.2009Stany Zjednoczone Dallas
Wygrana25-6-2Wielka Brytania Mostapha Al-turkTKO (ciosy pięściami)13:06UFC 99: The Comeback13.06.2009Niemcy Kolonia
Wygrana24-6-2Korea Południowa Choi Hong-manTKO (niskie kopnięcie)16:32Dynamite!! 200831.12.2008Japonia Saitama
No contest23-6-2Holandia Alistair OvereemFilipović został kopnięty kolanem w krocze.1DREAM.623.09.2008Japonia Saitama
Wygrana23-6-2Japonia Tatsuya MizunoKO (ciosy pięściami)10:56DREAM.115.03.2008Japonia Saitama
Przegrana22-6-2Francja Cheick KongoDecyzja (jednogłośna)35:00UFC 75: Champion vs. Champion08.09.2007Wielka Brytania Londyn
Przegrana22-5-2Brazylia Gabriel GonzagaKO (kopnięcie okrężne w głowę)14:51UFC 70: Nations Collide21.04.2007Wielka Brytania Manchester
Wygrana22-4-2Stany Zjednoczone Eddie SanchezTKO (ciosy pięściami)14:33UFC 67: All or Nothing03.02.2007Stany Zjednoczone Las Vegas
Wygrana21-4-2Stany Zjednoczone Josh BarnettPoddanie (kontuzja oka)17:32PRIDE: Final Conflict Absolute10.09.2006.Japonia SaitamaFinał PRIDE 2006 Openweight GP
Wygrana20-4-2Brazylia Wanderlei SilvaKO (kopnięcie okrężne w głowę)15:26PRIDE: Final Conflict Absolute10.09.2006Japonia SaitamaPółfinał PRIDE 2006 Openweight GP
Wygrana19-4-2Japonia Hidehiko YoshidaPoddanie (niskie kopnięcia)17:38PRIDE: Critical Countdown Absolute01.07.2006Japonia SaitamaĆwierćfinał PRIDE 2006 Openweight GP
Wygrana18-4-2Japonia Ikuhisa MinowaTKO (ciosy pięściami)11:10PRIDE: Total Elimination Absolute05.05.2006Japonia OsakaPierwsza runda PRIDE 2006 Openweight GP
Przegrana17-4-2Nowa Zelandia Mark HuntDecyzja niejednogłośna35:00PRIDE: Shockwave 200531.12.2005Japonia Saitama
Wygrana17-3-2Stany Zjednoczone Josh BarnettDecyzja (jednogłośna)35:00PRIDE 3023.10.2005Japonia Saitama
Przegrana16-3-2Rosja Fiodor JemieljanienkoDecyzja (jednogłośna)35:00PRIDE: Final Conflict 200528.08.2005Japonia SaitamaWalka o mistrzostwo PRIDE FC w wadze ciężkiej
Wygrana16-2-2Rosja Ibragim MagomiedowKO (kopnięcie okrężne w korpus)13:53PRIDE: Critical Countdown 200526.06.2005Japonia Saitama
Wygrana15-2-2Stany Zjednoczone Mark ColemanKO (ciosy pięściami)13:40PRIDE 2920.02.2005Japonia Saitama
Wygrana14-2-2Stany Zjednoczone Kevin RandlemanPoddanie (duszenie gilotynowe)10:41PRIDE: Shockwave 200431.12.2004Japonia Saitama
Wygrana13-2-2Stany Zjednoczone Josh BarnettPoddanie (kontuzja)10:46PRIDE 2831.10.2004Japonia Saitama
Wygrana12-2-2Rosja Aleksandr JemieljanienkoKO (kopnięcie okrężne w głowę)12:09PRIDE: Final Conflict 200415.08.2004Japonia Saitama
Wygrana11-2-2Japonia Shungo OyamaKO (ciosy pięściami)11:00PRIDE: Bushido 419.07.2004Japonia Nagoja
Wygrana10-2-2Japonia Hiromitsu KaneharaDecyzja jednogłośna25:00PRIDE: Bushido 323.05.2004Japonia Jokohama
Przegrana9-2-2Stany Zjednoczone Kevin RandlemanKO (ciosy młotkowe)11:57PRIDE: Total Elimination 200425.04.2004Japonia SaitamaPierwsza runda PRIDE 2004 Heavyweight GP
Wygrana9-1-2Japonia Yoshihisa YamamotoKO (ciosy pięściami)12:12PRIDE Bushido 215.02.2004Japonia Saitama
Wygrana8-1-2Stany Zjednoczone Ron WatermanTKO (kopnięcia)11:27PRIDE 2701.02.2004Japonia Osaka
Przegrana7-1-2Brazylia Antônio Rodrigo NogueiraPoddanie (dźwignia na staw łokciowy)21:45PRIDE: Final Conflict 200309.11.2003Japonia TokioWalka o tymczasowe mistrzostwo PRIDE FC w wadze ciężkiej
Wygrana7-0-2Meksyk Dos Caras JrKO (kopnięcie okrężne w głowę)10:46PRIDE: Bushido 105.10.2003Japonia Saitama
Wygrana6-0-2Ukraina Ihor WowczanczynKO (kopnięcie okrężne w głowę)11:29PRIDE: Total Elimination 200310.08.2003Japonia Saitama
Wygrana5-0-2Stany Zjednoczone Heath HerringTKO (ciosy pięściami)13:17PRIDE 2608.06.2003Japonia Jokohama
Wygrana4-0-2Japonia Kazuyuki FujitaDecyzja jednogłośna35:00Inoki Bom-Ba-Ye 2002: K-1 vs. Inoki31.12.2002Japonia Saitama
Wygrana3-0-2Japonia Kazushi SakurabaTKO (kontuzja)25:00PRIDE: Shockwave 200228.08.2002Japonia Tokio
Remis2-0-2Brazylia Wanderlei SilvaRemis53:00PRIDE 2028.04.2002Japonia JokohamaSpecjalne zasady walki, po upływie regulaminowego czasu automatyczny remis
Wygrana2-0-1Japonia Yuji NagataKO (kopnięcie okrężne w głowę)10:21Inoki Bom-Ba-Ye 2001-K-1 vs. Inoki31.12.2001Japonia Saitama
Remis1-0-1Japonia Nobuhiko TakadaRemis53:00PRIDE 1703.11.2001Japonia TokioSpecjalne zasady walki, po upływie regulaminowego czasu automatyczny remis
Wygrana1-0-0Japonia Kazuyuki FujitaTKO (rozcięcie)10:39K-1 Andy Hug Memorial19.08.2001Japonia Saitama

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 9.World Championships – Budapest, Hungary – October 18-26 1997. amateur-boxing.strefa.pl. [dostęp 2011-08-10]. (ang.).
  2. 32.European Championships – Minsk, Belarus – May 17-24 1998. amateur-boxing.strefa.pl. [dostęp 2011-08-10]. (ang.).
  3. Tim Leidecker: Overeem: ‘Cro Cop’ Yet to Sign. [dostęp 2008-12-04]. (ang.).
  4. Slobodan Mufić: Cro Cop: Vratit ću mu istom mjerom. [dostęp 2008-12-04]. (chorw.).
  5. Al-turk to appeal against Cro Cop result. fightersonlymagazine.co.uk, 14 czerwca 2009. [dostęp 2009-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-15)]. (ang.).
  6. 10 Questions for Lorenzo Fertitta. sherdog.com, 14 czerwca 2009. [dostęp 2009-07-15]. (ang.).
  7. Greg Savage: Belfort Beats Franklin at UFC 103. sherdog.com, 20 września 2009. [dostęp 2009-09-20]. (ang.).
  8. Brian Knapp: Franklin Knocks Out Liddell at UFC 115. sherdog.com, 12 czerwca 2010. [dostęp 2010-06-13]. (ang.).
  9. Brian Knapp: Mir Knee KOs Cro Cop at UFC 119. sherdog.com, 25 września 2010. [dostęp 2010-09-28]. (ang.).
  10. D. Benjamin Satkowiak: Cro Cop Retires, Ending Successful MMA Career: Fan Reaction. sports.yahoo.com, 31 października 2011. [dostęp 2011-11-02]. (ang.).
  11. Patrick L. Stumberg: Mirko Cro Cop Final Fight results: Filipovic decisions Ray Sefo in his farewell bout. mmamania.com, 10 marca 2012. [dostęp 2012-04-23]. (ang.).
  12. K-1 World Grand Prix 2013 Live Results. liverkick.com, 15.03.2013. (ang.).
  13. UFC Fight Night 64: Gonzaga vs. Cro Cop 2 – wyniki i relacja na żywo. fight24.pl, 11.04.2015. (pol.).
  14. Tomasz Nowosielski: Mirko „Cro Cop” Filipović kontra Anthony Hamilton na gali UFC w Korei Południowej. mmarocks.pl, 23.08.2015. (pol.).
  15. Dominik Wozniak: Mirko „Cro Cop” Filipovic wypada z UFC Fight Night 79 i przechodzi na emeryturę!. mma.pl, 10.11.2015. (pol.).
  16. Próbki „Cro Copa” wróciły czyste! USADA podtrzymało jednak dwuletnie zawieszenie Filipovića. mmarocks.pl, 10.01.2016. (pol.).
  17. Marc Raimondi: USADA: Mirko Cro Cop still suspended despite report stating he didn't fail drug test. mmafighting.com, 09.01.2016. (ang.).
  18. Wanderlei Silva odpowiada Mirko Filipovićowi i wyjaśnia powód odwołania walki na RIZIN. fight24.pl, 04.12.2016. (pol.).
  19. Karol Dąbrowski: Rizin FF: „King Mo” zastąpi Wanderleia Silvę i zawalczy z Mirko „Crocopem” Filipovicem na sylwestrowej gali w Japonii. mmanews.pl, 19.12.2016. (pol.).
  20. W. Mrozowski: Mirko Cro Cop zwycięzcą turnieju wagi ciężkiej Rizin 2016. mmanews.pl, 31.12.2016. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Flag of Guam.svg
The flag of Guam, courtesy an e-mail from the author of xrmap. Modifications by Denelson83.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
The flag of the United Kingdom (3:5 version). This flag is the Union Flag in the 3:5 ratio exclusively used on land. At sea, the correct ratio is 1:2.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Mirko Cro Cop.png
Autor: KRK.TV, Licencja: CC BY 3.0
Mirko Cro Cop being interviewed.
Mirko Cro Cop vs Pat Barry UFC 115.jpg
Autor: Bad intentionz, Licencja: CC BY 3.0
Mirko Cro Cop vs Pat Barry UFC 115 in Vancouver
Kickboxing pictogram.svg
Autor: Robyc73, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kickboxing pictogram