Mirosław Duchowski
Ten artykuł należy dopracować |
Data urodzenia | 1948 |
---|---|
Data śmierci | 16 lutego 2019 |
Narodowość | |
Alma Mater | |
Dziedzina sztuki |
Mirosław Duchowski (ur. 1948, zm. 16 lutego 2019[1]) – polski malarz i projektant przestrzeni publicznych. Profesor zwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej[2].
Życiorys
W latach 1990–1993 był prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadził Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa ASP. Kierował także interdyscyplinarnym, międzyuczelnianym Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej.
12 grudnia 1990 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki na podstawie pracy: „Wystawa monograficzna: Sztuka współczesna wobec przestrzeni”, natomiast 10 stycznia 2000 r. otrzymał tytuł profesora[3].
Ekspert w Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pracując w zespołach specjalistycznych, interdyscyplinarnych i zadaniowych Ministra, a także w szczególności w zespole do spraw Oceny Wniosków o Przyznanie Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Wybitne Osiągnięcia Naukowe lub Naukowo-Techniczne[3].
Twórczość
Łączył działalność artystyczną, projektową i naukowo-badawczą dotyczącą przestrzeni publicznej. Był autorem wielu wystaw indywidualnych, ok. 100 projektów dot. sztuki i organizacji przestrzeni publicznych. Publikował teksty naukowe, uczestniczył w znacznej liczbie sympozjów, konferencji i badań naukowych z zakresu sztuki i szeroko pojmowanego kulturoznawstwa.
W latach 1981–1992 razem z Ryszardem Winiarskim i studentami ASP tworzył nieformalną grupę znaną jako Pracownia Winiarskiego, prowadzącą intensywną działalność na terenie Polski i w wielu krajach Europy.
Jak pisze w[4] Słowniku Malarzy Polskich Maryla Sitkowska: „Twórczość Duchowskiego rozwijała się w dwóch etapach. Do końca lat 70. podejmował głównie prace projektowe w budownictwie i po wygraniu konkursu i zrealizowaniu elewacji Narodowego Banku Polskiego, współpracował przy projektowaniu i realizacji jednego z pierwszych 100-metrowych wieżowców – Intraco(projekt elewacji i części wnętrz). W latach 80. związał się z ruchem ekologicznym, również jako działacz i współorganizator, m.in. tzw. spotkań wigierskich, poświęconych ekologii w nauce i sztuce (1985–1987)”.
W 1989 zorganizował pierwszą w Polsce międzynarodową wystawę i sympozjum Eco-Art w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Równolegle uprawiał malarstwo, początkowo reprezentując nurt abstrakcji geometrycznej. Tworzył obrazy olejne i reliefy z drewna, oparte na kompozycji diagonalnej i oszczędnej skali barw.
Od połowy lat 80. powstawały obrazy (obiekty ekologiczne) z piasku związanego specjalnym, bezbarwnym spoiwem, czarną lub ciemnobłękitną farbą, do których przytwierdzał suche fragmenty traw, gałęzi itp. Natura traktowana jest w nich z uwagą i troską należną bytowi zagrożonemu. Zarówno w przesłaniu emocjonalnym, jak w oszczędnej ekspresji swych prac, wykorzystujących organiczne materiały i faktury, Duchowski nawiązuje do idei „ekologii głębokiej” Ten etap twórczości podsumowała duża wystawa w Galerii Studio w 1993 r., gdzie zaprezentowano 120 obrazów-obiektów. W tym okresie dość często Duchowski tworzył instalacje i performance w Polsce i za granicą.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych Duchowski zaangażowany był w projekty i realizacje związane z budową metra w Warszawie. Duchowski, kierując zespołem Agencji 3A ASP projektował przestrzenie publiczne stacji metra. Wraz z Biurem Projektów AiB wziął udział w 8 konkursach architektonicznych, z czego trzy: Ratusz, Marymont i Stare Bielany zrealizowane zostały według projektów z jego udziałem[5]. Wcześniej, w zespole z Jasną Strzałkowską, realizował wnętrza Stacji Centrum.
Zmarł 16 lutego 2019. Został pochowany 27 lutego 2019 w kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach[1] (Q kolumbarium 5-2-16)[6].
Nagrody i wyróżnienia
W 1993 otrzymał Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w 2011 Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypisy
- ↑ a b Mirosław Duchowski. wyborcza.pl, 23 lutego 2019. [dostęp 2019-03-01].
- ↑ prof. zw. Mirosław Duchowski – Wydział Malarstwa, wm.asp.waw.pl [dostęp 2021-01-13] .
- ↑ a b Prof. Mirosław Duchowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2021-01-14] .
- ↑ Sitkowska Maryla: Słownik Malarzy Polskich – Wydawnictwo „Arkady” 2001 s.76, 77.
- ↑ Architektura Murator 03 2004, 05 2007, 01 2009.
- ↑ Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [dostęp 2019-11-14] (pol.).
Linki zewnętrzne
- Prof. Mirosław Duchowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-03-13] .
- Notka o Mirosławie Duchowskim na www.artinfo.pl
- Informacja o Mirosławie Duchowskim na stronie centrum prasowego SWPS
Media użyte na tej stronie
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób prof. Mirosława Duchowskiego na Powązkach Wojskowych