2002–2003 Słowacja U-19
2006 Słowacja U-214(0)
  1. Aktualne na: 8 grudnia 2017.
  2. Aktualne na: 30 grudnia 2013.

Miroslav Božok (ur. 19 października 1984 w Michalovcach) – słowacki piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

Božok jest wychowankiem MFK Zemplín Michalovce, w którym zaczął trenować w 1992 roku[1]. Na początku 2002 roku został włączony do kadry pierwszej drużyny klubu z Michalovic[2]. W słowackiej 2. Lidze zadebiutował w marcu 2002 roku, w spotkaniu z Lokomotívą Koszyce[3]. Swoją pierwszą bramkę w lidze, dla MFK Zemplín Michalovce, zdobył w meczu 23. kolejki z TJ Cementár Turňa nad Bodvou[4]. W następnej kolejce Božok również strzelił gola, w pierwszej minucie spotkania z MFK Stará Ľubovňa[5].

FC Senec

Przed sezonem 2002/2003 Božok przeszedł do zespołu występującego w słowackiej ExtralidzeFC Senec. 3 sierpnia 2002 roku, w swoim drugim ligowym występie w barwach tej drużyny, zdobył bramkę w 44. minucie pojedynku z SH Senica[6]. 29 sierpnia Božok zadebiutował w europejskich pucharach, w spotkaniu rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA z NK Široki Brijeg[7].

MFK Ružomberok

Od lutego 2003 do stycznia 2010 roku Božok występował w drużynie MFK Ružomberok. W sezonie 2005/2006 zdobył z nim mistrzostwo oraz Puchar Słowacji.

Arka Gdynia

21 stycznia 2010 roku podpisał dwuletni kontrakt z Arką Gdynia, który pierwotnie miał zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku[8]. Polski klub prowadził intensywne rozmowy z Ružomberokiem na temat jego przyjścia już wiosną, które w lutym zakończyły się sukcesem[9]. Po tym, jak Arka spadła do I ligi, odszedł z zespołu.

W sezonie 2015/2016 powrócił do klubu na zasadzie wolnego transferu, kontrakt obowiązuje do 30.06.2017.

1 Kwietnia 2016 w meczu z Pogonią Siedlce strzelił swoją pierwszą bramkę dla Arki.

GKS Bełchatów

1 lipca 2011 roku związał się dwuletnią umową z GKS-em Bełchatów[10], która została rozwiązana na początku 2013 roku[11]. Božok rozegrał w jego barwach 37 spotkań w Ekstraklasie.

MFK Zemplín Michalovce (ponownie)

Po wyjeździe z Polski, Božok powrócił do swojego pierwszego klubu – MFK Zemplín Michalovce[12].

Górnik Łęczna

30 grudnia 2013 roku Słowak podpisał kontrakt z polskim zespołem Górnikiem Łęczna.

U-18 i U-19

Miroslav Božok wielokrotnie reprezentował barwy juniorskich oraz młodzieżowych reprezentacji Słowacji. W 2002 roku występował w barwach kadry U-18 na turnieju Slovakia Cup[13]. W październiku tego samego roku wystąpił w barwach reprezentacji Słowacji U-19, w dwóch meczach rundy kwalifikacyjnej do Mistrzostw Europy – z Litwą oraz Armenią[14][15]. 13 listopada 2002 roku oraz 14 kwietnia 2003 roku Božok zagrał w dwóch towarzyskich spotkaniach z Czechami[16][17]. 17 kwietniu 2003 roku wystąpił w towarzyskim pojedynku z Austrią[18]. W maju 2003 roku zagrał w dwóch meczach drugiej rundy kwalifikacyjnej do Mistrzostw Europy U-19, z Czechami oraz Niemcami[19][20].

U-21

W czerwcu 2006 roku Božok wystąpił w barwach reprezentacji Słowacji U-21 w towarzyskim meczu z Macedonią[21]. Następnie zagrał w dwóch spotkaniach rundy eliminacyjnej Mistrzostw Europy, z Hiszpanią oraz Albanią. W meczu z Hiszpanią, Słowacy dwukrotnie obejmowali prowadzenie, jednak w końcówce meczu Hiszpanie strzelili trzy bramki. Božok przebywał na boisku przez pełne 90. minut[22]. Mecz z Albanią zakończył się remisem, Božok również przebywał na boisku przez pełne 90. minut[23]. Pierwsze miejsce w grupie zajęła Hiszpania i to ona awansowała do następnej rundy kwalifikacji. W październiku zagrał jeszcze w barwach reprezentacji do lat 21, w towarzyskim spotkaniu z reprezentacją Finlandii[24].

1. Miroslav Božok. mfkruzomberok.sk. [dostęp 2009-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-22)].
  2. V otázke ambícií v nezľavenom trende. korzar.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  3. Hydinári rázne vykročili do odvety. korzar.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  4. Čanianskeho lídra prekvapil Borčík. korzar.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  5. Čaňa i St. Ľubovňa so zhodnými vysokými víťazstvami. korzar.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  6. V troch kolách II. ligy už bodovali všetky tímy. dennik.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  7. Široki Brijeg 3 – 0 FC Senec. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  8. Miroslav Božok podpisał kontrakt z Arką!. arka.gdynia.pl. [dostęp 2010-01-24].
  9. Kontrakty podpisane! Božok w Arce zagra już wiosną!. arka.gdynia.pl. [dostęp 2010-02-06].
  10. Miroslav Božok w GKS-ie Bełchatów (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-01-07].
  11. GKS Bełchatów rozwiązał kontrakt z Miroslavem Božokiem (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2013-02-13].
  12. Miroslav Božok w MFK Zemplín Michalovce (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2013-02-26].
  13. Dôležitý zvrat prišiel po prestávke. korzar.sme.sk. [dostęp 2009-06-16].
  14. Lithuania 1 – 3 Slovakia. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  15. Armenia 1 – 2 Slovakia. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  16. Zápis o utkání č. 17. nv.fotbal.cz. [dostęp 2009-06-16].
  17. Zápis o utkání č. 21. nv.fotbal.cz. [dostęp 2009-06-16].
  18. V odvete víťazstvo SR 19 nad rovesníkmi z Rakúska – súhrn. mesto.sk. [dostęp 2009-11-18].
  19. Czech Republic 1 – 0 Slovakia. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  20. Slovakia 4 – 8 Germany. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  21. Dvadsaťjednotka tesne vyhrala. futbal.pravda.sk. [dostęp 2009-06-16].
  22. Spain 4 – 2 Slovakia. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  23. Slovakia 0 – 0 Albania. uefa.com. [dostęp 2009-06-16].
  24. Prípravný zápas – Slovensko „21” – Fínsko „21” 1:1. profutbal.sk. [dostęp 2009-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].