Mistrz Olof

Mistrz Olof
Mäster Olof
Ilustracja
Aktor Ivar Nilsson jako Olaus Petri w inscenizacji Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie (1908)
Autor

August Strindberg

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szwecja

Język

szwedzki

Data wydania

1872 rok

Wydawca

Isidor Bonnier

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1962 rok

Przekład

Zygmunt Łanowski

poprzednia
Wygnaniec
następna
Koledzy

Mistrz Olof (szw. Mäster Olof) – szwedzki dramat historyczny Augusta Strindberga z 1872 roku. Jeden ze znawców twórczości Strindberga, profesor Gunnar Ollén wspomina w swoich pracach, że „Nowa Gazeta Ilustrowana” (szw. Ny Illustrerad Tidning) uznała „Mistrza Olofa”, „najwspanialszym dziełem szwedzkiej dramaturgii”[1].

Opis fabuły

Akcja dramatu rozgrywa się w XVI-wiecznej Szwecji, za panowania Gustawa I Wazy, w czasie gdy Szwecja przyjmowała luteranizm, a król przeprowadzał reformę Kościoła. W momencie rozpoczęcia akcji Olof jest młodym księdzem (pierwowzorem postaci jest szwedzki pisarz i reformator Olaus Petri), uczącym w szkole katedralnej w Stangnas. To on wprowadził i rozpowszechnił w kraju nowe idee religijne i polityczne.

Inscenizacje

W 1872 roku dramat został odrzucony przez Teatr Królewski w Sztokholmie, a jego światowa prapremiera odbyła się dopiero w 1881 roku w sztokholmskim Nya teatern w reżyserii Ludviga Josephsona. Ponadto sztukę Strindberga wystawiano w Finlandii, Norwegii, Danii i Niemczech (berlińskie Max Reinhardt Volksbühne).

Polska realizacja

Polska prapremiera Mistrza Olofa odbyła się 30 października 1983 roku na deskach poznańskiego Teatru Polskiego w reżyserii Jerzego Kreczmara i była to zarazem jego ostatnia praca reżyserska[2]. Andrzej Nils Uggla, profesor Uniwersytetu Uppsalskiego[3], uznał inscenizację Kreczmara za "ponadczasową"[4].

Muzykę do spektaklu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, scenografię zaprojektował Zbigniew Bednarowicz, a w obsadzie znaleźli się między innymi, Wojciech Siedlecki (Olof), Grzegorz Mrówczyński (Magnat), Andrzej Szczytko (Niemiec), Mariusz Puchalski (Knipperdolink) i Piotr Wypart (Mons Sommar - biskup ze Strägnäs)[5].

Przypisy

  1. Przerwa techniczna | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, repozytorium.amu.edu.pl [dostęp 2019-03-23] (pol.).
  2. Jerzy Kreczmar | Twórca | Culture.pl [dostęp 2016-09-04].
  3. Zmarł Andrzej Nils Uggla - PoloniaInfo, www.poloniainfo.se [dostęp 2016-09-04].
  4. prof. Andrzej Nils Uggla: Od Reformacji do Solidarności. Poznań: 2011, s. 354
  5. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2016-09-04].

Media użyte na tej stronie

Ivar Nilsson in Mäster Olof at Dramatiska teatern 1908 - SMV - GN018.tif
Ivar Nilsson as Olaus Petri in Mäster Olof at Dramatiska teatern 1908. Scanned glass negative.