Mistrz Paramentu z Narbonne

Mistrz Paramentu z Narbonny (Narbonne)
Ilustracja
Parament z Narbonny
ok. 1375 (Luwr)
Data urodzeniapoł. XIV wieku
Data śmiercipoł. XV wieku
Dziedzina sztukiMalarstwo
Epokagotyk międzynarodowy
Ważne dzieła
  • Très Belles Heures de Notre-Dame
  • Parament z Narbonne
  • Wielka Pieta Okrągła

Mistrz Paramentu z Narbonny[1] (Narbonne) – umowna nazwa artysty tworzącego na przełomie XIV i XV wieku we Francji, w stylu gotyku międzynarodowego, identyfikowanego z Jeanem d’Orléans.

Geneza nazwy i pierwsze dzieła

Swoje określenie artysta zawdzięcza dziełu znanemu jako Parament z Narbonny. Jest to rysunek wykonany inkaustem en girsaille na tkaninie – białym adamaszkowym jedwabiu o długości niemal dwóch metrów i szerokości jednego metra. Rysunek ukazuje w głównym polu Pasję Chrystusa: Ukrzyżowanie (pośrodku), Pojmanie Chrystusa, Biczowanie i Niesienie Krzyża (po lewej), Opłakiwanie, Zstąpienie do otchłani i Noli me tangere (po prawej). Pomiędzy scenami znajdują się wizerunki pary monarszej i patronów. Obraz został wykonany w latach 1375–1378/1380[2].

Mistrzowi Paramentu z Narbonny przypisywana jest także powstała w latach 1360–1370 mitra biskupia zwana Infułą z Cluny, wykonana dla paryskiej Sainte-Chapelle[a]. Mitra została wykonana z białego jedwabiu i ozdobiona malowidłami grisaille’owymi wykonanymi pędzlem i piórkiem, maczanymi w inkauście. Sceny umieszczone na głównych polach tarczowych (tituli) przedstawiają Zmartwychwstanie i Złożenie do grobu, na dolnej opasce u nasady infuły (circulum) znajdują się półfigury apostołów, a półpostacie aniołów i wizerunki Marii z Dzieciątkiem widoczne są na wstęgach (fanones).

Pokłon Trzech Króli z Très Belles Heures de Notre-Dame przypisywany Mistrzowi Paramentu z Narbonne

Identyfikacja i kolejne dzieła

Pierwotnie Mistrz Paramentu z Narbonny identyfikowany był z André Beauneveu, ostatecznie uznaje się, iż pod tą umowną nazwą kryje się francuski artysta Jean d’Orléans. Jean był synem Girarda d’Orléans, malarza nadwornego królów Filipa VI i Jana Dobrego. W źródłach wzmiankowany był w okresie od 1361 do 1407 roku. W tym czasie był malarzem królewskim u Jana Dobrego, Karola V i Karola VI. W roku 1364 w paryskiej rezydencji monarchy wykonał wizerunek wielkiego jelenia lub sarny, symbol królewskiej sprawiedliwości. W kolejnych latach spod jego ręki wyszły: tablica wykonana z drewna pochodzącego z rejonu bałtyckiego, krzesło tronowe (1365) oraz ornamentalne malowidła w sali audiencyjnej w Luwrze. W 1377 roku namalował dwie sceny na desce, którą perłami i szlachetnymi kolorami ozdobił złotnik królewski Hennequin du Vivier. Rok później ozdabiał obrazami komnaty Karola V w zamku Saint-Germain-en-Laye.

W 1369 roku Jean d’Orléans pracował dla księcia Jana de Berry. Był autorem tablicy z wizerunkiem księcia, przeznaczonej prawdopodobnie do kaplicy w Bourges, którą wykonał za kwotę stu złotych franków. Dla księcia, przy założeniu, iż jest tożsamy z Mistrzem Paramentu z Narbonny, Jean d’Orléans wykonał miniatury do kodeksu iluminowanego Très Belles Heures de Notre-Dame, odznaczające się jaskrawymi barwami.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIV w. pracował dla Filipa Śmiałego, dla którego ozdobił łóżeczko dziecięce jego syna (1371). W roku 1383 za kwotę 50 franków dostarczył księciu dwa tonda: Chrystusa w grobie z aniołem go podtrzymującym (zwanego Pietą anielską) oraz Marię podtrzymywaną przez św. Jana, ze św. Krzysztofem i Barankiem Bożym na odwrocie. Francuski historyk Albert Châtelet z wiąże Jeanem d’Orléans także inne tondo, znane jako Wielka Pieta Okrągła, dostrzegając między tymi trzema obrazami podobieństwa stylistyczne[b][3]. Tondo to, znajdujące się w zbiorach Luwru, powstało między 1361 a 1404 rokiem[c].

Od 1385 roku Jean d’Orléans pracował dla Karola VI, dla którego wykonywał obrazy tablicowe i freski oraz kunsztowne precjoza pół-złotnicze, prace dekoratorskie i renowacyjne. W 1390 roku za kwotę 200 franków wykonał kilka prac dla Karola VI: dwa wizerunki Marii; naprawę obrazu z Marią, świętym Dionizym, Ludwikiem Francuskim i Ludwikiem z Tuluzy; dwie tablice z Marią i św. Katarzyną oraz ze św. Janem Chrzcicielem i Jerzym. W 1392 roku Jean wykonał dla delfina, późniejszego Karola VII, obraz Zwiastowanie.

W 1407 roku Jean przekazał stanowisko malarza królewskiego swojemu synowi, François d’Orléans. Data jego śmierci nie jest znana, prawdopodobnie umarł nie wcześniej niż w 1416 roku. Niektórzy historycy przypisujący mu autorstwo fresków z przedstawieniem Tańca śmierci, znajdujących się na cmentarzu opactwa Innocents w Paryżu, automatycznie przesuwają datę jego śmierci na okres po roku 1425.

Uwagi

  1. Infuła z Cluny znajduje się w Paryżu, w Musée National du Moyen-Age w Hôtel de Cluny.
  2. Inni historycy autorstwo Wielkiej Piety Okrągłej przypisują Jeanowi Malouelowi.
  3. Na odwrocie tonda znajduje się herb książęcy Burgundii należący do Filipa.

Przypisy

  1. Sztuka około 1400. Materiały sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Poznań, listopad 1995. Antoni Romuald Chodyński (red.). T. I. Warszawa: Arx Regia Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego, 1996, s. 322. ISBN 83-905667-3-7.
  2. Notka o dziele na stronie Luwru.
  3. Albert Châtelet, Van Eyck et la diffusion de l’art flamand, „Dossier de l’art” 119, 2005, za: Antoni Ziemba: Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380-1500. Sztuka dworu burgundzkiego oraz miast niderlandzkich. T. I. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008, s. 132. ISBN 978-83-235-0443-6.

Bibliografia

  • Antoni Ziemba: Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380-1500. Sztuka dworu burgundzkiego oraz miast niderlandzkich. T. I. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008. ISBN 978-83-235-0443-6.

Media użyte na tej stronie