Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w Lekkoatletyce 1999
| ||
Szczegóły turnieju | ||
Miejscowość | ||
---|---|---|
Arena | ||
Data otwarcia | 16 lipca 1999 | |
Data zamknięcia | 18 lipca 1999 |
1. Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 17 zorganizowane pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) na stadionie Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza w Bydgoszczy między 16 i 18 lipca 1999 roku.
W latach 90. XX wieku Bydgoszcz chciała zorganizować lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów jednak nie otrzymała prawa do organizacji tych zawodów. Po porażce polskiej kandydatury władze IAAF, z szefem organizacji Włochem Primo Nebiolo, zaproponowały Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki przeprowadzenie inauguracyjnej edycji mistrzostw świata dla juniorów młodszych (16-17 lat). Oficjalnie decyzja IAAF o przyznaniu Bydgoszczy organizacji zawodów zapadła 18 marca 1998 podczas mistrzostw świata w biegach przełajowych w Marrakeszu[1].
W zawodach wzięło udział 1055 zawodników ze 131 krajów[2]. Zawody z trybun bydgoskiego stadionu śledziło pierwszego dnia 17 000 widzów, drugiego 9000 oraz trzeciego 16 000[2].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Mark Lewis-Francis | 10,40 | Bryan Sears | 10,42 | Omar Brown | 10,43 |
Bieg na 200 m | Timothy Benjamin | 20,72 | Omar Brown | 21,09 | Bryan Sears | 21,16 |
Bieg na 400 m | William Mandla Nkosi | 46,94 | Dutel Glaudel Garzon | 47,00 | Mark van Soest | 47,19 |
Bieg na 800 m | Nicholas Wachira | 1:50,70 | Berhanu Alemu | 1:50,79 | Mohammad M. Al Azemi | 1:51,24 |
Bieg na 1500 m | Cornelius Chirchir | 3:44,02 | Michael Too | 3:44,70 | Osman Yusif | 3:45,53 |
Bieg na 3000 m | Pius Muli | 8:08,16 | Kenenisa Bekele | 8:09,89 | Anouar Assila | 8:13,54 |
Bieg na 2000 m z przeszkodami | Cheruiyot Cherono | 5:31,89 | Luleseged Wale | 5:32,61 | Philip Simbolei | 5:41,77 |
Bieg na 110 m przez płotki (91,4 cm) | Ladji Doucouré | 13,26 | Nassim Brahimi | 13,36 | Paul Whitty | 13,59 |
Bieg na 400 m przez płotki (84,0 cm) | Marthinus Kritzinger | 49,86 | Sergio Castellanos Hierrezuelo | 49,95 | Kumo Kiilu | 51,50 |
Sztafeta 4 x 100 m | Jamajka Winston Smith Michael Frater Davaon Spence Omar Brown | 40,03 | Japonia Yosuke Tahara Kazuya Kitamura Yoshitaka Kaneko Yusuke Omae | 40,14 | Niemcy Johannes Fischer Christoph Lehner Norman Grittke Andre Streese | 41,13 |
Sztafeta szwedzka | Stany Zjednoczone Jonathan Lott Bryan Sears Travon Walton Ivory McCann | 1:51,29 | Południowa Afryka William Mandla Nkosi Warren October Marthinus Kritzinger Mark van Soest | 1:52,49 | Japonia Toshio Imura Takeshi Yoneda Masakatsu Tanaka Tsutomu Takahashi | 1:54,10 |
Chód na 10 000 m | Jewgienij Diemkow | 42:26,07 | Aleksandr Strokow | 42:36,52 | Takayuki Tanii | 42:40,86 |
Skok wzwyż | Jacques Freitag | 2,16 | Cui Kai | 2,13 | Andrej Czubsa | 2,13 |
Skok o tyczce | Sébastien Homo | 5,20 | Ołeksandr Korczmid | 5,10 | Rico Tepper | 5,00 |
Skok w dal | Shang Yapeng | 7,80 | Yoelmis Pacheco Herrera | 7,62 | Nicolaas Grimbeeck | 7,59 |
Trójskok | Ibrahim Mahmedin | 15,96 | Yoandri Betanzos | 15,83 | Wiktor Jastrebow | 15,74 |
Pchnięcie kulą (5 kg) | Robert Haggblom | 19,76 | Dmitrij Gorczkow | 19,69 | Chalid Habasz as-Suwajdi | 19,44 |
Rzut dyskiem (1,5 kg) | Chang Ming-huang | 64,14 | Zhang Huabing | 58,36 | Raine Munukka | 56,52 |
Rzut młotem (5 kg) | Krisztián Pars | 74,76 | Ołeksandr Łucenko | 73,68 | Aleksiej Jelissiejew | 73,68 |
Rzut oszczepem (700 g) | Joachim Kiteau | 79,65 | Saku Kuusisto | 78,73 | Aleksandr Iwanow | 78,65 |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Veronica Campbell | 11,49 | Lisa Sharpe | 11,52 | Adriana Lamalle | 11,66 |
Bieg na 200 m | LaShauntea Moore | 23,38 | Melaine Walker | 23,72 | Ana García López | 23,97 |
Bieg na 400 m | Monique Henderson | 52,28 | Helen Okpanachi | 52,38 | Norma González | 52,39 |
Bieg na 800 m | Georgina Clarke | 2:05,90 | Tetiana Petluk | 2:06,97 | Mihaela Olaru | 2:08,20 |
Bieg na 1500 m | Zanelle Grobler | 4:23,06 | Sylvia Jebiwott Kibet | 4:24,43 | Elaine Du Plessis | 4:24,59 |
Bieg na 3000 m | Alice Timbilil | 9:01,99 | Meseret Defar | 9:02,08 | Vivian Cheruiyot | 9:04,42 |
Bieg na 100 m przez płotki (76,2cm) | Adriana Lamalle | 13,08 | Maren Freisen | 13,42 | Anay Quesada Tejeda | 13,45 |
Bieg na 400 m przez płotki | Jana Pittman | 57,87 | Wu Jieya | 58,32 | Patricia Hall | 58,67 |
Sztafeta 4 x 100 m | Jamajka Nadine Palmer Melaine Walker Veronica Campbell Lisa Sharpe | 44,30 | Stany Zjednoczone Virginia Powell Ashley Mitchell Raasin McIntosh Stephanie Durst | 45,40 | Polska Dorota Wojtczak Dorota Dydo Małgorzata Flejszar Anita Hennig | 45,49 |
Sztafeta szwedzka | Stany Zjednoczone Stephanie Durst LaShauntea Moore Christy Fairley Monique Henderson | 2:07,71 | Polska Małgorzata Flejszar Dorota Wojtczak Hanna Wardowska Magdalena Uzarska | 2:09,19 | Ukraina Hanna Bordiugowa Wiktorija Loficka Maryna Majdanowa Tetiana Petluk | 2:11,13 |
Chód na 5000 m | Tatjana Kozłowa | 22:31,93 | Maryna Cichanawa | 22:37,54 | Jekatierina Diergunowa | 22:54,59 |
Skok wzwyż | Anna Cziczerowa | 1,89 | Renata Medgyesová | 1,83 | Gaëlle Niare | 1,79 |
Skok o tyczce | Jelena Isinbajewa | 4,10 | Floé Kühnert | 4,05 | Vanessa Boslak | 4,00 |
Skok w dal | Zhou Yangxia | 6,29 | Jenniina Halkoaho | 6,24 | Alina Militaru | 6,22 |
Trójskok | Mabel Gay | 13,82 | Anastasija Ilina | 13,59 | Yusmay Planas Bicet | 13,58 |
Pchnięcie kulą | Hong Mei | 15,57 | Natalja Choronieko | 15,57 | Chiara Rosa | 14,64 |
Rzut dyskiem | Hong Mei | 52,18 | Julia Bremser | 51,83 | Deborah Lovely | 49,14 |
Rzut młotem | Kamila Skolimowska | 63,94 | Yunaska Roger Graffor | 57,56 | Ivana Brkljačić | 55,69 |
Rzut oszczepem | Olivia Norris | 52,03 | Xénia Frajka | 49,76 | Halina Kachawa | 49,62 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Kenia | 5 | 2 | 3 | 10 |
2. | Rosja | 4 | 3 | 3 | 10 |
3. | Chiny | 4 | 3 | 0 | 7 |
4. | Stany Zjednoczone | 4 | 2 | 1 | 7 |
5. | Południowa Afryka | 4 | 1 | 3 | 8 |
6. | Francja | 4 | 0 | 3 | 7 |
7. | Jamajka | 3 | 3 | 2 | 8 |
8. | Australia | 2 | 0 | 1 | 3 |
9. | Wielka Brytania | 2 | 0 | 0 | 2 |
10. | Kuba | 1 | 5 | 3 | 9 |
11. | Niemcy | 1 | 3 | 2 | 6 |
12. | Finlandia | 1 | 2 | 1 | 4 |
13. | Katar | 1 | 1 | 1 | 3 |
Polska | 1 | 1 | 1 | 3 | |
15. | Węgry | 1 | 1 | 0 | 2 |
16. | Chińskie Tajpej | 1 | 0 | 0 | 2 |
17. | Etiopia | 0 | 4 | 0 | 4 |
18. | Ukraina | 0 | 3 | 2 | 5 |
19. | Białoruś | 0 | 2 | 2 | 4 |
20. | Japonia | 0 | 1 | 2 | 3 |
21. | Nigeria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Słowacja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23. | Rumunia | 0 | 0 | 2 | 2 |
24. | Arabia Saudyjska | 0 | 0 | 1 | 1 |
Chorwacja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kanada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kolumbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kuwejt | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Maroko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Włochy | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
Bibliografia
- Lionel Peters i Tomas Magnusson , World Youth Championships 1999, wjah.co.uk [dostęp 2011-01-13] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13] (ang.).
- 1999 IAAF World Youth Championships, iaaf.org [dostęp 2011-11-12] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-12] (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor:
- Gold_medal_world_centered.svg by Maix
- derivative work: Mboro (talk)
A gold medal with a globe icon
Autor:
- Silver_medal_world_centered.svg by Maix
- derivative work: Mboro (talk)
A silver medal with a globe icon
Autor:
- Bronze_medal_world_centered.svg by Maix
- derivative work: Mboro (talk)
A bronze medal with a globe icon
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of Ethiopia
Flaga Finlandii
Official flag used by the Fédération Internationale de Football Association (FIFA) to represent Chinese Taipei in association football matches. Also used at the Olympics from 1986 to 2010.
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Pictograms of Olympic sports – . This is an unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.