Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2011

Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie
20102012
Miejsce finału

Buffalo, Stany Zjednoczone

Podium
Pierwsze miejsce

 Rosja

Drugie miejsce

 Kanada

Trzecie miejsce

 Stany Zjednoczone

Statystyki indywidualne
MVP

Kanada Brayden Schenn

Król strzelców

Kanada Brayden Schenn
(8 bramek)

35. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie – turniej hokejowy, który odbył się od 26 grudnia 2010 do 5 stycznia 2011 w drugim co do wielkości mieście w stanie Nowy Jork - Buffalo. Mecze rozgrywane były w dwóch halach: HSBC Arena oraz Dwyer Arena. Były to pierwsze w historii mistrzostwa w tych miastach, zaś po raz piąty zawodnicy tej kategorii wiekowej rozegrali turniej o mistrzostwo świata w Stanach Zjednoczonych. Poprzednio to państwo organizowało czempionat w 2005 roku.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego była reprezentacja gospodarzy, którzy w 2010 roku w Saskatoon pokonali po dogrywce reprezentację Kanady 6:5 .

Złoty medal zdobyli reprezentanci Rosji pokonując w finale Kanadyjczyków 5:3. Mimo iż po dwóch tercjach przegrywali 0:3[1]. Było to pierwsze zwycięstwo Mołodieżka nad Kanadą od ośmiu lat, wtedy to podczas finału mistrzostw świata Rosja zwyciężyła 3:2.

Elita

W tej części mistrzostw uczestniczyło 10 najlepszych drużyn na świecie. System rozgrywania meczów był inny niż w niższych dywizjach. Najpierw drużyny grały w dwóch grupach, każda po 5 drużyn. Z niej najlepsza bezpośrednio awansowała do półfinałów, a z miejsc drugich i trzecich, walczyły na krzyż między sobą o awans do finałowej czwórki. Najgorsze dwie drużyny każdej z grup walczyły w meczach między sobą o utrzymanie w elicie. Dwie najgorsze drużyny spadły do I dywizji.

Mistrzostwa odbył się w Buffalo. Finałowe spotkanie na mogącej pomieścić 18 690 osób hali HSBC Arena oraz w hali Dwyer Arena mogącej pomieścić 2 100.

Meczem otwarcia w turnieju juniorów było spotkanie Niemcy - Szwajcaria; odbyło się ono 26 grudnia 2010 roku w HSBC Arena. Podczas mistrzostw strzelono 201 bramek. Najwięcej bo osiem strzelonych bramek zdobył Brayden Schenn, który został królem strzelców[2]. Zawodnik ten zwyciężył również w klasyfikacji kanadyjskiej, gdzie zdobył 18 punktów (8 bramki i 10 asyst) oraz zdobył tytuł MVP turnieju. Do piątki gwiazd zaliczono: bramkarza reprezentacji USA - Jack Campbell, obrońców: Kanadyjczyka Ellisa i Rosjanina Orłowa. Najlepsza trójka napastników turnieju to: Kanadyjczycy Shenn i Johansen oraz Rosjanin Kuzniecow[3].


Pierwsza dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1 Łotwa
2 Białoruś
3 Wielka Brytania
4 Włochy
5 Japonia
6 Ukraina

Grupa B

Lp.Drużyna
1 Dania
2 Słowenia
3 Austria
4 Kazachstan
5 Chorwacja
6 Litwa

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2012 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A swoje mecze rozgrywała na Białorusi w Bobrujsku. Turniej odbył się w dniach 13–19 grudnia 2010 roku.

Grupa B swoje mecze rozgrywała w Słowenii w Bledzie. Turniej odbył się w dniach 12–18 grudnia 2010 roku.

Druga dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1 Francja
2 Holandia
3 Hiszpania
4 Belgia
5 Estonia
6 Islandia

Grupa B

Lp.Drużyna
1Polska Polska
2 Węgry
3 Korea Południowa
4 Rumunia
5 Australia
6 Chiny

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata pierwszej dywizji w 2012 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do trzeciej dywizji.

Grupa A mecze rozgrywała w Estonii w Tallinnie. Turniej odbył się w dniach 13–19 grudnia 2010 roku.

Grupa B mecze rozgrywała w Rumunii w Miercurea-Ciuc. Turniej odbył się w dniach 13–19 grudnia 2010 roku.

Trzecia dywizja

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczyło 7 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca oraz drużyna, która zajęła drugie miejsce w turnieju awansowały do mistrzostw świata drugiej dywizji w 2012 roku.

Turniej rozgrywany był w Meksyku. Odbył się w dniach 9–15 stycznia 2011.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Ice hockey pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ice hockey
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Chinese Taipei (Olympics; 1986–2010).svg
Official flag used by the Fédération Internationale de Football Association (FIFA) to represent Chinese Taipei in association football matches. Also used at the Olympics from 1986 to 2010.