Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013

Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie
20122014
Miejsce finału

Ufa, Rosja

Podium
Pierwsze miejsce

 Stany Zjednoczone

Drugie miejsce

 Szwecja

Trzecie miejsce

 Rosja

Statystyki indywidualne
MVP

Stany Zjednoczone John Gibson

Król strzelców

Stany Zjednoczone John Gaudreau
(7 bramek)

37. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie – turniej hokejowy, który odbył się od 26 grudnia 2012 do 5 stycznia 2013 w rosyjskim mieście Ufa. Mecze rozgrywane były w dwóch halach: Ufa Arena oraz Pałac Lodowy Saławat Jułajew. Były to pierwsze w historii mistrzostwa w tym mieście, zaś po raz czwarty zawodnicy tej kategorii wiekowej rozegrają turniej o mistrzostwo świata w Rosji. Poprzednio to państwo organizowało czempionat w 2001 roku.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego była reprezentacja Szwecji, która w 2012 roku w Calgary pokonała po dogrywce Rosję 1:0.

Złoty medal zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych pokonując w finale Szwedów 1:3. Było to trzecie w historii zwycięstwo tej reprezentacji, a pierwsze od 2010 roku. Po raz pierwszy od 1998 roku drużyna Kanady nie zdobyła medalu w tych rozgrywkach.

Elita

Pałac Lodowy Saławat Jułajew

W tej części mistrzostw uczestniczy 10 najlepszych drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw drużyny grają w dwóch grupach, każda po 5 drużyn. Z niej najlepsza bezpośrednio awansuje do półfinałów, a z miejsc drugich i trzecich, walczą na krzyż między sobą o awans do finałowej czwórki. Najgorsze dwie drużyny każdej z grup walczą w meczach między sobą o utrzymanie w elicie. Najgorsza drużyna spada do pierwszej dywizji.

Hale w których odbyły się zawody to:
Ufa Arena (o pojemności 8.250 miejsc)
Pałac Lodowy Saławat Jułajew (o pojemności 4.043 miejsc)

Meczem otwarcia w turnieju juniorów było spotkanie Łotwa - Finlandia odbyło się ono 26 grudnia 2012 roku w Pałacu Lodowym. Strzelcem pierwszej bramki turnieju został Fin Lehkonen. Dzień później w meczu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Niemcami strzelono najszybszą bramkę mistrzostw. W dziewiętnastej sekundzie meczu do bramki rywali trafił Kuraly. Najwartościowszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany Amerykanin grający na pozycji bramkarza - John Gibson.

Pierwsza dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1 Norwegia
2 Białoruś
3 Dania
4 Słowenia
5 Austria
6 Francja

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczy 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju grupy A awansuje do mistrzostw świata elity w 2014 roku, zaś najsłabsza drużyna grupy B spadnie do drugiej dywizji.

Turniej Grupy A odbył się w dniach 915 grudnia 2012 roku we Francji (Amiens).

Turniej Grupy B odbył się w dniach 1016 grudnia 2012 roku na Ukrainie (Donieck).

Awans do Elity MŚ wywalczyła kadra Norwegii, natomiast do pierwszej dywizji grupy B została zdegradowana Francja. Do grupy A pierwszej dywizji awansowała Polska, zaś do drugiej dywizji grupy B spadła Chorwacja.


Druga dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1 Japonia
2 Węgry
3 Rumunia
4 Holandia
5 Litwa
6 Hiszpania

Grupa B

Lp.Drużyna
1 Estonia
2 Korea Południowa
3 Serbia
4 Australia
5 Islandia
6 Belgia

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczy 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju grupy A awansuje do mistrzostw świata pierwszej dywizji w 2014 roku, zaś najsłabsza drużyna grupy B spadnie do trzeciej dywizji.

Turniej Grupy A odbył się w dniach 915 grudnia 2012 roku w Rumunii (Braszów).

Turniej Grupy B odbędzie się w dniach 1218 stycznia 2013 roku w Serbii (Nowy Sad).

Awans do pierwszej dywizji wywalczyła drużyna Japonii, natomiast spadek do drugiej dywizji grupy B zanotowała drużyna Hiszpanii.

Trzecia dywizja

W mistrzostwach trzeciej dywizji uczestniczy 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju awansuje do mistrzostw świata drugiej dywizji w 2014 roku.

Turniej odbędzie się w dniach 1420 stycznia 2013 roku w Bułgarii w Sofii.


Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ice hockey pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ice hockey
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.