Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007
20062008
Miejsce finału

Moskwa

Termin

27 kwietnia-13 maja

Liczba drużyn

16

Liczba stadionów

2 (w 2 miastach)

Podium
Pierwsze miejsce

Gold medal with cup.svg  Kanada

Drugie miejsce

Silver medal with cup.svg  Finlandia

Trzecie miejsce

Bronze medal with cup.svg  Rosja

Statystyki indywidualne
Liczba meczów

56

Liczba goli

361 (6,45 na mecz)

MVP

Kanada Rick Nash

Król strzelców

Rosja Aleksiej Morozow
(8 bramek)

Najlepszy bramkarz

Finlandia Kari Lehtonen

Najlepszy obrońca

Rosja Andriej Markow

Najlepszy napastnik

Rosja Aleksiej Morozow

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007 – 71. edycja mistrzostw świata organizowane przez IIHF, która odbyła się po raz drugi w niepodległej Rosji. Turniej Elity odbył się w dniach 27 kwietnia-13 maja, a miastami goszczącymi najlepsze drużyny świata były Moskwa i Mytiszczi.

Czas i miejsce rozgrywania pozostałych turniejów:

Elita

Mytiszczi Arena

W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 16 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw odbywa się faza grupowa, w której zespoły są podzielone w czterech grupach po cztery zespoły. Z każdej grupy awansuje po trzy drużyny do drugiej fazy grupowej, zaś najgorsze tj. z czwartych miejsc walczą o utrzymanie między sobą systemem kołowym (każdy z każdym). Dwie najlepsze drużyny spadają do pierwszej dywizji. Dwanaście zespołów jakie pozostaną w walce o medale, zostaną podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Mecze rozgrywane są systemem kołowym (każdy z każdym) z zaliczenie wyników pierwszej fazy grupowej. Cztery najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej, gdzie przegrywająca drużyna nie liczy się w walce o tytuł mistrzowski.

Mecze rozegrane były w Rosji po raz drugi w historii. Ostatni turniej mistrzowski odbył się tu w 2000 roku, a miastem, które gościło najlepsze drużyny świata był Petersburg.

Hale w których odbyły się zawody to:
Hodynka Arena (o pojemności 14 000 miejsc)
Mytiszczi Arena (o pojemności 7 000 miejsc)

Zawody odbyły się w dniach 27 kwietnia - 13 maja 2007 roku. Pierwszym meczem, który odbył się na tych mistrzostwach to spotkanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Austrią. W tymże meczu pierwszą bramkę w turnieju zdobył Phil Kessel, który strzelił bramkę w pierwszej minucie i 59 sekundzie.

Królem strzelców mistrzostw został Aleksiej Morozow, który zdobył 8 bramek w siedmiu rozegranych meczach, zaś w punktacji kanadyjskiej najlepszym był Johan Davidsson, który zdobył 14 punktów (7 bramek i 7 asyst). Do piątki gwiazd zaliczono: bramkarza reprezentacji Finlandii - Lehtonena, obrońców: Fina Nummelina i Rosjanina Markowa oraz napastników: Morozowa, Małkina (obaj z Rosji) i Nash'a z Kanady[1]. MVP turnieju został wybrany Rick Nash[2].

Pierwsza dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1Francja Francja
2Polska Polska
3Kazachstan Kazachstan
4Estonia Estonia
5Holandia Holandia
6 Chiny

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2008 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w chińskim mieście Qiqihar w hali Qiqihar Icerink. Turniej odbywał się w dniach 15 - 21 kwietnia 2007 roku. W Chinach swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w słoweńskiej stolicy - Lublana w hali Tivoli. Turniej odbywał się w dniach 15 - 21 kwietnia 2007 roku.

Mecze Polaków

15 kwietnia 2007Holandia 3:4 pk. PolskaQiqihar Icerink
16 kwietnia 2007Polska 9:1 ChinyQiqihar Icerink
18 kwietnia 2007Francja 4:0 PolskaQiqihar Icerink
19 kwietnia 2007Polska 5:2 KazachstanQiqihar Icerink
21 kwietnia 2007Polska 4:3 pd. EstoniaQiqihar Icerink

Druga dywizja

Grupa A

Lp.Drużyna
1Chorwacja Chorwacja
2Belgia Belgia
3Hiszpania Hiszpania
4Serbia Serbia
5Bułgaria Bułgaria
6Turcja Turcja

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata pierwszej dywizji w 2008 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do trzeciej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w chorwackim Zagrzebiu w hali Dom Sportova. Turniej odbywał się w dniach 11 - 17 kwietnia 2007 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w koreańskim Seulu w hali Mok-Dong Arena. Turniej odbywał się w dniach 2 - 8 kwietnia 2007 roku.

Trzecia dywizja

W tej części mistrzostw uczestniczyło 6 drużyn, które rozgrywają mecze w jednej grupie systemem każdy z każdym. Najlepsze dwa zespoły awansowały do drugiej dywizji. Gospodarzem turnieju było irlandzkie miasto Dundalk. Był to pierwszy turniej mistrzostw świata na terenie tego państwa.

Zawody odbyły się w dniach od 15 kwietnia do 21 kwietnia 2007 roku.

Mecze rozgrywano w hali Dundalk Ice Dome.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ice hockey pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ice hockey
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea