Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
| |||
Data | 6–11 grudnia 2016 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | |||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 46 | ||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie Windsor 2016 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
800 m | kobiety | ||||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl zmienny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 50 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 50 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety mieszane | |||||
4 × 50 m | styl dowolny | styl zmienny | |||
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 odbyły się w dniach 6–11 grudnia 2016 roku w WFCU Centre w Windsorze, w prowincji Ontario. Wszystkie konkurencje przeprowadzono na basenie 25-metrowym.
Wybór gospodarza
11 grudnia 2012 prezydent Światowej Federacji Pływackiej (FINA), Julio Maglione ogłosił, że Windsor pokonał Hongkong, Abu Zabi i Aszchabad w konkursie o organizację mistrzostw świata w 2016 roku[1].
Tabela medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 8 | 15 | 7 | 30 |
2. | Węgry | 7 | 2 | 2 | 11 |
3. | Rosja | 6 | 5 | 3 | 14 |
4. | Południowa Afryka | 4 | 1 | 0 | 5 |
5. | Korea Południowa | 3 | 0 | 0 | 3 |
6. | Kanada | 2 | 3 | 3 | 8 |
7. | Holandia | 2 | 3 | 1 | 6 |
8. | Japonia | 2 | 2 | 11 | 15 |
9. | Australia | 2 | 2 | 7 | 11 |
10. | Niemcy | 2 | 1 | 0 | 3 |
11. | Włochy | 1 | 4 | 2 | 7 |
12. | Wielka Brytania | 1 | 2 | 2 | 5 |
13. | Jamajka | 1 | 1 | 1 | 3 |
Brazylia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
15. | Chiny | 1 | 0 | 2 | 3 |
16. | Dania | 1 | 0 | 1 | 2 |
Litwa | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Polska | 1 | 0 | 1 | 2 | |
19. | Francja | 0 | 2 | 0 | 2 |
20. | Ukraina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Słowenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22. | Białoruś | 0 | 0 | 2 | 2 |
Razem | 46 | 46 | 47 | 139 |
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Jesse Puts Holandia | 21,10 | Władimir Morozow Rosja | 21,14 | Simonas Bilis Litwa | 21,23 |
100 metrów (szczegóły) | Simonas Bilis Litwa | 46,58 | Shinri Shioura Japonia | 46,59 | Tommaso D’Orsogna Australia | 46,70 |
200 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 1:41,03 CR, | Chad le Clos Południowa Afryka | 1:41,65 | Aleksandr Krasnych Rosja | 1:41,95 |
400 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 3:34,59 | Aleksandr Krasnych Rosja | 3:35,30 | Péter Bernek Węgry | 3:37,65 |
1500 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 14:15,51 CR, | Gregorio Paltrinieri Włochy | 14:21,94 | Wojciech Wojdak Polska | 14:25,37 |
Styl grzbietowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Junya Koga Japonia | 22,85 | Jérémy Stravius Francja | 22,99 | Paweł Sankowicz Białoruś | 23,03 |
100 metrów (szczegóły) | Mitch Larkin Australia | 49,65 | Andriej Szabasow Rosja | 49,69 | Xu Jiayu Chiny | 50,02 |
200 metrów (szczegóły) | Radosław Kawęcki Polska | 1:47,63 | Jacob Pebley Stany Zjednoczone | 1:48,98 | Masaki Kaneko Japonia | 1:49,18 |
Styl klasyczny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Cameron van der Burgh Południowa Afryka | 25,64 | Peter Stevens Słowenia | 25,85 | Felipe Lima Brazylia | 25,98 |
100 metrów (szczegóły) | Marco Koch Niemcy | 56,77 | Władimir Morozow Rosja | 57,00 | Fabio Scozzoli Włochy | 57,04 |
200 metrów (szczegóły) | Marco Koch Niemcy | 2:01,21 CR | Andrew Willis Wielka Brytania | 2:02,71 | Michaił Dorinow Rosja | 2:03,09 |
Styl motylkowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 21,98 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 22,40 | David Morgan Australia | 22,47 |
100 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 48,08 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 49,04 | David Morgan Australia | 49,31 |
200 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 1:48,76 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 1:49,50 | Daiya Seto Japonia | 1:49,97 |
Styl zmienny | ||||||
100 metrów (szczegóły) | Michael Andrew Stany Zjednoczone | 51,84 WJ | Daiya Seto Japonia | 52,01 | Shinri Shioura Japonia | 52,17 |
200 metrów (szczegóły) | Wang Shun Chiny | 1:51,74 | Philip Heintz Niemcy | 1:52,07 | Daiya Seto Japonia | 1:52,89 |
400 metrów (szczegóły) | Daiya Seto Japonia | 3:59,24 | Max Litchfield Wielka Brytania | 4:00,66 | Dávid Verrasztó Węgry | 4:01,56 |
Sztafety – styl dowolny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Rosja Aleksiej Brianskij (21,70) Nikita Łobincew (21,06) Aleksandr Popkow (20,85) Władimir Morozow (20,71) Kiriłł Prigoda[a] | 1:24,32 | Stany Zjednoczone Paul Powers (21,73) Blake Pieroni (21,14) Michael Chadwick (21,02) Tom Shields (20,58) Dillon Virva[a] Michael Andrew[a] | 1:24,47 | Japonia Kosuke Matsui (21,81) Kenta Ito (20,96) Shinri Shioura (20,60) Junya Koga (21,14) | 1:24,51 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Rosja Nikita Łobincew (47,34) Michaił Wiekowiszczew (46,96) Władimir Morozow (45,42) Aleksandr Popkow (46,18) Aleksiej Brianskij[a] | 3:05,90 | Francja Clément Mignon (46,91) Jérémy Stravius (46,21) Jordan Pothain (47,90) Mehdy Metella (46,33) Yonel Govindin[a] | 3:07,35 | Australia Brayden McCarthy (47,57) Daniel Smith (46,84) David Morgan (47,48) Tommaso D’Orsogna (45,87) Jack Gerrard[a] Stany Zjednoczone Michael Chadwick (47,56) Tom Shields (46,59) Paul Powers (47,59) Blake Pieroni (46,02) Matthew Josa[a] | 3:07,76 |
4 × 200 metrów (szczegóły) | Rosja Michaił Dowgaljuk (1:44,27) Michaił Wiekowiszczew (1:42,86) Artem Łobuzow (1:44,04) Aleksandr Krasnych (1:40,93) Daniił Pasynkow[a] | 6:52,10 | Stany Zjednoczone Blake Pieroni (1:43,14) Jacob Pebley (1:43,38) Pace Clark (1:44,16) Zane Grothe (1:42,66) | 6:53,34 | Japonia Yuki Kobori (1:43,97) Daiya Seto (1:42,54) Tsubasa Amai (1:44,11) Katsuhiro Matsumoto (1:42,92) | 6:53,54 |
Sztafety – styl zmienny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Rosja Andriej Szabasow (23,46) Kiriłł Prigoda (25,52) Aleksandr Popkow (22,08) Władimir Morozow (20,46) Grigorij Tarasiewicz[a] Oleg Kostin[a] Daniił Pachomow[a] Aleksiej Brianski[a] | 1:31,52 | Stany Zjednoczone Jacob Pebley (23,54) Cody Miller (25,68) Tom Shields (21,94) Michael Chadwick (20,81) Matthew Josa[a] Michael Andrew[a] Paul Powers[a] | 1:31,97 | Białoruś Pawieł Sankowicz (23,05) Ilja Szymanowicz (25,82) Jauhen Curkin (22,59) Anton Łatkin (21,03) | 1:32,49 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Rosja Andriej Szabasow (50,30) Kiriłł Prigoda (55,78) Aleksandr Charłanow (49,51) Władimir Morozow (45,58) Grigorij Tarasiewicz[a] Oleg Kostin[a] Aleksandr Popkow[a] | 3:21,17 | Australia Mitch Larkin (50,24) Tommy Sucipto (57,46) David Morgan (49,32) Tommaso D’Orsogna (46,54) Bobby Hurley[a] Daniel Smith[a] | 3:23,56 | Japonia Junya Koga (50,26) Yoshiki Yamanaka (57,57) Takeshi Kawamoto (50,02) Shinri Shioura (46,86) Kento Ita[a] | 3:24,71 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Ranomi Kromowidjojo Holandia | 23,60 | Silvia Di Pietro Włochy | 23,90 | Madison Kennedy Stany Zjednoczone | 23,93 |
100 metrów (szczegóły) | Brittany Elmslie Australia | 51,81 | Ranomi Kromowidjojo Holandia | 51,92 | Penny Oleksiak Kanada | 52,01 |
200 metrów (szczegóły) | Federica Pellegrini Włochy | 1:51,73 | Katinka Hosszú Węgry | 1:52,28 | Taylor Ruck Kanada | 1:52,50 |
400 metrów (szczegóły) | Leah Smith Stany Zjednoczone | 3:57,78 | Wieronika Popowa Rosja | 3:58,90 | Chihiro Igarashi Japonia | 3:59,41 |
800 metrów (szczegóły) | Leah Smith Stany Zjednoczone | 8:10,17 | Ashley Twichell Stany Zjednoczone | 8:11,95 | Kiah Melverton Australia | 8:16,51 |
Styl grzbietowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Etiene Medeiros Brazylia | 25,82 | Katinka Hosszú Węgry | 25,99 | Alexandra DeLoof Stany Zjednoczone | 26,14 |
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 55,54 | Kylie Masse Kanada | 56,24 | Georgia Davies Wielka Brytania | 56,45 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:00,79 | Daryna Zewina Ukraina | 2:02,24 | Emily Seebohm Australia | 2:02,65 |
Styl klasyczny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Lilly King Stany Zjednoczone | 28,92 | Alia Atkinson Jamajka | 29,11 | Molly Hannis Stany Zjednoczone | 29,58 |
100 metrów (szczegóły) | Alia Atkinson Jamajka | 1:03,03 | Lilly King Stany Zjednoczone | 1:03,35 | Molly Hannis Stany Zjednoczone | 1:03,89 |
200 metrów (szczegóły) | Molly Renshaw Wielka Brytania | 2:18,51 | Kelsey Wog Kanada | 2:18,52 | Chloe Tutton Wielka Brytania | 2:18,83 |
Styl motylkowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Jeanette Ottesen Dania | 24,92 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 25,27 | Rikako Ikee Japonia | 25,32 |
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 55,12 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 55,22 | Rikako Ikee Japonia | 55,64 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:02,15 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 2:02,89 | Zhang Yufei Chiny | 2:05,10 |
Styl zmienny | ||||||
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 57,24 | Emily Seebohm Australia | 57,97 | Alia Atkinson Jamajka | 58,04 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:02,90 | Ella Eastin Stany Zjednoczone | 2:05,02 | Madisyn Cox Stany Zjednoczone | 2:05,93 |
400 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 4:21,67 | Ella Eastin Stany Zjednoczone | 4:27,74 | Madisyn Cox Stany Zjednoczone | 4:27,78 |
Sztafety – styl dowolny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Kanada Michelle Williams (24,07) Sandrine Mainville (23,62) Taylor Ruck (23,77) Penny Oleksiak (23,54) Alexia Zevnik[b] Sarah Darcel[b] | 1:35,00 | Holandia Tamara van Vliet (24,45) Ranomi Kromowidjojo (23,11) Maaike de Ward (24,09) Kim Busch (23,72) Maud van der Meer[b] | 1:35,37 | Włochy Silvia Di Pietro (23,92) Erika Ferraioli (23,52) Aglaia Pezzato (24,06) Federica Pellegrini (24,11) | 1:35,61 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Amanda Weir (52,95) Kelsi Worrell (51,04) Madison Kennedy (52,84) Elizabeth Comerford (51,99) Katrina Konopka[b] Katie Drabot[b] Alexandra DeLoof[b] | 3:28,82 | Włochy Erika Ferraioli (53,51) Silvia Di Pietro (52,06) Aglaia Pezzato (52,52) Federica Pellegrini (52,19) | 3:30,28 | Holandia Maud van der Meer (53,48) Marrit Steenbergen (53,17) Maaike de Waard (53,09) Ranomi Kromowidjojo (51,36) Kim Busch[b] Robin Neumann[b] | 3:31,10 |
4 × 200 metrów (szczegóły) | Kanada Katerine Savard (1:55,53) Taylor Ruck (1:51,69) Kennedy Goss (1:54,62) Penny Oleksiak (1:52,05) Alexia Zevnik[b] | 7:33,89 | Stany Zjednoczone Leah Smith (1:54,87) Mallory Comerford (1:53,32) Sarah Gibson (1:55,43) Madisyn Cox (1:55,03) Katie Drabot[b] | 7:38,65 | Rosja Darja Mullakajewa (1:57,53) Darja Ustinowa (1:55,13) Arina Opionyszewa (1:54,83) Wieronika Popowa (1:52,44) Irina Kriwonogowa[b] | 7:39,93 |
Sztafety – styl zmienny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Alexandra DeLoof (26,12) Lilly King (28,78) Kelsi Worrell (24,44) Katrina Konopka (23,93) Molly Hannis[b] Sarah Gibson[b] | 1:43,27 | Włochy Silvia Scalia (26,96) Martina Carraro (30,12) Silvia Di Pietro (24,88) Erika Ferraioli (23,42) Aglaia Pezzato[b] | 1:45,38 | Dania Mie Nielsen (26,71) Matilde Schroder (30,67) Emilie Beckmann (24,96) Jeanette Ottesen (23,64) | 1:45,98 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Alexandra DeLoof (56,68) Lilly King (1:03,71) Kelsi Worrell (55,48) Mallory Comerford (52,02) Helen Moffitt[b] Molly Hannis[b] Sarah Gibson[b] Amanda Weir[b] | 3:47,89 CR | Kanada Kylie Masse (56,29) Rachel Nicol (1:05,13) Katerine Savard (56,38) Penny Oleksiak (51,07) Hilary Caldwell[b] Taylor Ruck[b] | 3:48,87 | Australia Emily Seebohm (56,18) Jessica Hansen (1:04,83) Emily Washer (56,90) Brittany Elmslie (51,75) | 3:49,66 |
Konkurencje mieszane
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem dowolnym (szczegóły) | Rosja Aleksiej Brianskij (21,40) Władimir Morozow (20,44) Marija Kamieniewa (24,01) Rozalija Nasrietdinowa (23,88) Aleksandr Popkow[a] | 1:29,73 | Holandia Jesse Puts (21,27) Nyls Korstanje (21,15) Ranomi Kromowidjojo (23,34) Maaike de Waard (24,06) Kim Busch[b] Tamara van Vliet[b] | 1:29,82 | Kanada Yuri Kisil (21,39) Markus Thormeyer (21,28) Michelle Williams (23,48) Sandrine Mainville (23,68) Mirando-Florent Richard-Jarry[a] Alexia Zevnik[b] Katerine Savard[b] | 1:29,83 |
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Tom Shields (23,45) Lilly King (28,74) Kelsi Worrell (24,59) Michael Chadwick (20,44) Alexandra DeLoof[b] Cody Miller[a] Matthew Josa[a] Mallory Comerford[b] | 1:37,22 CR | Brazylia Etiene Medeiros (25,93) Felipe Lima (25,46) Nicholas Santos (21,93) Larissa Oliveira (24,42) | 1:37,74 | Japonia Junya Koga (22,74) Yoshiki Yamanaka (26,48) Rikako Ikee (24,89) Sayuki Ouchi (24,34) Emi Moronuki[b] Takeshi Kawamoto[a] | 1:38,45 |
Uwagi
Przypisy
- ↑ Windsor (CAN) will host 2016 FINA World Swimming Championships (25m) (ang.). FINA, 2012-12-11. [dostęp 2016-10-18].
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Sport records icon to be used for national records.
Sport records icon to be used for world records.
Sport records icon to be used for Oceanic records.
Sport records icon to be used for Asian records.
Sport records icon to be used for American records.