Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1990 (eliminacje strefy CONMEBOL)

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1990 we Włoszech w strefie CONMEBOL wzięło udział 9 reprezentacji narodowych (Argentyna nie przystępowała do eliminacji, bo miała zagwarantowany udział w Mundialu jako obrońca tytułu mistrzowskiego).

Zasady kwalifikacji

9 reprezentacji podzielono na trzy trzyosobowe grupy, zwycięzcy 1 i 3 grupy bezpośrednio kwalfikowali się do turnieju finałowego, zaś zwycięzca grupy 2 grał baraż z ze zwycięzcą strefy OFC. Wszystkie mecze rozgrywano w 1989 roku.

Ekwador3411245-1

Zwycięzca grupy 2- Kolumbia przystąpił do barażu ze zwycięskim zespołem ze strefy AFC/OFC- drużyną Izraela.

Baraż CONMEBOL/OFC

15 października Kolumbia1-0 (0-0) Izrael

30 października Izrael0-0 Kolumbia

Reprezentacja Kolumbii awansowała do finałów Mistrzostw.

3 września Brazylia1-0 (0-0) Chile

Mecz przerwany w 67 minucie, gdy chilijski bramkarz Roberto Rojas symulował, że został uderzony racą z trybun. Mecz miał zostać powtórzony, jednak podczas śledztwa okazało się, że tak naprawdę piłkarz pociął sobie twarz żyletką. Brazylia wygrała mecz walkowerem 2-0, Chile nie mogło uczestniczyć także w eliminacjach do następnego Mundialu.

Grupa 3

Brazylia7431013112
 Chile44211945
 Wenezuela04004118-17

Awans

Awans uzyskały reprezentacje: Urugwaju, Kolumbii, Brazylii i Argentyny (mistrz świata, awans automatyczny).