Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie | |||
Zamknięcie (finał) | |||
Liczba drużyn | 24 (z 6 konfederacji) | ||
Liczba aren | 9 (w 9 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 52 | ||
Liczba bramek | 146 (2,81 na mecz) | ||
Oglądalność | 1 131 312 (21 756 na mecz) | ||
Król strzelców | Ellen White | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | |||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019 (ang. FIFA Women’s World Cup 2019) – ósma edycja mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet. Turniej trwał od 7 czerwca do 7 lipca[1]. W marcu 2015 roku Francja otrzymała prawa do organizacji turnieju[2]. Był to pierwszy taki turniej w tym kraju, natomiast trzeci w Europie. Mistrzostwa zostały rozegrane na 9 stadionach w 9 miastach[3]. W rozgrywkach brały udział 24 zespoły z 6 konfederacji. Tytuł obroniły Amerykanki, które w meczu finałowym pokonały Holandię 2:0.
Procedura wyboru gospodarza
6 marca 2014 roku FIFA ogłosiła rozpoczęcie licytacji na Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłce Nożnej 2019 roku. Stowarzyszenia członkowskie zainteresowane organizacją turnieju musiały złożyć oświadczenie o braku konfliktu interesów do dnia 15 kwietnia 2014 roku i przedłożyć pełny zestaw dokumentów przetargowych do 31 października 2014 roku[4]. Początkowo przyjęto pięć kandydatur: Francję, Koreę Południową, Anglię, Nową Zelandię i Republikę Południowej Afryki, jednak oficjalne dokumenty złożyły tylko dwie pierwsze[2].
19 marca 2015 roku Komitet Wykonawczy FIFA po głosowaniu podjął decyzję, że to Francja będzie gospodarzem Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet oraz Pucharu Świata kobiet U-20[5].
Eliminacje
W dniach 13-14 października 2016 roku FIFA zatwierdziła, że liczba drużyn oraz ilość miejsc dla poszczególnych konfederacji zostanie nie zmieniona względem poprzedniej edycji Mistrzostw Świata oprócz miejsca dla gospodarza które zostało przeniesione z CONCACAF (Kanada) na UEFA (Francja)[6].
- AFC (Azja): 5 uczestników
- CAF (Afryka): 3 uczestników
- CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa, Karaiby): 3.5 uczestników
- CONMEBOL (Ameryka Południowa): 2.5 uczestników
- OFC (Oceania): 1 uczestnik
- UEFA (Europa): 8+1(gospodarz) uczestników
Zakwalifikowane drużyny
Drużyna | Strefa kwalifikacyjna | Ilość występów do tej pory | Najlepszy wynik | Ostatni występ |
---|---|---|---|---|
Francja | gospodarz | 4 | Czwarte miejsce (2011) | 2015 |
Chiny | AFC | 7 | Drugie miejsce (1999) | 2015 |
Tajlandia | AFC | 2 | Faza grupowa (2015) | 2015 |
Australia | AFC | 7 | Ćwierćfinał (2007, 2011, 2015) | 2015 |
Japonia | AFC | 8 | Mistrzostwo (2011) | 2015 |
Korea Południowa | AFC | 3 | 1/8 finału (2015) | 2015 |
Kamerun | CAF | 2 | 1/8 finału (2015) | 2015 |
Nigeria | CAF | 8 | Ćwierćfinał (1999) | 2015 |
Południowa Afryka | CAF | 1 | Debiut | – |
Argentyna | CONMEBOL | 3 | Faza Grupowa (2003, 2007) | 2007 |
Brazylia | CONMEBOL | 8 | Drugie miejsce (2007) | 2015 |
Chile | CONMEBOL | 1 | Debiut | – |
Kanada | CONCACAF | 7 | Czwarte miejsce (2003) | 2015 |
Jamajka | CONCACAF | 1 | Debiut | – |
Stany Zjednoczone | CONCACAF | 8 | Mistrzostwo (1995, 1999, 2015) | 2015 |
Nowa Zelandia | OFC | 5 | Faza grupowa (1991, 2007, 2011, 2015) | 2015 |
Hiszpania | UEFA | 2 | Faza grupowa (2015) | 2015 |
Włochy | UEFA | 3 | Ćwierćfinał (1991) | 1999 |
Anglia | UEFA | 5 | Trzecie miejsce (2015) | 2015 |
Szwecja | UEFA | 8 | Drugie miejsce (2003) | 2015 |
Norwegia | UEFA | 8 | Mistrzostwo (1995) | 2015 |
Szkocja | UEFA | 1 | Debiut | – |
Niemcy | UEFA | 8 | Mistrzostwo (2003, 2007) | 2015 |
Holandia | UEFA | 2 | 1/8 finału (2015) | 2015 |
Obiekty
Spośród 12 kandydatur 14 czerwca 2017 roku wybrano 9 miast które będą gospodarzami Mistrzostw Świata[7][3].
Trzy stadiony wykorzystano podczas UEFA Euro 2016, były to Parc Olympique Lyonnais w Lyonie, Parc des Princes w Paryżu oraz Allianz Riviera w Nicei, z kolei Stade de la Mosson w Montpellier wykorzystano podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn 1998 i Pucharu Świata w Rugby 2007.
Półfinały i finał zostały rozegrane na Parc Olympique Lyonnais, natomiast mecz otwarcia na Parc des Princes[8].
Lyon | Paryż | Nicea | Montpellier |
---|---|---|---|
Parc OL | Parc des Princes | Allianz Riviera | Stade de la Mosson |
Pojemność: 59,186 | Pojemność: 48,583 | Pojemność: 35,624 | Pojemność: 32,900 |
Rennes | Miasta-organizatorzy na mapie Francji | ||
Roazhon Park | |||
Pojemność: 29,164 | |||
Hawr | Valenciennes | Reims | Grenoble |
Stade Océane | Stade du Hainaut | Stade Auguste Delaune | Stade des Alpes |
Pojemność: 25,178 | Pojemność: 25,172 | Pojemność: 21,127 | Pojemność: 20,068 |
Losowanie
Losowanie turnieju finałowego odbyło się 8 grudnia 2018 roku w La Seine Musicale na wyspie Île Seguin[9].
Faza grupowa
Terminarz meczów został wydany 8 lutego 2018 roku[10]. Czas rozpoczęcia meczu według czasu lokalnego CEST (UTC + 2).
- Legenda
Bezpośredni awans do fazy pucharowej. | |
Awans do fazy pucharowej, jako jedna z czterech najlepszych drużyn zajmujących trzecie miejsce w grupie. | |
Odpadnięcie z turnieju. |
Gdy drużyny mają tyle samo punktów, o kolejności w tabeli decyduje:
- różnica bramek;
- gole zdobyte;
- punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- punkty fair play;
- losowanie miejsc przez komitet organizacyjny.
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Francja | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 |
Norwegia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
Korea Południowa | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 |
7 czerwca 2019 21:00 | Francja Le Sommer 9' Renard 35', 45+2' Henry 85' | 4:0 (3:0) | Korea Południowa | Parc des Princes, Paryż Widzów: 45 261 Sędzia: Claudia Umpiérrez |
8 czerwca 2019 21:00 | Norwegia | 3:0 (3:0) | Nigeria | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 11 058 Sędzia: Kate Jacewicz |
12 czerwca 2019 15:00 | Nigeria | 2:0 (1:0) | Korea Południowa | Stade des Alpes, Grenoble Widzów: 11 252 Sędzia: Anastasia Pustovoitova |
12 czerwca 2019 21:00 | Francja | 2:1 (0:0) | Norwegia 54' (sam.) Renard | Allianz Riviera, Nicea Widzów: 34 872 Sędzia: Bibiana Steinhaus |
17 czerwca 2019 21:00 | Nigeria | 0:1 (0:0) | Francja 78' (k.) Renard | Roazhon Park, Rennes Widzów: 28 267 Sędzia: Melissa Borjas |
17 czerwca 2019 21:00 | Korea Południowa Min-Ji 78' | 1:2 (0:1) | Norwegia | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 13 034 Sędzia: Marie-Soleil Beaudoin |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Niemcy | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 |
Hiszpania | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Chiny | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Południowa Afryka | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 |
8 czerwca 2019 15:00 | Niemcy Gwinn 66' | 1:0 (0:0) | Chiny | Stade Océane, Hawr Widzów: 15 283 Sędzia: Marie-Soleil Beaudoin |
8 czerwca 2019 18:00 | Hiszpania | 3:1 (0:1) | Południowa Afryka 25' Kgatlana | Roazhon Park, Rennes Widzów: 12 044 Sędzia: María Carvajal |
12 czerwca 2019 18:00 | Niemcy Dabritz 42' | 1:0 (1:0) | Hiszpania | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 20 761 Sędzia: Kateryna Monzul |
13 czerwca 2019 21:00 | Południowa Afryka | 0:1 (0:1) | Chiny 40' Ying | Parc des Princes, Paryż Widzów: 20 011 Sędzia: Katalin Kulcsár |
17 czerwca 2019 18:00 | Południowa Afryka | 0:4 (0:3) | Niemcy | Stade de la Mosson, Montpellier Widzów: 15 502 Sędzia: Sandra Braz |
17 czerwca 2019 18:00 | Chiny | 0:0 | Hiszpania | Stade Océane, Hawr Widzów: 11 814 Sędzia: Edina Alves Batista |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 |
Australia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 |
Brazylia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
Jamajka | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | -11 |
9 czerwca 2019 13:00 | Australia Kerr 22' | 1:2 (1:0) | Włochy | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 15 380 Sędzia: Melissa Borjas |
9 czerwca 2019 15:30 | Brazylia Rozeria 15', 50', 64' | 3:0 (1:0) | Jamajka | Stade des Alpes, Grenoble Widzów: 17 668 Sędzia: Riem Hussein |
13 czerwca 2019 18:00 | Australia | 3:2 (1:2) | Brazylia | Stade de la Mosson, Montpellier Widzów: 17 032 Sędzia: Esther Staubli |
14 czerwca 2019 18:00 | Jamajka | 0:5 (0:2) | Włochy | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 12 016 Sędzia: Anna-Marie Keighley |
18 czerwca 2019 21:00 | Jamajka Solaun 49' | 1:4 (0:2) | Australia 11', 42', 69', 83' Kerr | Stade des Alpes, Grenoble Widzów: 17 402 Sędzia: Katalin Kulcsár |
18 czerwca 2019 21:00 | Włochy | 0:1 (0:0) | Brazylia | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 21 669 Sędzia: Lucila Venegas |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anglia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 |
Japonia | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Argentyna | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
Szkocja | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 |
9 czerwca 2019 18:00 | Anglia | 2:1 (2:0) | Szkocja 79' Emsile | Allianz Riviera, Nicea Widzów: 13 188 Sędzia: Jana Adámková |
10 czerwca 2019 18:00 | Argentyna | 0:0 | Japonia | Parc des Princes, Paryż Widzów: 25 055 Sędzia: Stéphanie Frappart |
14 czerwca 2019 15:00 | Japonia | 2:1 (2:0) | Szkocja 88' Clelland | Roazhon Park, Rennes Widzów: 13 201 Sędzia: Lidya Tafesse Abebe |
14 czerwca 2019 21:00 | Anglia Taylor 62' | 1:0 (0:0) | Argentyna | Stade Océane, Hawr Widzów: 20 294 Sędzia: Qin Liang |
19 czerwca 2019 21:00 | Japonia | 0:2 (0:1) | Anglia | Allianz Riviera, Nicea Widzów: 14 319 Sędzia: Claudia Umpiérrez |
19 czerwca 2019 21:00 | Szkocja | 3:3 (1:0) | Argentyna | Parc des Princes, Paryż Widzów: 28 205 Sędzia: Ri Hyang-ok |
Grupa E
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Holandia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 |
Kanada | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 |
Kamerun | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 |
Nowa Zelandia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 |
10 czerwca 2019 21:00 | Kanada Buchanan 45' | 1:0 (1:0) | Kamerun | Stade de la Mosson, Montpellier Widzów: 10 710 Sędzia: Ri Hyang-ok |
11 czerwca 2019 15:00 | Nowa Zelandia | 0:1 (0:0) | Holandia 90+2' Roord | Stade Océane, Hawr Widzów: 10 654 Sędzia: Edina Alves Batista |
15 czerwca 2019 15:00 | Holandia | 3:1 (1:1) | Kamerun 43' Onguene | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 22 423 Sędzia: Casey Reibelt |
15 czerwca 2019 21:00 | Kanada Fleming 48' Prince 79' | 2:0 (0:0) | Nowa Zelandia | Stade des Alpes, Grenoble Widzów: 14 856 Sędzia: Yoshimi Yamashita |
20 czerwca 2019 18:00 | Holandia Dekker 54' Beerensteyn 75' | 2:1 (0:0) | Kanada 60' Sinclair | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 19 277 Sędzia: Stéphanie Frappart |
20 czerwca 2019 18:00 | Kamerun Nchout 57', 90+5' | 2:1 (0:0) | Nowa Zelandia 80' (sam.) Awona | Stade de la Mosson, Montpellier Widzów: 8 009 Sędzia: Kateryna Monzul |
Grupa F
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stany Zjednoczone | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 0 | +18 |
Szwecja | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 |
Chile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
Tajlandia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 20 | -19 |
11 czerwca 2019 18:00 | Chile | 0:2 (0:0) | Szwecja | Roazhon Park, Rennes Widzów: 15 875 Sędzia: Lucila Venegas |
11 czerwca 2019 21:00 | Stany Zjednoczone | 13:0 (3:0) | Tajlandia | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 18 591 Sędzia: Laura Fortunato |
16 czerwca 2019 15:00 | Szwecja | 5:1 (3:0) | Tajlandia 90+1' Sungngoen | Parc des Princes, Paryż Widzów: 9 354 Sędzia: Salima Mukansanga |
16 czerwca 2019 18:00 | Stany Zjednoczone | 3:0 (3:0) | Chile | Allianz Riviera, Nicea Widzów: 45 594 Sędzia: Riem Hussein |
20 czerwca 2019 21:00 | Szwecja | 0:2 (0:1) | Stany Zjednoczone | Stade Océane, Hawr Widzów: 22 418 Sędzia: Anastasia Pustowoitowa |
20 czerwca 2019 21:00 | Tajlandia | 0:2 (0:0) | Chile | Roazhon Park, Rennes Widzów: 13 567 Sędzia: Anna-Marie Keighley |
Ranking drużyn z trzecich miejsc
Cztery najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach ustalane są w następującej kolejności:
- Punkty uzyskane we wszystkich meczach grupowych;
- Różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
- Liczba goli zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
- Losowanie FIFA Komitetu Organizacyjnego.
Grupa | Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C | Brazylia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
B | Chiny | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
E | Kamerun | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 |
A | Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
F | Chile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
D | Argentyna | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
W 1/8 finału, gdzie awansują 4 najlepsze zespoły z 3. miejsc, kolejność meczów z tymi drużynami zależy od tego, z jakiej są grupy (kolorem żółtym zaznaczony wariant, który stał się faktem):
4 najlepsze zespoły z 3. miejsc | Rywal zwycięzcy grupy A | Rywal zwycięzcy grupy B | Rywal zwycięzcy grupy C | Rywal zwycięzcy grupy D |
---|---|---|---|---|
A B C D | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B |
A B C E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
A B C F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A B D E | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
A B D F | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A B E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A C D E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy E |
A C D F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F |
A C E F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
A D E F | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
B C D E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
B C D F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
B C E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
B D E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
C D E F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
Faza pucharowa
W fazie pucharowej uczestniczyć będzie 16 zespołów, które awansowały z fazy grupowej. Ta część rywalizacji składać się będzie z czterech rund, w każdej rundzie odpada połowa drużyn. Po wyłonieniu czterech najlepszych drużyn turnieju, przegrani tych spotkań rozegrają mecz o brązowy medal, zaś zwycięzcy o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę, jeżeli wynik nadal pozostanie nie rozstrzygnięty, rozstrzyga seria rzutów karnych.
1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 czerwca 2019 – Nicea | ||||||||||||||
Norwegia | 1 (4) | |||||||||||||
27 czerwca 2019 – Hawr | ||||||||||||||
Australia | 1 (1) | |||||||||||||
Norwegia | 0 | |||||||||||||
23 czerwca 2019 – Valenciennes | ||||||||||||||
Anglia | 3 | |||||||||||||
Anglia | 3 | |||||||||||||
2 lipca 2019 – Lyon | ||||||||||||||
Kamerun | 0 | |||||||||||||
Anglia | 1 | |||||||||||||
23 czerwca 2019 – Hawr | ||||||||||||||
Stany Zjednoczone | 2 | |||||||||||||
Francja | 2 | |||||||||||||
28 czerwca 2019 – Paryż | ||||||||||||||
Brazylia | 1 | |||||||||||||
Francja | 1 | |||||||||||||
24 czerwca 2019 – Reims | ||||||||||||||
Stany Zjednoczone | 2 | |||||||||||||
Hiszpania | 1 | |||||||||||||
7 lipca 2019 – Lyon | ||||||||||||||
Stany Zjednoczone | 2 | |||||||||||||
Stany Zjednoczone | 2 | |||||||||||||
25 czerwca 2019 – Montpellier | ||||||||||||||
Holandia | 0 | |||||||||||||
Włochy | 2 | |||||||||||||
29 czerwca 2019 – Valenciennes | ||||||||||||||
Chiny | 0 | |||||||||||||
Włochy | 0 | |||||||||||||
25 czerwca 2019 – Rennes | ||||||||||||||
Holandia | 2 | |||||||||||||
Holandia | 2 | |||||||||||||
3 lipca 2019 – Lyon | ||||||||||||||
Japonia | 1 | |||||||||||||
Holandia | 1 | |||||||||||||
22 czerwca 2019 – Grenoble | ||||||||||||||
Szwecja | 0 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||||||
Niemcy | 3 | |||||||||||||
29 czerwca 2019 – Rennes | 6 lipca 2019 – Nicea | |||||||||||||
Nigeria | 0 | |||||||||||||
Niemcy | 1 | Anglia | 1 | |||||||||||
24 czerwca 2019 – Paryż | ||||||||||||||
Szwecja | 2 | Szwecja | 2 | |||||||||||
Szwecja | 1 | |||||||||||||
Kanada | 0 | |||||||||||||
UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.
1/8 finału
22 czerwca 2019 17:30 | Niemcy | 3:0 (2:0) | Nigeria | Stade des Alpes, Grenoble Widzów: 17 988 Sędzia: Yoshimi Yamashita |
22 czerwca 2019 21:00 | Norwegia Herlovsen 31' | 1:1 po dogrywce k. 4:1 (1:0, 1:1) | Australia 83' Kellond-Knight | Allianz Riviera, Nicea Widzów: 12 229 Sędzia: Riem Hussein |
Rzuty karne | ||||
Caroline Hansen Guro Reiten Maren Mjelde Ingrid Engen | Samantha Kerr Emily Gielnik Stephanie Catley |
23 czerwca 2019 17:30 | Anglia | 3:0 (2:0) | Kamerun | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 20 148 Sędzia: Qin Liang |
23 czerwca 2019 21:00 | Francja Gauvin 52' Henry 107' | 2:1 po dogrywce (0:0, 1:1) | Brazylia 63' Thaisa | Stade Océane, Hawr Widzów: 23 965 Sędzia: Marie-Soleil Beaudoin |
24 czerwca 2019 18:00 | Hiszpania Hermoso 9' | 1:2 (1:1) | Stany Zjednoczone | Stade Auguste Delaune, Reims Widzów: 19 633 Sędzia: Katalin Kulcsár |
24 czerwca 2019 21:00 | Szwecja Blackstenius 55' | 1:0 (0:0) | Kanada | Parc des Princes, Paryż Widzów: 38 078 Sędzia: Kate Jacewicz |
25 czerwca 2019 18:00 | Włochy | 2:0 (1:0) | Chiny | Stade de la Mosson, Montpellier Widzów: 17 492 Sędzia: Edina Alves Batista |
25 czerwca 2019 21:00 | Holandia | 2:1 (1:1) | Japonia 43' Hasegawa | Roazhon Park, Rennes Widzów: 21 076 Sędzia: Melissa Borjas |
Ćwierćfinały
27 czerwca 2019 21:00 | Norwegia | 0:3 (0:2) | Anglia | Stade Océane, Hawr Widzów: 21 111 Sędzia: Lucila Venegas |
28 czerwca 2019 21:00 | Francja Renard 81' | 1:2 (0:1) | Stany Zjednoczone | Parc des Princes, Paryż Widzów: 45 595 Sędzia: Kateryna Monzul |
29 czerwca 2019 15:00 | Włochy | 0:2 (0:0) | Holandia | Stade du Hainaut, Valenciennes Widzów: 22 600 Sędzia: Claudia Umpierrez |
29 czerwca 2019 18:30 | Niemcy Magull 16' | 1:2 (1:1) | Szwecja 22' Jakobsson 48' Blackstenius | Roazhon Park, Rennes Widzów: 25 301 Sędzia: Stephanie Frappart |
Półfinały
2 lipca 2019 21:00 | Anglia White 19' | 1:2 (1:2) | Stany Zjednoczone | Parc OL, Lyon Widzów: 53 512 Sędzia: Edina Alves Batista |
3 lipca 2019 21:00 | Holandia Groenen 99' | 1:0 po dogrywce (0:0), (0:0) | Szwecja | Parc OL, Lyon Widzów: 48 452 Sędzia: Marie-Soleil Beaudoin |
Mecz o 3. miejsce
6 lipca 2019 17:00 | Anglia Kirby 31' | 1:2 (1:2) | Szwecja | Allianz Riviera, Nicea Sędzia: Anastasia Pustovoytova |
Finał
7 lipca 2019 17:00 | Stany Zjednoczone | 2:0 (0:0) | Holandia | Parc OL, Lyon Widzów: 57900 Sędzia: Stephanie Frappart |
Strzelczynie
6 goli
5 goli
4 gole
3 gole
- Jennifer Hermoso
- Vivianne Miedema
- Sara Däbritz
- Rose Lavelle
- Carli Lloyd
- Kosovare Asllani
- Aurora Galli
- Cristiana Girelli
2 gole
- Marta Vieira da Silva
- Valérie Gauvin
- Amandine Henry
- Eugénie Le Sommer
- Lieke Martens
- Ajara Nchout
- Lina Magull
- Alexandra Popp
- Isabell Herlovsen
- Lindsey Horan
- Sam Mewis
- Stina Blackstenius
- Sofia Jakobsson
- Barbara Bonansea
1 gol
- Nikita Parris
- Jill Scott
- Jodie Taylor
- Florencia Bonsegundo
- Milagros Menéndez
- Caitlin Foord
- Elise Kellond-Knight
- Chloe Logarzo
- Thaisa
- María José Urrutia
- Li Ying
- Lucía García
- Lineth Beerensteyn
- Dominique Bloodworth
- Anouk Dekker
- Stephanie van der Gragt
- Jackie Groenen
- Jill Roord
- Havana Solaun
- Yui Hasegawa
- Mana Iwabuchi
- Yuika Sugasawa
- Gabrielle Onguéné
- Kadeisha Buchanan
- Jessie Fleming
- Nichelle Prince
- Christine Sinclair
- Yeo Min-ji
- Giulia Gwinn
- Melanie Leupolz
- Lea Schüller
- Asisat Oshoala
- Caroline Hansen
- Guro Reiten
- Lisa-Marie Utland
- Thembi Kgatlana
- Julie Ertz
- Christen Press
- Mallory Pugh
- Jennifer Beattie
- Lana Clelland
- Erin Cuthbert
- Claire Emslie
- Kim Little
- Lina Hurtig
- Madelen Janogy
- Fridolina Rolfö
- Elin Rubensson
- Linda Sembrant
- Kanjana Sungngoen
- Valentina Giacinti
Gole samobójcze
- Mônica Hickmann Alves (dla Australii)
- Wendie Renard (dla Norwegii)
- Aurelle Awona (dla Nowej Zelandii)
- Kim Do-yeon (dla Nigerii)
- Osinachi Ohale (dla Norwegii)
- Lee Alexander (dla Argentyny)
- Jonna Andersson (dla Stanów Zjednoczonych)
- Waraporn Boonsing (dla Chile)
Klasyfikacja końcowa
Lp. | Reprezentacja | Mecze | Z | R | P | Br+ | Br- | +/- | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 7 | 7 | 0 | 0 | 26 | 3 | +23 | 21 |
2. | Holandia | 7 | 6 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 18 |
3. | Szwecja | 7 | 5 | 0 | 2 | 12 | 6 | +6 | 15 |
4. | Anglia | 7 | 5 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 | 15 |
Wyeliminowane w ćwierćfinale | |||||||||
5. | Niemcy | 5 | 4 | 0 | 1 | 10 | 2 | +8 | 12 |
6. | Francja | 5 | 4 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 12 |
7. | Włochy | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 4 | +5 | 9 |
8. | Norwegia | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 |
Wyeliminowane w 1/8 finału | |||||||||
9. | Australia | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 7 |
10. | Brazylia | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 6 |
11. | Kanada | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 6 |
12 | Hiszpania | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 4 |
13. | Japonia | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 |
14. | Chiny | 4 | 1 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 4 |
15. | Kamerun | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 3 |
16. | Nigeria | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 3 |
Wyeliminowane po fazie grupowej | |||||||||
17. | Chile | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 |
18. | Argentyna | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 |
19. | Szkocja | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 1 |
20. | Nowa Zelandia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 |
21. | Korea Południowa | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 | 0 |
22. | Południowa Afryka | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 | 0 |
23. | Jamajka | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | -11 | 0 |
24. | Tajlandia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 20 | -19 | 0 |
Ponadto drużyna Francji otrzymała nagrodę Fair Play
Nagrody indywidualne
Złota Piłka – najlepszy zawodnik
- Megan Rapinoe
- Lucy Bronze
- Rose Lavelle
Złoty But – najlepszy strzelec
Złota Rękawica – najlepszy bramkarz
Najlepszy Młody Zawodnik
Najlepszy gracz meczu – dla każdego meczu z osobna
Pełna lista nagrodzonych znajduje się tu: Player of the match WWC France 2019
Przypisy
- ↑ FIFA.com, OC for FIFA Competitions approves procedures for the Final Draw of the 2018 FIFA World Cup, „FIFA.com”, 14 września 2017 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-24] (ang.).
- ↑ a b FIFA.com, France to host the FIFA Women’s World Cup in 2019, „FIFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
- ↑ a b FIFA.com, The nine host cities confirmed, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
- ↑ FIFA.com, Bidding process opened for eight FIFA competitions, „FIFA.com”, 6 marca 2014 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
- ↑ m, Women's World Cup – News – UEFA.com, „UEFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
- ↑ FIFA women's tournaments in 2018 and 2019 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-21] .
- ↑ Rédaction, La France organisera la Coupe du monde 2019!, „L'ÉQUIPE” [dostęp 2018-07-01] (fr.).
- ↑ FIFA.com, Official Slogan and Emblem of FIFA Women’s World Cup France 2019 launched today, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-18] (ang.).
- ↑ Le calendrier du Mondial 2019 dévoilé, „Fédération Française de Football” [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-09] (fr.).
- ↑ FIFA.com, Match schedule for FIFA Women’s World Cup France 2019 announced, „FIFA.com”, 8 lutego 2018 [dostęp 2018-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
A icon from the OOjs UI lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
A icon from the OOjs UI lib.
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
- Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
- White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
- Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0
A soccer ball with shade.
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Ethiopia
Flag of Rwanda. The flag ratio is 2:3 with the stripes being 2:1:1. Colors are the following officially: Pantone 299 C 2X (blue), RAL 6029 (green), RAL 1023 (yellow) and RAL 1003 (golden yellow). (As of 03/08/2010, the only color used is the Pantone 299 C, which is from here. The rest of the colors are RAL shades from here.)
Autor: S. Plaine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Scène du match opposant le Stade rennais et le Montpellier HSC au Roazhon Park, comptant pour la deuxième journée de Ligue 1 2015-2016.
Autor: Mirasol, Licencja: CC BY-SA 3.0
L'Allianz Riviera le jour de son inauguration.
Autor: Liondartois, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hainaut Stadium (2013)
Autor: Milky, Licencja: FAL
Match Grenoble-Clermont-Ferrand au Stade des Alpes le 15/02/2008.
Autor: Wahrerwattwurm, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Stade Auguste-Delaune Reims, Tribunes Henri Germain und Albert Batteux
Autor: Noixdecoco99, Licencja: CC BY-SA 4.0
Le Parc Olympique Lyonnais avant Lyon - GFC Ajaccio