Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 1990
| |||
Gospodarz | |||
---|---|---|---|
Miejscowość | |||
Liczba konkurencji | 58 |
Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 1990 – 45. edycja mistrzostw świata w strzelectwie. Odbyły się one w Moskwie (ZSRR).
Rozegrano łącznie 58 konkurencji, w tym 16 wyłącznie dla kobiet. Najwięcej medali zdobył Gracza Petikjan ze Związku Radzieckiego (8). W klasyfikacji medalowej zdecydowanie zwyciężyła reprezentacja Związku Radzieckiego. Polacy zajęli w tym zestawieniu 20. miejsce ex aequo z Kubą.
Klasyfikacja medalowa
Gospodarze mistrzostw
Pozycja | Kraj | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 20 | 15 | 11 | 46 |
2 | Stany Zjednoczone | 5 | 5 | 7 | 17 |
3 | Węgry | 4 | 6 | 2 | 12 |
4 | Włochy | 4 | 2 | 2 | 8 |
5 | RFN | 4 | 1 | 2 | 7 |
6 | NRD | 3 | 2 | 3 | 8 |
7 | Bułgaria | 3 | 1 | 2 | 6 |
8 | Chiny | 2 | 6 | 6 | 14 |
9 | Francja | 2 | 1 | 3 | 6 |
10 | Wielka Brytania | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Norwegia | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Korea Południowa | 2 | 0 | 2 | 4 |
13 | Czechosłowacja | 1 | 3 | 1 | 5 |
14 | Szwecja | 1 | 2 | 2 | 5 |
15 | Jugosławia | 1 | 1 | 3 | 5 |
16 | Finlandia | 1 | 1 | 2 | 4 |
17 | Kolumbia | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Szwajcaria | 0 | 3 | 3 | 6 |
19 | Dania | 0 | 2 | 1 | 3 |
20 | Kuba | 0 | 1 | 1 | 2 |
Polska | 0 | 1 | 1 | 2 | |
22 | Australia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Hiszpania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
25 | Holandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Strzelanie z karabinu | ||||||
Karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m | Lee Eun-chul | 1267,8 pkt. (1171+96,8) | Robert Foth | 1264,6 pkt. (1166+98,6) | Gracza Petikjan | 1263,7 pkt. (1171+92,7) |
Karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m, drużynowo | ZSRR Wiaczesław Boczkariew Kiriłł Iwanow Gracza Petikjan | 3490 pkt. | Czechosłowacja Milan Bakeš Petr Kůrka Miroslav Varga | 3475 pkt. | Jugosławia Rajmond Debevec Goran Maksimović Nemanja Mirosavljev | 3475 pkt. |
Karabin małokalibrowy leżąc, 50 m (60 strzałów) | Wiaczesław Boczkariew | 701,8 pkt. (597+104,8) | Harald Stenvaag | 701,2 pkt. (598+103,2) | Tadeusz Czerwiński | 701,1 pkt. (597+104,1) |
Karabin małokalibrowy leżąc, 50 m (60 strzałów), drużynowo | ZSRR Wiaczesław Boczkariew Giennadij Łuszczykow Siergiej Martynow | 1784 pkt. | Czechosłowacja Jaromír Bureš Václav Bečvář Miroslav Varga | 1780 pkt. | Jugosławia Rajmond Debevec Goran Maksimović Nemanja Mirosavljev | 1776 pkt. |
Karabin małokalibrowy klęcząc, 50 m | Hubert Bichler | 393 pkt. | Wiaczesław Boczkariew | 392 pkt. | Gracza Petikjan | 391 pkt. |
Karabin małokalibrowy klęcząc, 50 m, drużynowo | RFN Hubert Bichler Thomas Brocher Peter Heinz | 1170 pkt. | ZSRR Wiaczesław Boczkariew Giennadij Łuszczykow Gracza Petikjan | 1169 pkt. | Jugosławia Rajmond Debevec Goran Maksimović Nemanja Mirosavljev | 1160 pkt. |
Karabin małokalibrowy stojąc, 50 m | Lee Eun-chul | 387 pkt. | Enrique Claverol | 382 pkt. | Robert Foth | 382 pkt. |
Karabin małokalibrowy stojąc, 50 m, drużynowo | ZSRR Wiaczesław Boczkariew Kiriłł Iwanow Gracza Petikjan | 1138 pkt. | Czechosłowacja Milan Bakeš Petr Kůrka Miroslav Varga | 1132 pkt. | Francja Jean-Pierre Amat Pascal Bessy Michel Bury | 1131 pkt. |
Karabin dowolny, trzy postawy, 300 m | Malcolm Cooper | 1168 pkt. | Glenn Dubis | 1167 pkt. | Jörgen Herlufsen | 1163 pkt. |
Karabin dowolny, trzy postawy, 300 m, drużynowo | ZSRR Anatolij Klimienko Igor Maksakow Gracza Petikjan | 3467 pkt. | Francja Pascal Bessy Roger Chassat Dominique Maquin | 3462 pkt. | Szwecja Goran Jansson Roger Jansson Michael Larsson | 3460 pkt. |
Karabin dowolny leżąc, 300 m (60 strzałów) | Harald Stenvaag | 600 pkt. | Norbert Sturny | 599 pkt. | Thomas Tamas | 599 pkt. |
Karabin dowolny leżąc, 300 m, drużynowo (60 strzałów) | Norwegia Jørn Dalen Geir Magne Rolland Harald Stenvaag | 1785 pkt. | Stany Zjednoczone Bradley Carnes Glenn Dubis Thomas Tamas | 1780 pkt. | Wielka Brytania Malcolm Cooper John Davis Michael Sullivan | 1779 pkt. |
Karabin dowolny klęcząc, 300 m | Malcolm Cooper | 392 pkt. | Jørgen Herlufsen | 392 pkt. | Hubert Bichler | 390 pkt. |
Karabin dowolny klęcząc, 300 m, drużynowo | Szwecja Goran Jansson Roger Jansson Michael Larsson | 1162 pkt. | ZSRR Anatolij Klimienko Igor Maksakow Gracza Petikjan | 1154 pkt. | Szwajcaria Olivier Cottagnoud Pierre Dufaux Norbert Sturny | 1153 pkt. |
Karabin dowolny stojąc, 300 m | Glenn Dubis | 385 pkt. | Roger Jansson | 380 pkt. | Pascal Bessy | 378 pkt. |
Karabin dowolny stojąc, 300 m, drużynowo | Francja Pascal Bessy Roger Chassat Dominique Maquin | 1129 pkt. | ZSRR Anatolij Klimienko Igor Maksakow Gracza Petikjan | 1122 pkt. | Czechosłowacja Milan Bakeš Petr Kůrka Pavel Lískovec | 1119 pkt. |
Karabin pneumatyczny, 10 m | Hans Riederer | 697,4 pkt. (595+102,4) | Rajmond Debevec | 694,9 pkt. (590+104,9) | Masaru Yanagida | 693,7 pkt. (591+102,7) |
Karabin pneumatyczny, 10 m, drużynowo | RFN Hannes Hirschvogel Hans Riederer Matthias Stich | 1766 pkt. | NRD Olaf Heß Sven Martini Frank Rettkowski | 1765 pkt. | Korea Południowa Cha Young-chul Eom Won-yong Yoo Jung-mo | 1761 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m | Glenn Dubis | 582 pkt. | Norbert Sturny | 578 pkt. | Malcolm Cooper | 577 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m, drużynowo | Stany Zjednoczone Bradley Carnes Glenn Dubis Steve Goff | 1719 pkt. | Szwajcaria Heinz Bräm Pierre Defaux Norbert Sturny | 1713 pkt. | Finlandia Kalle Leskinen Tapio Säynevirta Ralf Westerlund | 1710 pkt. |
Strzelanie z pistoletu | ||||||
Pistolet centralnego zapłonu, 25 m | Siergiej Pyżjanow | 590 pkt. | Mirosław Ignatiuk | 588 pkt. | Park Byung-taek | 588 pkt. |
Pistolet centralnego zapłonu, 25 m, drużynowo | ZSRR Mirosław Ignatiuk Afanasij Kuzmin Siergiej Pyżjanow | 1762 pkt. | Finlandia Asko Makinen Seppo Makinen Reijo Pärepalo | 1750 pkt. | Stany Zjednoczone Don Nygord Eduardo Suarez Darius Young | 1744 pkt. |
Pistolet dowolny, 50 m | Spas Koprinkow | 671 pkt. (577+94) | Wang Yifu | 663 pkt. (569+94) | Siergiej Pyżjanow | 660 pkt. (565+95) |
Pistolet dowolny, 50 m, drużynowo | Węgry István Ágh Csaba Győrik Zoltán Papanitz | 1695 pkt. | ZSRR Igor Basinski Aleksandr Mielentiew Siergiej Pyżjanow | 1693 pkt. | Szwecja Bengt Kamis Benny Östlund Ragnar Skanåker | 1681 pkt. |
Pistolet pneumatyczny, 10 m | Bernardo Tobar | 682,6 pkt. (581+101,6) | István Ágh | 681,3 pkt. (579+102,3) | Boris Kokoriew | 680,9 pkt. (580+100,9) |
Pistolet pneumatyczny, 10 m, drużynowo | ZSRR Boris Kokoriew Michaił Niestrujew Siergiej Pyżjanow | 1732 pkt. | Węgry István Ágh Csaba Győrik Zoltán Papanitz | 1729 pkt. | NRD Gernot Eder Jens Potteck Uwe Potteck | 1722 pkt. |
Pistolet standardowy, 25 m | Mirosław Ignatiuk | 577 pkt. | Finn Damkjær | 576 pkt. | Anton Küchler | 575 pkt. |
Pistolet standardowy, 25 m, drużynowo | ZSRR Igor Basinski Mirosław Ignatiuk Afanasij Kuzmin | 1723 pkt. | Chiny Wang Hui Wang Runxi Wang Yifu | 1713 pkt. | Stany Zjednoczone Erich Buljung Jimmie McCoy Don Nygord | 1710 pkt. |
Pistolet szybkostrzelny, 25 m | Ralf Schumann | 885 pkt. (594+194+97) | Mirosław Ignatiuk | 883 pkt. (592+194+97) | Petri Eteläniemi | 882 pkt. (592+193+97) |
Pistolet szybkostrzelny, 25 m, drużynowo | ZSRR Mirosław Ignatiuk Afanasij Kuzmin Wiktor Torszyn | 1766 pkt. | Węgry László Balogh Zoltán Kovács Lajos Pálinkás | 1759 pkt. | Szwajcaria Otto Keller Anton Küchler Hansrüdi Schneider | 1753 pkt. |
Strzelanie do ruchomych tarcz | ||||||
Ruchoma tarcza, 10 m | Manfred Kurzer | 664 pkt. (575+89) | Shu Qingquan | 659 pkt. (568+91) | Giennadij Awramienko | 659 pkt. (569+90) |
Ruchoma tarcza, 10 metrów, drużynowo | Chiny Cai Zhiyong Shu Qingquan Zhang Ronghui | 1694 pkt. | Węgry József Ángyán József Sike Attila Solti | 1693 pkt. | RFN Michael Jakosits Peter Merserth Jens Zimmermann | 1692 pkt. |
Ruchoma tarcza, 50 m | Aleksiej Posłow | 594 pkt. | Manfred Kurzer | 594 pkt. | Giennadij Awramienko | 594 pkt. |
Ruchoma tarcza, 50 metrów, drużynowo | Węgry József Ángyán József Sike Attila Solti | 1767 pkt. | ZSRR Anatolij Asrabajew Giennadij Awramienko Aleksiej Posłow | 1765 pkt. | Chiny Ji Gang Shu Qingquan Zhang Ronghui | 1757 pkt. |
Ruchoma tarcza, 50 m mix | Zhang Ronghui | 396 pkt. | Giennadij Awramienko | 394 pkt. | Manfred Kurzer | 393 pkt. |
Ruchoma tarcza, 50 metrów mix, drużynowo | ZSRR Anatolij Asrabajew Giennadij Awramienko Aleksiej Posłow | 1174 pkt. | Chiny Cai Zhiyong Shu Qingquan Zhang Ronghui | 1171 pkt. | Węgry József Ángyán József Sike Attila Solti | 1165 pkt. |
Strzelanie do rzutków | ||||||
Skeet | Andrea Benelli | 222 pkt. (198+24) | Servando Puldon | 221 pkt. (196+25) | Tamaz Imnaiszwili | 220 pkt. (196+24) |
Skeet, drużynowo | Czechosłowacja Bronislav Bechyňský Leoš Hlaváček Petr Málek | 439 pkt. | ZSRR Tamaz Imnaiszwili Peeter Piakk Walerij Timochin | 438 pkt. | Kuba Servando Puldon Juan Rodríguez Martínez Guillermo Alfredo Torres | 435 pkt. |
Trap | Jörg Damme | 224 pkt. (200+24) | Daniele Cioni | 223 pkt. (199+24) | Marco Venturini | 221 pkt. (196+25) |
Trap, drużynowo | Włochy Daniele Cioni Albano Pera Marco Venturini | 441 pkt. | Portugalia Antonio Marques João Rebelo Manuel Silva | 440 pkt. | NRD Jörg Damme Thomas Fichtner Ralf Rehberg | 432 pkt. |
Trap podwójny | Bret Erickson | 221 pkt. (175+46) | Kevin Gill | 215 pkt. (175+40) | Jean-Paul Gros | 214 pkt. (172+42) |
Trap podwójny, drużynowo | Francja Bernard Blondeau Jean-Paul Gros Yves Tronc | 364 pkt. | Australia Michael Diamond Russell Mark Craig Tilley | 358 pkt. | Włochy Daniele Cioni Albano Pera Marco Venturini | 354 pkt. |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Strzelanie z karabinu | ||||||
Karabin pneumatyczny, 10 m | Éva Joó | 496,4 pkt. (395+101,4) | Renata Mauer | 494,8 pkt. (392+102,8) | Jolande Swinkels | 493,6 pkt. (391+102,6) |
Karabin pneumatyczny, 10 m, drużynowo | Stany Zjednoczone Launi Meili Kristen Peterson Deena Wigger | 1171 pkt. | Węgry Bernadette Fehrentheil Éva Fórián Éva Joó | 1170 pkt. | ZSRR Walentina Czerkasowa Anna Małuchina Irina Szyłowa | 1168 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m | Weseła Leczewa | 678,2 pkt. (581+97,2) | Deena Wigger | 676,1 pkt. (582+94,1) | Anica Wyłkowa | 675,5 pkt. (577+98,5) |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m, drużynowo | Bułgaria Weseła Leczewa Nonka Matowa Anica Wyłkowa | 1738 pkt. | Stany Zjednoczone Launi Meili Kristen Peterson Deena Wigger | 1725 pkt. | ZSRR Walentina Czerkasowa Łesia Łeskiw Irina Szyłowa | 1720 pkt. |
Karabin standardowy leżąc, 300 m | Irina Szyłowa | 596 pkt. | Walentina Czerkasowa | 596 pkt. | Łesia Łeskiw | 594 pkt. |
Karabin standardowy leżąc, 300 m, drużynowo | ZSRR Walentina Czerkasowa Łesia Łeskiw Irina Szyłowa | 1786 pkt. | Bułgaria Weseła Leczewa Nonka Matowa Miłena Spasowa | 1772 pkt. | Stany Zjednoczone Tammie de Angelis Launi Meili Kristen Peterson | 1771 pkt. |
Strzelanie z pistoletu | ||||||
Pistolet pneumatyczny, 10 m | Jasna Šekarić | 483,8 pkt. (384+99,8) | Marina Łogwinienko | 483,1 pkt. (387+96,1) | Swietłana Smirnowa | 482,7 pkt. (383+99,7) |
Pistolet pneumatyczny, 10 m, drużynowo | ZSRR Marina Łogwinienko Nino Salukwadze Swietłana Smirnowa | 1157 pkt. | RFN Lieselotte Breker Monika Schilleder Margit Stein | 1134 pkt. | Bułgaria Maria Grozdewa Tania Stanewa Margarita Szkodrowa | 1133 pkt. |
Pistolet sportowy, 25 m | Marina Łogwinienko | 685 pkt. (586+99) | Jewgienija Gołuzo | 684 pkt. (584+100) | Li Duihong | 684 pkt. (585+99) |
Pistolet sportowy, 25 m, drużynowo | ZSRR Jewgienija Gołuzo Marina Łogwinienko Nino Salukwadze | 1751 pkt. | Szwecja Kerstin Bodin Britt Marie Ellis Chris Kajd | 1735 pkt. | Chiny Liu Haiying Li Duihong Qian Meifang | 1733 pkt. |
Strzelanie do rzutków | ||||||
Skeet | Swietłana Diomina | 195 pkt. | Erzsébet Vasvári | 193 pkt. | Zhang Shan | 192 pkt. |
Skeet, drużynowo | Węgry Ibolya Golobos Diána Igaly Erzsébet Vasvári | 429 pkt. | Chiny Shao Weiping Wu Lanying Zhang Shan | 418 pkt. | ZSRR Swietłana Diomina Zemfira Mieftachietdinowa Jelena Puszyna | 416 pkt. |
Trap | Pia Baldisseri | 189 pkt. | Roberta Pelusi | 188 pkt. | Wang Yujin | 184 pkt. |
Trap, drużynowo | Włochy Pia Baldisseri Roberta Pelusi Paola Tattini | 414 pkt. | ZSRR Maja Gubiewa Irina Łariczewa Jelena Szyszyrina | 402 pkt. | Chiny Lu Ruizhen Wang Yujin Yin Weiping | 386 pkt. |
Trap podwójny | Satu Pusila | 162 pkt. (132+30) | Jelena Szyszyrina | 157 pkt. (130+27) | Audrey Grosch | 147 pkt. (120+27) |
Trap podwójny, drużynowo | ZSRR Maja Gubiewa Irina Łariczewa Jelena Szyszyrina | 246 pkt. | Chiny Lu Ruizhen Wang Yujin Yin Weiping | 231 pkt. | Stany Zjednoczone Carol Gephart Audrey Grosch Denise Morrison | 230 pkt. |
Bibliografia
- ISSF WORLD CHAMPIONSHIPS 1897 - 2005 MEDALLISTS (ang.). issf-shooting.org. s. 123-126. [dostęp 2016-02-19].
- Historical Results (ang.). issf-sports.org. [dostęp 2016-02-19].
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flaga Finlandii
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Pictograms of Olympic sports - Shooting. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 1.0
A olympic silver medal with a globe icon
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 1.0
A bronze medal with a globe icon
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 1.0
A olympic gold medal with a globe icon