Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie mężczyzn 2017/Elita
19. Mistrzostwa Świata do lat 18 w hokeju na lodzie mężczyzn 2017 rozgrywano w słowackim Popradzie i Nowej Wsi Spiskiej, w dniach od 13 do 23 kwietnia 2017 roku. Mecze odbywały się w Słowacji po raz drugi w historii. W poprzednich mistrzostwach złoty medal zdobyli Finowie po wygranej w finale nad Szwecją.
Mistrzami zostali zawodnicy Stanów Zjednoczonych, którzy w finale pokonali obrońców tytułu 4:2.
Organizacja
- Lodowiska
Stadion Zimowy Pojemność: 4500 | Spiš Aréna Pojemność: 5500 |
---|---|
Poprad | Nowa Wieś Spiska |
W tej części mistrzostw uczestniczy 10 najlepszych drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw drużyny rozgrywają mecze w fazie grupowej (2 grupy po 5 zespołów), systemem każdy z każdym. Cztery pierwsze zespoły w fazie grupowej awansują do ćwierćfinałów. Najsłabsze drużyny z każdej z grup zagrają w fazie play-off do dwóch zwycięstw. Drużyna, która przegra dwukrotnie spada do niższej dywizji.
Sędziowie
IIHF wyznaczyło 12 głównych arbitrów oraz 10 liniowych, którzy prezentują się następująco[1]:
|
|
Faza grupowa
Godziny podane w czasie lokalnym (UTC+02:00)
- Grupa A
13 kwietnia 2017 | Łotwa | 1:4 | Kanada | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | R. Paskausks (EQ) 18:08 | (1:1, 0:2, 0:1) | 11:50 (PS) S. Mattheos 23:36 (PP) M. Comtois 28:26 (EQ) I. Ratcliffe 50:48 (EQ) M. Entwistle | Widzów: 1435 Sędzia główny: Alex Dipietro Sędziowie liniowi: Mikael Holm |
16 min. kar | 32 min. kar |
13 kwietnia 2017 | Słowacja | 4:5 | Finlandia | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | P. Hrehorčák (EQ) 29:18 P. Hrehorčák (PP) 31:20 M. Kupec (EQ) 35:53 A. Stacho (EQ) 36:57 | (0:1, 4:3, 0:1) | 09:55 (EQ) K. Vesalainen 23:46 (EQ) A. Talvitie 28:59 (PP) K. Vesalainen 38:40 (EQ) J. Ylönen 52:17 (EQ) A. Talvitie | Widzów: 3935 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Liam Sewell |
4 min. kar | 6 min. kar |
14 kwietnia 2017 | Szwajcaria | 4:0 | Łotwa | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | N. Eggenberger (EQ) 02:57 P. Kurashev (EQ) 13:12 J. Sigrist (PP) 27:40 N. Eggenberger (EQ) 43:50 | (2:0, 1:0, 1:0) | Widzów: 1210 Sędzia główny: Artur Kulew Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić | |
8 min. kar | 10 min. kar |
15 kwietnia 2017 | Finlandia | 5:1 | Szwajcaria | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | L. Nyman (PP) 07:28 L. Nyman (EQ) 16:14 J. Kotkaniemi (EQ) 32:14 J. Ikonen (EQ) 33:19 O. Latvala (EQ) 47:53 | (2:0, 2:0, 1:1) | 47:40 (EQ) N. Müller | Widzów: 1962 Sędzia główny: Mikael Holm Sędziowie liniowi: Manuel Nikolic |
6 min. kar | 4 min. kar |
15 kwietnia 2017 | Kanada | 4:3 pd. | Słowacja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | K. Olson (EQ) 18:18 S. Mattheos (EQ) 18:36 I. Ratcliffe (EQ) 19:49 S. Mattheos (EQ) 62:38 | (3:1, 0:1, 0:1, 1:0) | 08:37 (PP) A. Liška 36:34 (EQ) P. Hrehorčák 42:38 (SH) A. Liška | Widzów: 4318 Sędzia główny: Oldřich Hejduk Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić |
28 min. kar | 10 min. kar |
16 kwietnia 2017 | Łotwa | 2:7 | Finlandia | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | E. Petrovs (EQ) 11:59 R. Paškausks (EQ) 28:51 | (1:2, 1:3, 0:2) | 12:44 (EQ) U. Vaakanainen 13:51 (PP) J. Ikonen 31:09 (PP) J. Ikonen 31:52 (PP) J. Ylönen 39:14 (EQ) J. Ikonen 42:58 (EQ) K. Vesalainen 55:45 (EQ) J. Ylönen | Widzów: 1116 Sędzia główny: Robert Hallin Sędziowie liniowi: Stephen Thomson |
12 min. kar | 6 min. kar |
17 kwietnia 2017 | Kanada | 7:3 | Szwajcaria | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | J. Studnicka (EQ) 09:44 C. Glass (EQ) 12:29 J. Studnicka (EQ) 23:31 C. Glass (EQ) 41:15 K. Olson (EQ) 49:47 S. Mattheos (EN) 57:35 M. Entwistle (EQ) 59:19 | (2:0, 1:2, 4:1) | 32:33 (SH) K.Weibel 38:35 (PP) Kurashev 56:07 (EQ) N. Eggenberger | Widzów: 1562 Sędzia główny: Robert Hallin Sędziowie liniowi: Liam Sewell |
12 min. kar | 6 min. kar |
17 kwietnia 2017 | Słowacja | 4:0 | Łotwa | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | M. Havrila (EQ) 17:05 A. Ružička (PP) 26:47 M. Roman (EQ) 31:06 M. Fehérváry (PP) 42:56 | (1:0, 2:0, 1:0 | Widzów: 4496 Sędzia główny: Lassi Heikkinen Sędziowie liniowi: Marc Iwert | |
16 min. kar | 43 min. kar |
18 kwietnia 2017 | Finlandia | 6:3 | Kanada | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | K. Vesalainen (PP) 00:56 K. Vesalainen (EQ) 20:30 M.Heiskanen (EQ) 26:56 S. Virtanen (SH) 32:37 T. Engberg (EQ) 41:24 K. Vesalainen (EN) 58:22 | (1:1, 3:1, 2:1) | 03:55 (EQ) J. Studnicka 38:38 (EQ) J. Woo 51:18 (PP) M. Entwistle | Widzów: 2201 Sędzia główny: Marc Iwert Sędziowie liniowi: Artur Kulew |
8 min. kar | 12 min. kar |
18 kwietnia 2017 | Szwajcaria | 1:2 | Słowacja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | P. Kurashev (EQ) 32:04 | (0:0, 1:1, 0:1) | 31:20 (EQ) M. Fafrák 41:40 (EQ) J. Baláž | Widzów: 4496 Sędzia główny: Mikael Holm Sędziowie liniowi: Stephen Thomson |
2 min. kar | 2 min. kar |
Tabela
Lp. | Zespół | M | Pkt | Z | Zd | Pd | P | G+ | G- | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Finlandia | 4 | 12 | 4 | 0 | 0 | 0 | 23 | 10 | +13 |
2. | Kanada | 4 | 8 | 2 | 1 | 0 | 1 | 18 | 13 | +5 |
3. | Słowacja | 4 | 7 | 2 | 0 | 1 | 1 | 13 | 10 | +3 |
4. | Szwajcaria | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | 3 | 9 | 14 | -5 |
5. | Łotwa | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 19 | -16 |
= awans do ćwierćfinałów = baraż o utrzymanie
- Grupa B
13 kwietnia 2017 | Białoruś | 0:7 | Stany Zjednoczone | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | (0:0, 0:5, 0:2) | 01:44 (EQ) N. Pastujov 22:26 (EQ) S. Reedy 27:50 (EQ) O. Wahlstrom 33:00 (SH) S. Dhooghe 36:33 (EQ) O. Wahlstrom 42:34 (EQ) G. Mismash 44:55 (EQ) D. Farrance | Widzów: 567 Sędzia główny: Robert Hallin Sędziowie liniowi: Oldřich Hejduk | |
0 min. kar | 8 min. kar |
13 kwietnia 2017 | Rosja | 3:1 | Szwecja | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | K. Maksimow (EQ) 42:13 A. Swecznikow (EQ) 51:02 A. Swecznikow (EN) 59:58 | (0:1, 0:0, 3:0) | 09:05 (PP) E. Brännström | Widzów: 2350 Sędzia główny: Marc Iwert Sędziowie liniowi: Stephen Thomson |
12 min. kar | 8 min. kar |
14 kwietnia 2017 | Czechy | 7:4 | Białoruś | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | K. Hrabík (PP) 02:13 J. Hladonik (SH) 05:41 Kondelík (EQ) 30:25 F. Král (EQ) 30:49 M. Kaut (PP) 33:38 J. Kern (EQ) 34:01 F. Chytil (EQ) 50:17 | (2:1, 4:1, 1:2) | 19:59 (SH) I. Martynou 36:18 (EQ) D. Kot 58:26 (PS) I. Martynou 59:51 (EQ) A. Baltruk | Widzów: 2231 Sędzia główny: Lassi Heikkinen Sędziowie liniowi: Manuel Nikolic |
28 min. kar | 32 min. kar |
15 kwietnia 2017 | Stany Zjednoczone | 5:4 | Rosja | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | G. Mismash (EQ) 33:57 R. Poehling (EQ) 36:28 R. Poehling (SH) 39:30 J. Norris (EQ) 41:16 E. Barratt (EQ) 49:59 | (0:1, 3:0, 2:3) | 10:59 (SH) P. Koltygin 45:19 (EQ) M. Bitsadze 56:33 (PP) K. Slepec 57:09 (EQ) I. Czechowicz | Widzów: 5503 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Lassi Heikkinen |
10 min. kar | 10 min. kar |
15 kwietnia 2017 | Szwecja | 3:2 | Czechy | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | J. Peterson (EQ) 03:40 F. Zetterlund (EQ) 20:35 Gustafsson (EQ) 47:30 | (1:0, 1:1, 1:1) | 37:30 (PP) F. Zadina 46:08 (EQ) J. Kern | Widzów: 5126 Sędzia główny: Alex Dipietro Sędziowie liniowi: Artur Kulew |
24 min. kar | 24 min. kar |
16 kwietnia 2017 | Białoruś | 2:3 | Szwecja | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | W. Jerjomenko (EQ) 12:38 A. Baltruk (EQ) 33:11 | (1:2, 1:0, 0:1) | 01:12 (EQ) D. Gustafsson 04:09 (EQ) K. Miketinac 59:48 (PP) E. Bemström | Widzów: 1503 Sędzia główny: Marc Iwert Sędziowie liniowi: Liam Sewell |
8 min. kar | 8 min. kar |
17 kwietnia 2017 | Stany Zjednoczone | 5:2 | Czechy | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | B. Tkachuck (SH) 12:24 M. Gildon (EQ) 13:46 J. Tortora (EQ) 23:43 M. Gildon (EQ) 31:22 M. Gildon (PP) 58:00 | (2:1, 2:1, 1:0) | 01:51 (EQ) O. Machala 31:50 (EQ) O. Safin | Widzów: 3856 Sędzia główny: Mikael Holm Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić |
20 min. kar | 18 min. kar |
17 kwietnia 2017 | Rosja | 4:1 | Białoruś | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | I. Czechowicz (PP) 28:11 K. Slepec (EQ) 29:28 A. Swecznikow (EQ) 50:11 I. Czechowicz (PP) 55:01 | (0:0, 2:1, 2:0) | 26:12 (EQ) A. Anosou | Widzów: 1123 Sędzia główny: Alex Dipietro Sędziowie liniowi: Oldřich Hejduk |
16 min. kar | 12 min. kar |
18 kwietnia 2017 | Szwecja | 1:5 | Stany Zjednoczone | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | F. Westerlund (PP) 39:01 | (0:2, 1:1, 0:2) | 08:40 (EQ) S. Dhooghe 19:37 (EQ) O. Wahlstrom 22:40 (PS) J. Farabee 50:45 (SH) R. Poehling 58:05 (PP) O. Wahlstrom | Widzów: 2354 Sędzia główny: Lassi Heikkinen Sędziowie liniowi: Manuel Nikolic |
8 min. kar | 14 min. kar |
18 kwietnia 2017 | Czechy | 4:5 pd. | Rosja | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | D. Kvasnička (EA) 17:21 F. Zadina (PP) 33:43 K. Hrabík (EA) 44:43 J. Kern (EQ) 48:40 | (1:1, 1:1, 2:2, 0:1) | 10:48 (PP) M. Rubinchik 29:31 (EQ) N. Szaszkow 43:23 (EQ) A. Swecznikow 57:55 (EQ) K. Maksimow 64:06 (EQ) M. Rubinchik | Widzów: 2764 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Robert Hallin |
18 min. kar | 10 min. kar |
Tabela
Lp. | Zespół | M | Pkt | Z | Zd | Pd | P | G+ | G- | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 4 | 12 | 4 | 0 | 0 | 0 | 22 | 7 | +15 |
2. | Rosja | 4 | 8 | 2 | 1 | 0 | 1 | 16 | 11 | +5 |
3. | Szwecja | 4 | 6 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 | 12 | -4 |
4. | Czechy | 4 | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 15 | 17 | -2 |
5. | Białoruś | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 21 | -14 |
= awans do ćwierćfinałów = baraż o utrzymanie
Baraż o utrzymanie
20 kwietnia 2017 | Białoruś | 2:0 | Łotwa | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 11:30 | I. Martynou (EQ) 38:53 W. Jerjomenko) (SH, EN) 59:23 | (0:0, 1:0, 1:0) | Widzów: 356 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Robert Hallin | |
16 min. kar | 6 min. kar |
21 kwietnia 2017 | Łotwa | 3:2 | Białoruś | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 17:30 | V. Egle (PP) 08:23 D. Smirnovs (EQ) 37:06 V. Egle (EQ) 55:07 | (1:0, 1:1, 1:1) | 30:19 (EQ) S. Sapego 49:58 (PP) A. Pawlenko | Widzów: 309 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić |
20 min. kar | 10 min. kar |
23 kwietnia 2017 | Białoruś | 3:1 | Łotwa | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:30 | I. Drozdow (EQ) 06:27 D. Derjabin (EQ) 19:25 A. Pawlenko (EQ) 44:00 | (2:0, 0:0, 1:1) | 50:33 (PP) V. Jašunovs | Widzów: 131 Sędzia główny: Marc Iwert Sędziowie liniowi: Liam Sewell |
20 min. kar | 2 min. kar |
Rywalizacje wygrała drużyna Białorusi wynikiem 2:1.
Faza pucharowa
- Ćwierćfinały
20 kwietnia 2017 | Finlandia | 6:5 pd. | Czechy | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:30 | M. Heiskanen (EQ) 02:19 L. Nyman (EQ) 14:09 U. Vaakanainen (PP) 18:26 A. Talvitie (EQ) 19:14 A. Talvitie (EQ) 25:24 S. Virtanen (EQ) 69:02 | (4:1, 1:3, 0:1, 1:0) | 07:11 (EQ) D. Mikyska 27:02 (PP) F. Chytil 32:00 (EQ) M. Škvrně 38:35 (PP) O. Machala 57:23 (EQ) F. Zadina | Widzów: 1194 Sędzia główny: Artur Kulew Sędziowie liniowi: Manuel Nikolic |
12 min. kar | 12 min. kar |
20 kwietnia 2017 | Kanada | 3:7 | Szwecja | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | M. Strome (EQ) 21:58 M. Entwistle (EQ) 34:38 M. Comtois (EQ) 54:07 | (0:1, 2:3, 1:3) | 19:57 (EQ) F. Zetterlund 30:36 (EQ) O. Back 33:33 (EQ) J. Olofsson 39:38 (PP) R. Hugg 44:20 (EQ) J. Olofsson 48:30 (EQ) E. Brännström 57:53 (EN) I. Lundeström | Widzów: 2259 Sędzia główny: Alex Dipietro Sędziowie liniowi: Stephen Thomson |
8 min. kar | 2 min. kar |
20 kwietnia 2017 | Rosja | 3:2 pd. | Słowacja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 17:30 | I. Czechowicz (EQ) 05:36 I. Czechowicz (PP) 41:14 K. Slepec (EQ) 68:42 | (1:0, 0:2, 2:0, 1:0) | 30:35 (EQ) A. Ružička 34:02 (EQ) M. Fafrák | Widzów: 4496 Sędzia główny: Mikael Holm Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić |
6 min. kar | 2 min. kar |
20 kwietnia 2017 | Stany Zjednoczone | 4:2 | Szwajcaria | Spiš Aréna, Nowa Wieś Spiska |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | N. Pastujov (EQ) 00:51 D. Farrance (EQ) 34:02 J. Norris (EQ) 56:43 J. Tortora (EQ) 57:10 | (1:0, 1:2, 2:0) | 23:51 (EQ) N. Hischier 30:49 (PP) N. Müller | Widzów: 2342 Sędzia główny: Oldřich Hejduk Sędziowie liniowi: Liam Sewell |
6 min. kar | 20 min. kar |
- Półfinały
22 kwietnia 2017 | Finlandia | 2:1 pd. | Rosja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | J. Ylönen (PP) 25:14 T. Utunen (EQ) 67:01 | (0:0, 1:0, 0:1, 1:0) | 41:37 (EQ) K. Slepets | Widzów: 2936 Sędzia główny: Alex Dipietro Sędziowie liniowi: Manuel Nikolic |
6 min. kar | 10 min. kar |
22 kwietnia 2017 | Stany Zjednoczone | 4:3 pd. | Szwecja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | M. Pastujov (EQ) 10:28 M. Gildon (PP) 26:29 Q. Hughes (EQ) 47:50 S. Dhooghe (EQ) 69:39 | (1:0, 1:1, 1:2, 1:0) | 20:39 (EQ) J. Olofsson 44:11 (PP) F. Zetterlund 46:46 (EQ) M. Sylvegård | Widzów: 2732 Sędzia główny: Lassi Heikkinen Sędziowie liniowi: Artur Kulew |
10 min. kar | 8 min. kar |
- Mecz o trzecie miejsce
23 kwietnia 2017 | Rosja | 3:0 | Szwecja | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 15:30 | D. Galenjuk (PP) 16:27 D. Samorukow (EQ) 24:21 K. Maksimow (EN) 59:45 | (1:0, 1:0, 1:0) | Widzów: 2923 Sędzia główny: Oldřich Hejduk Sędziowie liniowi: Stephen Thomson | |
4 min. kar | 4 min. kar |
- Finał
23 kwietnia 2017 | Stany Zjednoczone | 4:2 | Finlandia | Zimný štadión mesta, Poprad |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 19:30 | J. Norris (EQ) 03:51 J. Farabee (EQ) 26:29 J. Farabee (SH) 21:03 G. Mismask (PP) 31:03 | (2:0, 2:1, 0:1) | 27:05 (EQ) E. Rasanen 56:44 (EA) U. Vaakanainen | Widzów: 3904 Sędzia główny: Alexandre Garon Sędziowie liniowi: Trpimir Piragić |
10 min. kar | 8 min. kar |
Statystyki
- Klasyfikacja strzelców: Kristian Vesalainen (6 bramek)
- Klasyfikacja asystentów: Miro Heiskanen (10 asyst)
- Klasyfikacja kanadyjska: Kristian Vesalainen (13 punktów)
- Klasyfikacja +/−: Miro Heiskanen, Shean Dhooghe (+8)
Nagrody
Najbardziej Wartościowy Zawodnik (MVP) turnieju Kristian Vesalainen
Nagrody IIHF dla najlepszych zawodników[2]:
- Bramkarz: Maksim Żukow
- Obrońca: Miro Heiskanen
- Napastnik: Kristian Vesalainen
Skład Gwiazd turnieju[3]:
- Bramkarz: Dylan St. Cyr
- Obrońcy: Miro Heiskanen, Max Gildon
- Napastnicy: Kristian Vesalainen, Shean Dhooghe, Iwan Czechowicz
Przypisy
- ↑ IIHF: Referee assignments 2016/2017. iihf.com. (ang.).
- ↑ Best Players Selected By The Directorate.
- ↑ Media All Stars.
Bibliografia
- Oficjalna strona mistrzostw świata juniorów. u18worlds2017.iihf.com. [dostęp 2016-11-10]. (ang.).
Media użyte na tej stronie
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flaga Finlandii
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
(c) I, Xgeorg, CC BY 2.5
Hockey Arena Poprad, ice hockey venue in Poprad, Slovakia, home of w:HK Poprad
Question mark for ambox use