Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce 2009
46. Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce - zawody lekkoatletyczne, które odbyły się między 19, a 21 czerwca 2009 roku w stolicy Peru Limie.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Alonso Edwards Panama | 10.29 | Daniel Grueso Kolumbia | 10.39 | José Carlos Moreira Brazylia | 10.49 |
200 m | Alonso Edwards Panama | 20.45 | Hugo de Souza Brazylia | 20.92 | Bruno de Barros Brazylia | 20.93 |
400 m | Andrés Silva Urugwaj | 46.06 | Geiner Mosquera Kolumbia | 46.28 | Freddy Mezones Wenezuela | 46.28 |
800 m | Fabiano Peçanha Brazylia | 1:47.82 | Kléberson Davide Brazylia | 1:49.33 | Nico Herrera Wenezuela | 1:49.53 |
1500 m | Byron Piedra Ekwador | 3:41.81 | Hudson de Souza Brazylia | 3:42.72 | Eduar Villanueva Wenezuela | 3:43.23 |
5000 m | Byron Piedra Ekwador | 13:56.93 | Mario Bazán Peru | 13:57.37 | Damião de Souza Brazylia | 13:57.94 |
10 000 m | Damião de Souza Brazylia | 29:23.57 | Miguel Ángel Bárzola Argentyna | 29:23.62 | Jhon Cusi Peru | 29:40.05 |
3000 m z przeszkodami | Mario Bazán Peru | 8:35.17 | José Gregorio Peña Wenezuela | 8:36.17 | Mariano Mastromarino Argentyna | 8:51.48 |
110 m przez płotki | Paulo Villar Kolumbia | 13.89 | Éder Antônio Souza Brazylia | 13.97 | Anselmo Gomes da Silva Brazylia | 14.12 |
400 m przez płotki | Andrés Silva Urugwaj | 50.28 | Raphael Fernandes Brazylia | 50.42 | Yeison Rivas Kolumbia | 50.87 |
Skok wzwyż | Jessé de Lima Brazylia | 2.16 | Alberth Bravo Wenezuela | 2.13 | Diego Ferrín Ekwador | 2.10 |
Skok o tyczce | Fábio Gomes da Silva Brazylia | 5.40 | João Gabriel Sousa Brazylia | 5.30 | Marcelo Terra Argentyna | 4.80 |
Skok w dal | Rogério Bispo Brazylia | 7.77 | Erivaldo Vieira Brazylia | 7.61 | Hugo Chila Ekwador | 7.51 |
Trójskok[1] | Jefferson Sabino Brazylia | 16.38w | Hugo Chila Ekwador | 16.12 | Maximiliano Diaz Argentyna | 15.49 |
Pchnięcie kulą | Germán Lauro Argentyna | 19.20 | Ronald Julião Brazylia | 18.19 | Gustavo de Mendonça Brazylia | 17.55 |
Rzut dyskiem | Germán Lauro Argentyna | 60.41 | Jorge Balliengo Argentyna | 58.04 | Ronald Julião Brazylia | 54.97 |
Rzut młotem | Juan Cerra Argentyna | 69.42 | Patricio Palma Chile | 68.53 | Eduardo Acuña Peru | 67.26 |
Rzut oszczepem | Arley Ibargüen Kolumbia | 81.07 | Noraldo Palacios Kolumbia | 77.87 | Júlio César de Oliveira Brazylia | 73.51 |
Dziesięciobój | Carlos Eduardo Chinin Brazylia | 7474 pkt. | Oscar Mina Ekwador | 6659 pkt. | Fernando Korniejczuk Argentyna | 6505 pkt. |
Chód na 20 000 m | Luis Fernando López Kolumbia | 1:20:53.6 | Yerko Araya Chile | 1:23:08.2 | Patricio Ortega Ekwador | 1:23:30.9 |
Sztafeta 4 x 100 m | Kolumbia Yeison Rivas John Valoyes Geiner Mosquera Daniel Grueso | 39.41 | Brazylia | 39.85 | Wenezuela | 40.26 |
Sztafeta 4 x 400 m | Kolumbia Yeison Rivas John Valoyes Amilcar Torres Geiner Mosquera | 3:06.22 | Brazylia Luís Ambrosio Eduardo Vasconcelos Rodrigo Bargas Wallace Vieira | 3:06.85 | Argentyna | 3:11.70 |
Kobiety
Konkurencja | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Lucimar de Moura Brazylia | 11.59 | Felipa Palacios Kolumbia | 11.79 | Thaíssa Presti Brazylia | 11.85 |
200 m | Norma González Kolumbia | 23.73 | Thaíssa Presti Brazylia | 23.85 | Jennifer Padilla Kolumbia | 24.23 |
400 m | Norma González Kolumbia | 52.62 | Emily Pinheiro Brazylia | 52.73 | Jaílma de Lima Brazylia | 52.95 |
800 m | Rosibel García Kolumbia | 2:05.21 | Josiane Tito Brazylia | 2:06.66 | Christiane dos Santos Brazylia | 2:06.72 |
1500 m | Rosibel García Kolumbia | 4:20.30 | Muriel Coneo Kolumbia | 4:23.38 | Rosa Godoy Argentyna | 4:23.63 |
5000 m | Inés Melchor Peru | 16:00.41 | Sueli Silva Brazylia | 16:14.95 | Rosa Alba Chacha Ekwador | 16:17.75 |
10 000 m | Inés Melchor Peru | 33:11.79 | Cruz Nonata da Silva Brazylia | 33:36.60 | Sueli Silva Brazylia | 33:47.15 |
3000 m z przeszkodami | Sabine Heitling Brazylia | 9:52.54 | Ángela Figueroa Kolumbia | 9:54.83 | Rosa Godoy Argentyna | 10:12.95 |
100 m przez płotki | Brigith Merlano Kolumbia | 13.22 | Soledad Donzino Argentyna | 13.48 | Fabiana Morães Brazylia | 13.56 |
400 m przez płotki | Lucimar Teodoro Brazylia | 56.32 | Luciana França Brazylia | 56.53 | Madelene Rondón Wenezuela | 58.29 |
Skok wzwyż | Catherine Ibargüen Kolumbia | 1.88 | Solange Witteveen Argentyna | 1.85 | Mônica de Freitas Brazylia | 1.82 |
Skok o tyczce | Fabiana Murer Brazylia | 4.60 | Carolina Torres Chile | 4.10 | Alejandra García Argentyna | 4.10 |
Skok w dal | Keila Costa Brazylia | 6.62 | Johana Triviño Kolumbia | 6.45 | Fernanda Gonçalves Brazylia | 6.27 |
Trójskok | Johana Triviño Kolumbia | 14.02 | Catherine Ibargüen Kolumbia | 13.93 | Verónica Davis Wenezuela | 13.83 |
Pchnięcie kulą | Natalia Ducó Chile | 17.73 | Elisângela Adriano Brazylia | 16.63 | Andréa Pereira Brazylia | 16.16 |
Rzut dyskiem | Elisângela Adriano Brazylia | 61.00 | Karen Gallardo Chile | 55.91 | María Angélica Cubillán Wenezuela | 54.07 |
Rzut młotem | Eli Johana Moreno Kolumbia | 65.79 | Odette Palma Chile | 64.55 | Jennifer Dahlgren Argentyna | 63.81 |
Rzut oszczepem | Alessandra Resende Brazylia | 56.36 | Jucilene de Lima Brazylia | 54.37 | Diana Rivas Kolumbia | 52.83 |
Siedmiobój[2] | Vanessa Spinola Brazylia | 5578 pkt. | Macarena Reyes Chile | 5360 pkt. | Andrea Donzino Soledad Argentyna | 5200 pkt. |
Chód na 20 000 m | Johana Ordóñez Ekwador | 1:34:58 | Sandra Zapata Kolumbia | 1:35:53 | Tânia Spindler Brazylia | 1:36:32 |
Sztafeta 4 x 100 m | Kolumbia | 44.18 | Brazylia | 44.52 | Ekwador | 47.20 |
Sztafeta 4 x 400 m | Brazylia Aparecida Coutinho Geisa Sheila Ferreira Jailma de Lima Emmilly Pinheiro | 3:32.69 | Kolumbia Kelly López Maria Alejandra Idrobo Jennifer Padilla Norma González | 3:35.83 | Ekwador | 3:45.99 |
Tabela medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Brazylia | 16 | 19 | 16 | 51 |
2 | Kolumbia | 14 | 9 | 4 | 27 |
3 | Argentyna | 3 | 4 | 10 | 17 |
4 | Ekwador | 3 | 2 | 6 | 11 |
5 | Peru | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Panama | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Urugwaj | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Chile | 1 | 6 | 0 | 7 |
Przypisy
- ↑ Trzecie miejsce w konkursie zajął Brazylijczyk Leonardo Elisiário dos Santos (15.58) jednak został zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonego środka dopingowego – stanozololu.
- ↑ W zawodach triumfowała początkowo Brazylijka Lucimara da Silva, która uzyskała wynik 5996 pkt. – lepszy od dotychczasowego rekordu imprezy. Odebrano jej jednak ten wynik i medal z powodu wykrycia w jej organizmie niedozwolonego środka dopingowego.
Bibliografia
- CONSUDATLE: CAMPEONATO SUDAMERICANO DE ATLETISMO MAYORES (hiszp.). [dostęp 2009-08-05].
- SAmC Lima PER 19 - 21 June 2009, tilastopaja.org [dostęp 2011-11-04] (ang.).
Media użyte na tej stronie
Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Athletics pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports – . This is an unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Pictograms of Olympic sports – . This is an unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.