II miejsce Argentyna
III miejsce Wenezuela
Statystyki turnieju
Liczba meczów8

XXI Mistrzostwa Ameryki Południowej w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w brazylijskim mieście Porto Alegre między 7 a 10 września 1995 roku.

Tytułu sprzed dwóch lat bronili Brazylijczycy (odnieśli 14 kolejnych zwycięstw) i to oni po raz kolejny zdobyli mistrzostwo. Był to dwudziesty złoty medal mistrzostw Ameryki Południowej w historii brazylijskiej siatkówki.

Mistrz i Wicemistrz Ameryki Południowej 1995 otrzymał prawo do gry na Pucharze Świata 1995.

System rozgrywek

Przed turniejem finałowym rozegrano eliminacje do finałów, w których uczestniczyło sześć drużyn narodowych. Do finałów awansowały dwa najlepsze zespoły. Udział w turnieju miały zagwarantowane reprezentacje gospodarzy i dotychczasowych Mistrzów (Brazylii) oraz Wicemistrzów (Argentyny).

W finałowym turnieju cztery reprezentacje znajdujące się w jednej grupie rozegrały ze sobą mecze w systemie każdy z każdym. Drużyny, które po rozegraniu wszystkich spotkań znalazły się na 1. i 2. miejscu w tabeli, rozegrały ze sobą mecz finałowy, którego zwycięzca zdobył tytuł mistrzowski. Drużyny z 3. i 4. miejsca po fazie grupowej rozegrały mecz o 3. miejsce w turnieju.