Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2013
| |||
Brązowy medalista wśród solistów Michal Březina z Czech | |||
Data | 23–27 stycznia 2013 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Chorwacka Federacja Łyżwiarska | ||
Miejscowość | Zagrzeb | ||
Hala | Dom Sportova | ||
Organizator | ISU | ||
Liczba konkurencji | 4 | ||
Liczba zawodników | 148 | ||
Liczba reprezentacji | 35 | ||
Zwycięzcy | |||
Soliści | Javier Fernández | ||
Solistki | Carolina Kostner | ||
Pary sportowe | Tetiana Wołosożar Maksim Trańkow | ||
Pary taneczne | Jekatierina Bobrowa Dmitrij Sołowjow |
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym 2013 – zawody rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Europy. Mistrzostwa odbywały się od 23 do 27 stycznia 2013 w hali Dom Sportova w Zagrzebiu.
W konkurencji solistów pierwszy tytuł wywalczył Hiszpan Javier Fernández, zaś wśród solistek po raz drugi z rzędu triumfowała Włoszka Carolina Kostner. W parach sportowych drugi tytuł z rzędu wywalczyli reprezentanci Rosji Tetiana Wołosożar i Maksim Trańkow, zaś w parach tanecznych zwyciężyli Rosjanie Jekatierina Bobrowa i Dmitrij Sołowjow.
Kwalifikacje
W zawodach udział brali zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2012 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1997 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci krajów zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach. Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach. ISU akceptuje wyniki, jeśli zostały uzyskane na międzynarodowych konkursach uznawanych przez ISU na co najmniej 21 dni przed pierwszym oficjalnym dniem treningowym mistrzostw.
Minimalna ocena techniczna (TES) | ||
---|---|---|
Konkurencja | SP / SD | FS / FD |
Soliści | 25 | 45 |
Solistki | 20 | 36 |
Pary sportowe | 20 | 36 |
Pary taneczne | 18 | 28 |
Wyniki
Soliści
Poz. | Zawodnik | Reprezentacja | Nota łączna[1] | SP[2] | FS[3] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Javier Fernández | Hiszpania | 274,87 | 2 | 88,80 | 1 | 186,07 |
2 | Florent Amodio | Francja | 250,53 | 1 | 89,82 | 3 | 160,71 |
3 | Michal Březina | Czechy | 243,52 | 4 | 79,84 | 2 | 163,68 |
4 | Brian Joubert | Francja | 232,47 | 3 | 83,93 | 5 | 148,54 |
5 | Maksim Kowtun | Rosja | 226,57 | 7 | 74,46 | 4 | 152,11 |
6 | Alexander Majorov | Szwecja | 211,88 | 8 | 74,29 | 6 | 137,59 |
7 | Siergiej Woronow | Rosja | 210,18 | 5 | 78,38 | 7 | 131,80 |
8 | Viktor Pfeifer | Austria | 194,77 | 10 | 67,34 | 9 | 127,43 |
9 | Chafik Besseghier | Francja | 189,67 | 11 | 66,93 | 10 | 122,74 |
10 | Peter Liebers | Niemcy | 187,96 | 17 | 56,67 | 8 | 131,29 |
11 | Tomáš Verner | Czechy | 177,41 | 9 | 68,99 | 19 | 108,42 |
12 | Kim Lucine | Monako | 175,61 | 12 | 63,27 | 16 | 112,34 |
13 | Pawieł Ignatienko | Białoruś | 171,18 | 14 | 58,38 | 15 | 112,80 |
14 | Alexei Bychenko | Izrael | 171,12 | 18 | 56,42 | 12 | 114,70 |
15 | Jakiw Hodoroża | Ukraina | 170,29 | 15 | 57,44 | 14 | 112,85 |
16 | Javier Raya | Hiszpania | 169,58 | 19 | 54,21 | 11 | 115,37 |
17 | Viktor Romanenkov | Estonia | 167,98 | 13 | 59,66 | 20 | 108,32 |
18 | Zoltán Kelemen | Rumunia | 167,33 | 16 | 57,44 | 18 | 109,89 |
19 | Maciej Cieplucha | Polska | 167,29 | 23 | 52,84 | 13 | 114,45 |
20 | Stephane Walker | Szwajcaria | 163,11 | 24 | 50,93 | 17 | 112,18 |
21 | Justus Strid | Dania | 160,08 | 22 | 53,14 | 21 | 106,94 |
22 | Manol Atanassov | Bułgaria | 133,21 | 21 | 53,58 | 22 | 79,63 |
WD | Pavel Kaška | Czechy | DNF | 20 | 53,76 | DNF | |
Nie awansowali do programu dowolnego | |||||||
24 | Paolo Bacchini | Włochy | NQ | 25 | 50,68 | NQ | |
25 | Valtter Virtanen | Finlandia | NQ | 26 | 48,41 | NQ | |
26 | Harry Mattick | Wielka Brytania | NQ | 27 | 48,08 | NQ | |
27 | Saulius Ambrulevicius | Litwa | NQ | 28 | 43,85 | NQ | |
28 | Ali Demirboga | Turcja | NQ | 29 | 43,47 | NQ | |
29 | Paul Bonifacio Parkinson | Włochy | NQ | 30 | 40,35 | NQ | |
WD | Jewgienij Pluszczenko | Rosja | DNF | 6 | 74,82 | DNF |
Solistki
Poz. | Zawodniczka | Reprezentacja | Nota łączna[4] | SP[5] | FS[6] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carolina Kostner | Włochy | 194,71 | 2 | 64,19 | 2 | 130,52 |
2 | Adelina Sotnikowa | Rosja | 193,99 | 1 | 67,61 | 3 | 126,38 |
3 | Jelizawieta Tuktamyszewa | Rosja | 188,85 | 4 | 57,18 | 1 | 131,67 |
4 | Valentina Marchei | Włochy | 171,06 | 3 | 58,22 | 4 | 112,84 |
5 | Viktoria Helgesson | Szwecja | 155,72 | 6 | 54,77 | 7 | 100,95 |
6 | Nikol Gosviani | Rosja | 154,41 | 12 | 50,92 | 5 | 103,49 |
7 | Sonia Lafuente | Hiszpania | 152,29 | 11 | 51,07 | 6 | 101,22 |
8 | Joshi Helgesson | Szwecja | 150,40 | 5 | 55,04 | 9 | 95,36 |
9 | Nathalie Weinzierl | Niemcy | 147,52 | 8 | 52,28 | 10 | 95,24 |
10 | Maé Bérénice Méité | Francja | 147,14 | 13 | 50,79 | 8 | 96,35 |
11 | Lénaëlle Gilleron-Gorry | Francja | 143,74 | 7 | 53,32 | 14 | 90,42 |
12 | Kerstin Frank | Austria | 143,56 | 15 | 49,60 | 12 | 93,96 |
13 | Jelena Glebowa | Estonia | 143,45 | 9 | 51,90 | 13 | 91,55 |
14 | Elene Gedewaniszwili | Gruzja | 142,71 | 16 | 48,75 | 11 | 93,96 |
15 | Monika Simančíková | Słowacja | 137,47 | 14 | 50,27 | 15 | 87,20 |
16 | Anita Madsen | Dania | 133,35 | 17 | 47,97 | 16 | 85,38 |
17 | Juulia Turkkila | Finlandia | 130,79 | 10 | 51,47 | 21 | 79,32 |
18 | Kaat Van Daele | Belgia | 130,00 | 18 | 47,18 | 18 | 82,82 |
19 | Natalja Popowa | Ukraina | 128,54 | 24 | 45,60 | 17 | 82,94 |
20 | Tina Stuerzinger | Szwajcaria | 128,38 | 22 | 45,73 | 19 | 82,65 |
21 | Jenna McCorkell | Wielka Brytania | 126,98 | 19 | 47,17 | 20 | 79,81 |
22 | Anne Line Gjersem | Norwegia | 124,48 | 23 | 45,72 | 22 | 78,76 |
23 | Sila Saygi | Turcja | 119,27 | 21 | 46,17 | 23 | 73,10 |
24 | Fleur Maxwell | Luksemburg | 113,01 | 20 | 46,66 | 24 | 66,35 |
Nie awansowały do programu dowolnego | |||||||
25 | Anna Afonkina | Bułgaria | NQ | 25 | 44,89 | NQ | |
26 | Alina Fjodorova | Łotwa | NQ | 26 | 44,87 | NQ | |
27 | Roberta Rodeghiero | Włochy | NQ | 27 | 44,71 | NQ | |
28 | Patricia Gleščič | Słowenia | NQ | 28 | 43,36 | NQ | |
29 | Alisa Mikonsaari | Finlandia | NQ | 29 | 41,34 | NQ | |
30 | Eliška Březinová | Czechy | NQ | 30 | 40,98 | NQ | |
31 | Inga Janulevičiūtė | Litwa | NQ | 31 | 35,53 | NQ | |
32 | Michelle Couwenberg | Holandia | NQ | 32 | 35,28 | NQ | |
33 | Isabella Schuster-Velissariou | Grecja | NQ | 33 | 35,09 | NQ | |
34 | Sabina Mariuta | Rumunia | NQ | 34 | 33,89 | NQ | |
35 | Mirna Libric | Chorwacja | NQ | 35 | 33,73 | NQ | |
36 | Kristina Zakharanka | Białoruś | NQ | 36 | 31,73 | NQ |
Pary sportowe
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Nota łączna[7] | SP[8] | FS[9] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow | Rosja | 212,45 | 1 | 73,23 | 1 | 139,22 |
2 | Alona Sawczenko / Robin Szolkowy | Niemcy | 205,24 | 2 | 70,21 | 2 | 135,03 |
3 | Stefania Berton / Ondřej Hotárek | Włochy | 187,45 | 3 | 64,28 | 3 | 123,17 |
4 | Vanessa James / Morgan Ciprès | Francja | 178,81 | 4 | 59,27 | 4 | 119,54 |
5 | Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow | Rosja | 175,48 | 5 | 56,20 | 5 | 119,28 |
6 | Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow | Rosja | 167,23 | 8 | 53,70 | 6 | 113,53 |
7 | Darja Popowa / Bruno Massot | Francja | 157,12 | 7 | 53,75 | 7 | 103,37 |
8 | Mari Vartmann / Aaron Van Cleave | Niemcy | 141,79 | 6 | 55,14 | 10 | 86,65 |
9 | Nicole Della Monica / Matteo Guarise | Włochy | 140,89 | 9 | 47,26 | 8 | 93,63 |
10 | Stacey Kemp / David King | Wielka Brytania | 131,51 | 10 | 45,39 | 11 | 86,12 |
11 | Julija Ławrentiewa / Jurij Rudyk | Ukraina | 128,79 | 11 | 41,66 | 9 | 87,13 |
12 | Jelizawieta Makarowa / Leri Kenczadze | Bułgaria | 115,96 | 13 | 37,15 | 12 | 78,81 |
13 | Stina Martini / Severin Kiefer | Austria | 112,29 | 12 | 39,07 | 13 | 73,22 |
14 | Maryja Palakowa / Nikita Boczkow | Białoruś | 103,13 | 14 | 37,06 | 14 | 66,07 |
15 | Magdalena Klatka / Radosław Chruściński | Polska | 99,65 | 15 | 34,73 | 15 | 64,92 |
Pary taneczne
Wzorem tańca krótkiego była Yankee Polka.
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Nota łączna[10] | SD[11] | FD[12] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow | Rosja | 169,25 | 1 | 69,42 | 2 | 99,83 |
2 | Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow | Rosja | 169,14 | 2 | 68,98 | 1 | 100,16 |
3 | Anna Cappellini / Luca Lanotte | Włochy | 165,80 | 3 | 66,53 | 3 | 99,27 |
4 | Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko | Rosja | 157,77 | 4 | 64,52 | 4 | 93,25 |
5 | Penny Coomes / Nicholas Buckland | Wielka Brytania | 152,95 | 6 | 60,59 | 5 | 92,39 |
6 | Nielli Żyganszyna / Alexander Gazsi | Niemcy | 147,28 | 7 | 60,08 | 6 | 87,20 |
7 | Julija Złobina / Aleksiej Sitnikow | Azerbejdżan | 144,83 | 5 | 60,93 | 10 | 83,90 |
8 | Tanja Kolbe / Stefano Caruso | Niemcy | 142,54 | 9 | 56,54 | 7 | 86,54 |
9 | Charlène Guignard / Marco Fabbri | Włochy | 142,48 | 8 | 57,63 | 8 | 84,85 |
10 | Pernelle Carron / Lloyd Jones | Francja | 140,00 | 10 | 55,85 | 9 | 84,15 |
11 | Irina Shtork / Taavi Rand | Estonia | 132,90 | 14 | 50,51 | 11 | 82,39 |
12 | Siobhan Heekin-Canedy / Dmitrij Duń | Ukraina | 129,36 | 11 | 53,59 | 13 | 75,78 |
13 | Alisa Agafanova / Alper Ucar | Turcja | 127,59 | 12 | 50,79 | 12 | 76,80 |
14 | Lucie Myslivečková / Neil Brown | Czechy | 124,62 | 13 | 50,52 | 15 | 74,10 |
15 | Sara Hurtado / Adrián Díaz | Hiszpania | 124,26 | 15 | 49,32 | 14 | 74,97 |
16 | Zsuzsanna Nagy / Mate Fejes | Węgry | 117,60 | 16 | 48,48 | 17 | 69,12 |
17 | Federica Testa / Lukas Csolley | Słowacja | 114,62 | 19 | 44,83 | 16 | 69,79 |
18 | Ramona Elsener / Florian Roost | Szwajcaria | 113,29 | 17 | 45,09 | 18 | 68,20 |
19 | Olesia Karmi / Max Lindholm | Finlandia | 110,94 | 20 | 44,29 | 19 | 66,83 |
20 | Angelina Telegina / Otar Japaridze | Gruzja | 107,26 | 18 | 44,94 | 20 | 62,32 |
Nie awansowali do tańca dowolnego | |||||||
21 | Aleksandra Zworygina / Maciej Bernadowski | Polska | NQ | 21 | 44,25 | NQ | |
22 | Charlotte Aiken / Josh Whidborne | Wielka Brytania | NQ | 22 | 41,83 | NQ | |
23 | Kira Geil / Tobias Eisenbauer | Austria | NQ | 23 | 40,88 | NQ | |
24 | Lesia Valadzenkava / Vitali Vakunov | Białoruś | NQ | 24 | 36,60 | NQ | |
25 | Sarah Coward / Georgi Kenchadze | Bułgaria | NQ | 25 | 34,16 | NQ | |
WD | Allison Reed / Vasili Rogov | Izrael | DNS |
Przypisy
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ice Dance – Short Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ ISU European Figure Skating Championships 2013 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
Bibliografia
- ISU European Figure Skating Championships 2013 (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flaga Finlandii
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Autor: Robinredd, Licencja: CC BY-SA 3.0
Michal Brezina - 2013 European Championships
Autor: David W. Carmichael, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The Ladies podium at the 2013 European Championships. From left to right: Adelina Sotnikova (2nd), Carolina Kostner (1st), Elizaveta Tuktamysheva (3rd).
Autor: David W. Carmichael, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Елена Ильиных и Никита Кацалапов на Чемпионате Европы 2013
Autor: David W. Carmichael, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The Men's podium at the 2013 European Championships. From left to right: Florent Amodio (2nd), Javier Fernández (1st), Michal Březina (3rd).
Autor: Robinredd, Licencja: CC BY-SA 3.0
free skate image from the 2013 European Championship's