Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
Чемпіонат Європи з футболу 2012
UEFA Euro 2012 Poland/Ukraine
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 20082016 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Ilustracja
Oficjalne logo UEFA Euro 2012
Dyscyplina

piłka nożna

Organizator

UEFA

Szczegóły turnieju
Ilustracja
Miasta, w których były rozgrywane mecze
Gospodarze

 Polska
 Ukraina

Otwarcie

8 czerwca 2012, Warszawa

Zamknięcie (finał)

1 lipca 2012, Kijów

Liczba drużyn

16 (z 1 konfederacji)

Liczba aren

8 (w 8 miastach)

I miejsce

 Hiszpania

II miejsce

 Włochy

III miejsce

 Niemcy
 Portugalia

Statystyki turnieju
Liczba meczów

31

Liczba bramek

76 (2,45 na mecz)

Oglądalność

1 440 896 (46 481 na mecz)

Król strzelców

Hiszpania Fernando Torres (3 gole)

Najlepszy zawodnik (MVP)

Hiszpania Andrés Iniesta

Strona internetowa

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr. Чемпіонат Європи з футболу 2012), oficjalnie UEFA Euro 2012 (ukr. УЄФА Євро 2012) – czternasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, zorganizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

Syrenka warszawska ustrojona we flagę Hiszpanii, zwycięską drużynę Euro 2012

14 grudnia 2009 na placu Michajłowskim w Kijowie oficjalnie zaprezentowano logo i hasło „Razem tworzymy przyszłość” (ukr. Творимо історію разом) Euro 2012[1].

8 czerwca 2012 turniej rozpoczął mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym Polska zremisowała z Grecją, a faza grupowa zakończyła się 19 czerwca. Ćwierćfinały zostały rozegrane od 21 do 24 czerwca, a półfinały 27 i 28 czerwca. Finał Mistrzostw odbył się 1 lipca 2012 na Stadionie Olimpijskim w Kijowie[2].

Na turnieju zostało rozegranych 31 meczów. Zagrało w nich 14 drużyn narodowych wyłonionych w kwalifikacjach, w których brało udział 51 państw między sierpniem 2010 a listopadem 2011, oraz 2 ekipy gospodarzy. Był to ostatni turniej rozegrany w tym systemie, gdyż od 2016 roku w 51 meczach rywalizują 24 drużyny.

1 lipca 2012 reprezentacja Hiszpanii pokonała w finale Włochów (4:0) i jako pierwsza w historii obroniła tytuł Mistrza Europy z poprzednich mistrzostw. Jednocześnie stała się pierwszą w dziejach reprezentacją, która trzeci raz z rzędu uzyskała tytuł mistrzowski (w 2010 r. odniosła zwycięstwo na Mundialu).

Zwycięzca Euro 2012 miał otrzymać automatyczną kwalifikację do Pucharu Konfederacji w piłce nożnej 2013 w Brazylii, jednak w związku z wygraną Hiszpanii, która do Pucharu Konfederacji zakwalifikowała się już jako Mistrz Świata 2010, miejsce to przyznane zostało Włochom, które w Euro 2012 zajęły drugie miejsce[3].

Po raz drugi z rzędu żadnemu z gospodarzy mistrzostw Europy nie udało się zakwalifikować do fazy pucharowej. Mistrzostwa Europy w Polsce i Ukrainie były ostatnimi mistrzostwami z udziałem 16 zespołów.

Procedura wyboru gospodarza

Wyniki głosowania na gospodarza Mistrzostw Europy 2012
PaństwoRunda 1Runda 2Uwagi
 Polska /  Ukraina78Zwycięzcy
 Włochy114
 Chorwacja /  Węgry90

Do finałowego etapu Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował się wybrać 3 kandydatury: włoską, chorwacko-węgierską i polsko-ukraińską. Grecja (z 2 głosami) i Turcja (6 głosów) zostały wcześniej wyeliminowane. Gospodarza Euro 2012 pierwotnie planowano wyłonić 8 grudnia 2006, jednak ze względów formalno-organizacyjnych termin przesunięto o ponad 4 miesiące.

18 kwietnia 2007 w tajnym głosowaniu w Cardiff, przy zachowaniu wymaganego kworum (ośmiu osób), bezwzględną większością głosów wygrała wspólna oferta Polski i Ukrainy, więc druga tura głosowania nie była konieczna[4].

Oferta polsko-ukraińska

Euro 2012
Radość Polaków przed ratuszem w Cardiff po wyborze Polski i Ukrainy na gospodarzy ME'2012
Koziołki na Ratuszu w Poznaniu ubrane w okazjonalne flagi
Odliczanie do rozpoczęcia Turnieju
Dekoracja komunikacji w stylu EURO 2012 w Doniecku
Specjalne znaczki przygotowane na euro
Syrenka warszawska ustrojona we flagę Hiszpanii, zwycięską drużynę Euro 2012
Komunikacja miejska we Lwowie
Wyjątkowe malowanie PKP intercity
Gdański Port lotniczy przystosowany do wymogów UEFA

Zarówno dla Polski, jak i Ukrainy udział w postępowaniu konkursowym o organizację piłkarskich mistrzostw Europy był pierwszą w historii próbą starania się o przeprowadzenie wielkiej imprezy futbolowej. Wiosną 2003 roku wstępną koncepcję zorganizowania ME na Ukrainie po raz pierwszy publicznie zaprezentował prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (FFU) Hryhorij Surkis. Uznał on jednak, iż sama Ukraina nie ma zbyt wielkich szans na przyznanie tak wielkiej imprezy, przekonał więc do swojego pomysłu władze Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W sierpniu 2003 w trakcie posiedzenia FFU w Kijowie odbyły się wstępne rozmowy między Surkisem i przedstawicielem PZPN Adamem Olkowiczem. 27 września 2003 doszło we Lwowie do podpisania umowy o współpracy między PZPN i FFU (było to zarazem pierwsze w dziejach zagraniczne posiedzenie polskiej futbolowej centrali, jednak – aby przestrzegać przepisów – najważniejsze uchwały przegłosowano między Rzeszowem i Przemyślem – w autokarze wiozącym polskich delegatów do Lwowa). Podpisano tam trzy dokumenty: uchwałę o wspólnej organizacji Euro 2012, 5-letnią umowę o współpracy między federacjami oraz listy do ówczesnych prezydentów obu państw: Aleksandra Kwaśniewskiego i Leonida Kuczmy z prośbą o poparcie starań.

Partnerzy kandydatury

Istotnym elementem starań danego kraju o organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej jest przekonanie UEFA, że jego kandydatura cieszy się poparciem rządu, społeczeństwa oraz biznesu.

Jednym z istotnych elementów prezentacji polsko-ukraińskiej kandydatury, przedstawionej na zamkniętej dla mediów prezentacji w Cardiff, obok wystąpień prezesów piłkarskich federacji piłkarskich – Michała Listkiewicza (PZPN) i Hrihorija Surkisa (FFU), trenerów reprezentacji narodowych – Leo Beenhakkera i Ołeha Błochina, było wspólne wystąpienie prezydentów Polski i Ukrainy – Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki, dających gwarancje państwowe. Polsko-ukraińska prezentacja w Cardiff była również czynnie wspierana przez gwiazdy sportowe: Irenę Szewińską, Włodzimierza Smolarka, Jerzego Dudka, Witalija Kłyczkę oraz zdobywcę Złotej Piłki Andrija Szewczenkę[5].

Polsko-ukraińska kandydatura otrzymała wsparcie strony rządowej. Zarówno w postaci udzielonych gwarancji rządowych, czyli zapewnienia UEFA, że w przypadku wyboru Polski i Ukrainy rząd dopełni wszelkich starań, żeby Mistrzostwa Europy odbyły się, jak i w formie finansowej. Rządy Polski i Ukrainy przekazały po 10 milionów złotych każdy na przygotowanie oferty.

Po 3,5-letnich przygotowaniach kandydatury, 18 kwietnia 2007 wspólna misja zakończyła się pełnym sukcesem.

Organizacja rozgrywek

Przebieg turnieju

Do rozgrywek Euro 2012 zakwalifikowało się 16 krajowych męskich reprezentacji seniorskich, które zostały – metodą losowania – podzielone na cztery czterozespołowe grupy. Losowanie odbyło się 2 grudnia 2011 w Kijowie o godzinie 18:00 czasu środkowoeuropejskiego (godz. 20:00 czasu miejscowego). Rywalizacja dwóch grup toczyć się będzie w Polsce, a dwóch pozostałych na Ukrainie. Początkowo zakładano, że schemat rozgrywkowy (tzw. drabinka) ułożony zostanie w ten sposób, by aż do zakończenia półfinałów żadna z drużyn nie musiała przemieszczać się pomiędzy oboma państwami. Tylko kibice reprezentacji, która awansuje do finału turnieju, mieliby przemieścić się z Polski na Ukrainę. Plany te nie zostały jednak uwzględnione przy ustalaniu terminarza opublikowanego przez UEFA 4 października 2010 roku[6].

Komitet organizacyjny

26 kwietnia 2007 Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podpisał zarządzenie w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu – Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W skład komitetu weszli przedstawiciele władz państwowych, samorządów, organizacji społecznych oraz mediów. Na czele Komitetu Organizacyjnego w Polsce stanął premier Jarosław Kaczyński, natomiast na Ukrainie prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko[7][8].

14 maja 2007 minister sportu i turystyki Tomasz Lipiec powołał Macieja Grześkowiaka na stanowisko szefa sztabu organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. 24 lipca 2007 został on jednak odwołany i zastąpił go Michał Borowski powołany przez nową minister sportu Elżbietę Jakubiak[9]. Zostały również powołane spółki celowe do koordynacji mistrzostw PL.2012+ oraz budowy stadionów Narodowe Centrum Sportu.

Wizyta robocza prezydenta UEFA Michaela Platiniego we Wrocławiu
Autostrada M18 Charków-Dnipro
Sieć drogowa w Polsce
Sieć drogowa na Ukrainie

Prawo o Euro 2012

Zasady przygotowania turnieju Euro 2012 reguluje tzw. ustawa o Euro 2012[10]. Rządowy projekt wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 3 września 2007, jako druk sejmowy nr 2114. Prace nad projektem prowadziła Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z koalicyjnym programem rządowym „Solidarne Państwo”, wprowadzono poprawki do projektu. Już 7 września 2007 przeprowadzono głosowanie w sprawie przyjęcia całości projektu ustawy – uchwalono ją na posiedzeniu nr 47 Sejmu V kadencji. 410 posłów było za, 0 przeciw, 2 wstrzymało się (głosowanie nr 103). Senat Rzeczypospolitej Polskiej nie wniósł poprawek. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński podpisał ustawę 19 września 2007[11][12]. W ustawie określono m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia związane z turniejem i warunki ułatwiające organizację mistrzostw oraz sposób realizacji gwarancji rządowych. Na jej mocy tworzone są spółki celowe z ograniczoną odpowiedzialnością (takie jak np. PL.2012 Sp. z o.o., która odpowiada za koordynację wszystkich działań związanych z przygotowaniami do imprezy od strony samorządowej i rządowej), które są odpowiedzialne za realizację inwestycji, finansowanych z budżetów państwa i jednostek samorządowych oraz środków Unii Europejskiej.

Euro 2012 – Polska Sp. z o.o. (LOC Poland) oraz LLC LOC Euro 2012 Ukraina (LOC Ukraine), powołane odpowiednio przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU) na zlecenie UEFA, są organizatorem Finałowego Turnieju ME w piłce nożnej UEFA EURO 2012 ™ w Polsce i na Ukrainie. Ich główne zadania związane są z wdrażaniem usług w wielu dziedzinach, takich jak zakwaterowanie, organizacja uroczystości, transport, przygotowanie miast gospodarzy, programy wsparcia, przygotowanie obozów treningowych, wsparcie techniczne i pozyskanie wolontariuszy zgodnie z wytycznymi UEFA[13][14].

Wykaz przedsięwzięć Euro 2012, zawartych w ofercie przyjętej przez UEFA oraz objętych zobowiązaniami i gwarancjami Rady Ministrów lub jednostek samorządu terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej, a także innych niezbędnych do przeprowadzenia turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, został określony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 października 2007 roku w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012 (Dz.U. z 2007 r. nr 192, poz. 1385). Przedsięwzięcia objęte rozporządzeniem to:

Infrastruktura

Miasta goszczące turniej: Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kijów, Lwów oraz centra pobytowe jak np. Kraków są popularnymi miejscowościami turystycznymi, w przeciwieństwie do Doniecka i Charkowa zastępującego pierwotną kandydaturę Dniepropetrowska. W związku ze zwycięstwem polsko-ukraińskiej kandydatury i przyznaniem praw do organizacji turnieju oraz wymogami UEFA, Polska zobowiązała się zmodernizować oraz wybudować nowe: linie kolejowe, dworce, porty lotnicze, autostrady i hotele, tak aby zapewnić kibicom swobodny dostęp do aren mistrzostw. Przed rozpoczęciem Euro 2012 w Polsce miało istnieć 3 tys. kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. W kwietniu 2012 minister transportu Sławomir Nowak poinformował, iż w związku z opóźnieniami, przed mistrzostwami nie powstanie odcinek autostrady A1 Stryków-Pyrzowice i nie uda się też ukończyć odcinków A1 Toruń-Stryków oraz A4[15]. Nie udało się też wybudować drogi S5, a autostrada A2 została udostępniona kibicom w trakcie budowy zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem turnieju[16].

Aktualne oznaczenia Dróg Transeuropejskich: E28, E30, E40, E50, E58, E67, E75, E77, E95, E105, E261, E371, E372, E373, E462, E577, E584; Dróg ekspresowych i autostrad: A1, A2, A4, A6, A8, S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S14, S17, S19, S22, S51, S61, S74, S79, S86 oraz Dróg Ukraińskich: M03, M04, M05, M06, M07, M08, M09, M10, M11, M12, M14, M18, H01, H02, H08, H11, H13, H16, H20, M40

Logo i symbole

Logo Mistrzostw

Oficjalna prezentacja logo Mistrzostw Europy 2012 odbyła się na placu Michajłowskim w Kijowie 14 grudnia 2009. Grzegorz Lato, Hryhorij Surkis i Michel Platini odsłonili logo Euro 2012 zebranym gościom, wśród których byli najważniejsi ukraińscy politycy z prezydentem Wiktorem Juszczenką i premier Julią Tymoszenko oraz przedstawiciele wszystkich miast-organizatorów. Logo jest inspirowane ukraińskimi tradycyjnymi wycinankami i nawiązuje do kultury obu państw-organizatorów, czyli Polski i Ukrainy. Centralnym elementem tej kompozycji jest łodyga (wyrażająca ich wspólną historię) z której wyrasta piłka, po boku – po stronie zachodniej, biało-czerwony kwiat symbolizujący narodowe barwy Polski, po prawej niebiesko-żółty kwiat w barwach Ukrainy.

Symbole, znaki i logotypy zostały zaprojektowane przez portugalską agencję reklamową Brandia Central, która od lat jest związana z UEFA. Logotyp i hasło imprezy ukazywały się na wszystkich materiałach promocyjnych dotyczących mistrzostw Europy. Autorem iluminacji jest szwajcarski artysta Gerry Hofstetter. W swoim dorobku ma on m.in. podobne projekty, przygotowane z myślą o Euro 2008.

Hasło mistrzostw

Razem tworzymy historię (ang. Creating History Together)

Piłka

Oficjalna piłka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 to Tango 12, produkcji firmy Adidas, złożona z 32 termicznie łączonych paneli pokrytych specjalną, wypukłą powłoką, mającą ułatwiać kontakt z butem i kontrolę nad piłką. 24 panele ułożone są w sześć białych okręgów, na konturach których znajdują się barwy narodowe Polski i Ukrainy, natomiast w osiem pozostałych koloru czarnego, oddzielających okręgi, wpisane są grafiki nawiązujące do kultury ludowej organizatorów mistrzostw. Wewnętrzna warstwa piłki wyściełana jest tkaną powłoką. W porównaniu do poprzedniej piłki Adidasa – Jabulani – pod powierzchnią zewnętrzną znajduje się nowy typ pęcherza pozwalający na zwiększenie retencji powietrza i redukcję absorpcji wody.

Oficjalna prezentacja piłki odbyła się 2 grudnia 2011 roku podczas ceremonii losowania grup turniejowych Euro 2012 w Kijowie.

Maskotki

Oficjalne maskotki turnieju

Oficjalne maskotki mistrzostw – Slavek i Slavko[17] – zostały zaprezentowane 16 listopada 2010 roku o godzinie 11:00 w Teatrze Polskim w Warszawie[18]. Za projekt i wykonanie odpowiedzialna jest firma Warner Bros.[19] Postacie to bliźniacy, Polak i Ukrainiec, ubrani w stroje piłkarskie w barwach narodowych swoich drużyn, mający włosy utrwalone żelem, pofarbowane na kolory swoich flag państwowych.

Imiona maskotek, podobnie jak w przypadku Euro 2008, wybrali kibice z całego świata spośród trzech propozycji wytypowanych wcześniej przez UEFA oraz Lokalne Komitety Organizacyjne. Głos można było oddać poprzez oficjalną stronę UEFA, w restauracjach McDonald’s w Polsce i na Ukrainie, bądź na specjalnych pokazach maskotek w ośmiu miastach-gospodarzach Euro 2012. Głosowanie odbywało się od 16 listopada do 3 grudnia 2010 roku. Wynik został ogłoszony 4 grudnia 2010 roku w Kijowie[20]. Zwycięska propozycja otrzymała 56% głosów, Siemko i Strimko – 29%, Klemek i Ladko – 15%. W głosowaniu wzięło udział 39 223 osób[18].

Bilety

Tak jak w poprzednich edycjach turnieju bilety były przyznawane losowo na podstawie aplikacji złożonych na stronie internetowej organizatora lub też były dystrybuowane przez narodowe związki piłkarskie w 16 państwach finalistów. Składanie aplikacji na bilety Euro 2012 prowadzone było w dniach 1–31 marca 2011 roku, zaś samo losowanie odbyło się pod koniec kwietnia 2011. Z całkowitej liczby 1 mln 400 tys. sztuk na 31 meczów turnieju, bezpośrednio w sprzedaży było dostępne 41%[21], pozostali kibice otrzymają bilety dzięki subskrypcjom na mecze oraz loteriom sponsorów. Łącznie zostało zgłoszonych ponad 12 milionów aplikacji, co jest 17% wzrostem w stosunku do ubiegłych finałów mistrzostw i jest jednocześnie rekordem wszech czasów popularności Mistrzostwa Europy w piłce nożnej[22].

Ceny w zależności od miejsc na stadionach zostały określone na 30 € (za bramkami) do 600 € za najlepsze miejsca na finał w Kijowie. Ponadto oprócz indywidualnych biletów na pojedyncze mecze, fani mogli kupić pakiety meczowe, aby kibicować określonej drużynie oraz na wybranym stadionie[23]. Dostępne były również bilety dla osób niepełnosprawnych. Portal biletowy UEFA służy także właścicielom wejściówek do ewentualnej ich odsprzedaży[24].

Trofeum

Puchary
Puchar Henriego Delaunaya podczas prezentacji w Gdańsku, miesiąc przed Euro 2012
Dawny Puchar Euro

Na siedem tygodni przed rozpoczęciem turnieju puchar Mistrzów Europy rozpoczął swoją podróż po miastach gospodarzach. Na sto dni przed pierwszym meczem, w mieście Nyon w Szwajcarii odbyła się ceremonia wypuszczenia balonu w kształcie Pucharu Euro, w której uczestniczył Prezydent UEFA Michael Platini. Balon o wysokości 35 m podróżował wokół wszystkich 8 miast-gospodarzy, przypominając kibicom o zbliżającym się turnieju.

Drużyna Hiszpanii – zwycięzcy poprzedniej edycji turnieju Euro – otrzymała na ręce kapitana reprezentacji Ikera Casillasa nową wersję Pucharu Henriego Delaunaya. Druga wersja trofeum jest oparta na pierwowzorze nazwanym na cześć Henriego Delaunaya, zaprojektowanym przez Arthusa-Bertranda w 1960 roku, byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej i pierwszego sekretarza generalnego UEFA[25].

Puchar, wykonany ze srebra, waży 8 kilogramów i mierzy 60 centymetrów, i jest 18 cm wyższy oraz 2 kilogramy cięższy od oryginału. Srebrna podstawa jest większa, nadając pucharowi większą stabilność. Nazwy krajów, które dotychczas wygrały rozgrywki i poprzednio widniały na cokole, zostały wygrawerowane na odwrocie. Puchar został zaprojektowany przez Pierre Delaunaya, syna Henriego, wizjonera turniejów Mistrzostw Europy UEFA. Pierwowzór był dziełem złotnika Chobillona, natomiast obecny wykonał przez zakład złotniczy Asprey z Londynu.

Miasta i stadiony

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 odbyły się na ośmiu stadionach. Były to: Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion Miejski we Wrocławiu, PGE Arena w Gdańsku, Stadion Miejski w Poznaniu, Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arena w Doniecku, Stadion Metalist w Charkowie oraz Arena Lwów we Lwowie. Większość, bo 5 z 8 stadionów przygotowywanych na Euro 2012, to całkowicie nowe obiekty (posiadają 4.kategorię UEFA). Pozostałe (w Poznaniu, Charkowie i Kijowie) przeszły gruntowną renowację. Największą areną Mistrzostw był lekkoatletyczny Stadion Olimpijski w Kijowie, mieszczący 70 050 widzów, natomiast największym typowo piłkarskim obiektem był warszawski Stadion Narodowy z widownią dla 58 500 kibiców.

Polska Polska (PZPN)
POL Warszawa COA.svg WarszawaPOL Gdańsk COA.svg GdańskHerb wroclaw.svg WrocławPOL Poznań COA.svg Poznań
Stadion Narodowy w WarszawiePGE Arena GdańskStadion MiejskiStadion Miejski
Pojemność: 58 580Pojemność: 43 615Pojemność: 44 416Pojemność: 43 269
52°14′22″N 21°02′44″E/52,239444 21,04555654°23′28″N 18°38′26″E/54,391111 18,64055651°08′28″N 16°56′36″E/51,141111 16,94333352°23′51″N 16°51′28″E/52,397500 16,857778
3 mecze grupowe (mecz otwarcia),
ćwierćfinał, półfinał
3 mecze grupowe,
ćwierćfinał
3 mecze grupowe3 mecze grupowe
Pierwszy mecz: 8 czerwca 2012
Ostatni mecz: 28 czerwca 2012
Pierwszy mecz: 10 czerwca 2012
Ostatni mecz: 22 czerwca 2012
Pierwszy mecz: 8 czerwca 2012
Ostatni mecz: 16 czerwca 2012
Pierwszy mecz: 10 czerwca 2012
Ostatni mecz: 18 czerwca 2012
Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpgPGE Arena.jpegStadion Wroclaw z lotu ptaka.jpgStadiopoznan.jpg
Ukraina Ukraina (FFU)
COA of Kyiv Kurovskyi.svg KijówБольшой герб Донецка.png DonieckCoat of Arms of Kharkiv Oblast.png CharkówCoat of arms of Lviv.svg Lwów
Stadion OlimpijskiDonbas ArenaStadion MetalistArena Lwów[26]
Pojemność: 70 050Pojemność: 51 504Pojemność: 38 863Pojemność: 34 915
50°26′00″N 30°31′20″E/50,433333 30,52222248°01′15″N 37°48′35″E/48,020833 37,80972249°58′51″N 36°15′42″E/49,980833 36,26166749°46′29″N 24°01′39″E/49,774722 24,027500
3 mecze grupowe,
ćwierćfinał, finał
3 mecze grupowe,
ćwierćfinał, półfinał
3 mecze grupowe3 mecze grupowe
Pierwszy mecz: 11 czerwca 2012
Ostatni mecz: 1 lipca 2012
Pierwszy mecz: 11 czerwca 2012
Ostatni mecz: 27 czerwca 2012
Pierwszy mecz: 9 czerwca 2012
Ostatni mecz: 17 czerwca 2012
Pierwszy mecz: 9 czerwca 2012
Ostatni mecz: 17 czerwca 2012
Mapa ośrodków treningowych reprezentacji

Oprócz 8 miast gospodarzy, w Euro 2012 uczestniczyły inne miejscowości jako Centra Pobytowe na Euro 2012 do treningu dla narodowych drużyn piłkarskich.

W październiku 2010 roku ogłoszono ostateczną listę 21 rekomendowanych Centrów Pobytowych w Polsce: Gdańsk, Gniewino, Gdynia, Jelenia Góra, Józefów, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Legionowo, Lubawa, Międzychód, Opalenica, Ostróda, Puławy, Słupsk, Tychy, Warka, Warszawa, Wieliczka, Władysławowo, Wrocław. Ostatecznie w 2011 roku poszczególne Reprezentacje przy współpracy z UEFA wybrały centra pobytowe. W Polsce zamieszkało 13, a na Ukrainie 3 drużyny w następujących miejscowościach i hotelach:

Miasta i stadiony rezerwowe wykluczone przez UEFA 13 maja 2009 roku:

Sędziowie

20 grudnia 2011 roku Komitet Sędziowski UEFA obradujący w Nyonie przedstawił listę 12 sędziów, którzy poprowadzili mecze podczas Mistrzostw. ME 2012 były pierwszą dużą imprezą piłkarską, w której ani jeden mecz nie został poprowadzony przez sędziego z obywatelstwem kraju gospodarza. Spośród sędziów liniowych także nikt nie reprezentował Polski ani Ukrainy[27][28].

Lista arbitrów głównych na Euro 2012:

KrajSędziaRok urodzeniaMeczeYellow card.svgYellow Red Card.svgRed card.svg
 AngliaHoward Webb19713600
 FrancjaStéphane Lannoy196931500
 NiemcyWolfgang Stark196921000
 WęgryViktor Kassai197521200
 WłochyNicola Rizzoli19713800
 HolandiaBjörn Kuipers19732800
 PortugaliaPedro Proença197041000
 SzkocjaCraig Thomson197221200
 SłoweniaDamir Skomina19763900
 HiszpaniaCarlos Velasco Carballo19712311
 SzwecjaJonas Eriksson19742900
 TurcjaCüneyt Çakır197631710

Eliminacje do Euro 2012

Mecz Austrii i Niemiec o wyjście z grupy A. Na zdjęciu Mario Gómez i Julian Baumgartlinger

Grupy eliminacyjne

O awans i zapewnienie sobie 1 z 14 miejsc w finałach mistrzostw (Polska i Ukraina automatycznie zostały zakwalifikowane) walczyło 51 drużyn, które zostały podzielone na 9 grup przy pomocy współczynnika UEFA. Losowanie grup eliminacyjnych odbyło się 7 lutego 2010 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie[29], a jego wyniki są następujące:

Eliminacje grupowe do Euro 2012 rozpoczęły się 11 sierpnia 2010 i trwały do 11 października 2011. Mecze eliminacyjne rozgrywane były we wtorki, piątki i soboty[30].

Baraże

Gianni Infantino (po lewej) i Zbigniew Boniek podczas losowania par barażowych.

Losowanie par barażowych odbyło się w hotelu Sheraton w Krakowie. Mecze barażowe odbyły się 11 i 15 listopada 2011.

Drużyna 1Wynik dwumeczuDrużyna 2Pierwszy meczDrugi mecz
Turcja Turcja0:3Chorwacja Chorwacja0:30:0
Estonia Estonia1:5Irlandia Irlandia0:41:1
Czechy Czechy3:0Czarnogóra Czarnogóra2:01:0
Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina2:6Portugalia Portugalia0:02:6
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Zakwalifikowane drużyny

W finałach Mistrzostw Europy 2012 wystąpiło szesnaście narodowych reprezentacji w systemie stosowanym od Finałów Euro 1996. Niektóre krajowe federacje piłkarskie proponowały rozszerzenie turnieju do 24 drużyn, ponieważ liczba narodowych federacji gwałtownie się zwiększyła od lat dziewięćdziesiątych, kiedy miało miejsce ostatnie poszerzenie liczby uczestników (53 w kwietniu 2006 w porównaniu do 48 w Euro 1996)[31]. W kwietniu 2007 Komitet Wykonawczy UEFA oficjalnie zdecydował, że podczas Euro 2012 nie nastąpi poszerzenie[32].

Dwunastu z szesnastu finalistów uczestniczyło w poprzednim turnieju Euro 2008. Reprezentacja Anglii oraz Reprezentacja Danii w piłce nożnej, które uczestniczyły w Euro 2004 w Portugalii, powróciły po nieobecności w edycji 2008. Reprezentacja Irlandii w piłce nożnej powróciła po 24-letniej absencji w turnieju – był to jej 2 występ w finałach. Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej zadebiutowała jako niepodległe państwo (wcześniej brała udział w mistrzostwach jako część ZSRR).

Szesnastoma drużynami biorącymi udział w mistrzostwach były:

     Gospodarze Euro 2012 – Polska i Ukraina

     Kraje zakwalifikowane do Euro 2012

     Kraje niezakwalifikowane do Euro 2012

     Kraje niebędące członkami UEFA

DrużynaZakwalifikowana jakoData kwalifikacjiLiczba występów w MENajlepszy wynik w MECentrum
treningowe
Ranking
FIFA
Rezultat
 Polskawspółgospodarz2007-04-18 18 kwietnia 2007(dts)1 (2008) Faza grupowa (2008)Warszawa62Faza grupowa
 Ukrainawspółgospodarz2007-04-18 18 kwietnia 2007(dts)0 debiutantKijów[33]52Faza grupowa
 Niemcyzwycięzca Grupy A2011-09-02 2 września 2011(dts)10 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008) Mistrzostwo (1972, 1980, 1996)Gdańsk3Półfinał
 Rosjazwycięzca Grupy B2011-10-11 11 października 2011(dts)3 (1996, 2004, 2008) III/IV miejsce (2008)Warszawa13Faza grupowa
 Włochyzwycięzca Grupy C2011-09-06 6 września 2011(dts)7 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008) Mistrzostwo (1968)Kraków12II miejsce
 Francjazwycięzca Grupy D2011-10-11 11 października 2011(dts)7 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008) Mistrzostwo (1984, 2000)Donieck14Ćwierćfinał
 Holandiazwycięzca Grupy E2011-09-06 6 września 2011(dts)8 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008) Mistrzostwo (1988)Kraków4Faza grupowa
 Grecjazwycięzca Grupy F2011-10-11 11 października 2011(dts)3 (1980, 2004, 2008) Mistrzostwo (2004)Legionowo[34]15Ćwierćfinał
 Angliazwycięzca Grupy G2011-10-07 7 października 2011(dts)7 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004) III miejsce (1968)Kraków6Ćwierćfinał
 Daniazwycięzca Grupy H2011-10-11 11 października 2011(dts)7 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004) Mistrzostwo (1992)Kołobrzeg9Faza grupowa
 Hiszpaniazwycięzca Grupy I2011-09-06 6 września 2011(dts)8 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008) Mistrzostwo (1964, 2008)Gniewino1Mistrzostwo
 Szwecjanajlepszy wicemistrz
grup eliminacyjnych
2011-10-11 11 października 2011(dts)4 (1992, 2000, 2004, 2008) III/IV miejsce (1992)Kozin k. Kijowa17Faza grupowa
 Chorwacjazwycięstwo – baraż 12011-11-15 15 listopada 2011(dts)3 (1996, 2004, 2008) Ćwierćfinał (1996, 2008)Warka8Faza grupowa
 Irlandiazwycięstwo – baraż 22011-11-15 15 listopada 2011(dts)1 (1988) Faza grupowa (1988)Gdynia[35]18Faza grupowa
 Czechyzwycięstwo – baraż 32011-11-15 15 listopada 2011(dts)4 (1996, 2000, 2004, 2008) II miejsce (1996)Wrocław27Ćwierćfinał
 Portugaliazwycięstwo – baraż 42011-11-15 15 listopada 2011(dts)5 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008) II miejsce (2004)Opalenica10Półfinał

Podział na koszyki

Uroczystość ostatecznego losowania do finałów UEFA EURO 2012, miała miejsce 2 grudnia 2011 w Ukraińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie na Ukrainie[36][37]. Wielogodzinna ceremonia była prowadzona przez znaną ukraińską dziennikarkę Olgę Freimut oraz polskiego dziennikarza Piotra Sobczyńskiego. Obok Michela Platiniego zasiadł prezes ukraińskiej federacji piłkarskiej Hryhorij Surkis oraz Grzegorz Lato. Głównym punktem było przemówienie prezydenta Wiktora Janukowycza.

Tak jak miało to miejsce w finałach 2004 oraz 2008, szesnastu finalistów zostało podzielonych na cztery koszyki, używając terminologii UEFA[38]. Gospodarzom przysługiwał przywilej losowania z koszyka nr 1 z Hiszpanią, jako drużyną broniącą tytułu[39]. W procedurze losowania, do każdej z 4 grup została przypisana jedna drużyna z każdego koszyka. Ustalenie grafiku uzależnione było od miejsca w koszyku (np. A2, A3 lub A4). Z powodów logistycznych, Polska i Ukraina otrzymały miejsca A1 i D1[40]. Piłki były losowane przez poprzednich zawodników drużyn, które zdobyły Mistrzostwa Europy: Horsta Hrubescha, Marco van Bastena, Petera Schmeichela oraz Zinédine’a Zidane’a.

Koszyk 1Koszyk 2Koszyk 3Koszyk 4

Faza grupowa

Po rozegraniu wszystkich meczów fazy grupowej do ćwierćfinałów awansują dwie drużyny, które zdobyły najwięcej punktów w grupie. Za zwycięstwo w meczu przyznawane są 3 punkty, za remis – 1 punkt. W przypadku gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tę samą liczbę punktów, o awansie decydują kolejno kryteria określone przez UEFA[41]:

Gdy dokładnie dwie drużyny mają tyle samo punktów, o awansie decyduje:

 1. Liczba punktów zdobytych przez drużyny w bezpośrednim meczu rozegranym między nimi (tzn. w przypadku, gdy w takim meczu padł remis, przechodzi się do punktu nr 2.);
 2. Bilans bramek obu drużyn, z uwzględnieniem wszystkich meczów w grupie;
 3. Liczba strzelonych bramek przez obie drużyny we wszystkich meczach w grupie;
 4. współczynnik UEFA z eliminacji do mistrzostw Europy w piłce nożnej 2008, eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej 2010, eliminacji do mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012 oraz z mistrzostw Europy w piłce nożnej 2008, mistrzostw świata w piłce nożnej 2010;
 5. zachowanie drużyn pod względem fair play (w finałach mistrzostw);
 6. losowanie.

Gdy więcej niż dwie drużyny mają tyle samo punktów, o awansie decyduje:

 1. Liczba punktów zdobytych przez drużyny w bezpośrednich meczach rozegranych między nimi;
 2. Bilans bramek drużyn z uwzględnieniem meczów, które rozegrały one między sobą;
 3. Liczba strzelonych bramek przez drużyny – również w meczach, które rozegrały między sobą;
 4. Jeżeli po rozpatrzeniu punktów 1-3 dwie drużyny ciągle zajmują ex-aequo jedno miejsce, punkty 1) do 3) rozpatruje się ponownie dla tych dwóch drużyn, aby ostatecznie ustalić ich pozycje w grupie. Jeśli ta procedura nie wyłoni zwycięzcy, stosuje się po kolei punkty od 5 do 9;
 5. Bilans bramek obu drużyn, z uwzględnieniem wszystkich meczów w grupie;
 6. Liczba strzelonych bramek przez obie drużyny we wszystkich meczach w grupie;
 7. współczynnik UEFA z eliminacji do mistrzostw Europy w piłce nożnej 2008, eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej 2010, eliminacji do mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012 oraz z mistrzostw Europy w piłce nożnej 2008, mistrzostw świata w piłce nożnej 2010;
 8. zachowanie drużyn pod względem fair play (w finałach mistrzostw);
 9. losowanie.

Jeżeli dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów, tę samą liczbę bramek i remisują pod koniec ostatniego meczu grupowego między tymi drużynami, kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne, pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów we wszystkich meczach grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny uzyska tę samą liczbę punktów, stosuje się wyżej wymienione kryteria.

Legenda do tabelek:

 • Pkt – liczba punktów
 • M – liczba meczów
 • W – wygrane
 • R – remisy
 • P – porażki
 • Br+ – bramki zdobyte
 • Br− – bramki stracone
 • +/− – różnica bramek
awans do ćwierćfinału
odpadnięcie z turnieju

Grupa A

Mecz: Polska – Czechy
ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Czechy6320145−1
 Grecja43111330
 Rosja4311153+2
 Polska2302123−1

8 czerwca 2012
18:00 CEST
Polska 
1:1
(1:0)
 Grecja
Stadion Narodowy, Warszawa
Widzów: 56 826
Sędzia: Hiszpania Carlos Velasco Carballo

8 czerwca 2012
20:45 CEST
Rosja 
4:1
(2:0)
 Czechy
Stadion Miejski, Wrocław
Widzów: 40 803
Sędzia: Anglia Howard Webb

12 czerwca 2012
18:00 CEST
Grecja 
1:2
(0:2)
 Czechy
Stadion Miejski, Wrocław
Widzów: 41 105
Sędzia: Francja Stéphane Lannoy

12 czerwca 2012
20:45 CEST
Polska 
1:1
(0:1)
 Rosja
Stadion Narodowy, Warszawa
Widzów: 55 920
Sędzia: Niemcy Wolfgang Stark

16 czerwca 2012
20:45 CEST
Czechy 
1:0
(0:0)
 PolskaStadion Miejski, Wrocław
Widzów: 41 480
Sędzia: Szkocja Craig Thomson

16 czerwca 2012
20:45 CEST
Grecja 
1:0
(1:0)
 RosjaStadion Narodowy, Warszawa
Widzów: 55 614
Sędzia: Szwecja Jonas Eriksson

Grupa B

(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Mecz: Niemcy – Portugalia
ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Niemcy9330052+3
 Portugalia6320154+1
 Dania3310245−1
 Holandia0300325−3

9 czerwca 2012
19:00 EEST
Holandia 0:1
(0:1)
 Dania
Stadion Metalist, Charków
Widzów: 35 923
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

9 czerwca 2012
21:45 EEST
Niemcy 
1:0
(0:0)
 PortugaliaArena Lwów, Lwów
Widzów: 32 990
Sędzia: Francja Stéphane Lannoy

13 czerwca 2012
19:00 EEST
Dania 
Nicklas Bendtner Gol 41'80'
2:3
(1:2)
 Portugalia
Arena Lwów, Lwów
Widzów: 31 840
Sędzia: Szkocja Craig Thomson

13 czerwca 2012
21:45 EEST
Holandia 
1:2
(0:2)
 Niemcy
Gol 24'38' Mario Gómez
Stadion Metalist, Charków
Widzów: 37 750
Sędzia: Szwecja Jonas Eriksson

17 czerwca 2012
21:45 EEST
Portugalia 
Cristiano Ronaldo Gol 28'74'
2:1
(1:1)
 Holandia
Stadion Metalist, Charków
Widzów: 37 445
Sędzia: Włochy Nicola Rizzoli

17 czerwca 2012
21:45 EEST
Dania 
1:2
(1:1)
 Niemcy
Arena Lwów, Lwów
Widzów: 32 990
Sędzia: Hiszpania Carlos Velasco Carballo

Grupa C

Mecz: Hiszpania – Włochy
ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Hiszpania7321061+5
 Włochy5312042+2
 Chorwacja4311143+1
 Irlandia0300319−8

10 czerwca 2012
18:00 CEST
Hiszpania 
1:1
(0:0)
 Włochy
PGE Arena, Gdańsk
Widzów: 38 869
Sędzia: Węgry Viktor Kassai

10 czerwca 2012
20:45 CEST
Irlandia 
1:3
(1:2)
 Chorwacja
Stadion Miejski, Poznań
Widzów: 39 550
Sędzia: Holandia Björn Kuipers

14 czerwca 2012
18:00 CEST
Włochy 
1:1
(1:0)
 Chorwacja
Stadion Miejski, Poznań
Widzów: 37 096
Sędzia: Anglia Howard Webb

14 czerwca 2012
20:45 CEST
Hiszpania 
4:0
(1:0)
 IrlandiaPGE Arena, Gdańsk
Widzów: 39 150
Sędzia: Portugalia Pedro Proença

18 czerwca 2012
20:45 CEST
Chorwacja 0:1
(0:0)
 Hiszpania
PGE Arena, Gdańsk
Widzów: 39 076
Sędzia: Niemcy Wolfgang Stark

18 czerwca 2012
20:45 CEST
Włochy 
2:0
(1:0)
 IrlandiaStadion Miejski, Poznań
Widzów: 38 794
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

Grupa D

(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Mecz: Ukraina – Szwecja
ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Anglia7321053+2
 Francja43111330
 Ukraina3310224−2
 Szwecja33102550

11 czerwca 2012
19:00 EEST
Francja 
1:1
(1:1)
 Anglia
Donbas Arena, Donieck
Widzów: 47 400
Sędzia: Włochy Nicola Rizzoli

11 czerwca 2012
21:45 EEST
Ukraina 
Andrij Szewczenko Gol 55'62'
2:1
(0:0)
 Szwecja
Stadion Olimpijski, Kijów
Widzów: 64 290
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

15 czerwca 2012
19:00 EEST
Ukraina 0:2
(0:0)
 Francja
Donbas Arena, Donieck
Widzów: 48 000
Sędzia: Holandia Björn Kuipers

15 czerwca 2012
21:45 EEST
Szwecja 
2:3
(0:1)
 Anglia
Stadion Olimpijski, Kijów
Widzów: 64 640
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

19 czerwca 2012
21:45 EEST
Anglia 
1:0
(0:0)
 UkrainaDonbas Arena, Donieck
Widzów: 48 700
Sędzia: Węgry Viktor Kassai

19 czerwca 2012
21:45 EEST
Szwecja 
2:0
(0:0)
 FrancjaStadion Olimpijski, Kijów
Widzów: 63 010
Sędzia: Portugalia Pedro Proença

Faza pucharowa

Do fazy pucharowej awansują drużyny, które zajęły dwa pierwsze miejsca w każdej grupie. Od tej fazy gra toczy się systemem pucharowym (przegrany odpada). W razie remisu zostanie rozegrana dogrywka, jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, następuje seria rzutów karnych.

ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
                  
 21 czerwca 2012 – Warszawa    
A Polska  Grecja  Rosja  Czechy1A  Czechy 0
 27 czerwca 2012 – Donieck
B Holandia  Dania  Niemcy  Portugalia2B  Portugalia 1 
   Portugalia 0(2)
23 czerwca 2012 – Donieck
   Hiszpania 0(4) 
C Hiszpania  Włochy  Chorwacja  Irlandia1C  Hiszpania 2
 1 lipca 2012 – Kijów
D Ukraina  Szwecja  Francja  Anglia2D  Francja 0 
   Hiszpania 4
22 czerwca 2012 – Gdańsk
   Włochy 0
B Dania  Niemcy  Portugalia  Holandia1B  Niemcy 4
 28 czerwca 2012 – Warszawa
A Polska  Grecja  Rosja  Czechy2A  Grecja 2 
   Niemcy 1
24 czerwca 2012 – Kijów
   Włochy 2 
D Ukraina  Szwecja  Francja  Anglia1D  Anglia 0(2)
 
C Hiszpania  Włochy  Chorwacja  Irlandia2C  Włochy 0(4) 
 


Ćwierćfinały


21 czerwca 2012
20:45 CEST
Czechy 0:1
(0:0)
 Portugalia
Stadion Narodowy, Warszawa
Widzów: 55 590
Sędzia: Anglia Howard Webb

22 czerwca 2012
20:45 CEST
Niemcy 
4:2
(1:0)
 Grecja
PGE Arena, Gdańsk
Widzów: 38 751
Sędzia: Słowenia Damir Skomina

23 czerwca 2012
21:45 EEST
Hiszpania 
Xabi Alonso Gol 19'90+1' (k)
2:0
(1:0)
 FrancjaDonbas Arena, Donieck
Widzów: 47 000
Sędzia: Włochy Nicola Rizzoli

24 czerwca 2012
21:45 EEST
Anglia 0:0 (dogr.)
k. 2:4
(0:0)
 WłochyStadion Olimpijski, Kijów
Widzów: 64 340
Sędzia: Portugalia Pedro Proença
  Rzuty karne 
Steven Gerrard Karny–gol
Wayne Rooney Karny–gol
Ashley Young Pudło
Ashley Cole Pudło
Karny–gol Mario Balotelli
Pudło Riccardo Montolivo
Karny–gol Andrea Pirlo
Karny–gol Antonio Nocerino
Karny–gol Alessandro Diamanti

Półfinały


27 czerwca 2012
21:45 EEST
Portugalia 0:0 (dogr.)
k. 2:4
(0:0)
 HiszpaniaDonbas Arena, Donieck
Widzów: 48 000
Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır
  Rzuty karne 
João Moutinho Pudło
Pepe Karny–gol
Nani Karny–gol
Bruno Alves Pudło
Pudło Xabi Alonso
Karny–gol Andrés Iniesta
Karny–gol Gerard Piqué
Karny–gol Sergio Ramos
Karny–gol Cesc Fàbregas

28 czerwca 2012
20:45 CEST
Niemcy 
Mesut Özil Gol 90+2' (k)
1:2
(0:2)
 Włochy
Gol 20'36' Mario Balotelli
Stadion Narodowy, Warszawa
Widzów: 55 540
Sędzia: Francja Stéphane Lannoy

Finał


1 lipca 2012
21:45 EEST
Hiszpania 
4:0
(2:0)
 WłochyStadion Olimpijski, Kijów
Widzów: 63 170
Sędzia: Portugalia Pedro Proença


 

MISTRZ EUROPY 2012

Flag of Spain.svg

HISZPANIA
 
TRZECI TYTUŁ
(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Zwycięzca Mistrzostw – Hiszpania z pucharem

Klasyfikacja końcowa

MiejsceReprezentacjaPunktyBramki +/−Bramki+Bramki-
Gold medal icon.svg Hiszpania14+11121
Silver medal icon.svg Włochy9-167
Bronze medal icon.svg Niemcy15+4106
 Portugalia10+363

Wyeliminowane w ćwierćfinale
5. Anglia8+253
6. Czechy6-246
7. Grecja4-268
8. Francja4-235

Wyeliminowane w fazie grupowej
9. Rosja4+253
10. Chorwacja4+143
11. Dania3-145
12. Ukraina3-224
13. Szwecja3055
14. Polska2-123
15. Holandia0-325
16. Irlandia0-819

Strzelcy

3 gole

2 gole

1 gol

Gole samobójcze

Nagrody indywidualne

MVP

Złoty but

 • Hiszpania Fernando Torres
  Nagroda przyznana została najlepszemu strzelcowi turnieju. W przypadku remisu ważna jest liczba asyst. Spośród 6 zawodników z największą liczbą bramek jedynie Torres i Niemiec Mario Gómez mieli na koncie jedną asystę. W takiej sytuacji liczy się mniejsza liczba minut spędzonych na boisku: Torres – 189 minut, Gómez – 281 minut.

Król strzelców

Drużyna turnieju

BramkarzeObrońcyPomocnicyNapastnicy
Hiszpania Iker CasillasHiszpania Jordi AlbaAnglia Steven GerrardHiszpania Cesc Fàbregas
Niemcy Manuel NeuerHiszpania Gerard PiquéNiemcy Sami KhediraHiszpania David Silva
Włochy Gianluigi BuffonHiszpania Sergio RamosNiemcy Mesut ÖzilWłochy Mario Balotelli
Niemcy Philipp LahmWłochy Andrea PirloPortugalia Cristiano Ronaldo
Portugalia Fábio CoentrãoWłochy Daniele De RossiSzwecja Zlatan Ibrahimović
Portugalia PepeHiszpania Xabi Alonso
Hiszpania Sergio Busquets
Hiszpania Xavi
Hiszpania Andrés Iniesta

Kartki

ZawodnikReprezentacjaYellow card.svgRed card.svg
Sokratis Papastatopulos Grecja31
Keith Andrews Irlandia31
Wojciech Szczęsny Polska01
David Limberský Czechy20
Jérémy Ménez Francja20
Philippe Mexès Francja20
José Holebas Grecja20
Jorgos Karangunis Grecja20
Xabi Alonso Hiszpania20
Álvaro Arbeloa Hiszpania20
Sergio Ramos Hiszpania20
Jetro Willems Holandia20
Sean St Ledger Irlandia20
Jérôme Boateng Niemcy20
Eugen Polanski Polska20
Fábio Coentrão Portugalia20
João Pereira Portugalia20
Miguel Veloso Portugalia20
Ałan Dzagojew Rosja20
Anders Svensson Szwecja20
Anatolij Tymoszczuk Ukraina20
Mario Balotelli Włochy20
Andrea Barzagli Włochy20
Leonardo Bonucci Włochy20
Daniele De Rossi Włochy20
Christian Maggio Włochy20
Thiago Motta Włochy20
Ashley Cole Anglia10
Steven Gerrard Anglia10
James Milner Anglia10
Alex Oxlade-Chamberlain Anglia10
Ashley Young Anglia10
Vedran Ćorluka Chorwacja10
Nikica Jelavić Chorwacja10
Niko Kranjčar Chorwacja10
Mario Mandžukić Chorwacja10
Luka Modrić Chorwacja10
Ivan Rakitić Chorwacja10
Gordon Schildenfeld Chorwacja10
Darijo Srna Chorwacja10
Ivan Strinić Chorwacja10
Petr Jiráček Czechy10
Daniel Kolář Czechy10
Tomáš Pekhart Czechy10
Jaroslav Plašil Czechy10
Tomáš Rosický Czechy10
Lars Jacobsen Dania10
William Kvist Dania10
Jakob Poulsen Dania10
Simon Poulsen Dania10
Yohan Cabaye Francja10
Mathieu Debuchy Francja10
Kyriakos Papadopulos Grecja10
Dimitris Salpingidis Grecja10
Jorgos Samaras Grecja10
Wasilis Torosidis Grecja10
Jordi Alba Hiszpania10
Sergio Busquets Hiszpania10
Javier Martínez Hiszpania10
Gerard Piqué Hiszpania10
Fernando Torres Hiszpania10
Mark van Bommel Holandia10
Nigel de Jong Holandia10
Robin van Persie Holandia10
Robbie Keane Irlandia10
John O’Shea Irlandia10
Glenn Whelan Irlandia10
Holger Badstuber Niemcy10
Mats Hummels Niemcy10
Jakub Błaszczykowski Polska10
Robert Lewandowski Polska10
Rafał Murawski Polska10
Damien Perquis Polska10
Marcin Wasilewski Polska10
Bruno Alves Portugalia10
Raul Meireles Portugalia10
Nani Portugalia10
Pepe Portugalia10
Hélder Postiga Portugalia10
Cristiano Ronaldo Portugalia10
Aleksandr Aniukow Rosja10
Igor Dienisow Rosja10
Pawieł Pogriebniak Rosja10
Jurij Żyrkow Rosja10
Rasmus Elm Szwecja10
Samuel Holmén Szwecja10
Kim Källström Szwecja10
Olof Mellberg Szwecja10
Jonas Olsson Szwecja10
Jarosław Rakicki Ukraina10
Jewhen Selin Ukraina10
Andrij Szewczenko Ukraina10
Federico Balzaretti Włochy10
Gianluigi Buffon Włochy10
Giorgio Chiellini Włochy10
Riccardo Montolivo Włochy10

Transmisje telewizyjne

Oficjalnym, jedynym nadawcą w Polsce została Telewizja Polska S.A., na Ukrainie Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU) oraz Telewizja Ukraina (TRK)[42]. Wszystkie spotkania były transmitowane na żywo w ponad dwustu krajach na świecie.

W przypadku zerwania łączy telewizyjnych mecze Euro 2012 miały być przerywane. Zdecydowano o tym po awarii, która uniemożliwiła większości telewidzów na świecie obejrzenie 21 minut półfinału Niemcy – Turcja w 2008 roku[43].

W Polsce transmisje można było oglądać w jakości HD: obraz w rozdzielczości 1080i, dźwięk w systemie wielokanałowym Dolby Digital 5.1[44]. Mecz otwarcia pomiędzy reprezentacjami Polski i Grecji śledziło średnio 12 mln 550 tys. widzów[45], mecz Polski z Rosją 13 mln 574 tys. widzów[46], a z Czechami – 12 mln 813 tys. widzów[47]. Mecz finałowy był dostępny do obejrzenia w technologii 3D[48].

Prawa medialne do spotkań

Oficjalni sponsorzy

Partnerzy narodowi

Zobacz też

Przypisy

 1. Razem tworzymy przyszłość.
 2. Organizacja turnieju. PL.2012, 2011-04-02. [dostęp 2012-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-06)]. (pol.).
 3. Zasady kwalifikacji do turniejów FIFA i UEFA. [dostęp 2012-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-29)].
 4. Przyznanie EURO 2012 Polsce i Ukraine. 18 kwietnia 2007. [dostęp 2010-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 maja 2007)].
 5. Czworo kolejnych Przyjaciół EURO. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-27)]..
 6. Plan meczów przybliża EURO na UEFA.COM. uefa.com, 2010-10-04. [dostęp 2010-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-05)]. (pol.).
 7. ACM, PAP. Lipiec: Pół rządu w Komitecie Organizacyjnym Euro. „Sport.pl”. 25 kwietnia 2007.  (ostatnia aktualizacja 2007-04-25 18:39).
 8. KPRM, Powstał Komitet Organizacyjny EURO 2012, Warszawa, 26 kwietnia 2007.
 9. mik, PAP. Grześkowiak szefem sztabu organizacyjnego Euro 2012. „Sport.pl”. 14 maja 2007.  (ost. aktualizacja 2007-05-14 13:12).
 10. Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2008).
 11. Opis przebiegu procesu legislacyjnego – druk nr 2114.
 12. Michał Białoński: Prezydent podpisał ustawę o Euro 2012!. [dostęp 2007-09-19].
 13. Struktura organizacji Turnieju na UEFA.COM. uefa.com, 2011-11-01. [dostęp 2011-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-06)]. (pol.).
 14. Spółka EURO 2012 Polska. upzpn.pl, 2011-11-01. [dostęp 2011-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-07)]. (pol.).
 15. Minister Nowak: A1 i A4 nie dotrzemy na Euro 2012.
 16. Autostrada A2 ze Strykowa do Konotopy już przejezdna – WP SportoweFakty. sportowefakty.wp.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-13)]..
 17. Maskotki UEFA EURO 2012 mają imiona. UEFA.com, 2010-12-04. [dostęp 2010-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-02)]. (pol.).
 18. a b W Warszawie zaprezentowano maskotki. UEFA.com, 2010-11-16. [dostęp 2010-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-19)]. (pol.).
 19. Maskotkę Euro 2012 zrobi Warner Bros. – Sport – Informacje – portal TVN24.pl – 11.08.2010.
 20. Maskotki spotkają się z kibicami na UEFA.COM. UEFA.com, 2010-11-12. [dostęp 2010-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-20)]. (pol.).
 21. Apply now for UEFA EURO 2012 ticket sales. [w:] UEFA [on-line]. 1 marca 2011.
 22. MASOWE zapotrzebowanie na bilety UEFA EURO 2012. [w:] UEFA [on-line]. 1 Kwietnia 2011.
 23. Ticket prices for UEFA EURO 2012 announced. [w:] UEFA [on-line]. 15 lutego 2011.
 24. W kwietniu 2012 dostępne tanie bilety na szlagierowe spotkania Mistrzostw Europy. euro2012.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-10)]..
 25. Nowy Puchar Mistrzostw Europy. [dostęp 2012-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)].
 26. Koncert i fajerwerki na otwarciu Areny Lwów (pl.uefa.com, 29 października 2011). pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)]..
 27. Tylko Piłka Na granicy wstydu, czyli Euro 2012 bez polskiego głównego sędziego. tylkopilka.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)]..
 28. EURO 2012 niemal na pewno bez polskich sędziów.
 29. TVN24, 16 kwietnia 2009 [1].
 30. Onet.pl, 7 lutego 2010 Euro 2012: wylosowano grupy eliminacyjne.
 31. UEFA to consider 24-team EURO.
 32. UEFA verdicts from Cardiff.
 33. Nic nie udało nam się tak dobrze jak centra pobytowe.
 34. Grecy wybrali centrum.
 35. Irlandia wybrała centrum pobytowe.
 36. December date for EURO finals draw in Kyiv. [w:] UEFA [on-line]. 3 października 2011.
 37. EURO draw throws up fascinating group tests. [w:] UEFA [on-line]. 2 Grudnia 2011.
 38. UEFA’s national team coefficient ranking. [w:] UEFA [on-line]. 16 października 2011.
 39. EURO finals draw seedings unveiled. [w:] UEFA [on-line]. 16 października 2011.
 40. Fixture plan brings EURO dream closer. [w:] UEFA [on-line]. 4 października 2010.
 41. Punkty 8.07 i 8.08 (rozdział VI) przepisów UEFA: Regulations of the UEFA European Football Championship. wrzesień 2009. (ang.).
 42. UEFA EURO 2012 TV deal in Ukraine. UEFA.com, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-03].
 43. Dziennik Polska-Europa-Świat, 15.01.2009 r., s. 25.
 44. Już jest! TVP1 w jakości HD. www.tvp.pl, 2012-06-01. [dostęp 2012-06-12]. (pol.).
 45. Cała Polska śledzi Euro 2012 w Telewizji Polskiej. www.tvp.pl, 2012-06-11. [dostęp 2012-06-12]. (pol.).
 46. Mecz Polska-Rosja zebrał rekordową oglądalność.
 47. Znakomite wyniki oglądalności meczu Polska – Czechy!
 48. TVP: finał Euro 2012 w 3D. [dostęp 2012-08-13].
 49. a b c Prawa medialne do UEFA EURO 2012™.
 50. a b Prawa medialne EURO 2012 w Kazachstanie i Azerbejdżanie. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-29)]..
 51. a b Grupa TV 4 z prawami do EURO 2012 dla Danii i Norwegii. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-23)]..
 52. Voetbal International – NOS haalt EK 2012 in Polen en Oekraïne binnen.
 53. ARD i ZDF pokaże Euro 2012. dvbnews.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-31)]..
 54. Canal+ sprzedał prawa do części meczów NRK i TV2 (norw.).
 55. UEFA.com – UEFA EURO 2012.
 56. Przyznano prawa medialne do EURO w Portugalii. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)]..
 57. Prawa medialne do EURO na Słowacji dla RTVS. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-13)]..
 58. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=131072/newsid=900253.html.
 59. MTV z wyłącznymi prawami medialnymi UEFA EURO 2012. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)]..
 60. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=131072/newsid=948161.html.
 61. a b ESPN i TSN z prawami TV do EURO. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)]..
 62. http://www.uefa.com/uefa/keytopics/kind=131072/newsid=902931.html.
 63. Continental sponsorem EURO 2012 i 2016. pl.uefa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-24)]..

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg
Stadion narodowy w Warszawie.
PGE Arena.jpeg
Autor: Pawel Nurkowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
PGE Arena
Stadion Wroclaw z lotu ptaka.jpg
Autor: Łukasz Czyżykowski, Licencja: CC BY 2.0
Stadion we Wroclawiu z lotu ptaka
COA of Kyiv Kurovskyi.svg
Coat of Arms of Kyiv
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Yellow card.svg
Autor: Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez ed g2s (dyskusja), a następnie ręcznie zedytowana, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Yellow card (association football).
Red card.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ed g2s (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Red card (football).

Created by ed g2stalk in Inkscape.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0
A soccer ball with shade.
Soccerball shad check.svg
Autor: Dribblingod, Licencja: CC0
Football green check
Soccerball shade cross.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of the Arab League.svg
A green flag with a white inscription above a crescent moon with horns upwards, all within a circle of chain and all around a white wreath with a ribbon at the base. Proportion 2:3 reported in Pavillons nationaux et marques distinctives. FOTW
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
 • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
 • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
 • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
CityLAZ-12 in Lviv, Ukraine - 003.jpg
Autor: Duvnuj. Original uploader was Duvnuj at uk.wikipedia, Licencja: GFDL
CityLAZ-12 на львівській вулиці.
Spain national football team Euro 2012 trophy 01.jpg
(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Spain national football team receives Euro 2012 trophy
Большой герб Донецка.png
Coat of Arms of Donetsk city, Ukraine.
Port Lotniczy im Lecha Walesy Terminal 2.jpg
Autor: Mariusz Nasieniewski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Terminal 2
Stadiopoznan.jpg
Autor: Gasparep4, Licencja: CC BY-SA 3.0
Poznan Stadio
GER-POR Euro 2012 (06).jpg
(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Match between Germany and Portugal during UEFA Euro 2012 that took place in Lviv. Final score was 1:0 (Gómez).
EURO 2012 Lvov clock.jpg
Autor: Petar Milošević, Licencja: CC BY-SA 3.0
Clock in Lvov Prospekt Svobode (Freedom square), Ukraine showing time to start of EURO 2012. Opera-ballet house in background.
CityLAZ 12 (ЛАЗ А183D1) в Донецке.jpg
(c) Andrew Butko, CC BY-SA 3.0
CityLAZ 12 (ЛАЗ А183D1) bus (#5131) in Donetsk, Ukraine. Built 2010, ККП ДМР Донелектроавтотранс operator.
Wroclaw-Platini-visit.jpg
Autor: Klearchos Kapoutsis, Licencja: CC BY 2.0
inline=yes
UEFA Euro 2012 pol.svg
Maps of Poland and Ukraine for UEFA Euro 2012.
UEFA Euro 2012 pl.svg
Miasta, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012
SPA-ITA Euro 2012 corner.JPG
Autor: Arvedui89, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rzut rożny dla drużyny Hiszpanii podczas meczu z Włochami w Gdańsku na Euro 2012
Syrenka Warszawska - flaga Hiszpanii.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 3.0
Syrenka Warszawska, przystrojona w flagę Hiszpanii - zwycięską drużynę Euro 2012.
Euro 2012 qualification.png
Autor: Kolombus, Licencja: CC BY-SA 3.0
 
Euro 2012 hosts - Poland & Ukraine
 
The defending champions
 
Qualified
 
Failed to qualify
 
Country is not a UEFA member
Drogi EURO2012.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa sieci dróg krajowych w Polsce podczas EURO 2012.
Swobodne przekraczanie granicy (Układ z Schengen)
Czynne przejście graniczne z krajem z poza Unii Europejskiej
Planowane przejście graniczne z krajem z poza Unii Europejskiej
Oznaczenie morskiego przejścia granicznego
 
Zalecana trasa GDDKiA
 
Alternatywna trasa GDDKiA
 
Droga krajowa jednojezdniowa
 
Droga krajowa dwujezdniowa
 
Droga ekspresowa jednojezdniowa
 
Droga ekspresowa dwujezdniowa
 
Autostrada bezpłatna (płatne oznaczone dodatkowo żółtą linią!)
Railway trains painted in the color of the finalists (Denmark).png
Autor: Rapider2, Licencja: CC BY-SA 3.0
One of Polish ES64U4 Taurus (EU44 Husarz) locomotives which were painted in colours of the Euro2012 finalists (Denmark)
Koziolki EURO 2012.jpg
Koziołki ubrane we flagi z okazji EURO 2012
Euro 2012 Puchar Gdansk.jpg
Autor: Linshi2, Licencja: CC BY-SA 4.0
puchar Mistrzostw Europy podczas prezentacji w Gdańsku
UEFA Euro 2012 BaseCamps City.png
Autor: Kolombus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Poniższe miasta będą gościć drużyny piłkarskie grające w finałach Euro 2012:
ME2012 Cardiff Polish.jpg
Autor: Zureks, Licencja: CC BY-SA 3.0

Radość Polaków przed ratuszem w Cardiff po wyborze Polski i Ukrainy na gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012

Joy of Poles in front of City Hall in Cardiff, after choosing Poland and Ukraine as hosts for ME2012
De Beker.jpg
Autor: PerlaT, Licencja: CC BY-SA 3.0
EK 1988 cup, won by the Dutch soccer team. On display in the Amsterdam Oranje Museum
CZE-POL Euro 2012 (01).jpg
Autor: Jarek Radimersky, Licencja: CC BY 2.0
UEFA Euro 2012 group stage match between Czech Republic and Poland that took place in Wrocław. Final score was 1:0 (Jiráček).
Ukraine Major Roads.png
Autor: Gnesener1900, Licencja: CC BY-SA 3.0
Map of major roads and motorways in Ukraine
Euro 2012 qualifying play-offs draw (2).jpg
Autor: Piotr Drabik, Licencja: CC BY 2.0
Gianni Infantino (po lewej) i Zbigniew Boniek (po prawej) podczas losowania baraży o udział w UEFA EURO 2012, które odbyło się w Hotelu Sheraton w Krakowie.
Coat of Arms of Kharkiv Oblast.png
Coat of Arms of Kharkiv Oblast, Ukraine
Andriy Shevchenko goal celebration Euro 2012 vs Sweden.jpg
(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Andriy Shevchenko celebrates goal at the Euro 2012 match against Sweden
Yellow Red Card.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to PS2801 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Yellow Red card (football), see also Image:Yellow card.svg and Image:Red card.svg.
Stamp of Ukraine s875.jpg
Stamp of Ukraine EURO Football 2012
MascotsEuro.png
Autor: Rapider2, Licencja: CC BY-SA 3.0
MascotsEuro