Thea Minyan Bjørseth
Silje Opseth
(06.01.2019)
Hedmark

Mistrzostwa Norwegii w Skokach Narciarskich 2019 – zawody mające na celu wyłonić mistrza Norwegii, które rozegrane zostały w dniach 5–6 i 15 stycznia oraz 30 marca 2019 w Trondheim i Oslo.

Konkurs kobiet na skoczni średniej Linderudkollen 5 stycznia wygrała Thea Minyan Bjørseth. Jej przewaga nad drugą Pernille Kvernmo wyniosła niespełna dziewięć punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Hanna Midtsundstad straciwszy do miejsca wyżej sześć dziesiątych punktu. W konkursie wystartowało dwanaście zawodniczek[1].

Rozgrywany dzień później konkurs drużynowy kobiet na średnim obiekcie wygrała drużyna z Hedmark, którą reprezentowały Mathilde Oustad oraz Hanna Midtsundstad. Wywalczyły ponad sześćdziesiąt punktów przewagi nad drugim miejscem, które zajęła drużyna TelemarkVestfold. Trzecia była ekipa z Buskerud. Ponadto wystąpiła jeszcze czwarta drużyna mieszana, która uzyskała najlepszy wynik AkershusTrønderlag, nie została jednak sklasyfikowana[2].

Rywalizację mężczyzn na skoczni dużej Granåsen w Trondheim 15 stycznia zwyciężył Andreas Stjernen wygrywając z pięciopunktową przewagą nad drugim Johannem André Forfangiem, Trzecie miejsce w konkursie zajął obrońca tytułu ze skoczni dużej z poprzedniego sezonu Robert Johansson[3].

30 marca rozegrano zawody na skoczni normalnej Midtstubakken w Oslo. Mistrzostwo w kategorii mężczyzn wywalczył Thomas Aasen Markeng, który uzyskał dwudziestopunktową przewagę nad Robertem Johanssonem. Ex aequo z Johanssonem na drugim miejscu w konkursie sklasyfikowany został Halvor Egner Granerud. Czwarte miejsce ze stratą trzech punktów do podium zajął Robin Pedersen. Na starcie nie pojawili się Johann André Forfang oraz Marius Lindvik, którzy w poprzednich mistrzostwach zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce na podium. Do zawodów przystąpiło trzydziestu jeden zawodników[4].

W rywalizacji kobiet mistrzostwo zdobyła Silje Opseth. Drugie miejsce zajęła Anna Odine Strøm, która straciła do triumfatorki zawodów trzydzieści punktów. Skład podium skompletowała z wynikiem o ponad trzydzieści punktów gorszym od miejsca wyżej uplasowana na trzeciej pozycji Ingebjørg Saglien Bråten. Do rywalizacji nie przystąpiła Maren Lundby. Sklasyfikowanych zostało dziewięć zawodniczek[4].

Konkurs drużynowy wygrała drużyna reprezentująca okręg Oppland w składzie: Andreas Granerud Buskum, Mats Bjerke Myhren, Robert Johansson (indywidualnie pierwsza nota zawodów) i Thomas Aasen Markeng. Łączna przewaga nad drugim miejscem wyniosła ponad sto punktów, a zajęła je pierwsza drużyna Akershus, gdzie indywidualnie najlepiej zaprezentował się Fredrik Villumstad. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Oslo straciwszy ponad sześćdziesiąt punktów do drugiego miejsca. Najlepszym z tej drużyny był skaczący w pierwszej grupie Richard Haukedal. Sklasyfikowanych zostało dziesięć zespołów[5].

Pernille Kvernmo70,5 m69,0 m212,4

1. Konkurs indywidualny kobiet | skocznia średnia (norw.). skiforbundet.no. [dostęp 2019-11-18].
  2. Konkurs drużynowy kobiet | skocznia średnia (norw.). skiforbundet.no. [dostęp 2019-11-18].
  3. Adam Bucholz: Stjernen mistrzem Norwegii, Johansson na podium pomimo upadku. skijumping.pl, 2019-01-15. [dostęp 2019-11-18].
  4. a b Dominik Formela: Markeng i Opseth mistrzami Norwegii. skijumping.pl, 2019-03-30. [dostęp 2019-11-18].
  5. Konkurs drużynowy (norw.). skiforbundet.no. [dostęp 2019-11-18].