Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie (1951/1952)

Miejsce finałuKatowice, Torkat
Podium
Drugie miejsceSilver medal with cup.svg Górnik Janów
Trzecie miejsceBronze medal with cup.svg Unia Krynica

Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie 1951/1952 – 16. edycja mistrzostw Polski, rozegrana została w 1952 roku.

Formuła

Do 9 marca 1952 trwały grupowe rozgrywki eliminacyjne; do turnieju finałowego awansowany z Grupy I Unia Krynica i Górnik Janów, z Grupy II CWKS Warszawa i Gwardia Katowice[1]. W turnieju finałowym uczestniczyły cztery zespoły, a pozostałe cztery brały udział w turnieju o miejsca 5-8.

Turniej o miejsca 5-8

Wyniki

• Włókniarz Łódź – Kolejarz Toruń 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
  • Ogniwo Kraków – Budowlani Opole 8:0
  • Włókniarz Łódź – Ogniwo Kraków 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
  • Kolejarz Toruń – Budowlani Opole 6:2 (1:0, 3:0, 2:2)
  • Budowlani Opole – Włókniarz Łódź 6:2 (2:1, 3:2, 1:2), gole: Czech 2, Skraciak 2, Kubica, Trojanowski / Szymanowski, Filipek, Mrówczyński, Glamaczyński, Olczyk

Wyniki

Turniej finałowy trwał od 11 do 16 marca 1952 na lodowisku Torkat w Katowicach[2][3][4][5][6][7][8][9]:

• CWKS Warszawa – Unia Krynica 4:2 (3:0, 1:0, 0:2), gole: Więcek 2, Janiczko, Olszowski / Burda, Burek
  • Górnik Janów – Gwardia Katowice 4:2 (0:2, 1:0, 3:0), gole: Gburek 2, Herda, Poleś / Skiba, Dolewski
  • Unia Krynica – Gwardia Katowice 6:0 (1:0, 0:0, 5:0), gole: Burda 2, Lewacki 2, Jeżak, Kurek
  • CWKS Warszawa – Gwardia Katowice 6:2 (2:0, 2:2, 2:0), gole: Masełko 3, Chodakowski, Janiczko, Brzeski / Wołkowski, Brzeski
  • CWKS Warszawa – Górnik Janów 5:0; mecz został przerwany po zdobyciu przez CWKS gola wyrównującego na 2:2, po którym zawodnicy Górnika zaprotestowali argumentując, iż bramka nie padła oraz że ponadto stało się to już po przekroczeniu czas połowy ostatniej tercji, gdy należało dokonań regulaminowej zmiany pól przez zespoły; wobec utrzymania decyzji przez sędziów, drużyna Górnika opuściła plac gry; w następstwie komitet organizacyjny z ramienia GKKF przyznał walkower na korzyść CWKS[10][11]
  • CWKS Warszawa – Gwardia Katowice 9:1 (5:1, 2:0, 2:0), gole: Więcek 3, Janiczko 2, Palus 2, Antuszewicz, Świcarz / Skiba
  • Górnik Janów – Unia Krynica 3:2 (1:0, 1:0, 1:2), gole: Pęczek, Poleś, Wróbel / Csorich, Jeżak (widownia: 12 tys.)

Skład triumfatorów

Skład CWKS Warszawa: Edward Kocząb, Kazimierz Chodakowski, Michał Antuszewicz, Henryk Bromowicz, Maksymilian Więcek, Zdzisław Masełko, Z.Nowak, Tadeusz Świcarz, Wiktor Olszowski, Mieczysław Palus, Szymon Janiczko, Ślusarczyk[12].

1. Przegląd niedzielny. Hokej. „Dziennik Polski”, s. 5, Nr 61 z 11 marca 1952.
  2. Reflektorem po sporcie. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 4, Nr 59 z 8-9 marca 1952.
  3. Ostatnie wiadomości sportowe. CWKS – Unia 4:2. „Dziennik Polski”, s. 2, Nr 62 z 12 marca 1952.
  4. Ze sportu. „Dziennik Polski”, s. 5, Nr 63 z 13 marca 1952.
  5. Ostatnie wiadomości sportowe. O mistrzostwo hokejowe Polski. „Dziennik Polski”, s. 2, Nr 64 z 14 marca 1952.
  6. Sport. Górnik-Unia 3:2 w rozgrywkach o mistrzostwo Polski w hokeju. „Dziennik Polski”, s. 5, Nr 66 z 16-17 marca 1952.
  7. Sport. CWKS – mistrzem Polski w hokeju. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 4, Nr 68 z 17 marca 1952.
  8. Hokejowe mistrzostwa Polski. „Nowiny Rzeszowskie-Nowiny Sportowe”, s. 1, Nr 12 z 17 marca 1952.
  9. Przegląd niedzielny. CWKS – mistrzem Polski w hokeju. „Dziennik Polski”, s. 5, Nr 67 z 18 marca 1952.
  10. Ostatnie wiadomości sportowe. Mecz Górnik – CWKS przerwany. „Dziennik Polski”, s. 2, Nr 65 z 15 marca 1952.
  11. Dziennik sportowy. Posezonowe resztki ligowe. „Dziennik Polski”, s. 5, Nr 67 z 18 marca 1952.
  12. Mistrzostwa Polski Sezon - 1951/52. Forumhokejowe.pl.