Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich

Mistrzostwa Polski
Rozgrywane od
  • 1920 – indywidualne zimowe mężczyzn
  • 1962 – indywidualne zimowe na dwóch skoczniach
  • 1996 – indywidualne letnie mężczyzn
  • 2004 – indywidualne letnie na dwóch skoczniach
  • 1982 – drużynowe zimowe mężczyzn
  • 2008 – drużynowe letnie mężczyzn
  • 2014 – indywidualne letnie kobiet
  • 2016 – indywidualne zimowe kobiet
  • 2021 - indywidualne zimowe kobiet na dwóch skoczniach
Najwięcej zwycięstw
w zimowych mistrzostwach
Polski
Najwięcej razy na podium
w zimowych mistrzostwach Polski
Najwięcej zwycięstw
w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski
WKS Zakopane
12 razy
Najwięcej razy na podium
w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski
TS Wisła Zakopane[a]
23 razy
Najwięcej zwycięstw
w letnich mistrzostwach
Polski
Najwięcej razy na podium
w letnich mistrzostwach
Polski
Najwięcej razy na podium
we wszystkich zawodach
mistrzostw Polski
(indywidualne letnie i zimowe, drużynowe letnie i zimowe)
Adam Małysz
61 razy
47 złotych
11 srebrnych
3 brązowe
Najwięcej zwycięstw
w drużynowych letnich
mistrzostwach Polski
AZS Zakopane
4 razy
Najwięcej razy na podium
w drużynowych letnich
mistrzostwach Polski
AZS Zakopane
5 razy

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.

Mężczyźni

Sezon zimowy

Historia

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1920, w Zakopanem na Antałówce. Historycznym zwycięzcą tych zawodów był Leszek Pawłowski ze Lwowa. W 1922, podczas mistrzostw w Worochcie, doszło do wydarzenia, które oburzyło startujących skoczków, mianowicie w II kategorii seniorów wygrała kobieta – Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa. Osiągnęła ona także trzeci wynik łącznej rywalizacji. Ostatecznie nie została sklasyfikowana.

W latach 1932-33; 1935-37; w 1939 i 1946 (w latach 1940-45 mistrzostwa nie odbywały się ze względu na II wojnę światową); 1948-49 oraz 1951-52 mistrzem Polski zostawał Stanisław Marusarz. Przerywali mu wtedy Bronisław Czech, Andrzej Marusarz i Jan Kula. Ostatnie mistrzostwa Marusarz wygrał gdy miał 39 lat.

W 1961 zawody pierwszy raz rozegrano na skoczni K-90 (w Zakopanem). Wygrał je Józef Gąsienica-Bryjak. W roku kolejnym pierwszy raz w historii rozegrano MP na dwóch skoczniach – dużej i średniej. Podwójnym mistrzem został Piotr Wala. W 1972 na dużej skoczni wygrał Wojciech Fortuna, świeżo upieczony mistrz olimpijski. Lata 1982-1988 to lata dominacji Piotra Fijasa. Na dużej skoczni wygrywał 7 razy z rzędu. Na mniejszej zaś 4 razy z rzędu zwyciężał od roku 1984 do 1988. Jego passę na skoczni średniej przerwał Jan Kowal – jednak od 1988 mała skocznia miała punkt K usytuowany na 90. metrze.

W 1994 pierwszy raz zwycięstwo na MP odniósł Adam Małysz. Na Średniej Krokwi wygrał ze Stanisławem Ustupskim. W kolejnym roku mistrzostwo zdobył i na Wielkiej Krokwi, jednak na średniej musiał uznać wyższość Wojciecha Skupnia. Tytułu z dużej skoczni nie oddał jeszcze przez kolejne 2 lata. Małysz mistrzem został ponownie w 2000. Wygrał na obu skoczniach. W 2001 nie startował w mistrzostwach, więc najlepszymi okazali się Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek. Jednak od 2002 do 2006 Małysz nie oddał żadnemu skoczkowi mistrzostwa Polski na dużej skoczni.

Indywidualne zimowe mistrzostwa Polski

1920 – 1961
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
22.02.1920ZakopaneAntałówkaLeszek PawłowskiFranciszek BujakRoman Łuszczyński[1]
28.03.1921ZakopaneDolina JaworzynkiAleksander RozmusLeszek PawłowskiFranciszek Bujak
05.03.1922WorochtaWorochtaAleksander RozmusAndrzej Krzeptowski IEugeniusz Kaliciński[b][c]
11.03.1923SławskoKiczerkaAndrzej Krzeptowski IAleksander RozmusHenryk Mückenbrunn
17.02.1924KrynicaKrzyżowaHenryk MückenbrunnTadeusz ZaydelAndrzej Krzeptowski II
01.02.1925KrynicaKrzyżowaHenryk MückenbrunnAleksander RozmusSzczepan Witkowski
06.03.1926[d]ZakopaneDolina JaworzynkiAndrzej Krzeptowski (3)[e]Henryk Mückenbrunn (5)Józef Bujak[f] (7)
20.02.1927[g]ZakopaneWielka KrokiewJózef Lankosz (3)Władysław Żytkowicz (5)Andrzej Krzeptowski (6)
18.03.1928[h]ZakopaneWielka KrokiewBronisław CzechAleksander RozmusWładysław Żytkowicz (4)
10.02.1929[i]ZakopaneWielka KrokiewBronisław Czech (10)Franciszek Cukier (17)Władysław Mietelski (23)
16.02.1930[j]ZakopaneWielka KrokiewFranciszek CukierAleksander RozmusLeopold Gayduschek
22.02.1931[k]WisłaŁabajówBronisław Czech (3)Stanisław Marusarz (5)Andrzej Marusarz i Karol Gąsienica Szostak (6)
06.03.1932ZakopaneWielka KrokiewStanisław MarusarzIzydor Gąsienica-ŁuszczekWojciech Gąsienica-Marcinowski
19.02.1933[l]ZakopaneWielka KrokiewStanisław MarusarzPiotr KolesarFranciszek Gut Szczerba (6)
11.02.1934[m]ZakopaneWielka KrokiewBronisław Czech (2)Józef Bursa (4)Jan Legierski (5)
24.02.1935[n]ZakopaneWielka KrokiewStanisław Marusarz (2)Andrzej Marusarz (4)Marian Woyna Orlewicz (6)
08.03.1936ZakopaneHala KondratowaStanisław MarusarzBronisław CzechStanisław Giewont
31.01.1937WisłaŁabajówStanisław MarusarzBronisław CzechPiotr Kolesar
06.02.1938ZakopaneWielka KrokiewAndrzej MarusarzMarian ZającStanisław Czarniak
19.02.1939[o]ZakopaneWielka KrokiewStanisław Marusarz (5)Jan Kula (11)Andrzej Marusarz (15)
03.02.1946[p]ZakopaneWielka KrokiewStanisław MarusarzMieczysław Gąsienica SamekTadeusz Kozak (4)
26.02.1947ZakopaneWielka KrokiewJan KulaJózef Daniel KrzeptowskiJerzy Schindler[q]
22.02.1948KarpaczOrlinekStanisław MarusarzJan KulaMieczysław Gąsienica Samek
07.02.1949SzczyrkSkaliteStanisław MarusarzLeopold TajnerJan Kula
29.01.1950ZakopaneWielka KrokiewJan KulaJózef Daniel KrzeptowskiTadeusz Kozak
25.02.1951ZakopaneWielka KrokiewStanisław MarusarzAntoni WieczorekLeopold Tajner
09.03.1952ZakopaneWielka KrokiewStanisław MarusarzJakub WęgrzynkiewiczJan Kula
08.03.1953SzczyrkSkaliteAleksander KowalskiJan Kula
Antoni Wieczorek
07.03.1954WisłaMalinkaAntoni WieczorekJan KulaJakub Węgrzynkiewicz
06.03.1955ZakopaneWielka KrokiewAndrzej Gąsienica Daniel
Antoni Wieczorek
Stanisław Marusarz
19.02.1956Szklarska PorębaOwcze SkałyWładysław TajnerRoman Gąsienica-SieczkaAleksander Kowalski
03.03.1957ZakopaneWielka KrokiewWładysław TajnerFranciszek Gąsienica GrońRoman Gąsienica-Sieczka
02.02.1958WisłaMalinkaWładysław TajnerAntoni WieczorekAndrzej Gąsienica Daniel
15.02.1959ZakopaneWielka KrokiewZdzisław HryniewieckiJan FurmanWładysław Tajner
13.03.1960ZakopaneŚrednia KrokiewJózef Gąsienica-Bryjak[r]Gustaw BujokWładysław Tajner
18-19.02.1961[s]WisłaMalinkaJózef Gąsienica-BryjakAntoni WieczorekRyszard Witke
1962 –
Normalna skocznia
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
02.02.1962ZakopaneŚrednia KrokiewPiotr WalaRyszard WitkeJózef Gąsienica-Bryjak
26.02.1963ZakopaneŚrednia KrokiewRyszard Witke
Antoni Łaciak
Andrzej Sztolf
23.02.1964WisłaMalinkaJózef PrzybyłaJózef KocyanPiotr Wala
20.02.1965ZakopaneŚrednia KrokiewAndrzej SztolfJózef KocyanPiotr Wala
30.01.1966WisłaMalinkaJózef PrzybyłaPiotr WalaStanisław Murzyniak
02.03.1967ZakopaneŚrednia KrokiewJózef PrzybyłaPiotr WalaJózef Kocyan
23.02.1968SzczyrkSkaliteErwin FiedorJózef PrzybyłaJan Kawulok
15.02.1969ZakopaneŚrednia KrokiewJózef PrzybyłaJan BieniekJózef Gąsienica Daniel
04.02.1970ZakopaneŚrednia KrokiewStanisław Gąsienica-DanielTadeusz PawlusiakAdam Krzysztofiak
21.02.1971SzczyrkSkaliteJan KawulokStanisław Gąsienica-DanielRyszard Witke
23.02.1972ZakopaneŚrednia KrokiewAdam KrzysztofiakStanisław Gąsienica-DanielTadeusz Pawlusiak
02.02.1973SzczyrkSkaliteTadeusz PawlusiakStanisław Gąsienica-DanielAdam Krzysztofiak
31.01.1974ZakopaneŚrednia KrokiewAdam KrzysztofiakTadeusz PawlusiakWojciech Fortuna
05.02.1975SzczyrkSkaliteAdam KrzysztofiakStanisław BobakAleksander Stołowski
20.02.1976ZakopaneŚrednia KrokiewStanisław BobakStefan HulaMarek Pach
03.02.1977SzczyrkSkaliteJanusz WaluśStanisław BobakTadeusz Pawlusiak
03.03.1978ZakopaneŚrednia KrokiewStanisław BobakStanisław KawulokKazimierz Długopolski
24.01.1979ZakopaneŚrednia KrokiewStanisław BobakStanisław KawulokKazimierz Długopolski
02.02.1980SzczyrkSkalitePiotr FijasStanisław BobakStanisław Pawlusiak
07.02.1981ZakopaneŚrednia KrokiewStanisław BobakJan ŁoniewskiJózef Pawlusiak
12.02.1982ZakopaneŚrednia KrokiewJan ŁoniewskiJanusz DudaJózef Pawlusiak
05.02.1983ZakopaneŚrednia KrokiewJanusz DudaPiotr FijasTadeusz Fijas
19.02.1984ZakopaneŚrednia KrokiewPiotr FijasBogdan ZwijaczJanusz Duda
31.01.1985SzczyrkSkalitePiotr FijasZbigniew MalikJan Kowal
05.02.1986ZakopaneŚrednia KrokiewPiotr FijasJan KowalZbigniew Malik
08.03.1987SzczyrkSkalitePiotr FijasJan KowalZbigniew Klimowski
07.03.1988ZakopaneŚrednia KrokiewJan KowalZbigniew KlimowskiPiotr Fijas
05.02.1989SzczyrkSalmopolJan KowalBogdan PapierzZbigniew Klimowski
05.03.1990ZakopaneŚrednia KrokiewJan KowalZbigniew KlimowskiRobert Witke
19.02.1991SzczyrkSkaliteJan KowalBogdan PapierzAlojzy Moskal
01.02.1992ZakopaneŚrednia KrokiewZbigniew KlimowskiJan KowalRobert Zygmuntowicz
14.03.1993SzczyrkSkaliteRobert ZygmuntowiczJan KowalStefan Habas
06.02.1994ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszStanisław UstupskiAndrzej Młynarczyk
18.02.1995SzczyrkSalmopolWojciech SkupieńAdam MałyszRobert Mateja
23.03.1996ZakopaneŚrednia KrokiewWojciech SkupieńAdam MałyszAleksander Bojda
16.02.1997SzczyrkSkaliteRobert MatejaAdam MałyszŁukasz Kruczek
27.03.1998ZakopaneŚrednia KrokiewRobert MatejaŁukasz KruczekAndrzej Młynarczyk
12.02.1999SzczyrkSkaliteAdam MałyszŁukasz KruczekMarek Gwóźdź
25.03.2000ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszWojciech SkupieńRobert Mateja
27.02.2001SzczyrkSkaliteŁukasz KruczekWojciech SkupieńTomisław Tajner
27.03.2002ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszMarcin BachledaWojciech Skupień
02.03.2003SzczyrkSkaliteAdam MałyszŁukasz KruczekMarcin Bachleda
29.01.2004KarpaczOrlinekAdam MałyszMateusz RutkowskiDawid Kowal
26.01.2005SzczyrkSkaliteAdam MałyszKrystian DługopolskiKamil Stoch
26.02.2006ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszKamil StochStefan Hula
17.02.2007SzczyrkSkaliteAdam MałyszKamil StochPiotr Żyła
20.03.2008ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszRobert MatejaMarcin Bachleda
26.12.2009SzczyrkSkaliteAdam MałyszKamil StochStefan Hula
23.12.2010ZakopaneŚrednia Krokiew
Zawody odwołane[2]
19.02.2011SzczyrkSkaliteKamil StochTomasz ByrtRafał Śliż
ZakopaneŚrednia Krokiew
Zawody odwołane[3]
2013
Zawody nie zostały rozegrane
30.03.2014[4]SzczyrkSkalite
Zawody odwołane[5]
2015Zawody nie zostały rozegrane
2016Zawody nie zostały rozegrane
2017Zawody nie zostały rozegrane
2018Zawody nie zostały rozegrane
2019Zawody nie zostały rozegrane
2020Zawody nie zostały rozegrane
Duża skocznia
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
04.02.1962ZakopaneWielka KrokiewPiotr WalaAndrzej KocyanStefan Przybyła
24.02.1963ZakopaneWielka KrokiewPiotr WalaAntoni ŁaciakJan Pezda
19.01.1964[t]ZakopaneWielka KrokiewJózef Przybyła (2)Piotr Wala (7)Ryszard Witke (8)
21.02.1965ZakopaneWielka KrokiewAndrzej SztolfJózef PrzybyłaRyszard Witke
20.03.1966ZakopaneWielka KrokiewJózef PrzybyłaJózef KocyanPiotr Wala
05.03.1967[u]ZakopaneWielka KrokiewErwin Fiedor (2)Andrzej Sztolf (3)Józef Przybyła (4)
25.02.1968WisłaMalinkaErwin FiedorAndrzej SztolfJózef Kocyan
16.02.1969ZakopaneWielka KrokiewTadeusz PawlusiakJózef Gąsienica Daniel
Józef Przybyła
09.03.1970WisłaMalinkaStanisław Gąsienica-DanielStanisław MurzyniakErwin Fiedor
21.02.1971WisłaMalinkaAdam KrzysztofiakTadeusz PawlusiakJózef Przybyła
20.02.1972ZakopaneWielka KrokiewWojciech FortunaStanisław Gąsienica-DanielAdam Krzysztofiak
04.02.1973WisłaMalinkaCzesław JanikTadeusz PawlusiakWojciech Fortuna
03.02.1974ZakopaneWielka KrokiewStanisław BobakKazimierz DługopolskiTadeusz Pawlusiak
08.02.1975ZakopaneWielka KrokiewStanisław BobakAdam KrzysztofiakAleksander Stołowski
21.02.1976ZakopaneWielka KrokiewMarek PachStanisław BobakTadeusz Pawlusiak
05.02.1977WisłaMalinkaStanisław BobakTadeusz PawlusiakJanusz Waluś
04.03.1978ZakopaneWielka KrokiewKazimierz DługopolskiTadeusz PawlusiakStanisław Kawulok
06.03.1979ZakopaneWielka KrokiewPiotr FijasStanisław BobakKazimierz Długopolski
03.02.1980WisłaMalinkaStanisław PawlusiakPiotr FijasStanisław Bobak
08.02.1981ZakopaneWielka KrokiewStanisław BobakPiotr FijasTadeusz Bafia
14.02.1982ZakopaneWielka KrokiewPiotr FijasJan ŁoniewskiJózef Pawlusiak
03.02.1983WisłaMalinkaPiotr FijasTadeusz FijasJan Łoniewski
20.02.1984ZakopaneWielka KrokiewPiotr FijasTadeusz FijasJarosław Węgrzynkiewicz
07.02.1985WisłaMalinkaPiotr FijasTadeusz FijasBogdan Zwijacz
09.02.1986ZakopaneWielka KrokiewPiotr FijasJan KowalJózef Pluskota
06.03.1987WisłaMalinkaPiotr FijasJan KowalZbigniew Klimowski
05.03.1988[v]ZakopaneWielka KrokiewPiotr FijasJan KowalZbigniew Klimowski (4)
01.02.1989WisłaMalinkaJan KowalJarosław MądryBogdan Papierz
08.03.1990[w]ZakopaneWielka KrokiewJarosław MądryAlojzy MoskalAndrzej Malik
03.02.1991[x]ZakopaneWielka KrokiewJan KowalZbigniew KlimowskiAlojzy Moskal
02.02.1992ZakopaneWielka KrokiewJan KowalZbigniew KlimowskiStanisław Styrczula
21.03.1993ZakopaneWielka KrokiewBartłomiej Gąsienica-SieczkaJan KowalRobert Mateja
05.02.1994ZakopaneWielka KrokiewWojciech SkupieńAdam MałyszStanisław Ustupski
01.04.1995ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszWojciech SkupieńRobert Mateja
24.03.1996[y]ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszWojciech SkupieńRobert Mateja (4)
15.02.1997WisłaMalinkaAdam MałyszŁukasz KruczekBartłomiej Gąsienica-Sieczka
29.03.1998[z]ZakopaneWielka KrokiewRobert MatejaWojciech Skupień (4)Adam Małysz (6)
14.02.1999WisłaMalinkaRobert MatejaAdam MałyszŁukasz Kruczek
26.03.2000ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszWojciech SkupieńRobert Mateja
28.02.2001WisłaMalinkaWojciech SkupieńRobert MatejaTomasz Pochwała
26.12.2002ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszTomasz PochwałaRobert Mateja
26.12.2003ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszWojciech TajnerMateusz Rutkowski
31.01.2004ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszMateusz RutkowskiRobert Mateja
08.02.2005ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszKamil StochWojciech Skupień
25.02.2006ZakopaneWielka KrokiewRobert MatejaAdam MałyszKamil Stoch
26.12.2007ZakopaneWielka KrokiewKamil StochKlemens MurańkaKrzysztof Miętus
18.03.2008ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszRobert MatejaKrzysztof Miętus
14.02.2009WisłaMalinkaKamil StochŁukasz RutkowskiPiotr Żyła
26.12.2010ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszKamil StochStefan Hula
26.12.2011WisłaMalinkaKamil StochPiotr ŻyłaStefan Hula
25.03.2012ZakopaneWielka KrokiewKamil StochBartłomiej KłusekDawid Kubacki
27.03.2013WisłaMalinkaMaciej KotKamil StochPiotr Żyła
23.12.2014WisłaMalinkaPiotr ŻyłaAdam RudaJan Ziobro
24.03.2015ZakopaneWielka KrokiewKamil StochAndrzej StękałaPiotr Żyła
23.03.2016WisłaMalinkaMaciej KotStefan HulaKamil Stoch
26.12.2016ZakopaneWielka KrokiewPiotr ŻyłaDawid KubackiMaciej Kot
26.12.2017WisłaMalinkaStefan HulaPiotr ŻyłaKamil Stoch
26.12.2018ZakopaneWielka KrokiewKamil StochDawid KubackiStefan Hula
26.12.2019WisłaMalinka
Zawody odwołane[6]
22.12.2020WisłaMalinkaTomasz PilchDawid KubackiAndrzej Stękała

Medaliści indywidualnych konkursów zimowych mistrzostw Polski

Tabela zawiera wszystkich skoczków narciarskich, którzy w konkursach indywidualnych w ramach zimowych mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 1920 roku zdobyli przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali i brązowych medali.

Stan po mistrzostwach Polski 2020

Msc.Imię i nazwiskoZłotySrebrnyBrązowyRazem
1.Małysz, AdamAdam Małysz216128
2.Fijas, PiotrPiotr Fijas133117
3.Stoch, KamilKamil Stoch76417
4.Kowal, JanJan Kowal78116
5.Mateja, RobertRobert Mateja53816
6.Bobak, StanisławStanisław Bobak85114
7.Marusarz, StanisławStanisław Marusarz111113
8.Przybyła, JózefJózef Przybyła63212
9.Skupień, WojciechWojciech Skupień46212
10.Pawlusiak, TadeuszTadeusz Pawlusiak26412
11.Wala, PiotrPiotr Wala3339
12.Klimowski, ZbigniewZbigniew Klimowski1449
13.Krzysztofiak, AdamAdam Krzysztofiak4138
14.Kula, JanJan Kula2428
15.Żyła, PiotrPiotr Żyła2248
16.Kruczek, ŁukaszŁukasz Kruczek1427
17.Hula, StefanStefan Hula1157
18.Czech, BronisławBronisław Czech4206
19.Wieczorek, AntoniAntoni Wieczorek2406
Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-Daniel2406
Rozmus, AleksanderAleksander Rozmus2406
22.Witke, RyszardRyszard Witke1146
23.Tajner, WładysławWładysław Tajner3025
24.Sztolf, AndrzejAndrzej Sztolf2215
25.Długopolski, KazimierzKazimierz Długopolski1135
26.Kocyan, JózefJózef Kocyan0325
27.Fiedor, ErwinErwin Fiedor3014
28.Krzeptowski I, AndrzejAndrzej Krzeptowski I2114
Mückenbrunn, HenrykHenryk Mückenbrunn2114
30.Łoniewski, JanJan Łoniewski1214
31.Marusarz, AndrzejAndrzej Marusarz1124
32.Fijas, TadeuszTadeusz Fijas0314
Kubacki, DawidDawid Kubacki0314
34.Gąsienica-Bryjak, JózefJózef Gąsienica-Bryjak2013
Kot, MaciejMaciej Kot2013
36.Duda, JanuszJanusz Duda1113
37.Fortuna, WojciechWojciech Fortuna1023
38.Kawulok, StanisławStanisław Kawulok0213
Papierz, BogdanBogdan Papierz0213
Rutkowski, MateuszMateusz Rutkowski0213
41.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda0123
Moskal, AlojzyAlojzy Moskal0123
43.Pawlusiak, JózefJózef Pawlusiak0033
44.Cukier, FranciszekFranciszek Cukier1102
Łaciak, AntoniAntoni Łaciak1102
Mądry, JarosławJarosław Mądry1102
Pawłowski, LeszekLeszek Pawłowski1102
48.Gąsienica Daniel, AndrzejAndrzej Gąsienica Daniel1012
Gąsienica-Sieczka, BartłomiejBartłomiej Gąsienica-Sieczka1012
Kawulok, JanJan Kawulok1012
Kowalski, AleksanderAleksander Kowalski1012
Pach, MarekMarek Pach1012
Pawlusiak, StanisławStanisław Pawlusiak1012
Waluś, JanuszJanusz Waluś1012
Zygmuntowicz, RobertRobert Zygmuntowicz1012
57.Krzeptowski, Józef DanielJózef Daniel Krzeptowski0202
58.Bujak, FranciszekFranciszek Bujak0112
Gąsienica Daniel, JózefJózef Gąsienica Daniel0112
Gąsienica Samek, MieczysławMieczysław Gąsienica Samek0112
Gąsienica-Sieczka, RomanRoman Gąsienica-Sieczka0112
Kolesar, PiotrPiotr Kolesar0112
Malik, ZbigniewZbigniew Malik0112
Murzyniak, StanisławStanisław Murzyniak0112
Pochwała, TomaszTomasz Pochwała0112
Tajner, LeopoldLeopold Tajner0112
Ustupski, StanisławStanisław Ustupski0112
Węgrzynkiewicz, JakubJakub Węgrzynkiewicz0112
Zwijacz, BogdanBogdan Zwijacz0112
Żytkowicz, WładysławWładysław Żytkowicz0112
71.Kozak, TadeuszTadeusz Kozak0022
Miętus, KrzysztofKrzysztof Miętus0022
Młynarczyk, AndrzejAndrzej Młynarczyk0022
Stołowski, AleksanderAleksander Stołowski0022
75.Hryniewiecki, ZdzisławZdzisław Hryniewiecki1001
Janik, CzesławCzesław Janik1001
Lankosz, JózefJózef Lankosz1001
Tomasz Pilch1001
79.Bieniek, JanJan Bieniek0101
Bujok, GustawGustaw Bujok0101
Bursa, JózefJózef Bursa0101
Byrt, TomaszTomasz Byrt0101
Długopolski, KrystianKrystian Długopolski0101
Furman, JanJan Furman0101
Gąsienica Groń, FranciszekFranciszek Gąsienica Groń0101
Gąsienica-Łuszczek, IzydorIzydor Gąsienica-Łuszczek0101
Hula, StefanStefan Hula0101
Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek0101
Kocyan, AndrzejAndrzej Kocyan0101
Murańka, KlemensKlemens Murańka0101
Ruda, AdamAdam Ruda0101
Rutkowski, ŁukaszŁukasz Rutkowski0101
Stękała, AndrzejAndrzej Stękała0101
Tajner, WojciechWojciech Tajner0101
Zając, MarianMarian Zając0101
Zaydel, TadeuszTadeusz Zaydel0101
98.Bafia, TadeuszTadeusz Bafia0011
Bojda, AleksanderAleksander Bojda0011
Bujak, JózefJózef Bujak0011
Czarniak, StanisławStanisław Czarniak0011
Gayduszek, LeopoldLeopold Gayduszek0011
Gąsienica-Marcinowski, WojciechWojciech Gąsienica-Marcinowski0011
Gąsienica Szostak, KarolKarol Gąsienica Szostak0011
Giewont, StanisławStanisław Giewont0011
Gut Szczerba, FranciszekFranciszek Gut Szczerba0011
Gwóźdź, MarekMarek Gwóźdź0011
Habas, StefanStefan Habas0011
Kowal, DawidDawid Kowal0011
Krzeptowski II, AndrzejAndrzej Krzeptowski II0011
Legierski, JanJan Legierski0011
Łuszczyński, RomanRoman Łuszczyński0011
Malik, AndrzejAndrzej Malik0011
Kaliciński, EugeniuszEugeniusz Kaliciński0011
Mietelski, WładysławWładysław Mietelski0011
Pezda, JanJan Pezda0011
Pluskota, JózefJózef Pluskota0011
Przybyła, StefanStefan Przybyła0011
Schindler, JerzyJerzy Schindler0011
Styrczula, StanisławStanisław Styrczula0011
Śliż, RafałRafał Śliż0011
Tajner, TomisławTomisław Tajner0011
Węgrzynkiewicz, JarosławJarosław Węgrzynkiewicz0011
Witke, RobertRobert Witke0011
Witkowski, SzczepanSzczepan Witkowski0011
Woyna Orlewicz, MarianMarian Woyna Orlewicz0011
Ziobro, JanJan Ziobro0011
Andrzej Stękała0011

Drużynowe zimowe mistrzostwa Polski

RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
10.02.1982[aa]ZakopaneWielka KrokiewWKS ZakopaneWisła-Gwardia ZakopaneOlimpia Goleszów
  • Józef Pluskota
  • Tadeusz Duława
  • Mirosław Pytel
  • Henryk Tajner
16.03.1983ZakopaneWielka KrokiewBBTS Włókniarz Bielsko-BiałaOlimpia GoleszówWKS Zakopane
23.03.1984ZakopaneWielka KrokiewWKS ZakopaneOlimpia GoleszówLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Zbigniew Malik
  • Janusz Malik
  • Zenon Węgrzynkiewicz
  • Jarosław Węgrzynkiewicz
03.02.1985WisłaMalinkaWisła-Gwardia ZakopaneWKS ZakopaneLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Zbigniew Malik
  • Kazimierz Malik
  • Zenon Węgrzynkiewicz
  • Jarosław Węgrzynkiewicz
10.02.1986ZakopaneWielka KrokiewWKS Zakopane IILKS Skrzyczne Szczyrk II
  • Zenon Węgrzynkiewicz
  • Jarosław Węgrzynkiewicz
  • Zbigniew Malik
  • Alojzy Moskal
Olimpia Goleszów[ab]
02.03.1987WisłaMalinkaWKS ZakopaneWisła – Gwardia ZakopaneOlimpia Goleszów
08.03.1988ZakopaneWielka KrokiewWKS ZakopaneWisła – Gwardia ZakopaneBBTS Włókniarz Bielsko – Biała
  • Jarosław Kargul
  • Sławomir Socała
  • Adam Leksander
  • Piotr Fijas
02.02.1989WisłaMalinkaWKS Zakopane[ac]Wisła – Gwardia ZakopaneLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Zenon Węgrzynkiewicz
  • Jarosław Węgrzynkiewicz
  • Andrzej Malik
  • Alojzy Moskal
06.03.1990ZakopaneŚrednia KrokiewLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Zbigniew Malik
  • Wacław Przybyła
  • Robert Witke
  • Andrzej Malik
WKS ZakopaneWisła – Gwardia Zakopane
  • Bogdan Papierz
  • Roman Groński
  • Stanisław Kułach
  • Andrzej Łukanus
20.02.1991SzczyrkSkaliteWKS ZakopaneWisła – Gwardia ZakopaneLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Alojzy Moskal
  • Wacław Przybyła
  • Andrzej Malik
31.01.1992ZakopaneŚrednia KrokiewWKS ZakopaneTS Wisła ZakopaneLKS Skrzyczne Szczyrk
  • Alojzy Moskal
  • Dariusz Kubaszek
  • Wacław Przybyła
  • Marek Tucznio
12.03.1993SzczyrkSkaliteWKS ZakopaneTS Wisła ZakopaneLKS Klimczok Bystra
04.02.1994ZakopaneŚrednia KrokiewTS Wisła Zakopane ITS Wisła Zakopane IIWisła Ustronianka[ad]
16.02.1995SzczyrkSalmopolWisła UstroniankaWKS ZakopaneBBTS Włókniarz Bielsko-Biała
22.03.1996ZakopaneŚrednia KrokiewStart Krokiew ZakopaneWisła UstroniankaTS Wisła Zakopane
26.03.1997ZakopaneŚrednia KrokiewWKS ZakopaneWisła UstroniankaWKS Zakopane III
28.03.1998ZakopaneŚrednia KrokiewWisła UstroniankaStart Krokiew ZakopaneLKS Klimczok Bystra
13.02.1999SzczyrkSkaliteWKS ZakopaneStart Krokiew ZakopaneLKS Klimczok Bystra
25.03.2000ZakopaneŚrednia KrokiewWisła UstroniankaWKS ZakopaneTS Wisła Zakopane
27.02.2001SzczyrkSkaliteTS Wisła ZakopaneWKS Zakopane (3)[ae]WKS Zakopane II (4)
27.03.2002ZakopaneŚrednia KrokiewWisła UstroniankaWKS ZakopaneTS Wisła Zakopane
03.03.2003SzczyrkSkaliteWKS ZakopaneWisła UstroniankaAZS AWF Katowice
28.01.2004KarpaczOrlinekAZS AWF KatowiceWisła UstroniankaStart Krokiew Zakopane
25.01.2005SzczyrkSkaliteWisła UstroniankaAZS AWF KatowiceStart Krokiew Zakopane
25.02.2006ZakopaneWielka KrokiewWisła UstroniankaTS Wisła ZakopaneAZS AWF Katowice
16.02.2007SzczyrkSkaliteWisła UstroniankaTS Wisła ZakopaneAZS AWF Katowice
19.03.2008ZakopaneŚrednia KrokiewTS Wisła ZakopaneWisła UstroniankaStart Krokiew Zakopane
26.03.2009SzczyrkSkaliteWisła UstroniankaTS Wisła ZakopaneStart Krokiew Zakopane
22.12.2010ZakopaneŚrednia Krokiew
Zawody odwołane[2]
18.02.2011SzczyrkSkaliteTS Wisła ZakopaneWisła UstroniankaAZS Zakopane
24.03.2012ZakopaneWielka KrokiewAZS ZakopaneTS Wisła ZakopaneWisła Ustronianka
26.03.2013WisłaMalinkaAZS ZakopaneWisła UstroniankaTS Wisła Zakopane
29.03.2014[4]WisłaMalinka
Zawody odwołane[5]
25.03.2015ZakopaneWielka KrokiewAZS ZakopaneWSS Wisła w WiśleTS Wisła Zakopane
23.03.2016[7]WisłaMalinkaAZS ZakopaneTS Wisła ZakopaneWSS Wisła
2017Zawody nie zostały rozegrane
2018Zawody nie zostały rozegrane
2019Zawody nie zostały rozegrane
2020Zawody nie zostały rozegrane

Medaliści drużynowych zimowych mistrzostw Polski (kluby)

MiejsceKlubZłotoSrebroBrązRazem
1.WKS Zakopane116118
2.Wisła Ustronianka88319
3.TS Wisła Zakopane512623
4.AZS Zakopane415
5.Start Krokiew Zakopane1247
6.AZS AWF Katowice1135
7.LKS Skrzyczne Szczyrk157
8.BBTS Włókniarz Bielsko – Biała123
9.WKS Zakopane II113
10.Olimpia Goleszów235
11.TS Wisła Zakopane II11
11.LKS Skrzyczne Szczyrk II11
11.LKS Klimczok Bystra33
13.WKS Zakopane III11

Sezon letni

Historia

W Polsce mistrzostwa kraju na igelicie odbywają się od 1996. Do 2003 zawody odbywały się tylko na Średniej Krokwi w Zakopanem. Od 2004 tytuł mistrza Polski można zdobywać na dużej i normalnej skoczni. Najwięcej tytułów mistrza Polski (18) posiada Adam Małysz.

Indywidualne letnie mistrzostwa Polski

1996 – 2003
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
13.10.1996[af]ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszWojciech Skupień (3)Robert Mateja
Łukasz Kruczek (9)
12.10.1997ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszKrystian DługopolskiWojciech Skupień
11.10.1998[ag]ZakopaneŚrednia KrokiewKrystian DługopolskiRobert Mateja (3)Łukasz Kruczek (6)
10.10.1999[ah]ZakopaneŚrednia KrokiewAdam Małysz
Robert Mateja (2)
-
Łukasz Kruczek (4)
15.10.2000ZakopaneŚrednia KrokiewRobert MatejaWojciech SkupieńAdam Małysz
16.09.2001ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszWojciech SkupieńRobert Mateja
29.09.2002ZakopaneŚrednia KrokiewMarcin BachledaWojciech SkupieńTomasz Pochwała
21.09.2003ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszRobert MatejaKrystian Długopolski
2004 –
Normalna skocznia
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
10.10.2004ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszRobert MatejaMateusz Rutkowski
16.10.2005ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszMarcin BachledaRobert Mateja
15.10.2006ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszStefan HulaKamil Stoch
14.10.2007ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszKamil StochKlemens Murańka
2008
Zawody nie zostały rozegrane.
10.10.2009ZakopaneŚrednia KrokiewAdam MałyszŁukasz RutkowskiKamil Stoch
24.07.2010SzczyrkSkaliteAdam MałyszKamil StochStefan Hula
18.09.2011ZakopaneŚrednia Krokiew
Zawody odwołane
[8]
2012
Zawody nie zostały rozegrane.
01.09.2013SzczyrkSkaliteDawid KubackiKrzysztof Biegun
Klemens Murańka
11.10.2014SzczyrkSkalitePiotr ŻyłaKamil StochBartłomiej Kłusek
09.10.2015SzczyrkSkaliteDawid KubackiMaciej KotAndrzej Stękała
2016
Zawody nie zostały rozegrane.
2017
Zawody nie zostały rozegrane.
2018
Zawody nie zostały rozegrane.
12.10.2019[9]SzczyrkSkalitePiotr ŻyłaKamil StochStefan Hula
17.10.2020[10]SzczyrkSkaliteDawid KubackiAndrzej StękałaKlemens Murańka
Duża skocznia
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
09.10.2004ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszRobert MatejaKrystian Długopolski
15.10.2005ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszMarcin BachledaRobert Mateja
14.10.2006ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszStefan HulaWojciech Skupień
13.10.2007ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszMarcin BachledaKamil Stoch
27.09.2008WisłaMalinkaAdam MałyszŁukasz RutkowskiMarcin Bachleda
11.10.2009ZakopaneWielka KrokiewAdam MałyszŁukasz RutkowskiGrzegorz Miętus
25.07.2010WisłaMalinkaAdam MałyszKamil StochMaciej Kot
17.09.2011ZakopaneWielka KrokiewKamil StochKrzysztof MiętusPiotr Żyła
02.09.2012WisłaMalinkaMaciej KotKrzysztof BiegunKamil Stoch
08.09.2013ZakopaneWielka KrokiewJan ZiobroMaciej KotDawid Kubacki
19.07.2014WisłaMalinkaKamil StochPiotr ŻyłaJakub Wolny
18.07.2015WisłaMalinkaDawid KubackiKlemens MurańkaMaciej Kot
08.10.2016WisłaMalinkaMaciej KotKamil StochKlemens Murańka
2017
Zawody nie zostały rozegrane.
27.10.2018ZakopaneWielka KrokiewDawid KubackiPiotr ŻyłaKamil Stoch
2019
Zawody nie zostały rozegrane.
2020
Zawody nie zostały rozegrane.

Medaliści indywidualnych konkursów letnich mistrzostw Polski

Tabela zawiera wszystkich skoczków narciarskich, którzy w konkursach indywidualnych w ramach mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 1996 zdobyli przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali.

Stan po zakończeniu sezonu letniego 2020

MiejsceImię i nazwiskoZłotoSrebroBrązRazem
1.Adam Małysz18119
2.Dawid Kubacki516
3.Kamil Stoch26513
4.Robert Mateja24410
5.Maciej Kot2226
6.Piotr Żyła2215
7.Marcin Bachleda1315
8.Krystian Długopolski1124
9.Jan Ziobro11
10.Wojciech Skupień426
11.Łukasz Rutkowski33
12.Klemens Murańka235
13.Stefan Hula224
14.Krzysztof Biegun22
15.Krzysztof Miętus11
16.Andrzej Stękała112
17.Łukasz Kruczek33
18.Tomasz Pochwała11
18.Mateusz Rutkowski11
18.Grzegorz Miętus11
18.Jakub Wolny11
18.Bartłomiej Kłusek11

Drużynowe letnie mistrzostwa Polski

RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
28.09.2008WisłaMalinkaTS Wisła ZakopaneWisła UstroniankaStart Krokiew Zakopane
2009
Zawody nie zostały rozegrane.
23.07.2010SzczyrkSkaliteAZS ZakopaneWisła UstroniankaTS Wisła Zakopane
2011
Zawody nie zostały rozegrane.
2012
Zawody nie zostały rozegrane.
2013
Zawody nie zostały rozegrane.
20.07.2014WisłaMalinkaAZS ZakopaneTS Wisła ZakopaneWKS Zakopane
10.10.2015SzczyrkSkaliteAZS ZakopaneTS Wisła ZakopaneWSS Wisła
09.10.2016WisłaMalinkaAZS ZakopaneWSS WisłaLKS Klimczok Bystra
2017
Zawody nie zostały rozegrane.
2018
Zawody nie zostały rozegrane.
12.10.2019[11]SzczyrkSkaliteAZS Zakopane IWSS Wisła IITS Wisła Zakopane I
18.10.2020[12]SzczyrkSkaliteWSS Wisła IAZS Zakopane ITS Wisła Zakopane I

Medaliści drużynowych letnich mistrzostw Polski (kluby)

MiejsceKlubZłotoSrebroBrązRazem
1.AZS Zakopane516
2.WSS Wisła[ai]1416
3.TS Wisła Zakopane1236
4.Start Krokiew Zakopane11
4.WKS Zakopane11
4.LKS Klimczok Bystra11

Kobiety

Sezon zimowy

Historia

Zimowe mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet rozegrano po raz pierwszy 13 marca 2016 w Szczyrku na skoczni Skalite K-70 (HS-77). Wystartowało 11 zawodniczek. Pierwszą zimową mistrzynią Polski została Kinga Rajda.

Indywidualne zimowe mistrzostwa Polski kobiet

2016-2020
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
13.03.2016SzczyrkSkaliteKinga RajdaMagdalena PałaszJoanna Szwab
2017Zawody nie zostały rozegrane.
03.03.2018[13]SzczyrkSkaliteAnna TwardoszMagdalena PałaszKinga Rajda
08.03.2019[14]ZakopaneMała KrokiewJoanna SzwabAnna TwardoszJoanna Kil
15.02.2020[15]SzczyrkSkaliteKinga Rajda
Joanna Szwab
Anna Twardosz
2021-
Skocznia normalna
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
Skocznia duża
RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
22.12.2020WisłaMalinkaKamila KarpielKinga Rajda
Joanna Szwab

Medalistki indywidualnych konkursów zimowych mistrzostw Polski

MiejsceImię i nazwiskoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kinga Rajda2114
Joanna Szwab2113
3.Anna Twardosz1113
4.Magdalena Pałasz-2-2
5.Kamila Karpiel1--1
6.Joanna Kil--11

Sezon letni

Historia

Letnie mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet rozegrano po raz pierwszy 11 października 2014 w Szczyrku na skoczni Skalite K-70 (HS-77). Wystartowało 13 zawodniczek. Pierwszą letnią mistrzynią Polski została Magdalena Pałasz.

Indywidualne letnie mistrzostwa Polski kobiet

RokMiejsceSkoczniaZłoty medalSrebrny medalBrązowy medal
11.10.2014SzczyrkSkaliteMagdalena PałaszJoanna SzwabKinga Rajda
09.10.2015SzczyrkSkaliteKinga RajdaMagdalena PałaszJoanna Szwab
07.10.2016SzczyrkSkaliteAnna TwardoszKinga RajdaMagdalena Pałasz
08.10.2017[16]SzczyrkSkaliteKamila KarpielKinga RajdaMagdalena Pałasz
07.10.2018[17]SzczyrkSkaliteKamila KarpielAnna TwardoszJoanna Szwab
12.10.2019[9]SzczyrkSkaliteKinga RajdaJoanna SzwabNicole Konderla
17.10.2020[18]SzczyrkSkaliteJoanna SzwabKinga RajdaAnna Twardosz

Medalistki indywidualnych konkursów letnich mistrzostw Polski

Tabela zawiera wszystkie skoczkinie narciarskie, które w konkursach indywidualnych w ramach letnich mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 2014 roku zdobyły przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali.

MiejsceImię i nazwiskoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kinga Rajda2316
2.Kamila Karpiel22
3.Joanna Szwab1225
4.Magdalena Pałasz1124
5.Anna Twardosz1113
6.Nicole Konderla11

Uwagi

  1. W latach 1948 – 1991 klub nazywał się Wisła – Gwardia Zakopane.
  2. Niektóre źródła podają, że zawodnik nazywał się Edward.
  3. Trzeci rezultat w łącznej rywalizacji zajęła Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa, ostatecznie nieklasyfikowana.
  4. Zawody wygrał Czechosłowak František Wende, drugi był Austriak Hans Rattay, 4. był Czechosłowak Karol Koldovsky, a 6. był Czechosłowak Thorleif Hansen.
  5. Cyfry w nawiasach są to miejsca zajęte w zawodach, z uwzględnieniem zawodników zagranicznych, którzy nie mogą być uznani za medalistów MP.
  6. Niektóre źródła podają, że trzecie miejsce zajął Władysław Gąsienica.
  7. Wygrał Czechosłowak František Wende, a drugi był Czechpsłowak Ottokar Nemecky, 4. był Czechosłowak Jozef Bim.
  8. Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Karl Wondrak.
  9. MP 1929 rozegrano w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem. Wyniki konkursu o mistrzostwo świata Zakopane 1929 i jednocześnie Mistrzostw Polski:
    • 1. Sigmund Ruud (Norwegia)
    • 2. Kristian Johansson (Norwegia)
    • 3. Hans Kleppen (Norwegia)
    • 4. Alois Kratzer (Niemcy)
    • 4. Hans Vinjarengen (Norwegia)
    • 6. Arne Busterud (Norwegia)
    • 7. Kristian Holmen(Norwegia)
    • 8. Paavo Nuotio (Finlandia)
    • 9. Erich Recknagel (Niemcy)
    • 10. Bronisław Czech – mistrz Polski
    • 11. Rudolf Burket (Czechosłowacja)
    • 12. Bruno Trojani (Szwajcaria)
    • 13. Sven Eriksonn (Szwecja)
    • 14. Fritz Kaufman (Szwajcaria)
    • 15. W.Glaser (Czechosłowacja)
    • 16. Gerard Wuilleumier (Szwajcaria)
    • 17. Franciszek Cukier – wicemistrz Polski
    • 18. Leif Skagnaes (Norwegia)
    • 19. Ole Stenen (Norwegia)
    • 20. Franz Tannheimer (Niemcy)
    • 21. Stefan Lauener (Szwajcaria)
    • 22. Peder Belgum (Norwegia)
    • 23. Władysław Mietelski – brązowy medalista MP
  10. Błędne wyniki podają, że mistrzostwa wygrał Bronisław Czech. W rzeczywistości upadł i medalu nie zdobył. Błędnie podaje się też, że 3. miejsce zajął Władysław Żytkowicz, a w rzeczywistości 3. miejsce zajął Leopold Gayduschek.
  11. MP 1931 wygrał Austriak Sigmund Schwab, drugie miejsce zajął Czechosłowak Rudolf Vrána, 4. był Czechosłowak Antonin Barton, 6. ex aequo razem z A. Marusarzem i K. Szostakiem był Austriak Fröhlich.
  12. Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Dolenski, 4. zajął Czechosłowak Jaroslav Lukes, 5. zajął Czechosłowak Antonin Barton.
  13. Wygrał Norweg Nils Eie, trzeci był Czechosłowak Jaroslav Lukes.
  14. Wygrał Norweg Reidar Andersen, trzeci był Norweg Thorstein Gundersen, piąty był Szwed Bengt Carlqvist.
  15. MP 1939 rozegrano w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem. Wyniki konkursu o mistrzostwo świata w Zakopanem w 1929 i jednocześnie Mistrzostwa Polski:
  16. Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Jaroslav Lukes.
  17. Inne spotykane pisownie jego nazwiska to Szyndler i Szindler.
  18. Niektóre źródła podają ze mistrzem Polski za rok 1960 był Gustaw Bujok (w rzeczywistości Bujok był najlepszy z Polaków, Wieczorek drugim najlepszym, a W.Tajner trzecim najlepszym Polakiem na Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, które nie były mistrzostwami Polski).
  19. MP 1961 rozgrywano na zasadzie sumowania wyników z dwóch dni zawodów.
  20. Wygrał Reprezentant ZSRR Gruzin Koba Cakadze, 3. był Nikołaj Kamienski, 4. był Nikołaj Szamow, 5. był Aleksandr Ivanikov, a 6. był Piotr Kovalenko – wszyscy reprezentanci ZSRR.
  21. MP 1967 rozegrano w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej. Konkurs na dużej skoczni wygrał reprezentant NRD Josef Tonhauser.
  22. MP 1988 (skocznia duża) rozegrano w ramach Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, trzeci był Czechosłowak Stanislav Vasko.
  23. Z powodu wiatru rozegrano tylko jedną serię konkursową.
  24. MP 1991 (duża skocznia) rozegrano w ramach Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
  25. Trzecie miejsce zajął Słowak Marián Bielčík.
  26. Drugi był Słowak Ján Zelenčík, trzeci Słowak Martin Mesík, a 5. Słowak Vladislav Sulir.
  27. Od roku 1982 do roku 1990 i w latach 1992 – 1993 w drużynie skakało po 4 skoczków, (ale do punktacji wliczano wyniki tylko trzech skoczków z drużyny), w 1991 i w latach 1994 – 2003 skakało po trzech skoczków w drużynach, od 2004 roku znowu skacze po 4 skoczków w drużynach.
  28. W drużynie Olimpii Goleszów startowało 3 skoczków.
  29. W drużynie WKS Zakopane startowało 3 skoczków.
  30. Najpierw w latach 1957 – 1992 klub nazywał się LKS Wisła, od 1992 do 2014 roku nazywał się KS Wisła Ustronianka. Od 2014 do 2015 klub nazywał się KS Wisła w Wiśle a od 2015 r. WWS Wisła
  31. drugie miejsce zajął Czeski klub TJ Frenstat w składzie (Jan Mazoch, Pavel Fizek, David Kryszke).
  32. Drugi był Słowak Marián Bielčík, 4. był Czech Jakub Sucháček, 5. był Słowak Marek Donoval, 6. był Czech Jaroslav Kahánek oraz Słowak Vladimír Roško, a 8. był Białorusin Alaksandr Siniauski.
  33. Drugie miejsce zajął Czech Jakub Janda, 4. zajął Czech Jaroslav Kahánek, a 5. zajął Słowak Filip Kafka
  34. Wygrał Słowak Peter Koštial.
  35. Wcześniej jako Wisła Ustronianka lub KS Wisła Wisła.

Przypisy

  1. Pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich w latach 1910-1914.
  2. a b Alicja Kosman: Skoki Narciarskie: Mistrzostwa Polski w skokach na normalnej skoczni odwołane. skijumping.pl, 2010-12-23. [dostęp 2012-07-17].
  3. Mistrzostwa Polski w Zakopanem - Skijumping.pl, www.skijumping.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. a b 2
  5. a b Dominik Formela: Mistrzostwa Polski odwołane. skijumping.pl, 2014-03-19. [dostęp 2019-07-17].
  6. Anna Karczewska: Mistrzostwa Polski w Wiśle odwołane!. pzn.pl, 2019-12-21. [dostęp 2019-12-21].
  7. Andrzej Mysiak: Skoczkowie AZS Zakopane ponownie drużynowymi mistrzami Polski. skokinarciarskie.pl, 2016-03-23. [dostęp 2016-03-24].
  8. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: MP w Zakopanem: Tylko jeden konkurs skoków z powodu wysokich cen. skijumping.pl, 2011-09-15. [dostęp 2012-09-08].
  9. a b Anna Karczewska: Rajda i Żyła ze złotymi medalami Mistrzostw Polski!. pzn.pl, 2019-10-12. [dostęp 2019-10-13].
  10. Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Triumf Dawida Kubackiego. skijumping.pl, 2020-10-17. [dostęp 2020-10-17].
  11. Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: AZS Zakopane I z drużynowym złotem. skijumping.pl, 2019-10-12. [dostęp 2019-10-12].
  12. Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Pewne zwycięstwo WSS Wisła. skijumping.pl, 2020-10-18. [dostęp 2020-10-18].
  13. Anna Karczewska: Anna Twardosz mistrzynią Polski w skokach!. pzn.pl, 2018-03-03. [dostęp 2018-03-07].
  14. Wyniki Mistrzostw Polski Kobiety 2019, pzn.pl [dostęp 2019-03-11].
  15. Adam Bucholz: MP w Szczyrku: Rajda i Szwab ze złotymi medalami. skijumping.pl, 2020-02-15. [dostęp 2020-02-22].
  16. Adam Bucholz: LMP Pań w Szczyrku: Kamila Karpiel ze złotym medalem!. skijumping.pl, 2017-10-08. [dostęp 2017-10-08].
  17. Dominik Formela: Kamila Karpiel letnią mistrzynią Polski. skijumping.pl, 2018-10-08. [dostęp 2018-10-27].
  18. Adam Bucholz: LMP Pań w Szczyrku: Joanna Szwab ze złotym medalem. skijumping.pl, 2020-10-17. [dostęp 2020-10-17].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie