Miszael Szaham

Miszael Szaham
‏מישאל שחם‎
pułkownik (alluf miszne) pułkownik (alluf miszne)
Data i miejsce urodzenia

1912
Ilanija

Data śmierci

1992

Przebieg służby
Lata służby

1932–1960

Siły zbrojne

Haganah Symbol.svg Hagana
Badge of the Israel Defense Forces.svg Siły Obronne Izraela

Jednostki

Brygada Golani
Brygada Ecjoni

Stanowiska

dowódca Brygady Ecjoni (1949-1953)

Główne wojny i bitwy

wojna domowa w Palestynie
wojna o niepodległość

Odznaczenia
Wojna o niepodległość

Miszael Szaham (ur. 1912; zm. 1992) – izraelski dowódca wojskowy w stopniu pułkownika (alluf miszne), oficer dyplomowany Sił Obronnych Izraela.

Młodość

Miszael urodził się w moszawie Ilanijja, położonym wówczas jeszcze w Imperium osmańskim. W wieku 18. lat przeprowadził się do Tel Awiwu, gdzie studiował w Szkole Montefiore. W 1932 roku przeniósł się z rodziną do Rechowot.

Służba wojskowa

Około 1932 roku wstąpił do żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana, w której otrzymał przydomek „Azaria”. Po przejściu szkolenia wojskowego bardzo szybko zaczął pełnić funkcje dowódcze. Swoje doświadczenie wojskowe zwiększył dzięki pracy w Instytucie Materiałów Wybuchowych (lata 1936–1939). W 1938 roku przeszedł kurs szkolenia oficerów. Następnie dowodził batalionem Hagany w różnych rejonach Mandatu Palestyny. W 1943 roku został dowódcą tajnej szkoły oficerskiej Gadna. W następnym roku powierzono mu dowództwo okręgu Tel Awiw. Był on już wówczas dobrze znanym dowódcą i sama jego obecność wpływała zastraszająco na arabskich mieszkańców.

W dniu 5 marca 1946 roku brytyjscy żołnierze wkroczyli do żydowskiej wioski Birijja i po odnalezieniu ukrytej broni aresztowali wszystkich 24 mieszkańców. Wysiedloną w ten sposób wieś Brytyjczycy ogłosili „zamkniętą strefą wojskową”. Dla dowództwa Hagany stało się jasne, że ten precedens może stać się punktem wyjścia do likwidacji wszystkich żydowskich osiedli w Palestynie. Szaham był jednym z organizatorów masowego wystąpienia około 2300 młodych Żydów, którzy w nocy 14 marca weszli na wzgórze wioski Birijja i rozbiwszy swoje namioty założyli osadę Birijja II. Następnego dnia Brytyjczycy wspierani przez czołgi i samochody opancerzone usunęli wszystkich z rejonu wzgórza, ale w nocy 15 marca oni powrócili i założyli osadę Birija III. Władze brytyjskie wyraziły wówczas zgodę na pozostawienie osady, w której miało mieszkać 20 Żydów[1].

W listopadzie 1947 roku Szaham został mianowany członkiem Sztabu Generalnego Hagany, jako osoba odpowiedzialna za transport. Do jego zadań podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku należała organizacja i planowanie konwojów do Jerozolimy. Na początku 1948 roku został zastępcą dowódcy obrony Jerozolimy. Powierzono mu trudne zadanie powstrzymania ucieczki Żydów z okolic objętych walkami i utrzymanie drogi zaopatrzenia do Dzielnicy Żydowskiej na Starym Mieście Jerozolimy. W nocy z 5 na 6 stycznia 1948 roku na jego polecenie przeprowadzono zamach na hotel Semiramis, w którym zgodnie z danymi wywiadowczymi mieli przebywać dowódcy arabskich milicji. W zamachu zginęło 26 osób, a 60 było rannych. Atak ten został przeprowadzony bez konsultacji z wyższym dowództwem, za co Szaham został upomniany. Poprosił on wówczas o zwolnienie go z obowiązków i przeniesienie z powrotem do organizacji konwojów do Jerozolimy[2]. W kwietniu 1948 Szaham dowodził logistyką organizacji konwojów podczas operacji Nachshon. Na początku I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 roku Szaham pełnił obowiązki dowódcy linii obronnych utrzymywanych na północy kraju przez Brygadę Golani. Był bezpośrednio zaangażowany w bitwy o moszaw Ilanijja.

W lutym 1949 roku zorganizował, a następnie został pierwszym dowódcą Brygady Jerozolimskiej (1949-1953). Gdy na początku lat 50. XX wieku pojawił się poważny problem licznych ataków terrorystycznych, Szaham zaproponował dowództwu utworzenie wojskowej jednostki odwetowej. Jego propozycja została przyjęta. Szelomo Ba’um i Ariel Szaron utworzyli wówczas Jednostkę 101. Szaham przez pewien czas dowodził jednym z oddziałów tej jednostki sił specjalnych. Po Kryzysie sueskim odszedł z armii.

Działalność cywilna

Po odejściu z wojska pełnił funkcje na wysokich stanowiskach kierowniczych. Między innymi był szefem terminalu naftowego w Porcie Ejlat oraz dyrektorem ropociągu Ejlat-Aszkelon.

Zmarł w 1992 roku w wieku 80 lat.

Przypisy

  1. The Background for the Birya Affair. [w:] Palmach Information Center [on-line]. [dostęp 2011-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-18)]. (ang.).
  2. Benny Morris: The Birth Of The Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2003, s. 103.

Media użyte na tej stronie