Mitchell Jay Feigenbaum

Mitchell Jay Feigenbaum
Ilustracja
Mitchell Jay Feigenbaum w Instytucie Nielsa Bohra (2006)
Państwo działania

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

19 grudnia 1944
Filadelfia

Data i miejsce śmierci

30 czerwca 2019
Nowy Jork

doktor nauk przyrodniczych
Specjalność: fizyka, matematyka
Alma Mater

Massachusetts Institute of Technology

Uczelnia/Instytut/Instytucja

Mitchell Jay Feigenbaum (ur. 19 grudnia 1944 w Filadelfii, zm. 30 czerwca 2019 w Nowym Jorku[1]) – amerykański fizyk i matematyk, największą popularność zawdzięcza matematyce i badaniu teorii chaosu – odkrycie nowej stałej matematycznej, później nazwanej jego nazwiskiem.

Życiorys

Dzieciństwo i dorastanie

Syn polsko-ukraińskich żydowskich emigrantów. Pomimo faktu, że zdawanie egzaminów przychodziło mu z łatwością, nie mógł odnaleźć się w szkołach Tilden High School w Brooklynie ani City College w Nowym Jorku. W końcu rozpoczął studia w Massachusetts Institute of Technology w 1964 roku. Chociaż rozpoczynał je na kierunku inżynierii elektrycznej, to zmienił kierunek na fizykę, po czym w 1970 obronił doktorat na tym kierunku na temat „thesis on dispersion relations”.

Praca

Po krótkim pobycie na uniwersytecie w Cornell i na Politechnice i Uniwersytecie Stanowym Wirginiiw Instytucie Politechniki w Wirginii, zaoferowano mu długoterminowy kontrakt w Los Alamos w badaniu turbulencji. Chociaż Feigenbaum oraz grupa naukowców, w której pracował nie była w stanie rozwikłać niesamowicie trudnej teorii turbulencji w cieczach, to jego odkrycia zaprowadziły go do studiowania chaotycznej kartografii. Od 1986 był profesorem Toyoty na Uniwersytecie Rockefellera.

Osiągnięcia

W 1975 Feigenbaum, wykorzystując komputer HP-65, odkrył, że współczynnik różnicy pomiędzy kolejnymi przybliżeniami wartości przy których pojawia się bifurkacja, oscyluje około stałej liczby 4,6692. Pokazał także, że takie samo zachowanie i ta sama stała pojawia się w szerokiej klasie matematycznych funkcji mających silny związek z chaosem. Stała Feigenbauma pozwoliła matematykom na pierwszy olbrzymi krok do odkrywania pozornie trudnych „losowych” zachowań systemów chaotycznych. Ten „współczynnik konwergencji” jest dziś znany pod nazwą stała Feigenbauma.

Nagrody i wyróżnienia

W 1983 otrzymał nagrodę MacArthur Fellowship. W 1986 został uhonorowany Nagrodą Wolfa w fizyce.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Wolf prize icon.png
An icon designating the Wolf Foundation logo. Note, that the icon is not a small copy of the Wolf's logo: it was simplified (lost some curves) for legibility.
Mitchell J Feigenbaum - Niels Bohr Institute 2006.jpg
Autor: Predrag Cvitanović, birdtracks, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mitchell Feigenbaum at the Niels Bohr Institute, 2006