Mizerna cicha
Mizerna, cicha – kolęda polska, której słowa napisał Teofil Lenartowicz. Tekst kolędy po raz pierwszy został wydany w Szopce w 1849 roku. Pierwotną melodię napisał ks. Jakub Wrzeciono, ale najbardziej znaną jest wersja Jana Galla[1][2]. Oryginalny tekst składał się z 11 strof.
Kolęda znalazła się na wielu świątecznych albumach polskich wokalistów, m.in. na płycie Wigilia z Hanną Banaszak Hanny Banaszak[3], Kolędy polskie Teresy Żylis-Gary[4], czy też na składance piosenek świątecznych i kolęd Zakochaj się na Święta w kolędach Edyty Górniak, którą to „Mizerna cicha” promowała teledyskiem[5].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ „Mizerna, Cicha, Stajenka Licha” (pol.). opoka.org.pl. [dostęp 2012-04-13].
- ↑ Mizerna, cicha stajenka licha (pol.). dziedzictwo.ekai.pl. [dostęp 2012-04-13].
- ↑ Hanna Banaszak – Wigilia z Hanną Banaszak (pol.). kppg.waw.pl. [dostęp 2012-04-13].
- ↑ Teresa Żylis-Gara – Kolędy polskie (pol.). kppg.waw.pl. [dostęp 2012-04-13].
- ↑ Edyta Gorniak „Mizerna cicha” / Official Music Video (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-04-13].
Linki zewnętrzne
- Mizerna, cicha... w serwisie Wolne Lektury
- Mizerna cicha, stajenka licha w serwisie Koledypolskie.pl (tekst kolędy i historia jej powstania)
Media użyte na tej stronie
Autor:
Śpiewają Kamil Zięba, Zuzanna Gierczycka, Wiktor Korszla i Natalia Piotrowska. Aranżacja muzyczna: Marcin Kuczewski. Reżyseria i realizacja nagrań, miks i mastering: Bartłomiej Kozielski - Studio Accantus. Muzyka: Jan Gall, słowa: Teofil Lenartowicz.
©: Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zezwala się na korzystanie z utworu na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL, dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/, Licencja: CC BY 3.0Projekt "Kolędy polskie" został wykonany na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska
OpenEye icon