Mizra
Widok na kibuc | |
Państwo | |
---|---|
Dystrykt | |
Poddystrykt | |
Samorząd Regionu | |
Wysokość | 103 m n.p.m. |
Populacja (2013) • liczba ludności |
|
Kod pocztowy | 19312 |
32°39′03″N 35°17′16″E/32,650833 35,287778 | |
Strona internetowa | |
Portal Izrael |
Mizra (hebr. מזרע; ang. Mizra; dosłownie Ziarno) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
Położenie
Kibuc położony jest na wysokości 103 m n.p.m. w północno-wschodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. W odległości 2 km na północ od osady wznoszą się stoki masywu górskiego Hare Nacerat, który ciągnie się na północny wschód w kierunku do miasta Nazaret. Ze zboczy spływa strumień Mizra, przepływający na północny zachód od kibucu. Na wschód i południe od kibucu przepływa strumień Adaszim. W odległości 4 km na południowym wschodzie znajduje się masyw góry Giwat ha-More (515 m n.p.m.). W jego otoczeniu znajduje się miasta Afula, Migdal ha-Emek i Nazaret, miasteczko Jafa an-Naserije, kibuce Sarid i Ginnegar, moszawy Ha-Jogew, Kefar Baruch, Tel Adaszim i Kefar Gidon.
Mizra jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.
Historia
Na początku XX wieku rozpoczęło się osadnictwo żydowskie w Palestynie. Realizując plany Światowej Organizacji Syjonistycznej, różne żydowskie organizacje wykupywały od 1910 roku grunty w Dolinie Jezreel. W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy w 1922 roku formalnie utworzyli na tym obszarze Mandat Palestyny. Umożliwiło to w kolejnych latach dalszy rozwój osadnictwa żydowskiego.
Grupa założycielska powstała w 1922 roku w Hajfie. W jej skład weszło szesnastu imigrantów z Rosji i Niemiec. W grudniu 1923 roku przyjechali oni do Emek Jizre’el i założyli kibuc Mizra. W początkowym okresie cierpiała ona na niedobór wody, którą dostarczano z pobliskiego moszawu Balfurja. W latach 30. XX wieku dołączyli do nich członkowie młodzieżowej organizacji Ha-Szomer Ha-Cair z Galicji (w ówczesnej Polsce) oraz uciekinierzy z III Rzeszy. W latach 40. XX wieku osada była jedną z baz kompanii szturmowych Palmach[1]. W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że kibuc Mizra miał znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[2]. Arabowie odrzucili tę rezolucję i dzień później doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Na samym jej początku siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej zajęły pobliskie wioski i sparaliżowały żydowską komunikację w regionie. Dopiero działania izraelskiej armii podjęte na początku I wojny izraelsko-arabskiej zabezpieczyły Dolinę Jezreel, stwarzając warunki do dalszego rozwoju tutejszych osiedli. W 1947 roku kibuc Mizra został podłączony do sieci wodociągowej. Bardzo szybko stał się on wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju upraw rolnych i hodowli bydła mlecznego. W 1957 roku funkcjonowała tutaj duża rzeźnia[3]. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w kryzysie ekonomicznym, co wymusiło na jego mieszkańcach przeprowadzenie częściowej prywatyzacji[4].
Nazwa
Nazwa kibucu jest tłumaczona na język polski jako ziarno lub nasienie. Wywodzi się ona od pobliskiego strumienia o tej samej nazwie – Mizra. Historyczne pochodzenie tej nazwy nie jest znane[5].
Demografia
Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[6][7]:
Gospodarka i infrastruktura
Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli zwierząt. Uprawy obejmują pszenicę, kukurydzę, bawełnę i cytrusy. Od 1957 roku kibuc był jedynym w Izraelu hodowcą świń i producentem wieprzowiny. Firma Taamal specjalizuje się w produkcji hydraulicznych urządzeń i narzędzi ciśnieniowych[8]. W kibucu jest przychodnia zdrowia z gabinetem stomatologicznym, centrum handlowe, pralnia, stacja benzynowa, stolarnia, warsztat elektryczny i warsztat mechaniczny.
Transport
Z kibucu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 71, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawów Kefar Gidon i Balfurja oraz dalej do miasta Afula, lub jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Tel Adaszim i skrzyżowania z drogą nr 73 prowadzącą na zachód do kibucu Ginnegar.
Polityka
Na północny wschód od kibucu znajduje się siedziba władz administracyjnych Samorządu Regionu Emek Jizre’el.
Edukacja i kultura i
Kibuc utrzymuje przedszkole. W północnej części osady znajduje się kompleks szkolny Amakim Tavor[9]. W 1965 roku na wschód od kibucu wybudowano kompleks szkolny Kolegium Akademickiego Doliny Jezreel. W tutejszym kampusie studiuje 3,5 tys. studentów[10]. W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa oraz boisko do piłki nożnej. Jest tu także muzeum Małe Mizra ukazujące historię osadnictwa żydowskiego w Dolinie Jezreel.
Turystyka
Lokalna turystyka koncentruje się wokół miejscowego hotelu Nof Tavor[11]. Natomiast w pewnej odległości na południe od kibucu jest położony rezerwat przyrody Balfurja, który chroni pozostałości naturalnych bagien Emek Jizre’el[12].
Osoby związane z kibucem
- Ohad Naharin – urodzony w kibucu izraelski tancerz, choreograf i muzyk.
Przypisy
- ↑ Mizra. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (hebr.).
- ↑ Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP. [w:] United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-02-14]. (ang.).
- ↑ Mizra. [w:] Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-19)]. (hebr.).
- ↑ Kamienie milowe. [w:] Kibbutz Mizra [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-13)]. (hebr.).
- ↑ Mizra. [w:] Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (hebr.).
- ↑ Dane statystyczne z lat 1948–1995. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-23]. (hebr.).
- ↑ Dane statystyczne z lat 2001–2009. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-23]. (hebr.).
- ↑ Taamal Mizra. [w:] Taamal Mizra [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (hebr.).
- ↑ Szkoła Amakim Tavor. [w:] Amakim Tavor [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (hebr.).
- ↑ Max Stern Academic College of Emek Yezreel. [w:] Max Stern Academic College of Emek Yezreel [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (ang.).
- ↑ Nof Tavor Hotel. [w:] Nof Tavor Hotel [on-line]. [dostęp 2012-07-24]. (ang.).
- ↑ Balfouriya – Tell Yifar. [w:] Bible Walks [on-line]. [dostęp 2015-03-04]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Zdjęcie satelitarne Mizry. [w:] Google Maps [on-line]. [dostęp 2012-12-11]. (ang.).
- Mapa Mizry. [w:] Amudanan [on-line]. [dostęp 2012-12-11]. (hebr.).
Media użyte na tej stronie
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
reigional council emeq izreel בניין המועצה האזורית עמק יזרעאל
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Little Mizra Museum
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Old water tower in kibbutz Mizra
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Little Mizra Museum
Autor: Avi1111 dr. avishai teicher, Licencja: CC BY-SA 4.0
שדרת הנשיקות במזרע
Autor: Avi1111 dr. avishai teicher, Licencja: CC BY-SA 4.0
מוזיאון מזרע הקטנה - חדר ילדים
emeq izreel academic college בניין המכללה האקדמית עמק יזרעאל
Autor: Avi1111 dr. avishai teicher, Licencja: CC BY-SA 4.0
מגדלי סילו בקיבוץ מזרע
Autor: Avi1111 dr. avishai teicher, Licencja: CC BY-SA 4.0
חדר האוכל במזרע
Autor: Avi1111 dr. avishai teicher, Licencja: CC BY-SA 4.0
מוזיאון מזרע הקטנה במזרע