Mleczka

Mleczka
Ilustracja
Mleczka w Gniewczynie k. Przeworska
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długośćok. 37 km
Źródło
Miejscew Kramarzówce
Współrzędne

50°00′17″N 22°28′27″E/50,004722 22,474167

Ujście
Recypient

Wisłok

Miejscew Gniewczynie
Współrzędne

50°06′54″N 22°29′40″E/50,115000 22,494444

Szlak
RiverIcon-Spring.svgok. 37w Tyniowicach
RiverIcon-AffluentL.svgRączyna
RiverIcon-AffluentL.svgMarkówka
RiverIcon-delta.svg0
w Gniewczynie
Położenie na mapie powiatu przeworskiego
Mapa konturowa powiatu przeworskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Rzeka Mleczka w Przeworsku, marzec 2018

Mleczkarzeka w województwie podkarpackim, prawy dopływ Wisłoka[1].

Mleczka powstaje z połączenia się dwóch znacznych strumieni, Mleczki wschodniej i zachodniej, wypływających ze wzgórz Pogórza Dynowskiego.

Mleczka wschodnia powstaje ze zlewu dwóch potoków, z których wschodni spływa z północnych stoków Bukowego Garbu (426 m n.p.m.) i innych wzgórz otaczających Wolę Węgierską, zachodni zaś z powstaje z licznych strumieni we wsi Kramarzówka. Oba te potoki łączą się w Tyniowicach. Oba potoki nazywane są przez mieszkańców Mleczkami, choć na mapach wschodni potok opisany jest jako Węgierka. Przepływa ona przez Pruchnik.

Potoki źródliskowe Mleczki zachodniej wypływają ze stoków wzgórz otaczających Hadle Szklarskie (przysiółek Grzegorzówka) i Jawornik Polski. W Manasterzu uchodzi do niej potok Husówka.

Mleczka wschodnia i zachodnia łączą się w Urzejowicach i płyną dalej jako Mleczka, która uchodzi do Wisłoka na północ od Przeworska, w Gniewczynie.

W powiatach jarosławskim i przeworskim wiele mniejszych potoków nazywanych jest przez mieszkańców mleczkami. Intuicyjnie słowo mleczka kojarzy się z mlekiem, nasuwając przypuszczenia, że dawniej woda w rzece była biała jak mleko i stąd nazwa. Językoznawcy wiążą nazwę Mleczka ze słowem "młaka" oznaczającym mokradła, które ciągną się wzdłuż koryta rzeki. Historycy, badający początki osadnictwa na terenie Pogórza twierdzą natomiast, że nazwa związana jest ze słowem "mleć" i pochodzi od licznych młynów wodnych, które napędzane były przez wody potoków. Najprawdopodobniej jednak nazwa rzeki wywodzi się od białego osadu, który dawnymi czasy pokrywał jej powierzchnię. Osad ten pochodził z wymywania wapiennych skał znajdujących się w jej górnym biegu. Obecnie z powodu zanieczyszczenia rzeki osad ten nie jest widoczny. Z okresu lokacji na prawie magdeburskim Przeworska i Jarosławia odnotowano niemiecką nazwę rzeki jako Milchbach, czyli Mleczny Potok.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

POL Przeworsk Mleczka winter 2018.jpg
Autor: Szymon Maksymilian Wilk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rzeka Mleczka w Przeworsku, marzec 2018
Subcarpathian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief ocation map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
RiverIcon-delta.svg
Icon for riverfloating diagrams. Informations on the Category Page
Mleczka w Gniewczynie.JPG
Autor: pl.wiki: Wp, Licencja: CC-BY-SA-3.0
River Mleczka (Poland)
Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland