Mleko ryżowe

Brązowy ryż

Mleko ryżowe – napój na bazie zboża, przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych oraz tradycyjnych (np. japońskich), komercyjnych wersjach bez dodatku cukru[1][2]. W porównaniu z mlekiem krowim zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem[3].

Komercyjne marki mleka ryżowego są dostępne w aromatach waniliowym i czekoladowym[4], jak i w oryginalnej niearomatyzowanej formie i mogą być używane w wielu przepisach jako alternatywa dla tradycyjnego, krowiego mleka.

Mleko ryżowe jest hypoalergiczne, nadaje się nawet dla starszych niemowląt – najczęściej powyżej 6 miesiąca życia. Nie powinno być traktowane jako zastępnik mleka kobiecego (lub mleka modyfikowanego).

Innymi popularnymi substytutami mleka krowiego są: mleko sojowe otrzymywane z ziaren soi, mleko migdałowe, a także mleko owsiane z owsa[5].

Regulacje

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2017 termin mleko co do zasady zarezerwowany jest wyłącznie dla mleka pochodzenia zwierzęcego; tak samo ma się sytuacja w wypadku pojęć: śmietana, śmietanka, chantilly, masło, ser i jogurt z pojedynczymi wyjątkami[6].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Brown rice.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0