Możemy to zrobić

Możemy to zrobić
Это в наших силах
Gatunek

animowany,
krótkometrażowy,
propagandowy,
wojenny

Rok produkcji

1970

Kraj produkcji

ZSRR

Język

rosyjski

Czas trwania

10 minut

Reżyseria

Lew Atamanow

Scenariusz

Lew Atamanow

Muzyka

Nikita Bogosłowski

Zdjęcia

Michaił Drujan

Produkcja

Sojuzmultfilm

Możemy to zrobić (ros. Это в наших силах, Eto w naszych siłach) – radziecki krótkometrażowy animowany film propagandowy z 1970 roku w reżyserii Lwa Atamanowa powstały według szkiców duńskiego rysownika – karykaturzysty Herlufa Bidstrupa.

Film poświęcony jest jednym z najważniejszych tematów politycznych – ochronie i zachowaniu świata. Mówi nam, że tylko wspólne ludzkie wysiłki mogą zapobiec wojnie, która niszczy świat[1].

Film wchodzi w skład serii płyt DVD Animowana propaganda radziecka (cz. 2: Faszystowscy barbarzyńcy)[2].

Fabuła

Z faszystowskiego jajka wykluwa się ptak wojny. Pisklę karmione jest przez amerykańskiego kapitalistę i generała pieniędzmi oraz bronią. Wyrasta z niego ogromny czarny ptak, który lata po całym świecie. Zagraża on miłości parom w Londynie, Paryżu, Moskwie i Japonii oraz staremu mężczyźnie i dwóm matkom z małymi dziećmi. Wojenny ptak zaczyna atakować. Wojna może dotknąć każdego wszędzie, dlatego też w filmie pokazano, iż jedna z uciekających matek mogłaby być Azjatką, muzułmanką i Murzynką. Ostatecznie wojenny ptak zostaje pokonany przez białe gołębie pokoju, stworzone przez pracowników, pisarzy, dzieci, artystów, muzyków i pacyfistów. Pomimo antyamerykańskich nastrojów, pacyfistyczny temat filmu jest ponadczasowy i uniwersalny[3].

Przypisy

Bibliografia