Modest Humiecki

Modest Humiecki
Ilustracja
Data urodzenia1842
Data śmierci1899
Miejsce spoczynkuRzepnik
Zawód, zajęcielekarz

Modest Humiecki (ur. 1842 w Tokarni, zm. 9 grudnia 1899) – burmistrz i budowniczy Krosna, krzewiciel podniesienia stanu higieny miasta, lekarz krośnieński, publicysta, autor wielu prac medycznych, ostatni tabularny właściciel Rzepnika. Syn Jana Humieckiego, parocha greckokatolickiego z Rzepnika i Melanii z d. Setnickiej.

Rusin[1]. Brał udział w Powstaniu styczniowym.

Od grudnia 1863 r. mieszkał w Krośnie. Jego własnością była kamienica, w której przez długie lata mieściła się siedziba władz miejskich. W latach 1883-1887 pełnił funkcję burmistrza miasta Krosna oraz radnego miejskiego Rady Powiatowej. Jego zasługą było m.in. ukończenie robót brukowych w mieście, rozpoczętych przez poprzednika, Sylwestra Jaciewicza, oraz opracowanie organizacyjnych założeń przyszłej szkoły.

Zajmował się ponadto praktyką lekarską oraz publicystyką, wydając wiele publikacji lekarskich. Wspierał powstańców styczniowych.

Zmarł w 1899 i został pochowany w Rzepniku.

W kościele OO. Kapucynów w Krośnie znajduje się tablica poświęcona pamięci Modesta Humieckiego, na której widnieje napis: Modest Humiecki naonczas najlepszy prefekt krośnieńskiego grodu, doskonały dr medycyny, właściciel ziemski Rzepnika, dokonał żywota w 1899 r.

Przypisy

  1. Zapomniany Łemko z Krosna. Modest Humecki – lekarz, poeta, społecznik, red. Sebastian Dubiel-Dmytryszyn, Krosno 2016

Bibliografia

  • Tu żyli i tworzyli. „Nasz Dziennik”. Nr 232 (2945), 2007-10-04. 

Media użyte na tej stronie