Modlitwa w chrześcijaństwie
Modlitwa w chrześcijaństwie – dla chrześcijan wierzących w istnienie Boga osobowego modlitwa jest to rozmowa z Nim, zwrócenie się do Boga w prośbie, dziękczynieniu czy uwielbieniu.
W Piśmie Świętym
W Piśmie Świętym istnieje zawartych bardzo wiele fragmentów, gdy ludzie zwracali się na modlitwie do Boga. Najważniejszy dla chrześcijan jest przykład Jezusa, który "modlił się nie tylko modlitwami liturgicznymi Synagogi; Ewangelie ukazują nam, jak wypowiadał głośno swoją modlitwę osobistą, od wzniosłego błogosławieństwa Ojca (Por. Mt 11, 25–26) aż do trwogi w Getsemani (Por. Mk 14, 36)"[1].
- Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie. (Łk 21, 36)
- Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. (Mt 6, 6)
Kościół katolicki
Definicja modlitwy
Teresa z Lisieux: „Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku Niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości”[2]. Św. Jan Damasceński: „Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra”[3].
Cel modlitwy
- Modlitwa usposabia rozum i wolę, aby żyć blisko Boga[4].
- Bez życia modlitwy sakramenty mają ograniczoną skuteczność w duszy człowieka[5].
Rodzaje modlitwy
Istnieje wiele sposobów modlitwy w chrześcijaństwie.
Ze względu na cel wyróżniamy następujące typy modlitwy:
- pochwalne
- żałobne
- dziękczynne
- błagalne
Rozważanie
Medytacja, zwana też rozważaniem czy rozmyślaniem, to rodzaj modlitwy polegający na kierowaniu do Boga swoich myśli, zwracania się do Niego w ciszy, bez używania wyuczonych formuł.
Różaniec
Różaniec to połączenie modlitwy ustnej oraz kontemplacji tajemnic życia Jezusa i Maryi.
Modlitwy ustne
Istnieje szereg modlitw, które są odmawiane w ciągu dnia przez wielu chrześcijan. Kościół nie nakazuje jednak odmawiania żadnej z nich.
Przykłady popularnych chrześcijańskich modlitw ustnych:
- Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu,
- Koronka do Miłosierdzia Bożego,
- jutrznia, nieszpory, godzinki, litania, brewiarz
- modlitwy maryjne: Anioł Pański, Pod Twoją Obronę, Memorare,
- krótkie modlitwy, westchnienia serca: akt strzelisty, akt wiary,
- modlitwa za pośrednictwem świętego.
Katechizm Kościoła mówi: Modlitwa ustna jest niezbędnym elementem życia chrześcijańskiego. Uczniów, przyciąganych cichą modlitwą Nauczyciela, uczy On modlitwy ustnej : „Ojcze nasz”[1].
Czas i miejsce modlitwy
Katolicka publicystka Teresa Tyszkiewicz radzi[6]:
"Aby żyć życiem godnym człowieka koniecznie trzeba wygospodarować codziennie przynajmniej 15 minut rano i wieczorem na osobiste spotkanie z Bogiem."
Osoby żyjące w celibacie powinny modlić się ok. 1 h dziennie[7].
Teoretycznie modlić się można wszędzie. Najbardziej polecane miejsca na modlitwę to:
Dobrze jednak przygotować w domu specjalne miejsce modlitwy, które stanie się przestrzenią twojego spotkania z Bogiem: otwarte Pismo Święte, zapalona świeczka, krucyfiks, święty obrazek, ikona. Możesz usiąść na poduszce lub na dywanie. Ważne jest, żeby przyjąć stabilną pozycję ciała, która pomoże ci się spotkać z Bogiem.[8]
Cechy dobrej modlitwy
Biskup Józef Sebastian Pelczar w swojej książce wymienia następujące cechy dobrej modlitwy[9]:
- powinna być kierowana "w imię Jezusa";
- wykonywana „sercem czystym lub skruszonym”;
- z szacunkiem;
- pokorna;
- „z ufnością wytrwałą”;
- w skupieniu.
Jacques Philippe w książce Czas dla Boga opisuje cztery zasady, które mają pomóc lepiej się modlić:
- pierwszeństwo działania Bożego (modlitwa ma mniej polegać na ludzkich staraniach, a bardziej na oddaniu się Bogu)
- pierwszeństwo miłości
- zwracanie się do Jezusa-człowieka, który zbliża człowieka do Boga
- odkrywanie istnienia Boga w sercu modlącego się człowieka[10]
Prawosławie
Protestantyzm
Jak podaje śpiewnik ewangelicki Biblia zachęca nas do codziennej modlitwy o różnych porach. Rolę najstarszego modlitewnika i śpiewnika ludu Bożego pełniła Księga Psalmów. Wykorzystywali je w swojej modlitwie zarówno Żydzi jak i pierwsi chrześcijanie. W kościele codzienna modlitwa liturgiczna znalazła szczególne miejsce najpierw w klasztorach 7 razy w ciągu dnia. Reformacja wprowadziła ją także do innych form społecznego życia religijnego a szczególnie rozwinęła się ewangelickich diakonatach powstałych w dziewiętnastym wieku. Ta modlitwa liturgiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla pewnych grup takich jak duchowni siostry diakonisy studenci teologii i na szczególne okoliczności takie jak konferencje rekolekcje zebrania modlitewne Ale równie dobrze może być odmawiana codziennie w każdym ewangelickim domu przez całą rodzinę. Modlitwa ta choć zawarta była w agendzie warszawskiej z roku 1889 w starych agendach mazurskich i Śląskich oraz w Starych śpiewnikach ewangelickich to jednak w ostatnim półwieczu zanikła. Jest ona jednak nadal używana zwłaszcza po drugiej wojnie światowej w kościołach luterańskich i reformowanych całego świata. Z tego powodu uznano że warto przywrócić jej właściwe miejsce w obecnym śpiewniku i w codziennym życiu modlitewnym kościołów Tym bardziej że jej treść wyrasta z Biblii i przesycona jest Biblią. Na tak zwaną liturgię godzin składają się psalmy czytania biblijne modlitwy antyfony. Może być ona zmawiana lub śpiewana. Zwłaszcza modlitwy śpiewane są pełne życia i prowadzą w szczególny sposób do wspólnotowego Uwielbienia Boga. W kościele wybrano szczególnie cztery pory dnia na codzienną modlitwę liturgiczną rano modlitwa poranna południe modlitwa Południowa modlitwa wieczorna i modlitwa na koniec dnia.
Świadkowie Jehowy
Świadkowie Jehowy modlą się wyłącznie do Boga Jehowy[11], nie recytują modlitw z pamięci, ani nie odczytują z np. modlitewnika. Regularnie modlą się swoimi słowami zgodnie ze wzorem modlitwy „Ojcze nasz”[12]. Modlą się osobiście oraz publicznie np. w gronie rodzinnym, przed spożywaniem posiłków, na zebraniach zborowych i większych zgromadzeniach (wówczas w imieniu obecnych modli się na głos wyznaczony wcześniej ochrzczony mężczyzna)[13]. Nie modlą się do Jezusa, lecz w jego imię – uznając jego władzę[14][15], utożsamiając się z jego uczniami i złożoną przez niego ofiarę, dzięki której mogą przystępować do Jehowy Boga[16]. Nie kierują modlitw także do ducha świętego, świętych, Marii czy też do aniołów[17][18][15]. Każdą modlitwę kończą słowem amen[19].
Przypisy
- ↑ a b KKK, 2701
- ↑ Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Rękopisy autobiograficzne, C 25 r. cyt. za: KKK, 2558
- ↑ Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, 3, 24: PG 94, 1089 D. cyt. za: KKK, 2559
- ↑ Józef Sebastian Pelczar, Życie duchowe czyli doskonałość chrześcijańska, tom 1. Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2003. s. 82
- ↑ Jacques Philippe, Czas dla Boga. Wydawnictwo M, 1993.
- ↑ Moja codzienna modlitwa - Modlitwy - Adonai.pl, adonai.pl [dostęp 2020-03-13] .
- ↑ Rozproszenia na modlitwie (adonai.pl)
- ↑ Jacques Gauthier Gdzie się modlić? (zarch.)
- ↑ Józef Sebastian Pelczar, Życie duchowe czyli doskonałość chrześcijańska, tom 1. Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2003. s. 98
- ↑ Jacques Philippe, Czas dla Boga. Wydawnictwo M, 1993. s. 58
- ↑ Modlitwa przybliża nas do Boga, [w:] Już zawsze ciesz się życiem! — interaktywny kurs biblijny [online], jw.org, 8 września 2002, s. 37 .
- ↑ Jak się modlić? Czy powtarzanie Modlitwy Pańskiej to najlepszy sposób?, jw.org .
- ↑ Zbliż się do Boga przez modlitwę, [w:] Czego naprawdę uczy Biblia [online], jw.org, s. 164–173 .
- ↑ Dlaczego trzeba się modlić w imię Jezusa?, jw.org .
- ↑ a b Czy należy modlić się do „świętych”?, [w:] Przebudźcie się! [online], jw.org, listopad 2010, s. 20, 21 .
- ↑ Modlitwy, które Bóg wysłuchuje, [w:] Przebudźcie się! [online], jw.org, 8 września 2002, s. 26, 27 .
- ↑ * Czy należy modlić się do „świętych”?, [w:] Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy [online], jw.org, 1 października 2010, s. 4, 5 .
- ↑ Czy modlić się do świętych?, jw.org .
- ↑ Czy o tym wiedziałeś?, [w:] Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy [online], 1 czerwca 2009, s. 27 .
Media użyte na tej stronie
(c) Adam Kliczek / Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Modląca się kobieta w kościele pw. św. Andrzeja w Ramsowie.