Modra kapusta
Modra kapusta – alternatywne i gwarowe określenie czerwonej kapusty głowiastej, oraz sporządzanej z niej dwóch rodzajów potraw, zaliczanych do regionalnych potraw z ziem Wielkopolski i Śląska.
W kuchni wielkopolskiej jest to gotowana kapusta czerwona z dodatkiem jabłek (najlepiej winnych), cebuli, rodzynek, goździków i niewielkiej ilości masła lub smalcu. Kapusta przyprawiona jest cukrem i solą, a po ugotowaniu - dodatkowo octem. W Poznańskiem wraz z pyzami drożdżowymi i kaczką pieczoną z jabłkami stanowi element jednego z tradycyjnych zestawów uroczystego obiadu.
Na Górnym Śląsku (śl. modro kapusta) to zarówno nazwa czerwonej kapusty, jak i potrawy z niej przyrządzonej, która sporządzana jest w ten sposób, że kapustę gotuje się poszatkowaną, dodaje podsmażonego boczku, po czym soli, dodaje octu, pieprzu, surowej lub zeszklonej cebuli, i lekko słodzi. Tradycyjnie jest spożywana z roladą oraz kluskami śląskimi[1].
Przypisy
Media użyte na tej stronie
Autor: Georg Buzin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rotkohl mit Horizontalschnitt durch seine Wachstumsachse: Die spiralförmig angeordneten Krautblätterstiele sind tragende Strukturen des Kohlkopfes. Mäandernde Faltungen der Kohlblätter füllen stützend die Räume zwischen den Blattstielen aus und können von Außen einwirkenden Drücken und Stößen dynamisch nachgeben, um Verletzungen der Pflanze entgegenzuwirken.