Modraszek lazurek

Modraszek lazurek
Polyommatus thersites
(Cantener, 1835)
Ilustracja
(c) Jörg Hempel, CC BY-SA 3.0 de
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

modraszkowate

Rodzaj

Polyommatus

Gatunek

modraszek lazurek

Modraszek lazurek (Polyommatus thersites) – gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae)[1]. W Polsce zagrożony wyginięciem, wpisany na Czerwoną listę zwierząt zagrożonych i ginących w Polsce ze statusem EN (endangered) – silnie zagrożony[2].

Cechy

Skrzydła o rozpiętości 28–30 mm. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. U samców wierzch skrzydeł błękitny z czarną, wąską obwódką na zewnętrznym brzegu skrzydeł. U samic skrzydła są ciemnobrunatne z rzędem pomarańczowych plamek przy zewnętrznym brzegu tylnego, a niekiedy i przedniego, skrzydła[1]. Bardzo podobny do modraszka ikara (Polyommatus icarus), jednak w odróżnieniu od niego nie posiada dwóch czarnych plam w części nasadowej spodu przedniego skrzydła[3].

Rozmieszczenie geograficzne

Zachodnia Palearktyka. Od Maroka przez południową i środkową Europę do Azji Mniejszej. Północna granica zasięgu tego gatunku przebiega przez środkowe Niemcy i południową Polskę. W Polsce na Ponidziu, okolicach Kielc i wschodniej części Wyżyny Lubelskiej[1].

Środowisko

Murawy kserotermiczne na wzgórzach i zboczach. Preferuje tereny o podłożu wapiennym lub gipsowym[3][1].

Biologia

Jaja składane pojedynczo na roślinach żywicielskich. Gąsienice, które są stadium zimującym, żerują początkowo na kwiatach, później również na liściach. Roślinami żywicielskimi gąsienic są: sparceta siewna (Onobrychis viccifolia) i sparceta piaskowa (Onobrychis arenaria)[3]. Gąsienice wchodzą w fakultatywne relacje z mrówkami z gatunków hurtnica podobna (Lasius alienus), koczowniczka czarna (Tapinoma erraticum) oraz rodzaju Myrmica. Owady dorosłe pojawiają się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie od połowy maja do końca czerwca, drugie od połowy lipca do końca sierpnia[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski, Wydawnictwo Koliber, Nowy Sącz 2008, s. 116.
  2. redakcja: Zbigniew Głowaciński: Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. 2002. s. 83. [dostęp 2017-02-19]. (pol.).
  3. a b c d Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska, Motyle dzienne, wyd. Multico, Warszawa 2010, s. 188.

Media użyte na tej stronie