Mogadiszu

Mogadiszu
Muqdisho
Ilustracja
Amerykański śmigłowiec przelatujący nad dzielnicą mieszkalną miasta
Państwo Somalia
RegionBenadir
Powierzchnia637 km²
Wysokość9 m n.p.m.
Populacja (2017)
• liczba ludności

2 590 000
Położenie na mapie Somalii
Mapa konturowa Somalii, na dole znajduje się punkt z opisem „Mogadiszu”
Ziemia2°04′N 45°22′E/2,066667 45,366667

Mogadiszu (somal. Muqdisho; arab. مقديشيو) – stolica i największe miasto w Somalii, nad Oceanem Indyjskim, także port morski i centrum handlowe. W 2017 roku miasto liczyło 2 590 000 ludności.

Miasto zostało założone w IX wieku przez Arabów jako Makdaszu. W średniowieczu miasto to pełniło funkcje ośrodka handlowego, utrzymywało kontakty handlowe m.in z Portugalią i imamem Maskatu. W 1871 r. miasto zostało zajęte przez sułtana Zanzibaru, który w 1892 r. wydzierżawił port Włochom. Od 1960 r. stolica niepodległej Somalii. Od 1991 r. wojna domowa doprowadziła do dewastacji i destabilizacji stolicy (kontrolowanej przez pięć zbrojnych klanów), w 1993 roku amerykańskie wojska stoczyły bitwę znaną jako bitwa o Mogadiszu, na kanwie tej historii Ridley Scott nakręcił film Helikopter w ogniu. Operacja wojskowa pod egidą ONZ nazywała się „Restore Hope” co oznacza „Przywrócić nadzieję”. W operacji tej brała również udział francuska Legia Cudzoziemska. W czerwcu 2006 r. zdobyte przez islamskich fundamentalistów. Pod koniec grudnia 2006 r. przejęte jednak przez wojska rządowe. Jest najważniejszym ośrodkiem polityczno-gospodarczym kraju. Znajdują się tu zakłady przemysłu spożywczego (przetwórstwo ryb, produkty mięsne) włókienniczego i chemicznego. Liczne zabytki – meczety z XIII i XIX wieku.

Geografia

Mogadiszu jest położone na wybrzeżu Morza Somalijskiego, w Rogu Afryki, w regionie Banaadir, w południowo-wschodniej Somalii[1]. Miasto jest podzielone na 16 dystryktów[2].

Współpraca

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Aerial view of a US helicopter as it flies over a Mogadishu residential area.JPEG
Aerial view, right side profile, of a US Marine helicopter as it flies over a MOGADISHU residential area on a patrol mission to look for signs of hostilities. This mission is in direct support of Operation Restore Hope.
Somalia location map.svg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting), Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of Somalia, for geo-location purposes.