Moklobemid

Moklobemid
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C13H17ClN2O2

Masa molowa

268,74 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

71320-77-9

PubChem

4235

DrugBank

DB01171

Moklobemidlek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów MAO.

Działanie

Hamuje w sposób odwracalny enzym MAO, głównie typu A[1]. Powoduje to zahamowanie metabolizmu noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, co prowadzi do zwiększenia ich poziomu w mózgu. W dużej dawce staje się też inhibitorem MAO typu B. Moklobemid poprawia napęd, likwidując zahamowanie obecne w depresji. Nieco później podnosi nastrój, znosi uczucie wyczerpania i zmęczenia, pomaga w koncentracji, wpływa pozytywnie na samoocenę. Działa już po pierwszym tygodniu leczenia. Metabolizowany jest w wątrobie, wydalany w postaci metabolitów. Ma krótki okres półtrwania, około 1-2 godziny.

Wskazania

Moklobemid wydany może być tylko na receptę od lekarza. Używany jest do leczenia depresji oraz fobii społecznej. Moklobemid powinno się zażywać po posiłku, w dawkach 300–600 mg podzielonych na 2-3 dawki.

Interakcje

Moklobemid wchodzi w bardzo rozliczne interakcje i wymaga dużej ostrożności przy łączeniu z innymi lekami. Wiele leków nie może być stosowanych łącznie z tym lekiem, a czasem jest wymagana 14-dniowa przerwa pomiędzy zastosowaniem niektórych leków (np. SSRI, SNRI, mianseryną i innymi lekami przecidepresyjnymi, ponieważ stwarza to zagrożenie wystąpienia zespołu serotoninowego, który może doprowadzić do zgonu). Nie należy podawać łącznie z selegiliną, klomipraminą, tramadolem, petydyną i preparatami zawierającymi dekstrometorfan. Inhibitory MAO mogą niebezpiecznie wzmacniać działanie pochodnych tryptaminy oraz fenyloetyloaminy. Moklobemid może także nasilać działanie niektórych opioidów. Zalecane jest przyjmowanie leku po posiłkach w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa interakcji z tyraminą. Do produktów o dużej zawartości tyraminy należą: ryby wędzone, niektóre gatunki sera, czekolada, wino, piwo, produkty drożdżowe, soja. Podczas leczenia należy unikać tych pokarmów. Przed zastosowaniem należy zawsze przeczytać ulotkę dołączoną do leku i / lub skonsultować się z lekarzem.

Ponieważ lek w depresji z zahamowaniem działa w pierwszej kolejności odhamowująco a poprawa nastroju występuje później – należy wnikliwie obserwować pacjenta w pierwszym etapie leczenia z uwagi na ryzyko samobójstwa.

Nazwy handlowe

  • Aurorix ®
  • Mobemid ®
  • Mocloxil ®
  • Moklar

Przypisy

  1. Berlin I., Zimmer R., Thiede HM., Payan C., Hergueta T., Robin L., Puech AJ. Comparison of the monoamine oxidase inhibiting properties of two reversible and selective monoamine oxidase-A inhibitors moclobemide and toloxatone, and assessment of their effect on psychometric performance in healthy subjects.. „British journal of clinical pharmacology”. 6 (30), s. 805–16, grudzień 1990. PMID: 1705137. 

Bibliografia

  • Małgorzata Rzewuska: Leczenie zaburzeń psychicznych. Wyd. 3. Warszawa: PZWL, 2006. ISBN 83-200-3354-3.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Moclobemide Structural Formulae.png
Moclobemide_Structural_Formulae