Molenbeek-Saint-Jean

Molenbeek-Saint-Jean
Sint-Jans-Molenbeek (niderl.)
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Belgia
ProwincjaBruksela
BurmistrzCatherine Moureaux
Powierzchnia5,89 km²
Populacja
• liczba ludności

97 005, 97 979
Nr kierunkowy02
Kod pocztowy1080
Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Molenbeek-Saint-Jean”
Położenie na mapie Belgii
Ziemia50°51′04″N 4°18′57″E/50,851111 4,315833
Strona internetowa

Molenbeek-Saint-Jean (nid. Sint-Jans-Molenbeek) – jedna z 19 gmin będących częścią regionu stołecznego Brukseli. Gmina liczy 95 576 mieszkańców (2015). Ośrodek przemysłu spożywczego.

Historia

Początki i średniowiecze

Nazwa Molenbeek pochodzi od dwóch holenderskich słów Molen, czyli "młyn" i Beek, czyli "potok". Początkowo nazywano tak jedynie potok płynący przez wioskę, dopiero około 985 roku zaczęto nazywać tak miejscowość przez którą płynął. W okresie wczesnego średniowiecza, Molenbeek był znany z cudownej studni św. Gertrudy, która przyciągała tysiące pielgrzymów. W XIII wieku wieś stała się częścią Brukseli. W rezultacie Molenbeek stracił znaczną część swoich ziem na korzyść silniejszego sąsiada. Ponadto w roku 1578 rozebrano główny kościół co doprowadziło do dalszego upadku.

Od XVIII wieku do dnia dzisiejszego

Wiejski charakter miasta pozostał aż do XVIII wieku, kiedy to nastała rewolucja przemysłowa. Za pośrednictwem handlu i produkcji do Molenbeek powróciły czasy prosperity. W 1785 roku miasto odzyskało status niezależnej gminy. W kolejnych latach do miasta przyjeżdżało wielu pracowników najpierw z innych prowincji Belgii oraz Francji, a następnie z południowej Europy i ostatnio z wschodniej Europy i krajów afrykańskich.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znaczna społeczność muzułmańska pochodzenia głównie marokańskiego i tureckiego stała się w Molenbeek bardzo widoczna. Obecnie ubóstwo jest dużym problemem w Molenbeek. Wśród mieszkańców panuje 30-procentowe bezrobocie, 37-procentowe wśród młodzieży[1].

Molenbeek zyskało w ostatnich latach rozgłos jako miejsce pochodzenia lub kraju poprzedniego zamieszkania ekstremistów islamskich. Również po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada 2015 roku ślad poprowadził do Molenbeek[1][2].

Komunikacja

Przez gminę przebiegają linie metraː 1, 2, 5 i 6 ze stacjamiː Comte de Flandre/Graaf van Vlaanderen, Étangs Noirs/Zwarte Vijvers, Osseghem/Ossegem, Belgica, Beekkant, Weststation (dworzec zachodni w Brukseli), i Ribaucourt, jak również linie tramwajowe nr 82, 83 i 85.

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. a b Molenbeek, przystań dżihadystów w sercu Europy. W: TVN24 na weekend [on-line]. tvn24.pl. [dostęp 2015-11-22].
  2. Polowanie na terrorystów. Kogo szukają służby, gdzie prowadzą tropy. tvn24.pl. [dostęp 2015-11-17].

Media użyte na tej stronie

Molenbeek-Saint-Jean Belgium.svg
Flag of Molenbeek-Saint-Jean in Brussels Region, Belgium. Description from FOTW: The municipal flag of Molenbeek is vertically divided blue-white.
Brusel, Ninoofsestenweg.jpg
Autor: Jeśli zamierzać użyć tego zdjęcia poza projektami Wikimedia, będę wdzięczny za informację mailową. Więcej zdjęć możesz znaleźć w mojej galerii., Licencja: CC BY 3.0
Ninove Street (Ninoofsesteenweg in Dutch) in Brussels, eastern part of the Sint-Jans-Molenbeek neighbourhood in Brussels, Belgium
Blason Molenbeek Saint Jean.svg
Autor: Benzebuth198, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Molenbeek Saint Jean
Map Bruxelles-Capitale.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa of Brussels-Capital Region została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.