Mombasa

Mombasa

Centrum Mombasy
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Kenia

Hrabstwo

Mombasa

Burmistrz

Ahmed Abubakar Mohdhar

Wysokość

50 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności


1 208 333

Nr kierunkowy

041

Położenie na mapie Kenii
Ziemia4°03′S 39°40′E/-4,050000 39,666667
Strona internetowa

Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców w 2019 roku przekroczyła 1,2 mln.

Mombasa leży w większości na koralowej wyspie w estuarium rzek, oddzielonej od północy od stałego lądu przez Port Tudor i strumień Tudora (Tudor Creek), a od południa przez Kilindini i Port Reitz.

Gospodarka

W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, włókienniczy, obuwniczy, chemiczny, tytoniowy, cementowy, drzewny, papierniczy, szklarski oraz metalowy[1].

Historia

Miasto zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy i szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym wschodniej Afryki. Najczęściej handlowano kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus. W 1698 miasto dostało się we władanie Sułtanatu Omanu, a w 1840 Zanzibaru. Sułtan Zanzibaru przekazał Mombasę Brytyjczykom w 1895. Wkrótce miasto stało się stolicą protektoratu Brytyjskiej Afryki Wschodniej (do 1907), a Brytyjczycy zbudowali linię kolejową łączącą Mombasę z Nairobi i Kampalą. 8 maja 1955 Mombasa została stolicą biskupstwa katolickiego. W ramach Zanzibaru Mombasa pozostawała do 1963, kiedy weszła w skład niepodległej Kenii.

W listopadzie 2002 przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 Izraelczyków i 10 Kenijczyków. Próbowano także zestrzelić samolot przewożący izraelskich turystów z pobliskiego portu lotniczego Moi, a o dokonanie tego ataku podejrzewa się Al-Ka’idę.

Polonica

  • Na murach Fort Jesus w Mombasie znajduje się tablica upamiętniająca 20 tys. Polaków (w większości dzieci) przebywających, po pobycie na zesłaniu na Syberii, w 22 brytyjskich osiedlach w Afryce Wschodniej i Południowej (m.in. w Tengeru w Tanzanii, Koja nad Jeziorem Wiktorii oraz Nyabyeya koło Masindi w Ugandzie) od jesieni 1942 do 1950
  • Wiele hoteli zbudowanych nad brzegiem morza wokół Mombasy zaprojektował polski architekt Zbigniew Trzebiński (1933-2005)

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Mombasa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-27].

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Mombasa - center.jpg
(c) Cezary p z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Centrum Mombasy, fot.: Cezary Piwowarski
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Mombasa County Coat of Arms.png
Coat of Arms of Mombasa County (Kenya)
Mombasa flag.png
Flag of Mombasa (Kenya)
Kenya location map.svg
(c) Uwe Dedering z niemieckiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Location map of Kenya

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 6.0° N
  • S: -5.0° N
  • W: 33.0° E
  • E: 43.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.