Monaster Świętej Trójcy w Kijowie

Monaster Świętej Trójcy
Свято-Троїцький монастир
(Китаївська пустинь)
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 80-361-9012
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Kijów

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

kijowska

Typ monasteru

męski

Obiekty sakralne
Cerkiew

Świętej Trójcy

Cerkiew

Dwunastu Apostołów

Cerkiew

św. Serafima Sarowskiego

Data budowy

XVI w.

Położenie na mapie Kijowa
Mapa konturowa Kijowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Monaster Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Monaster Świętej Trójcy”
Ziemia50°22′01″N 30°32′31″E/50,366944 30,541944

Monaster Świętej Trójcy, Pustelnia Kitajewska – prawosławny zespół klasztorny położony w Kijowie przy ul. Kitajiwskiej istniejący od XVI w., zwany kijowskim Athos.

Historia

Monaster został założony przez mnichów z ławry Peczerskiej w XVI wieku. Pierwsi zakonnicy mieszkali jedynie w wykopanych samodzielnie grotach i podziemnych pomieszczeniach. W tym okresie obiekt znany był jako Pustelnia Kitajewska. Pierwsze drewniane zabudowania klasztorne i cerkiew św. Siergiusza z Radoneża zostały zbudowane dopiero w 1716, z fundacji gubernatora Kijowa Dmitrija Golicyna. Na miejscu tych obiektów, w latach 60. XVIII stulecia wzniesiono zabudowania murowane z cerkwią Świętej Trójcy. W latach 1835 i 1904 dobudowano kolejne świątynie: Dwunastu Apostołów oraz św. Serafina Sarowskiego, zaś pod koniec XIX wieku – 45-metrową dzwonnicę. Na terenie kompleksu zabudowań znajdował się również cmentarz dla mnichów.

W 1930 na rozkaz władz stalinowskich zakonnicy musieli oddać monaster na potrzeby Instytutu Rolnictwa, a wielu z nich zostało zesłanych do łagrów. Funkcja sakralna obiektu została przywrócona dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę i generalnym remoncie. Obecnie zespołem opiekuje się Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego.

Architektura

Najstarsza cześć kompleksu architektonicznego rozmieszczona jest na planie pięciokąta tworzonego przez zabudowania klasztorne i gospodarskie, z położoną w centralnym punkcie cerkwią Świętej Trójcy. Reprezentuje ona styl barokowy, posiada pięć kopuł, jest wzniesiona z białego marmuru z dachem malowanym na zielono. W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi zachowały się groby świętych mnichów Dosyteusza i Teofila, jak również o wiele mniejsza cerkiew Dwunastu Apostołów, także barokowa. Pierwotnie przylegała do niej zniszczona w 1930 dzwonnica, którą po 1990 zastąpiła podobna konstrukcja z drewna.

W miarę rozwoju monasteru konieczne było wzniesienie nowych budynków mieszkalnych, tworzących nieregularny wielobok z cerkwią św. Serafina Sarowskiego. Do zabudowań klasztornych przylegają budynki starego i nowego szpitala.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Oficjalna strona ros. 
  • O. Aleksiejczuk, Kijów i okolice, Pascal, Bielsko-Biała, 2006, ISBN 83-7304-546-5

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Location Map Kyiv.png
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Ta mapa została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Kiev Kytaiv Lakes 070628c.jpg
(c) I, Dgri, CC-BY-SA-3.0
Kiev. Lake near Kytaiv monastery.
Kyiv oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Kiev region, from July 17, 2020