Monaster św. Flora w Kijowie

Monaster św. Flora
Флорівський монастир
Ilustracja
Monaster św. Flora – na pierwszym planie cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Kijów

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Eparchia

kijowska

Klauzura

nie

Typ monasteru

żeński

Liczba mniszek (2006)

150

Obiekty sakralne
Cerkiew

Wniebowstąpienia Pańskiego

Cerkiew

Zmartwychwstania Pańskiego

Cerkiew

Kazańskiej Ikony Matki Bożej

Styl

barok

Materiał budowlany

cegła

Data budowy

XV w.

Data zamknięcia

po 1917

Data reaktywacji

po 1991

Położenie na mapie Kijowa
Mapa konturowa Kijowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Flora”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Flora”
Ziemia50°27′47″N 30°30′49″E/50,463056 30,513611

Monaster św. Flora – żeński monaster Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, położony w Kijowie przy ul. Prytyśko-Mikilśkiej 5.

Żeński monaster pod wezwaniem św. Flora działał w Kijowie od XV wieku. Zajmował kompleks drewnianych budynków, które zostały całkowicie zniszczone w ciągu kilku następujących po sobie pożarów. Po 1712 znacznie się powiększył, gdyż do dotychczasowej, bardzo biednej wspólnoty monastycznej dołączyły mniszki ze zlikwidowanego monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Peczersku. Od tego czasu monaster znacznie się wzbogacił i zyskał zespół nowych, znacznie bardziej reprezentacyjnych obiektów. Jako pierwsza została w latach 1722–1732 wzniesiona cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego. Następnie dokonano przebudowy cerkwi-refektarza pod wezwaniem Świętych Flora i Laura na okazalszą cerkiew Tichwińskiej Ikony Matki Bożej.

W 1811 zabudowania klasztoru po raz kolejny zniszczył pożar, w którym zginęło 80 mniszek. W 1821 rozpoczęto prace nad odbudową monasteru, którymi kierował A. Mełeńskyj. Wzniósł on klasycystyczną dzwonnicę ponad bramą wjazdową do monasteru oraz sąsiadujący z nią, utrzymany w podobnym stylu dom ihumenii. Trzy lata później obok budynku szpitala prowadzonego przez zakonnice pojawiła się cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Ostatnia świątynia monasterska powstała w latach 1840–1844 i nosiła wezwanie Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Autorami jej projektu byli P. Sparro i W. Beretti. W monasterze znajdowało się również źródło, uważane za cudowne. Mniszki posiadały także własny cmentarz, położony poza obrębem głównego kompleksu monasterskiego, na Górze Zamkowej.

Po rewolucji październikowej zakonnice zostały zmuszone do opuszczenia monasteru, w którym urządzono fabrykę. Wspólnota wznowiła działalność po upadku ZSRR. W 2006 monaster liczył 150 mniszek i posłusznic.

Galeria

Bibliografia

  • Oleg. Aleksejčuk: Kijów i okolice. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006. ISBN 83-7304-546-5.

Media użyte na tej stronie

Location Map Kyiv.png
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Ta mapa została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Kyiv oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Kiev region, from July 17, 2020