Monaster św. Jana Teologa w Chreszczatyku

Monaster św. Jana Teologa
Свято-Іоано-Богословський монастир
Ilustracja
Państwo Ukraina
Obwód czerniowiecki
MiejscowośćChreszczatyk
KościółUkraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Eparchiaczerniowiecko-bukowińska
Typ monasterumęski
Obiekty sakralne
Cerkiewśw. Jana Teologa
CerkiewZwiastowania
Kaplicaśw. Kukszy Odeskiego
FundatorFedor Prida
Data budowyXVII–XVIII w.
Data zamknięcia1962
Data reaktywacji1989
Położenie na mapie obwodu czerniowieckiego
Mapa konturowa obwodu czerniowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Jana Teologa”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia48°38′19″N 25°45′04″E/48,638700 25,751000
Strona internetowa klasztoru

Monaster św. Jana Teologaprawosławny męski klasztor we wsi Chreszczatyk, w jurysdykcji eparchii czerniowiecko-bukowińskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia

Według tradycji cerkiewnej monaster został założony przez mnichów ze Skitu Maniawskiego, którzy opuścili poprzednie miejsce pobytu z powodu nacisków, by przyjęli unię i osiedlili się w pieczarze w pobliżu dzisiejszego klasztoru. Fundatorem budynków klasztornych miał być Fedor Prida. Zabudowania monasterskie powstawały od XVII w. do lat 60. XVIII w., gdy bracia Konstantin i Michaił Tałpa wznieśli główną cerkiew św. Jana Teologa[1]. Wspólnota mnisza została zlikwidowana w 1774, gdy cała Bukowina weszła w skład Cesarstwa Austriackiego. Źródełko na terenie klasztoru było obiektem szczególnego kultu miejscowej ludności i celem pielgrzymek, przetrwały świadectwa o uzdrowieniach wiernych, którzy zanurzyli się w wodzie[1].

W 1915 budynki dawnego klasztoru zostały poważnie uszkodzone na skutek ostrzału artyleryjskiego. Po I wojnie światowej Chreszczatyk znalazł się w granicach Rumunii. Po licznych prośbach miejscowych prawosławnych w 1933 doszło do ponownego otwarcia monasteru[1]. Kiedy Bukowina znalazła się w granicach ZSRR, monaster początkowo kontynuował działalność, w 1957 zbudowano w nim nowy budynek mieszkalny. W 1960 mnisi zostali jednak zmuszeni do opuszczenia zabudowań i zamieszkania w ławrze Poczajowskiej. Jeszcze przez dwa lata w klasztorze przebywali mnisi ze zlikwidowanego monasteru Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Czerniowcach, następnie w obiektach urządzono ośrodek wypoczynkowy. Cerkiew prawosławna odzyskała monaster w 1989[1].

W latach 90. XX wieku klasztor został rozbudowany: wzniesiono cerkiew Zwiastowania, kaplicę św. Kukszy Odeskiego (w przeszłości mnicha monasteru), nowe budynki z celami mnichów oraz refektarz[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of Chernivtsi Oblast.svg
Flag of Chernivtsi Oblast, Ukraine
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Хрещатик церковь Иоанна Богослова.jpg
Autor: ВФП, Licencja: CC BY-SA 4.0
Иоанно-Богословский Крещатицкий монастырь, церковь святого апостола Иоанна Богослова
Chernivickaya oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Areas of Chernivtsi region, from July 17, C.E. 2020