Monaster Kuteiński

Kuteiński Monaster Objawienia Pańskiego
Куцеінскі Багаяўленскі манастыр
Ilustracja
Cerkiew Trójcy Świętej
Państwo Białoruś
Obwód witebski
MiejscowośćOrsza
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)
Eparchiawitebska i orszańska
Klauzuranie
Typ monasterumęski
Obiekty sakralne
CerkiewTrójcy Świętej
Materiał budowlanycegła
Data budowy1620
Data zamknięcia1917
Data reaktywacji1992
Położenie na mapie Orszy
Mapa konturowa Orszy, na dole znajduje się punkt z opisem „Kuteiński Monaster Objawienia Pańskiego”
Położenie na mapie Białorusi
Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kuteiński Monaster Objawienia Pańskiego”
Ziemia54°29′31″N 30°24′48″E/54,491944 30,413333

Monaster Kuteiński, Kuteiński Monaster Objawienia Pańskiego – prawosławny męski monaster położony na terenie miasta Orsza, działający w jurysdykcji eparchii witebskiej i orszańskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Monaster został wzniesiony w pobliżu ujścia Kuteinki do Dniepru, na obrzeżach Orszy, z błogosławieństwa patriarchy jerozolimskiego Teofana III w 1620[1]. Wspólnota była podporządkowana monasterowi Świętej Trójcy w Słucku[2].

W 1630 przy monasterze powstała drukarnia, w której w kolejnych latach Spirydon Sobol wydrukował pierwszy białoruski Elementarz, jak również inne księgi biblijne i religijne. Drukarnia klasztorna blisko współpracowała ze szkołą grawiury w Orszy[1]. W 1635 metropolita kijowski Piotr Mohyła poświęcił w klasztorze główny drewniany sobór Objawienia Pańskiego i cerkiew dolną św. Łazarza[1]. W 1656 do monasteru przybył car Aleksy I, który zaangażował kilku związanych z monasterem artystów i grawera Paisjusza do prac w cerkwi w Moskwie-Izmajłowie oraz we dworze carskim w Kołomienskoje[1].

Monaster nieprzerwanie funkcjonował jako męska wspólnota prawosławna do 1917, gdy został zamknięty i zdewastowany. Jego cerkwie, dzwonnice, otaczające go mury zostały zniszczone, natomiast dawny budynek mieszkalny dla mnichów zaadaptowano na mieszkania. Wspólnota monastyczna wznowiła swoją działalność w 1992, zaś trzy lata później ukończono remont cerkwi Trójcy Świętej[1].

Przypisy

  1. a b c d e Богоявленский Кутеинский мужской монастырь. [dostęp 2012-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-08)].
  2. Pawluczuk U. A.: Życie monastyczne w II Rzeczypospolitej. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2007, s. 27. ISBN 978-83-7431-127-4.

Media użyte na tej stronie

Belarus Vitebsk region adm location map.svg
Autor: Nzeemin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Позиционная карта Витебской области.
Kuciejinski manastyr. Куцеінскі манастыр (2005).jpg
Barokowa cerkiew prawosławna kuteińskiego monastyru Bogojawleńskiego w Orszy (zbudowana w 1623 z fundacji Statkiewicza).
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Flag of Vitsebsk Voblasts.svg
Flaga obwodu witebskiego
Orsha location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Orsha, Belarus