Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Batoszewie

Monaster Zaśnięcia Matki Bożej
Батошевският манастир „Успение Богородично”
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo Bułgaria
MiejscowośćBatoszewo
KościółBułgarski Kościół Prawosławny
EparchiaMetropolia wielkotyrnowska
Klauzuranie
Typ monasterumęski
Liczba mnichów (2011)2
Obiekty sakralne
CerkiewZaśnięcia Matki Bożej
FundatorMichał I Asen
Stylbizantyjsko-bałkański
Data budowyXIII w., XIX w. (odbudowa)
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Monaster Zaśnięcia Matki Bożej”
Ziemia42°52′46″N 25°03′25″E/42,879449 25,056944

Monaster Zaśnięcia Matki Bożejprawosławny męski klasztor w Batoszewie, w jurysdykcji metropolii wielkotyrnowskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Monaster został wzniesiony przez cara bułgarskiego Michała I Asena. Działał bez problemów do najazdu tureckiego na ziemie bułgarskie u schyłku XIV w., gdy został całkowicie zniszczony[1]. W 1809 w ruinach porzuconego klasztoru osiedlił się mnich Izajasz, który w ciągu kolejnych lat zebrał fundusze na jego odbudowę. Przeprowadzona zbiórka w 1836 pozwoliła na odbudowę cerkwi monasterskiej, a następnie także budynków mieszkalnych[1].

Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Batoszewie był jednym z najważniejszych ośrodków bułgarskiego szkolnictwa i odrodzenia narodowego Bułgarów w XIX w. Przy wspólnocie istniała szkoła, mnisi angażowali się w ruch narodowy, brali udział w przygotowaniach do powstania kwietniowego, a następnie udzielali schronienia jego lokalnym przywódcom. W czasie tłumienia powstania przez władze tureckie klasztor został podpalony, jednak opady deszczu uchroniły go przed całkowitym zniszczeniem[1].

Budynek cerkwi monasterskiej wzniesiony został na planie trójkonchowym, z bloków kamiennych. Fasadę świątyni zdobią rzędy nisz oraz kamienne płaskorzeźby z motywami zwierząt i archaniołów. Z powodu braku funduszy nie wykonano dekoracji malarskiej w całej świątyni, a jedynie na zewnętrznych ścianach cerkwi, w portyku przed wejściem do budynku. Wśród wykonanych w 1869 malowideł wyróżniają się wyobrażenia Sądu Ostatecznego i Apokalipsy[1]. Starszy od fresków jest ikonostas, wykonany w 1849 przez mistrza Nikołę Matejewa i jego syna Jonka. Inne ikony w świątyni powstały w pracowni w Triawnie[1].

Przypisy

  1. a b c d e B. Dimitrow, Byłgarskata christijanska ciwilizacija i byłgarskite manastiri, Fondacija KOM, 9789548745024, ss.114–115.

Media użyte na tej stronie

Batoshevo-Assumption-of-Mary-Monastery.jpg
Autor: Edal Anton Lefterov, Licencja: CC BY-SA 3.0
Batoshevo monastery "Assumption of Mary"
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy