Monastyr Bogdana

Monastyr Bogdana
Mănăstirea Bogdana
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. SV-II-m-A-05603
Ilustracja
Państwo Rumunia
MiejscowośćRadowce
Kościółprawosławny
Rodzaj klasztorumonaster
Obiekty sakralne
Cerkiewśw. Mikołaja
FundatorBogdan I
Data budowyok. 1360
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, u góry znajduje się punkt z opisem „Monastyr Bogdana”
Ziemia47°50′33″N 25°55′03″E/47,842500 25,917500
Cerkiew św. Mikołaja
Malowidło nad portalem i tablica erekcyjna cerkwi monastyru Bogdana
Nagrobek Bogdana I w cerkwi monastyru Bogdana

Monastyr Bogdanaprawosławny monastyr z cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja wzniesioną w 2. połowie XIV w. (ok. 1360 r.), znajdujący się w Radowcach w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Cerkiew jest fundacją pierwszego hospodara mołdawskiego, Bogdana I, który miał swoją siedzibę w Radowcach. Wzniesiona przez niego (prawdopodobnie na miejscu starszej, drewnianej cerkiewki) świątynia stanowi nekropolię pierwszych hospodarów mołdawskich – pochowani tutaj zostali Bogdan I, Latco, Roman I, Stefan I, Bogdan (współrządca i brat Aleksandra Dobrego), a także Bogdan II (ojciec Stefana Wielkiego). Jest też najstarszą murowaną budowlą historycznej Mołdawii. W 2. połowie XV w. cerkiew została siedzibą biskupstwa.

Architektura cerkwi stanowi wyjątkowe połączenie wpływów zachodnich oraz architektury bizantyńskiej. Zbudowana jest na zachodnim planie bazylikowym (od wschodu zakończonym apsydą), co jest ewenementem w tym rejonie Rumunii, choć nie spełnia on tutaj swej roli związanej z oświetleniem kościoła (wysoki dach, małe okienka). Jednocześnie zachowany jest bizantyjski podział na nawę i przednawie. Połączenie tych części świątyni ze sobą jest jednak o wiele szersze, niż niewielkie tylko przejście spotykane w typowych cerkwiach mołdawskich, a jednocześnie podzielone są na nawę główną i nawy boczne; w górnych częściach posiadają nawet symulowane empory. Ściany zewnętrzne wzmocnione są przyporami.

Typowy dla mołdawskich cerkwi charakter posiada już przedsionek, dobudowany w 1559 r. z fundacji hospodara Aleksandra Lăpuşneanu. Z tego okresu pochodzi również kamieniarka obramowań okien i drzwi cerkwi, wykonane w stylu gotyckim. W 1781 r. wzniesiono wolno stojącą dzwonnicę.

Wnętrze cerkwi ozdobione jest malowidłami pochodzącymi pierwotnie zapewne z czasów Stefana Wielkiego, tj. z 2. połowy XV w., które jednak poddawano restauracji i przeróbkom w XVI oraz XIX w. Fundacją Stefana Wielkiego są również płyty nagrobne na grobach hospodarskich ozdobione płaskorzeźbami o bogatej ornamentyce roślinnej.

Zobacz też

Bibliografia

  • W. Korsak, J. Tokarski, Rumunia, Pascal 2004, s. 218.
  • Ł. Galusek, M. Jurecki, A. Dumitru, Rumunia. Mozaika w żywych kolorach, Bezdroża 2004, ss. 217–218.
  • M. Jurecki, Bukowina. Kraina łagodności, Bezdroża 2001, ss. 233–235.
  • V. Florea, Sztuka rumuńska, Warszawa 1989, s. 70, 73.
  • R. Brykowski, T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka Rumunii, Ossolineum 1979, ss. 65–66, 76.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Manastirea Bogdana35.jpg
Autor: Cezar Suceveanu, Licencja: CC BY 3.0
Bogdana Monastery
Mănăstirea Bogdana7.jpg
Autor: Cezar Suceveanu, Licencja: CC BY 3.0
Bogdana
Mănăstirea Bogdana21.jpg
Autor: Cezar Suceveanu, Licencja: CC BY 3.0
Bogdana
Mănăstirea Bogdana2.jpg
Autor: Cezar Suceveanu, Licencja: CC BY 3.0
Bogdana