Moneta okolicznościowa

Pierwsza moneta obiegowa z wizerunkiem okolicznościowym II RP

Moneta okolicznościowa – moneta upamiętniająca ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu[1]. W zależności od sposobu wprowadzania do obrotu, monety okolicznościowe dzielą się na[1]:

  • monety obiegowe z wizerunkiem okolicznościowym[1] (nazywane również monetami obiegowymi okolicznościowymi) – wprowadzane do obiegu po wartości nominalnej,
  • monety kolekcjonerskie – wprowadzane do obrotu po cenie wyższej niż ich nominał, najczęściej wykonane z metali szlachetnych, bite specjalnym stemplem.

W języku codziennym wśród kolekcjonerów często korzysta się z zawężonego znaczenia tego pojęcia, gdzie monety obiegowe z wizerunkiem okolicznościowym nazwa się po prostu monetami okolicznościowymi, dla których autorzy opracowań katalogowych z trzeciego dziesięciolecia XXI w. używają także określenia monety pamiątkowe[2].

Z formalnego punku widzenia wszystkie te monety są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a ich siła nabywcza jednoznacznie określona jest nominałem umieszczonym na monecie[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny [dostęp 2017-05-25].
  2. Janusz Parchimowicz, Polskie monety obiegowe, pamiątkowe i kolekcjonerskie 1949–1990 (Polska Rzeczpospolita Ludowa), wyd. I, Szczecin: Nefryt, 2022, s. 9–10, ISBN 978-83-87355-01-2.

Media użyte na tej stronie

SZTANDAR gleboki - 5 złotych 1930.jpg
Autor: Vellsig, Licencja: CC BY-SA 4.0
SZTANDAR gleboki - 5 złotych 1930