Morbid Angel

Morbid Angel
Ilustracja
Od lewej: Thor Anders Myhren, Pete „Commando” Sandoval, David Vincent i Trey Azagthoth podczas koncertu 21 czerwca 2009 roku
Rok założenia

1983

Pochodzenie

Tampa, Stany Zjednoczone

Gatunek

death metal[1][2][3][4][5]

Wydawnictwo

Earache Records, Season of Mist

Powiązania

Hate Eternal, Nile, Genitorturers, Laibach, Terrorizer, Nocturnus, Zyklon, Myrkskog, Divine Heresy

Strona internetowa

Morbid Angel (IPA ['mo:bɪd 'eɪnəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu[2]. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. „20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych”)[6].

Historia

David Vincent podczas koncertu 8 marca 2009 roku

Zespół powstał 1983 roku w Tampie w stanie Floryda pod nazwą Heretic[3]. Działalność grupy zainicjował gitarzysta Trey Azagthoth, który do współpracy zaprosił perkusistę Mike’a Browninga oraz basistę Dallasa Warda, który początkowo był również wokalistą grupy[3]. Wkrótce potem na podstawie pomysłu Azagthotha muzycy przyjęli nazwę Morbid Angel[3]. Ówczesny repertuar zespołu stanowiły kompozycje takich zespołów jak: Slayer, Mercyful Fate oraz Angel Witch[3]. W 1985 roku skład uzupełnił wokalista Kenny Bamber, który zastąpił w roli wokalisty Warda. Z Bamberem w składzie zespół zarejestrował swój pierwszy album demonstracyjny zatytułowany The Begining. Rok później do zespołu na krótko dołączył Michael Manson, który zastąpił Bambera. Wkrótce potem z zespołu odszedł Dallas Ward i Manson, do zespołu dołączyli natomiast gitarzysta Richard Brunelle i basista John Ortega, jako wokalista występował natomiast perkusista grupy Browning.

Thor Anders „Destructhor” Myhren podczas koncertu 21 czerwca 2009 roku

W nowym składzie zespół zarejestrował demo pt. Bleed for the Devil, które ukazało się 26 maja tego samego roku oraz koncertowe demo Unholy Blasphemies zarejestrowane w klubie Rock City w mieście Tampa. Również w 1986 roku ukazało się czwarte demo grupy Scream Forth Blasphemies, następnie z zespołu odszedł basista John Ortega, którego zastąpił Sterrring von Scarborough. Z nowym basistą w składzie zespół przystąpił do nagrań pierwszego albumu zatytułowanego Abominations of Desolation nagrany bez Brunellea w składzie, zespół jednak nie zadowolony z efektów prac nie wydał płyty, uznawanej przez grupę jako demo. W 1987 roku ukazało szóste wydawnictwo zespołu pt. Thy Kingdom Come oraz rok później singel o tym samym tytule wydany nakładem wytwórni muzycznej Splattermaniac Records. W 1989 roku Morrisound Studios w Tampie zespół nagrał swój debiutancki album Altars of Madness wydany nakładem angielskiej wytwórni muzycznej Earache Records[3]. Wydawnictwo było promowane m.in. podczas europejskiej trasy Grindcrusher wraz z Bolt Thrower, Napalm Death i Carcass[3]. Rok 1991 przyniósł wydanie przez Morbid Angel dwóch pozycji. Płyta Abominations of Desolation była de facto wznowieniem utworów nagranych w roku 1986. Blessed Are the Sick prezentowała świeże dokonania zespołu, oparte na bardziej zróżnicowanej i melodyjnej muzyce niż ta zawarta na debiucie. Zespół wydał także limitowaną wersję Blessed…, zawierającą dodatkowy utwór – „Pandemonium” – stanowiącą do dziś dużą gratkę dla kolekcjonerów.

Trey Azagthoth podczas koncertu 8 marca 2009 roku

Następny longplay pt. Covenant powstały pod kierunkiem producenta muzycznego Fleminga Rassmusena (producent zespołu Metallica), zawierał nieco wolniejszą i cięższą, lecz o dużym spektrum dźwiękowym, muzykę. Wydawnictwo ukazało się 22 czerwca 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Earache Records, natomiast w Australii płyta ukazała się nakładem Modern Invasion Music. W 2006 roku wytwórnia Painkiller Records wydała album na płycie winylowej w limitowanej do 1000 egzemplarzy edycji. Covenant został nagrany Morrisound Studios w Tampie w stanie Floryda wyprodukowany oraz zmiksowany przez Fleminga Rassmusena w Sweet Silence Studios w Kopenhadze. Okładkę przygotował Martin Nesbitt, zdjęcia zespołu wykonał Luton Sinfield. W ramach promocji do utworów „God of Emptiness” oraz „Rapture” zostały zrealizowane teledyski. Wydawnictwo to ostatecznie utwierdziło pozycję Morbid Angel na deathmetalowej scenie jako jednego z dominujących zespołów. Płyta zawierała, wcześniej wspomniany, utwór „God of Emptiness”, który stanowił swoisty eksperyment – był dużo bardziej stonowany od pozostałych utworów. Został skomponowany przez Treya Azagtotha oraz grupę Laibach. Nota bene ukazał się on niebawem na mini albumie Laibach – Laibach Remixes.

W 1995 roku zespół wydał płytę Domination. Cechowało ją nadal mocne, deathmetalowe i jednocześnie czyste i wyraźne brzmienie – wszystko dzięki bardzo starannej produkcji. Album ten, choć okazał się dużym sukcesem, doprowadził w efekcie do różnicy zdań co do celów muzycznych wśród muzyków Morbid Angel. Z grupą rozstał się, jak zapowiadał – definitywnie, wokalista David Vincent. Początkowo, podczas trasy promującej album zastąpił go James Stackwell, ostatecznie zaś Steve Tucker z grupy Ceremony. Z grupą rozstał się również obecny już podczas tras koncertowych albumu Covenant, gitarzysta Eric Rutan, który skupił się na działalności swojego zespołu Hate Eternal. Morbid Angel w składzie: Azagtooth, Sandoval, Tucker, nagrał w 1997 roku album Formulas Fatal to the Flesh wydany 27 lutego 1998 roku nakładem Earache Records na płycie CD oraz w limitowanej do 1500 egzemplarzy edycji na płycie winylowej. Tytuł albumu nawiązuje do biblijnej symboliki litery „F” będącej szóstą w alfabecie, powtórzoną trzykrotnie w tytule oznacza Liczbę Bestii 666.

Pete Sandoval podczas koncertu 8 marca 2009 roku

W 2000 ukazał się kolejny album grupy zatytułowany Gateways to Annihilation[3]. W nagraniach sesyjnie uczestniczył Erik Rutan. Wydawnictwo było promowane m.in. podczas licznych koncertów w Europie wraz z takimi grupami jak Enslaved, The Crown i Dying Fetus[3]. Tego samego roku został wydany tribiute album Scream Forth Blasphemy zawierający interpretacje utworów Morbid Angel. W 2001 roku z zespołu odszedł Steve Tucker, którego zastąpił Jared Anderson znany z występów w formacji Hate Eternal[7]. Przyczyną odejścia Tuckera była próba wznowienia działalności zespołu Ceremony m.in. wraz z udziałem perkusisty Tryma Torsona, byłego członka tria Emperor[3]. Ostatecznie jednak projekt został zarzucony[3]. W odnowionym składzie grupa Morbid Angel koncertowała w Stanach Zjednoczonych poprzedzając kwartet Pantera[3]. W 2002 roku ukazał się kolejny tribute album pt. Tyrants From the Abyss.

W 2003 do zespołu powrócił Tucker wraz z którym w składzie zespół zarejestrował kolejny album. Płyta zatytułowana Heretic ukazała się 23 września. Wkrótce potem zespół rozpoczął trasę koncertową w USA wraz z zespołem Philipa AnselmoSuperjoint Ritual[3]. Na początku 2004 roku Morbid Angel udał się do Europy, gdzie zespół koncertował wraz z brazylijskim triem Krisiun[3]. Po powrocie do USA grupa kontynuowała trasę wraz z Satyricon i Suffocation[3]. W międzyczasie został opublikowany teledysk do utworu „Enshrined By Grace”, który wyreżyserował Pete Bridgewater[8]. W sierpniu 2004 roku w trakcie pobytu w Ameryce Południowej w ramach trasy Morbid Angel Tucker doznał ataku lękowego, a także infekcji wymagającej hospitalizacji[3]. W konsekwencji muzyk opuścił zespół, zastąpił go były wieloletni basista i wokalista David Vincent[3]. W 2009 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Season of Mist[9]. W 2010 roku perkusista zespołu Pete Sandoval przeszedł laserową operację kręgosłupa. Przechodzącego rehabilitację muzyka podczas prac nad ósmym albumem zastąpił Tim Yeung, znany z występów w Divine Heresy oraz Hate Eternal[10]. 7 czerwca 2011 roku ukazał się ósmy album Morbid Angel zatytułowany Illud Divinum Insanus. W grudniu 2013, David Vincent stwierdził, że Sandoval nie jest już członkiem Morbid Angel. Za powód rozstania podał nawrócenie się perkusisty na chrześcijaństwo[11].

Muzycy

Thor Anders „Destructhor” Myhren podczas koncertu 8 marca 2009 roku
Tim Yeung podczas koncertu 11 listopada 2012 roku
Obecny skład zespołu
  • Trey Azagthoth – gitara, instrumenty klawiszowe, syntezator gitarowy, wokal wspierający (od 1983)
  • Steve Tucker – wokal prowadzący, gitara basowa (1997-2001, 2003-2004, od 2015)
  • Scott Fuller – perkusja (od 2017)
  • Dan Vadim Von – gitara (od 2017)
Byli członkowie zespołu
  • Thor „Destructhor” Myhren – gitara (2008-2015)[12]
  • Tim Yeung – perkusja (2010-2015)[13]
  • David Vincent – wokal prowadzący, gitara basowa (1986-1996, 2004-2015)[14]
  • Pete Sandoval – perkusja, instrumenty klawiszowe (1988-2013)
  • Erik Rutan – gitara, instrumenty klawiszowe (1993-1996, 1999-2002, 2006)
  • Tony Norman – gitara (2003-2006)
  • Richard Brunelle (zmarły) – gitara, instrumenty klawiszowe (1985-1992, 1994, 1998)
  • Wayne Hartsell – perkusja (1986-1988)
  • Mike Browning – perkusja, wokal prowadzący (1983-1986)
  • Dallas Ward – wokal prowadzący, gitara basowa (1983-1985)
  • John Ortega – wokal prowadzący, gitara basowa (1985-1986)
  • Sterrring von Scarborough (zmarły) – wokal prowadzący, gitara basowa (1986)
  • Jared Anderson (zmarły) – wokal prowadzący, gitara basowa (2001-2002)
  • Michael Manson – wokal prowadzący (1986)
  • Kenny Bamber – wokal prowadzący (1985)

Dyskografia

Albumy studyjne
TytułDane dot. albumuPozycja na liście
USA
[15]
USA
Heat.

[16]
USA
Ind.

[17]
FRA
[18]
HOL
[19]
FIN
[20]
SWE
[21]
CHE
[22]
DEU
[23]
JPN
[24]
Altars of Madness
  • Data: 12 maja 1989
  • Wydawca: Earache Records
Blessed Are the Sick
  • Data: 5 czerwca 1991
  • Wydawca: Earache Records
Abominations of Desolation
  • Data: 2 września 1991
  • Wytwórnia: Earache Records
77
Covenant
  • Data: 22 czerwca 1993
  • Wydawca: Earache Records
24
Domination
  • Data: 9 maja 1995
  • Wydawca: Earache Records
693
Formulas Fatal to the Flesh
  • Data: 24 lutego 1998
  • Wydawca: Earache Records
2293
Gateways to Annihilation
  • Data: 17 października 2000
  • Wydawca: Earache Records
Heretic
  • Data: 23 września 2003
  • Wydawca: Earache Records
2728146
Illud Divinum Insanus
  • Data: 7 czerwca 2011[25]
  • Wydawca: Season of Mist
14132418419761120
Kingdoms Disdained
  • Data: 1 grudnia 2017
  • Wydawca: Silver Lining Music
3173
„–” album nie był notowany.
Inne
TytułDane dot. albumu
Bleed for the Devil (demo)
  • Data: 25 maja 1986
  • Wytwórnia: wydanie własne
Scream Forth Blasphemies (EP)
  • Data: 1986
  • Wytwórnia: wydanie własne
Thy Kingdom Come (demo)
  • Data: 1987
  • Wytwórnia: wydanie własne
Laibach Remixes (EP)
  • Data: 23 maja 1994
  • Wytwórnia: Earache Records
Entangled in Chaos (album koncertowy)
  • Data: 11 maja 1996
  • Wytwórnia: Earache Records
Love of Lava (kompilacja)
  • Data: 16 lipca 1999
  • Wytwórnia: Earache Records
Illud Divinum Insanus – The Remixes
  • Data: 24 lutego 2012[26]
  • Wytwórnia: Season of Mist
Tribute albumy
TytułDane dot. albumu
Scream Forth Blasphemy –
A Tribute to Morbid Angel
  • Data: 2000
  • Wydawca: Dwell Records
Tyrants From the Abyss –
A Tribute to Morbid Angel
  • Data: 10 czerwca 2002
  • Wydawca: Empire

Teledyski

TytułRokReżyseriaAlbumŹródło
„Immortal Rites”1989Altars of Madness
[27]
„Blessed Are the Sick”1991Blessed Are the Sick
„God of Emptiness”1993Tony KunewalderCovenant
„Rapture”
„Where the Slime Live”1995Peter KarrollDomination
„Enshrined By Grace”2003Pete BridgewaterHeretic
„Existo Vulgoré”2012Thomas MignoneIllud Divinum Insanus[28]

„Garden Of Disdain”

2019Nader SadekKingdoms Disdained[29]

Przypisy

  1. Encyclopaedia Metallum – Morbid Angel (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2011-12-06].
  2. a b Albert Mudrian: Wybierając śmierć – Niewiarygodna historia death metalu i grindcore’a. Bartosz Donarski (tłum.). Polska: KAGRA, 2007. ISBN 978-83-87598-44-0.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q Garry Sharpe-Young: Morbid Angel Biography (ang.). www.musicmight.com. [dostęp 2011-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-01)].
  4. Morbid Angel Overview (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2011-12-06].
  5. Greg Prato: Morbid Angel Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-06].
  6. Anthony Bartkewicz: Top 20 Death Metal Guitarists (ang.). www.decibelmagazine.com. [dostęp 2011-12-06].
  7. Problemy Tuckera z Morbid Angel (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-12-06].
  8. MORBID ANGEL’s ‘Enshrined By Grace’ Video To Receive MTV2 Premiere This Weekend – Apr. 7, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-06].
  9. Francuski łącznik Morbid Angel (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-24)].
  10. MORBID ANGEL Drummer Undergoes Back Surgery; DIVINE HERESY’s TIM YEUNG Steps In – Mar. 18, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-03-18].
  11. Interview: Dave Vincent of Morbid Angel (ang.). invisibleoranges.com. [dostęp 2013-12-08].
  12. MORBID ANGEL Parts Ways With Guitarist DESTRUCTHOR (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-19].
  13. It’s Official: Drummer TIM YEUNG Exits MORBID ANGEL (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-19].
  14. DAVID VINCENT: I Am No Longer Working With TREY AZAGTHOTH And MORBID ANGEL (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-20].
  15. Morbid Angel Album & Song Chart History: Billboard 200. W: Billboard [on-line]. Prometheus Global Media. [dostęp 2011-06-15].
  16. Top Heatseekers/Morbid Angel – Covenant (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2011-12-06].
    Top Heatseekers (Middle Atlantic)/Morbid Angel – Domination (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2008-04-29].
    Top Heatseekers/Morbid Angel – Heretic (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2008-04-29].
  17. Top Independent Albums/Morbid Angel – Heretic (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2008-04-29].
  18. Morbid Angel French Albums Chart (fr.). lescharts.com. [dostęp 2009-11-16].
  19. Morbid Angel Dtuch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2009-11-16].
  20. Morbid Angel Finnish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2011-08-12].
  21. Morbid Angel Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-08-12].
  22. Morbid Angel Swiss Albums Chart (ang.). hitparade.ch. [dostęp 2011-08-12].
  23. Chartverfolgung / morbid angel / Longplay (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-19)].
  24. Oricon:Morbid Angel (jap.). www.oricon.co.jp. [dostęp 2011-08-12].
  25. MORBID ANGEL: New Album Title Revealed – Mar. 9, 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-03-09].
  26. MORBID ANGEL ‘Illud’ Remix Album: Trailer Released – Nov. 22, 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-23].
  27. Morbid Angel Videos (ang.). www.metalstorm.ee. [dostęp 2009-11-20].
  28. Morbid Angel – zobacz najnowszy teledysk (pol.). www.magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2012-01-11].
  29. MORBID ANGEL – Garden Of Disdain (Official Video). Morbid Angel 2018-05-08. [dostęp 2019-06-07].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Thor Anders Destructhor Myhren.jpg
Autor: Alexandre Cardoso, Licencja: CC BY-SA 2.0

Thor Anders "Destructhor" Myhren of Morbid Angel Live @ Santana Hall - 08/03/2009 - São Paulo, Brasil

É proibida a cópia ou reprodução deste material sem a autorização do autor. Por favor, não publique nada daqui sem o devido crédito.

Fotógrafo: Alexandre Cardoso
TimYeungofMorbidAngel.jpg
Autor: Florian Stangl, Licencja: CC BY 2.0
Tim Yeung of Morbid Angel
Trey Azagthoth 02.jpg
Autor: Alexandre Cardoso, Licencja: CC BY-SA 2.0

Trey Azagthoth of Morbid Angel Live @ Santana Hall - 08/03/2009 - São Paulo, Brasil

É proibida a cópia ou reprodução deste material sem a autorização do autor. Por favor, não publique nada daqui sem o devido crédito.

Fotógrafo: Alexandre Cardoso
Morbid Angel 02 2009.jpg
Autor: mario pleitez, Licencja: CC BY 2.0
Concierto en El Salvador, Junio 2009.
David Vincent 02.jpg
Autor: Alexandre Cardoso, Licencja: CC BY-SA 2.0

David Vincent of Morbid Angel Live @ Santana Hall - 08/03/2009 - São Paulo, Brasil

É proibida a cópia ou reprodução deste material sem a autorização do autor. Por favor, não publique nada daqui sem o devido crédito.

Fotógrafo: Alexandre Cardoso
Morbid Angel 01 2009.jpg
Autor: mario pleitez, Licencja: CC BY 2.0
Concierto en El Salvador, Junio 2009.
Pete Sandoval.jpg
Autor: Alexandre Cardoso, Licencja: CC BY-SA 2.0

Pete Sandoval of Morbid Angel Live @ Santana Hall - 08/03/2009 - São Paulo, Brasil

É proibida a cópia ou reprodução deste material sem a autorização do autor. Por favor, não publique nada daqui sem o devido crédito.

Fotógrafo: Alexandre Cardoso