Morrigan

Morrigan
bogini magii, podziemia, wojny i zniszczenia
Inne imionaMorrigu
Występowaniemitologia celtycka

Morrigan, znana też jako Morriguceltycka bogini magii, podziemia, wojny i zniszczenia. Przedstawiana jest zwykle w zbroi i rynsztunku. Pojawia się wszędzie, gdzie jest wojna. Krąży nad polem bitwy pod postacią kruka lub wrony.

Po raz pierwszy wzmianka o niej pojawia się w Cyklu Mitologicznym (zob. Mitologia irlandzka) opowieści celtyckich, gdzie jest czczona jako jedna z Tuatha de Danaan.

Morrigan jest jedną z czterech bogiń wojny. Poza nią są jeszcze: Macha, Nemain i Badb.

Choć pierwsza część jej imienia wydaje się podobna do staroangielskiego słowa maere, które istnieje wciąż we współczesnym języku angielskim w wyrazie nightmare („mara nocna”), bardziej prawdopodobne jest, iż jest to istniejące w języku staro-,średnio- i nowoirlandzkim słowo mór, znaczące „wielki”, z kolei zbliżone fonetycznie marbh oznacza „umarły”, a mortlaíocht – „śmiertelność” (zbliżone do ang. mortality). Druga część jej imienia, rigan znaczy po irlandzku „królowa”. Imię Morrigan znaczyłoby Wielka Królowa, bądź Królowa Umarłych.

Z Morrigan próbowano powiązać arturiańską wiedźmę o imieniu Morgan le Fay. Geoffrey of Monmouth napisał pierwsze historie opisujące Morgan le Fay w Vita Merlini („Żywot Merlina”).

Media użyte na tej stronie

Question book-4.svg
Autor: Tkgd2007, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A new incarnation of Image:Question_book-3.svg, which was uploaded by user AzaToth. This file is available on the English version of Wikipedia under the filename en:Image:Question book-new.svg
Triskele-Symbol-spiral.svg
A spiral Triskelion symbol, constructed from mathematical Archimedean spirals.