Most nad Sekwaną w Asnières

Most nad Sekwaną w Asnières
Bruggen over de Seine bij Asnières
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1887

Medium

olej na płótnie

Wymiary

52,0 × 65,0 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Zurych

Lokalizacja

Fundacja E.G. Bührlego

Most nad Sekwaną w Asnières (hol. Bruggen over de Seine bij Asnières, ang. Bridges across the Seine at Asnieres)[1]obraz olejny Vincenta van Gogha (nr kat.: F 301, JH 1327) namalowany latem 1887 roku podczas pobytu w Asnières.

Okoliczności powstania

Dzięki bratu Theo, handlującemu w Paryżu dziełami sztuki, Vincent van Gogh zaraz po przyjeździe do miasta na wiosnę 1886 roku zetknął się z impresjonizmem. Odwiedzając w tym samym roku ostatnią wspólną wystawę impresjonistów, obejrzał po raz pierwszy dzieła Georges’a Seurata i Paula Signaca. Zostały one namalowane przy użyciu nowej techniki, zwanej puentylizmem. Van Gogh, podobnie jak wielu innych artystów, był pod tak dużym wrażeniem nowego stylu malowania, że porzucił estetykę ciemnych tonacji, stosowanych podczas pracy w Holandii. Samodzielnie opanował nową technikę kładzenia kropek farby na płótnie, co uwidoczniło się najpierw w serii autoportretów, a następnie w bardziej złożonych projektach[2]. Vincent van Gogh namalował obraz w podparyskiej miejscowości Asnières, dokąd był często zapraszany przez Émile'a Bernarda i gdzie namalował szereg swoich impresjonistycznych obrazów[3].

Malując w Asniéres ujrzałem więcej kolorów, niż kiedykolwiek przedtem

– pisał w liście do siostry Willeminy. Stwierdzenie to wskazuje, jak bardzo pod wpływem impresjonistów zmieniły się jego artystyczne poglądy po wyjeździe z Holandii[4].

Opis

Sceneria, światło, przezroczystość i przedmioty to te elementy, które przyciągnęły uwagę Vincenta van Gogha, gdy namalował ograniczoną ukazując fragment mostu nad Sekwaną i zakręt samej rzeki, która razem z łódkami wiosłowymi i dymiącym pociągiem na moście, widzianym ukośnie z dołu nadaje obrazowi wyraźny diagonalny ruch. Woda została oddana szerokimi pociągnięciami pędzla i grubymi warstwami farby, gęsto i umiejętnie kładzionymi tak, aby wyraźnie oddać pulsujący, letni upał w słonecznym świetle, w pełni dnia, pozwalając zarazem odróżnić szczegóły przedmiotów na obrazie. Jednocześnie artysta podobnymi barwami połączył razem cienie, odbicia światła w wodzie i rośliny na plaży oddając z równą finezją zarówno poręcz mostu jak i wyrazistą czerwień parasola spacerującej damy, widocznej z lewej strony płótna[5].

Przypisy

  1. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Bridges across the Seine at Asnieres (ang.). www.vggallery.com. [dostęp 2013-09-24].
  2. Foundation E. G. Bührle Collection: Vincent van Gogh: Bridges Across the Seine at Asnières, 1887 (ang.). www.buehrle.ch. [dostęp 2013-09-24].
  3. Dieter Beaujean, (tłum.) Per Hölmström: Van Gogh, Liv och verk. Köln: Könemann, 2000, s. 32. ISBN 3-8290-4761-4. (szw.)
  4. Enrica Crispino: Van Gogh. Minneapolis: Oliver Press, Inc., 2008, s. 26. ISBN 978-1934545058. (ang.)
  5. Dieter Beaujean, (tłum.) Per Hölmström: Van Gogh, Liv och verk. Köln: Könemann, 2000, s. 33. ISBN 3-8290-4761-4. (szw.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie