Mostek północny
Mostek północny (ang. northbridge) – element niektórych współczesnych oraz starszych chipsetów, realizujący połączenia pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną, magistralą AGP lub PCI Express i mostkiem południowym. W większości współczesnych chipsetów, zwłaszcza w architekturze x86, większość funkcji mostka północnego została zintegrowana w samym procesorze, w wybranych modelach procesorów także łącznie z układem graficznym, co nie wyklucza pracy równoległej lub zastąpienia wbudowanego układu graficznego przez zewnętrzną kartę graficzną.
W większości współczesnych płyt głównych mostek północny pełni rolę kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną. Komunikacja pomiędzy procesorem a resztą podzespołów płyty głównej odbywa się przy pomocy mostka południowego. W starszych modelach płyt głównych mostek północny i południowy były połączone szyną PCI, obecnie stosuje się do tego celu magistrale o dużej przepustowości. Niektórzy producenci płyt głównych integrują z mostkiem północnym układ graficzny lub kontroler Gigabit Ethernet. Intel swój zintegrowany mostek z układem graficznym oznacza skrótem GMCH – (ang. Graphics and Memory Controller Hub).
Etymologia
Nazwa powstała gdy chipset komputerów typu PC rozdzielono na dwa układy scalone i pochodzi od typowego rysowania schematu (mapy) architektury komputera. CPU jako najważniejszy element rysuje się na górze schematu; miejsce to jest porównywane z północą na mapach geograficznych. Układ scalony, zwany mostkiem północnym, łączący procesor z pozostałymi elementami komputera rysuje się bezpośrednio pod procesorem. Poniżej drugi układ chipsetu, zwany mostkiem południowym, łączący się z procesorem poprzez mostek północny.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
Autor: Tanko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schemat ilustrujacy miejsce chipsetu w komputerze oraz jego rolę
(c) ThefirstM at the English Wikipedia, CC-BY-SA-3.0
Intel i815EP Northbridge on an ASUS CUSL2-C Motherboard.