Motocyklista
Motocyklista – kierowca motocykla.
Kategorie prawa jazdy wymagane do kierowania motocyklami
- A (wymagany wiek – 24 lat), lub
- A2 (wymagany wiek – 18 lat), albo
- A1 (wymagany wiek – 16 lat), lub
- B (pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat. B minimum trzy lata i ograniczeniem do motocykli o pojemności skokowej silnika do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg)
- AM (wymagany wiek 14 lat)
Subkultura i krytyka
Niektórzy z motocyklistów należą do klubów, lub innych organizacji zrzeszających motocyklistów, oraz biorą udziały w licznych zlotach tworząc w ten sposób pewną zamkniętą społeczność.
Grupy motocyklistów głównie dzielą się ze względu na obszar zamieszkania i typy motocykli którymi poruszają się ich członkowie (kluby dla właścicieli chopperów, cruisersów itp.).
Właściciele motocykli sportowych są w języku potocznym nazywani dawcami organów, co nie jest do końca właściwym określeniem i wśród motocyklistów uważane za obraźliwe. Jest to spowodowane dużą liczbą wypadków, w jakich biorą udział ci motocykliści. Wypadki te, najczęściej kończą się śmiertelnie dla motocyklisty z powodu dużych prędkości jakie mogą rozwinąć współczesne motocykle sportowe, lub bardzo niskiego zabezpieczenia motocyklisty na motocyklu. Z tego powodu motocykliści nie są dobrymi dawcami narządów, ponieważ po wypadku organy nie nadają się do przeszczepu[1][2]. Według statystyk policyjnych, w zdecydowanej większości wypadków z udziałem motocykla jest winny kierujący innym pojazdem.
W Stanach Zjednoczonych subkultura motocyklistów jest przedmiotem badań folklorystyki.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Marcin Lejko , Mówią o nich „dawcy organów”. Co 10. śmiertelna ofiara wypadku w Małopolsce jechała na motorze [dostęp 2011-06-22] .
- ↑ Dariusz Zalewski , Motocyklista po wypadku to strzęp człowieka [dostęp 2011-06-22] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Bernd Hofmeister, Licencja: CC BY-SA 3.0
Austrian police motorcyclists at an exercise.